Zuziana
13.01.06,10:46
Slovenský podnikateľský subjekt platca DPH bude vykonávať stavebné v Rakúsku. Pokiaľ odberateľom bude rakúsky platca DPH, služba bude fakturovaná bez DPH a bude podliehať samozdaneniu. Aký obrat môže podnikateľ v Rakúsku dosiahnuť, aby sa nemusel registrovať pre DPH v
Rakúsku?
Ako sa bude fakturovať, ak odberateľom bude rakúsky občan?
ALBO
13.01.06,10:20
Slovenský podnikateľ sa nemusí registrovať v Rakúsku bez ohľadu na výšku dosiahnutého príjmu.Daňová povinnosť sa prenáša na rakúskeho podnikateľa §15 ods.2= ak opravuje podnikateľovi
Ak opravuje FO-nepodnikateľovi mal by sa zaregistrovať v rakúsku a tam odviesť rakúsku daň, ihneď bez ohľadu na výšku príjmu.
Ak opravuje FO takže sa tam musí zaregistrovať a popri tom aj iným podnikateľom v rakúsku, potom tam už odvádza všetku daň lebo je tam registrovaný(aj za práce pre rakúskych podnikateľov a za práce pre FO).
Treba ale pozrieť aj do rakúskeho zákona, či sa zhoduje v tomto s našim , najmä ten súbeh FO a podnikateľ.
rena70
07.06.09,13:21
manžel pracuje v rakusku cez slovensku firmu , je živnostnik.Rakusky majiteľ stavebnej firmy mu povedal že keby ho kontrolovali rakusky policajti , aby tvrdil že pracujú s vlastným náradím, samy si hradia ubytovanie a majú vlastné auto.Na slovensku podpísal dohodu o poskytovaní služieb.nejedná sa o nelegalnu prácu v rakúsku,alebo je to v poriadku.
KEJKA
07.06.09,13:59
slov.firma je len sprostredkovateľ ? asi áno,ked manželprtacje ako živnostník.
S kým podpísal dohodu o poskytnutí služieb?
Podľa mňa podniká v Rakúsku, mal by mať živnosť tam. Ale nie som si istá. Zatiaľ len doplň informácie.
rena70
07.06.09,14:16
manžel ma slovensku živnosť a dohodu podpísal s firmou na slovensku.v zmluve ma miesto výkonu prace rakusko.
KEJKA
07.06.09,14:32
takžezmluvný vzťah má so slov.firmou, tá ho vyslala do Rakúska.
Zmluvný vzťah v Rakúsku má tá slov.firma, nie tvoj manžel.
Podľa môjho názoru tvoj manžel nenesie zodpovednosť za legálnosť, či nelegálnosť práce v Rakúsku.
Tie nástroje a auto pre majstra v Rakúsku....to sú podľa mňa informácie kvôli posúdeniu závislej práce nie legálnosti práce.
Takže je to v poriadku.
rena70
07.06.09,14:40
ďakujem velmi pekne,možem kľudne spať.
srf
21.09.09,12:59
Zial jedna sa o pracu na cierno. Vyhovorka "zamestnavatela" ze maju uviest znaky samostatne zarobkovej cinnosti v pripade kontroly nezaberie -bude sa jednat o pracu na cierno (nie vsade sa mozu obchadzat zakony lacnym trikom, "tvrdim ze som zivnostnik" uzavriem 1-2 zmluvy a okaslem prechodne obdobie...) -ale spat mozte pokojne. Vas manzel pokutu nedostane ale rak. zamestnavatel, alebo majitel nehnutelnosti kde ho nacapu.
slovex
19.01.10,10:20
rada by som sa vrátila k tejto téme. Klient ma požiadal o radu, ešte som sa tým nestretla tak Vás prosím o radu :-)
Slovenská firma podpísala kontrakt s rakúskou firmou na stavebné práce, jedná sa o výstavbu domov, rekonštrukčné práce. Radi by sme boli aby bolo všetko v poriadku a v súlade s legislatívou, čo musíme splniť aby to bolo všetko košér, a takisto čo je lepšie vysielať tam zamestnancov alebo si najať živnostníkov.
ďakujem za každé info
L-M
19.09.11,09:06
Dobrý deň, mám v tom chaos, možem poprosiť o radu. FO- podnikateľ platca DPH uskutoční stavebné práce v Rakúsku pre FO nepodnikateľa. Musí sa registrovať pre daň z prid.hodnoty v Rakúsku ? Ak áno podľa akého paragrafu, študovala som si to,ale dajak tápem v tme. A keby poskytol službu Rakúskemu podnikateľovi fakturuje bez DPH a Rakúsky podnikateľ túto Fa samozdaní?

Vopred ďakujem za každú radu
L-M
19.09.11,11:15
Dobrý deň, mám v tom chaos, možem poprosiť o radu. FO- podnikateľ platca DPH uskutoční stavebné práce v Rakúsku pre FO nepodnikateľa. Musí sa registrovať pre daň z prid.hodnoty v Rakúsku ? Ak áno podľa akého paragrafu, študovala som si to,ale dajak tápem v tme. A keby poskytol službu Rakúskemu podnikateľovi fakturuje bez DPH a Rakúsky podnikateľ túto Fa samozdaní?

Vopred ďakujem za každú radu

posúvam
jeso
19.09.11,13:05
je to podla § 16 ods.1 zákona - miesto dodania stavebných prác je miesto kde sa nehnuteľnosť nachádza ...
ak poskytuješ službu Rakúskemu plaiteľovi - fa je bez DPh - on to samozdaní / službu neuvádzaš ani v DP DPH ani v SV /
ak poskytuješ službu občanovi - nemáš na koho preniesť povinnosť odviesť daň - musíš sa tam registrovať
L-M
20.09.11,05:57
je to podla § 16 ods.1 zákona - miesto dodania stavebných prác je miesto kde sa nehnuteľnosť nachádza ...
ak poskytuješ službu Rakúskemu plaiteľovi - fa je bez DPh - on to samozdaní / službu neuvádzaš ani v DP DPH ani v SV /
ak poskytuješ službu občanovi - nemáš na koho preniesť povinnosť odviesť daň - musíš sa tam registrovať

Ďakujem
L-M
23.09.11,07:41
Dobrý deň, ešte by som sa rada vrátila k tejto téme ak stavebné, teda hydroizolačné práce uskutočním v Rakúsku, ale pre slovenského podnikateľa platcu DPH. Neberiem ohľad na to, že miesto dodania je Rakúsko a fakturujem normálne s našou DPH pre nášho podnikateľa , platiteľa DPH?

Vopred ďakujem
Kája.
23.09.11,10:41
Miesto dodania je v Rakúsku, ty nemáš na koho preniesť daňovú povinnosť, treba sa obrátiť na rakúsky daňový úrad a zistiť či Vám vzniká povinnosť registrácie.
L-M
23.09.11,10:59
Miesto dodania je v Rakúsku, ty nemáš na koho preniesť daňovú povinnosť, treba sa obrátiť na rakúsky daňový úrad a zistiť či Vám vzniká povinnosť registrácie.

Ďakujem, skúsim sa najprv opýtať na našom DÚ, či mi neporadia, lebo po nemecky neviem :-)
jeso
23.09.11,21:15
Dobrý deň, ešte by som sa rada vrátila k tejto téme ak stavebné, teda hydroizolačné práce uskutočním v Rakúsku, ale pre slovenského podnikateľa platcu DPH. Neberiem ohľad na to, že miesto dodania je Rakúsko a fakturujem normálne s našou DPH pre nášho podnikateľa , platiteľa DPH?

Vopred ďakujem


podľa mňa - ak som to správne pochopila slovenský subjekt / A / fakturuje druhému slovenskému subjektu /B / stavebné práce na nehnuteľnosti v AT a ten následne asi rakúskemu subjektu /C /... je to tak ?
ak je to tak -miesto dodania je Rakúsko ,nakoľko práce sú prevedené v Rakúsku,prvý slovenský dodávateľ /A/ by nemal fakturovať s našou DPH aj ked je odberateľ slovenský podnikateľ /B /, DPH nepatrí Slovensku ale Rakúsku...
ak vystavíš faktúru s našou DPH - tak dodávateľ /A /bude musieť DPH odviesť do nášho štátneho rozpočtu - nakoľko ju na faktúre uviedol- vid §69 , ale odberateľ - druhý slovenský subjekt/B / nebude mať nárok na odpočet / DPH patrí Rakúsku /
jeden zo slovenských subjektov by sa mal registrovať v AT... neviem ako je to v AT, či sa má registrovať v AT slovenský dodávateľ /A/ a fakturovať dodanie s daňou iného členského štátu, alebo sa má zaregistrovať odberateľ /B/ a dodávku samozdaní a následne fakturuje s rakúskou DPH...

neviem či som to napísala zrozumiteľne , ale možno ti pomôžu tieto odpovede z DRSR, skús si ich prečítať ...
každopádne napíš čo si zistila na DU
Eva M
02.11.11,10:54
Dobrý deň, aj ja potrebujem poradiť: slov.firma registrovaná na SK bude zabezpečovať práce na nehnuteľnosti v AT- zatepľovanie platiteľovi DPH, sprostredkuje - zabezpečí len živnostníkov, materiál dodá AT, akú zmluvu by mala uzatvoriť s AT firmou, čo musí pre živnostníkov zabezpečiť, netreba nejaké povolenia? Faktúrovať by sa malo bez DPH, podľa akého paragrafu? Pôjde táto služba do SV? Živnostníci budú za svoju prácu faktúrovať slov.firme, ak nie sú platitelia DPH, tak bez DPH, ak sú, tak s 20% daňou? Aké zmluvy treba uzatvoriť so živnostníkmi? Neskôr by slov.firma mohla dodávať aj materiál, niečo by sa tým menilo?
Ďakujem
zk24
12.11.11,18:40
Dobrý deň, aj ja potrebujem poradiť: slov.firma registrovaná na SK bude zabezpečovať práce na nehnuteľnosti v AT- zatepľovanie platiteľovi DPH, sprostredkuje - zabezpečí len živnostníkov, materiál dodá AT, akú zmluvu by mala uzatvoriť s AT firmou, čo musí pre živnostníkov zabezpečiť, netreba nejaké povolenia? Faktúrovať by sa malo bez DPH, podľa akého paragrafu? Pôjde táto služba do SV? Živnostníci budú za svoju prácu faktúrovať slov.firme, ak nie sú platitelia DPH, tak bez DPH, ak sú, tak s 20% daňou? Aké zmluvy treba uzatvoriť so živnostníkmi? Neskôr by slov.firma mohla dodávať aj materiál, niečo by sa tým menilo?
Ďakujem

Slovenská firma nemusí pre živnostníkov zabezpečovať nijaké povolenia. Sú to samostatné podnikateľské subjekty, ktoré vykonávajú prácu na svoju zodpovednosť. Nejde predsa o zamestnancov. Slovenská s.r.o bude faktúrovať rakúskemu odberateľovi bez DPH, a bude prenášať daňovú povinnosť na prijímateľa služby.

Keďže je miesto dodania v AT, slovenskí živnosntíci by sa mali zaujímať o to, či nie sú povinní registrovať sa v rakúsku pre DPH, kedže vykonávajú práce s miestom dodania v AT ale faktúrujú slovenskému subjektu, teda nemajú na koho preniesť daňovú povinnosť, a na slovenskú firmu nemôžu.
Mila123
12.11.11,18:49
nezabudnite na povinnosť v SP s výkazom E 101...vraj táto povinnosť bude do 31 12 2011
A-jeto76
09.02.12,20:45
Moze mi poradit niekto, kto uz "podnikal" v Rakusku? Stavebna firma zo Slovenska bude robit stavebne prace v Rakusu pre nepodnikatela. Tato slov.firma je platcom DPH. Z diskusie som pochopil, ze bude sa musiet registrovat v Rakusku na dan.urade... Neviete aka je vyska DPH na stavebne prace a materialy ( s cim kalkulovat v rozpocte)? A druha otazka suvisi so zamestancami / dohodarmi (mozu byt len dohodarmi?), co vsetko im treba vybavit (este stale aj E101?) aby ich firma mohla vyslat napr. na dva tyzdne pracovat do Rakuska? Nevedel by niekto toto vybavit a sprostredkovat, samozrejme za uhradu, ako sluzbu??? Dakujem.