Snake88
08.07.11,10:26
Zdravím, chcel by som sa spýtať, že keď som uzavrel s mojim známym zmluvu o pôžičke predmetom ktorej bola pôžička hotovosti a mal ju vrátiť v stanovenom termíne, ale doteraz tak neurobil a zatajuje sa ako mám v takomto prípade postupovať.

Zmluva je síce dosť stručná, ale tie dôležité časti tam sú:
- meno, rod. číslo, bydlisko a číslo OP veriteľa aj dlžníka.
- predmet zmluvy (pôžička hotovosti - xxx,- €)
- Dátum dokedy má svoju pôžičku vrátiť
- V xxxxx Dňa ??. ??. 2011
podpis veriteľa a dlžníka

Viem že tam niesu žiadne úroky ani nič iné, ale mne stačí aby mi vrátil len tú požičanú sumu!
buchač
08.07.11,08:31
Zdravím, chcel by som sa spýtať, že keď som uzavrel s mojim známym zmluvu o pôžičke predmetom ktorej bola pôžička hotovosti a mal ju vrátiť v stanovenom termíne, ale doteraz tak neurobil a zatajuje sa ako mám v takomto prípade postupovať.

Zmluva je síce dosť stručná, ale tie dôležité časti tam sú:
- meno, rod. číslo, bydlisko a číslo OP veriteľa aj dlžníka.
- predmet zmluvy (pôžička hotovosti - xxx,- €)
- Dátum dokedy má svoju pôžičku vrátiť
- V xxxxx Dňa ??. ??. 2011
podpis veriteľa a dlžníka

Viem že tam niesu žiadne úroky ani nič iné, ale mne stačí aby mi vrátil len tú požičanú sumu!

http://www.porada.sk/t171266-prosim-o-radu-ako-mame-vymahat-dlh.html
Michal-L1
12.07.11,19:45
predžalobnú výzvu, platobný rozkaz,
Mgr.Shrek
14.07.11,11:55
Prečo by návrhu na plaťák mala predchádzať výzva? Tomu fakt nerozumiem. Zatajuje sa. Kašľať na neho. Bum návrh na plaťák v skrátenom konaní. Načo zbytočne čakať?
doktor23
14.07.11,13:09
hm, keby ste urobili zmluvu v notárskej zápisnici s exekučným titulom, už by si išiel len so zmluvou za exekútorom .... aká bola tá suma?
Snake88
27.07.11,12:59
hm, keby ste urobili zmluvu v notárskej zápisnici s exekučným titulom, už by si išiel len so zmluvou za exekútorom .... aká bola tá suma?
jedná sa o 350€
Mária27
28.07.11,12:59
Požiadaj o vydanie platobného rozkazu, prilož doklad. Žiadaj aj trovy konania a úroky z omeškania, máš na ne nárok zo zákona:

Občiansky zákonník

Omeškanie dlžníka
§ 517
(1) Dlžník, ktorý svoj dlh riadne a včas nesplní, je v omeškaní. Ak ho nesplní ani v dodatočnej primeranej lehote poskytnutej mu veriteľom, má veriteľ právo od zmluvy odstúpiť; ak ide o deliteľné plnenie, môže sa odstúpenie veriteľa za týchto podmienok týkať aj len jednotlivých plnení.
(2) Ak ide o omeškanie s plnením peňažného dlhu, má veriteľ právo požadovať od dlžníka popri plnení úroky z omeškania, ak nie je podľa tohto zákona povinný platiť poplatok z omeškania; výšku úrokov z omeškania a poplatku z omeškania ustanovuje vykonávací predpis.


Nariadenie vlády 87/1995 Z.z.

Omeškanie s plnením peňažného dlhu
(k § 517 ods. 2 a k § 53b ods. 1)
§ 3
(1) Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.
BigRon
18.09.12,12:08
Zdravím. Môžem požiadať o vydanie platobného rozkazu keď v zmluve je napísané dlžníkove meno, rodné číslo a mesto kde žije? Chýba tam presná adresa a číslo občianskeho preukazu.
misoft
18.09.12,14:49
Adresa (teda trvalý pobyt) je informačný údaj - môže sa meniť, OP sa tiež môže meniť - oba tieto údaj sú síce nápomocné, ale nepodstatné pre vydanie platobného rozkaz (ako som spomínal, tieto údaje sa môžu meniť). Údaje, ktoré presne určujú osobu sú meno, priezvisko, dátum narodenia a rodné číslo (údaje zadané pri narodení a nemenné).
BigRon
18.09.12,15:59
Ďakujem.
draik
18.09.12,18:17
Do návrhu musíte uviesť meno a priezvisko, dátum narodenia resp. rodné číslo, bydlisko a štátne občianstvo účastníkov konania, inak Vás súd vyzve na doplnenie. Odporúčam podať návrh na príslušnom tlačive, súd v takom prípade má PR rozkaz vydať do 10 dní.
srdenko
19.09.12,05:53
U mna vydalo vydanie rozkazu asi mesiac