Marian8226
08.07.11,11:10
Dobrý deň,

chcem si zriadiť vlastne pole a potrebujem zistiť odpovede na niektoré otázky.

Tak napríklad:

1. Aké veľké pole môže 1 chlap zvládnuť obhospodarovať tradičným spôsobom. (kôn, pluh, krompáč, lopata, motyka. Zelené hnojenie, mulčovanie, konský hnoj atď.?

2. Aké veľké pole by bolo treba na samozásobenie 1 osoby základnými potravinami?
Zemiaky, hrach, fazuľa, múka(Pšenica, Raž)? Bonitné body zeminy 50-60 alebo 40 – 50?

Niekto sa odvoláva na to že stredoveké životné minimum pre 5-6 ľudí bolo 2,5 ha pôdy zlej bonity zo schopnosťou trvalej úrody 1 : 3 zožaté. Alebo inak max. schopnosť vypestovať 200 kg obilia na hlavu. + k tomu treba pripočítať so zberom zeleniny, ovocia, masovýroba.
Úrodná nížina dávala 1:8.
Dnes je v supermodernom poľnohospodárstve výnos 1:50.


3. Prečo na stránke podnemapy.sk farba pola nezodpovedá bonitným bodom? Na mape som dal zobraziť Produkčný potenciál – bonitné body 52. Keď som však na mape začiarkol aj zobrazenie Kvality pôdy farba bola zelená.Zodpovedajúca farba podľa legendy by mala byť žltá: 50-60 BB. Namiesto toho je znázornená farba sýto zelená čo zodpov. stupnici 31-40 BB.
Čo to má znamenať?


4. Ako zistiť bonitu pôdy tam kde nie je určená na mape stránky podnemapy.sk
Našiel som nejaké spoločnosti čo robia rozbor pôdy ale určovanie bonity tam nebolo spomenuté.


5. Viem že družstvo si môže prenajať pôdu od vlastníka.
Ale čo ak je určitá parcela rozdelená medzi veľa vlastníkov (čo je vždy) a každý má v nej podiel?
Môžem si prenajať podiel jedného z vlastníkov? Neni k tomu treba súhlas všetkých vlastníkov ako je tomu pri predaji pozemku?
Ak si prenajmem podiel jedného s vlastníkov (povedzme 1/20) ako budem vedieť kde sa tá 1/20 podielu z plochy na parcele nachádza a kde si ju mám na ploche ohradiť?


Ďakujem už len za prečítanie tohto vyčerpávajúceho dotazu.
Samir
08.07.11,10:46
No vyjadrím sa aspoň k niečomu.

Pri akomkoľvek podielovom spoluvlastníctve (napr. 1/20) nie je možné vyčleniť si "svoju" časť pozemku a túto užívať. Pretože v takomto prípade vlastníte (alebo máte v prenájme) 1/20 z každého jedného centimetra pozemku.
Pokiaľ to chcete užívať, aby to bolo v poriadku aj po právnej stránke, tak je možné takúto časť 1/20 vyčleniť z pôvodného pozemku. Na to je potrebné aby geodet vypracoval nový geodetický plán, na základe ktorého kataster parcelu rozdelí.

Často sa stáva, najmä na dedinách a kopaniciach, že spoluvlastníci užívajú pozemky len na základe vlastnej - ústnej dohody. Veľa krát je to aj štýlom - od tohoto stromu po henten je to moje a pod. Často krát sú potom ľudia prekvapení, že skutočný stav rozlohy ich pozemkov je iný, než si mysleli.

Ak môžem poradiť je lepšie hľadať si pozemok, kde nie sú spoluvlastníci, alebo aspoň minimum, aby sa s nimi dalo dohodnúť, prípadne pozemok odkúpiť/prenajať aj od nich.

Pokiaľ chcete prenajať pozemok, niekedy je dobré zájsť si aj na družstvo. Často krát družstvo užíva aj plochy, ktoré nijako nevyužíva a možno by sa s nimi dalo dohodnúť.
prudky
08.07.11,15:18
Dobrý deň,

chcem si zriadiť vlastne pole a potrebujem zistiť odpovede na niektoré otázky.

Tak napríklad:

1. Aké veľké pole môže 1 chlap zvládnuť obhospodarovať tradičným spôsobom. (kôn, pluh, krompáč, lopata, motyka. Zelené hnojenie, mulčovanie, konský hnoj atď.?

2. Aké veľké pole by bolo treba na samozásobenie 1 osoby základnými potravinami?
Zemiaky, hrach, fazuľa, múka(Pšenica, Raž)? Bonitné body zeminy 50-60 alebo 40 – 50?

Niekto sa odvoláva na to že stredoveké životné minimum pre 5-6 ľudí bolo 2,5 ha pôdy zlej bonity zo schopnosťou trvalej úrody 1 : 3 zožaté. Alebo inak max. schopnosť vypestovať 200 kg obilia na hlavu. + k tomu treba pripočítať so zberom zeleniny, ovocia, masovýroba.
Úrodná nížina dávala 1:8.
Dnes je v supermodernom poľnohospodárstve výnos 1:50.


3. Prečo na stránke podnemapy.sk farba pola nezodpovedá bonitným bodom? Na mape som dal zobraziť Produkčný potenciál – bonitné body 52. Keď som však na mape začiarkol aj zobrazenie Kvality pôdy farba bola zelená.Zodpovedajúca farba podľa legendy by mala byť žltá: 50-60 BB. Namiesto toho je znázornená farba sýto zelená čo zodpov. stupnici 31-40 BB.
Čo to má znamenať?


4. Ako zistiť bonitu pôdy tam kde nie je určená na mape stránky podnemapy.sk
Našiel som nejaké spoločnosti čo robia rozbor pôdy ale určovanie bonity tam nebolo spomenuté.


5. Viem že družstvo si môže prenajať pôdu od vlastníka.
Ale čo ak je určitá parcela rozdelená medzi veľa vlastníkov (čo je vždy) a každý má v nej podiel?
Môžem si prenajať podiel jedného z vlastníkov? Neni k tomu treba súhlas všetkých vlastníkov ako je tomu pri predaji pozemku?
Ak si prenajmem podiel jedného s vlastníkov (povedzme 1/20) ako budem vedieť kde sa tá 1/20 podielu z plochy na parcele nachádza a kde si ju mám na ploche ohradiť?


Ďakujem už len za prečítanie tohto vyčerpávajúceho dotazu.

1, aké zvládne
ďatelinu aj 5 hektárov / náročnú zeleninu možno do pol ha

2,
Ten pol hektár teba hravo uživí.
Ak chceš aj koňa - pridaj ďalší aspoň pol hektár.
Ak chceš aj sviňu (mäso), počítaj s "účinnosťou" okolo 0,2.
Ak začínaš bonitou pôdy z mapy - ani ďalej nepokračuj.
Kým sa naučíš všetko pestovať , zomrieš hladom
PS
To si k tej pšenici postavíš aj žarnov ?

3,
Ako v 2,

4,
Ako v 2,

5,
a ako budem k nej chodiť obrábať / zberať (nezabudni polievať).
Marian8226
08.07.11,20:32
Polievanie nie je problém pán Prudny akurát ste asi 5 bod zrejme trochu zle pochopili. Je celkom normálne že chcem mať pôdu legálne prenajatú s dobrým právnym podkladom v ruke. Nie na základe ústnej dohody typu
"odhenten po tamten to budem používať a dám za to na ruku 1 ročne toľko"

Ak by sa mi podarilo aj niečo dopestovať a nájomca by povedal napr. Ťahaj z poezemku nikdy som si nič nedohodol. Tak to nepoteší.
Preto potrebujem vedieť ako postupovať s prenájmom.
To je však Mimo tému a nechcem to v tomto príspevku rozoberať.

Polievanie nie je problém vŕtaná studňa je tam a 0,5ha zvládne v pohode.

Smrť hladom mi nehrozí a mám dostatok času aby som sa mohol učiť ako na to.

Mlynské kamene a podobne viem zohnať z jedného mlyna.
marjankaj
08.07.11,20:45
Polievanie nie je problém pán Prudny akurát ste asi 5 bod zrejme trochu zle pochopili. Je celkom normálne že chcem mať pôdu legálne prenajatú s dobrým právnym podkladom v ruke. Nie na základe ústnej dohody typu
"odhenten po tamten to budem používať a dám za to na ruku 1 ročne toľko"

Ak by sa mi podarilo aj niečo dopestovať a nájomca by povedal napr. Ťahaj z poezemku nikdy som si nič nedohodol. Tak to nepoteší.
Preto potrebujem vedieť ako postupovať s prenájmom.
To je však Mimo tému a nechcem to v tomto príspevku rozoberať.

Polievanie nie je problém vŕtaná studňa je tam a 0,5ha zvládne v pohode.

Smrť hladom mi nehrozí a mám dostatok času aby som sa mohol učiť ako na to.

Mlynské kamene a podobne viem zohnať z jedného mlyna.

Takže máš všetko okrem "know-how":rolleyes:
Nezabudni na strážnikov, čo ti budú dozerať na zberuchtivých spoluobčanov.:eek:
Aby ti potom nepovedali, že mal si si aj pre seba nasadiť.:rolleyes:
prudky
08.07.11,21:19
Polievanie nie je problém pán Prudny akurát ste asi 5 bod zrejme trochu zle pochopili. Je celkom normálne že chcem mať pôdu legálne prenajatú s dobrým právnym podkladom v ruke. Nie na základe ústnej dohody typu
"odhenten po tamten to budem používať a dám za to na ruku 1 ročne toľko"

Ak by sa mi podarilo aj niečo dopestovať a nájomca by povedal napr. Ťahaj z poezemku nikdy som si nič nedohodol. Tak to nepoteší.
Preto potrebujem vedieť ako postupovať s prenájmom.
To je však Mimo tému a nechcem to v tomto príspevku rozoberať.

Polievanie nie je problém vŕtaná studňa je tam a 0,5ha zvládne v pohode.

Smrť hladom mi nehrozí a mám dostatok času aby som sa mohol učiť ako na to.

Mlynské kamene a podobne viem zohnať z jedného mlyna.

Poľnoveľkopodnikateľom, čo si poprenajímali pásiky a spolupodiely pôdy vymerali náhradné pozemky, aby mali ucelené.

Ale to som písal o tom fyzickom prístupe k pozemku
(hociktorý z tých podnikateľov / nájomcov by ti zmluvu mohol požičať na vzor)
Marian8226
08.07.11,21:32
Nerozumiem v čom podľa vás spočíva problém s fyzickým prístupom?

Veď to nie je ako pri dome, že k nemu musí viesť prístupová cesta. Či ako?
Marian8226
08.07.11,21:36
Mimochodom nechcem vymerať náhradný pozemok bohvie kde ale jeden určity. Radšej zalpatím tých 200-300 eur za geodéta nech ten pozemok vyjme.
prudky
08.07.11,21:56
Nerozumiem v čom podľa vás spočíva problém s fyzickým prístupom?

Veď to nie je ako pri dome, že k nemu musí viesť prístupová cesta. Či ako?

Sem tam sa pri tom delení/dedení (ale skôr v intraviláne) stalo, že pozemok nebol prístupný z cesty.
Marian8226
08.07.11,22:37
Zakladám pokračovanie tejto témy pod názvom Prenájom pozemku.
v správnom vlákne fóra. Tzn. Rodinné, občianske, spotrebiteľské právo.

Zajtra pozrem na katastri LV a dám vedieť konkrétnejšie.
pavol54
09.07.11,13:00
Ak v bode 1 nepočítaš s používaním traktora s postrekovačom, tak si zober cca 30 árov to na zodranie stačí, viac aj tak nestihneš obrobiť s tým čo si vymenoval, či ťa to uživí to neviem ale určite do roka vytvoríš novú olympijskú disciplínu "hod motykou na diaľku".
wabi
10.07.11,19:16
Tak si myslím, že máš síce nejaké teoretické vedomosti - informácie ale ešte menej praktických zručností, návykov a vedomostí. Najlepšie by asi bolo ísť na niekoľko fariem a naučiť sa ako na to alebo sa aspoň niečo poučiť. Až keď budeš mať ucelenú predstavu o čo ti ide, najisť ten pozemok...
Ale zaujíma ma ako sa budeš ďalej vyvíjať...:D
Mimochodom zdá sa mi že priveľmi dávaš význam bonite pôdy. To je akoby si posudzoval ľudí iba na základe IQ čísla. Rovnako ako nemôžeš posudzovať človeka a jeho schopnosti a úspešnosť podľa tohoto jedného čísla nemôžeš ani pojmom bonita vyjadriť vlastnosti a možnosti určitého poľa a jeho pôdy...
Od spoluvlastníkov vieš pôdu prenajať a cena nájmu je momentálne priaznivá a zmluvne to vieš ošetriť na 10 rokov napríklad tiež to nemôžu bez tvojeho súhlasu predať a máš ty ako aj oni predkúpne právo. Môže to byť teda výhoda ak máš dobrých spoluvlastníkov alebo aj nevýhoda ak by ti chceli robiť problémy ale to nieje pravdepodobné. Málo kto chce dnes pracovať na svojej pôde.
Inak držím ti palce...
V ktorej lokalite to má byť?
Marian8226
13.07.11,13:05
No tak pôvodne to malo byť v okolí Konca sveta menom Uhrovské Podhradie.
Lenže podľa miestnej zásady "cudzárovi hovn..." mi to tam nechce nikto prenajať a o predaj nemôže byť ani reč.

Pre lepšie pochopenie miestnej mentality si najdite na google
článok Uhrovské Podhradie chce byť digitálne. Časopis pravda
Link nemôžem zadať.

Počet obyvateľov aktuálne už len 35... výpis z LV 50 spoluvastníkov asi akty X nejako mi to matematicky nevychádza.

Keďže na pozemku nemám svoj podiel musím mať písomný súhlas od všetkých spoluvlastníkov (asi aj od tých mŕtvych) čo je nemožné.

Teoreticky ma napadlo že by som sa dohodol s najväčším spoluvlastníkom tak, že mu dám peniaze aby si od ostatných spoluvalastníkov poskupoval pozemky lebo keď tam má ako domáci svoj podiel je to vec len medzi ním a predávajúcim povolenia súhlasy ostatných s tým nemajú ževraj čo robiť.

Po tom čo som mu navrhol Zmluvu o budúcej zmluve v ktorej by bolo že by mi po tom čo by som mu dal peniaze na kúpu tie pozemky daroval tak sa nasral že "ho chcem okmíniť"a bol som rád že som sa zaobišiel bez motyky v chrbte.

Nechápem to vekový priemer osady 65 rokov políčka zarastené stromami a nikto nič nepustí.

Mám pocit že po prekonaní byrokraticko - mentálnej bariéry bude to pestovanie v pohode. A keď nie tak aspoň určite menej nervné.

Ale pre moju útechu mi bolo domácimi povedané že "so starým mrgúlom sa ani pánboh nedohodol" takže je to v pohode.

Tak čo teraz?
Marian8226
13.07.11,13:19
No takže pre prípad že to budem musieť skúsiť niekde inde budem musieť nanovo začať riešiť problém so zavlažovaním.

Takže na 0,5 ha pole bude teoreticky treba tak 5000L vody/deň.
Počítam 1L/m2 povedzme.

Na vŕtanú studňu sa mi peniaze vyhadzovať moc nechce nechce.
A vyhadzovať tisíce euro na skleníkové megafólie na zachytávanie dažďovej vody a kupovať meganádrž na vodu je tiež nemožné.

Neviem aká je výdatnosť kopanej studňe 5000L/deň asi nie že?

Sused mi síce hovoril že do 100m od potoka či rieky je voda všade a že je jej tam vždy dosť a rýchlo sa dopĺňa. Ale viem že dedinské povedačky treba brať s rezervou. Asi s takou veľkou rezervou akú by som potreboval pri zachytávaní tej dažďovej vody.

Tak nech mi prosím poradí prosím hlavne niekto, kto studňu pri rieke má.

Ďakujem
wabi
13.07.11,21:53
Zrejme tam máš elektrinu na čerpadlo.
A prečo nechceš čerpať vodu priamo z riečky? Je to oveľa lepšie pre akékoľvek rastliny. Voda je z veľkej časti dažďového pôvodu a teplejšia ako zo studne to ako za prvé. Za druhé, predsa nemusíš väčšinou zavlažovať každý deň. Neviem čo presne chceš pestovať, ale väčšina rastlín, zvlášť pri potoku v hornatej oblasti. Každé ráno máš tam rosu, vzduch je vlhký. Častejšie prší a keď zaprší tak aj 2 dni netreba polievať ale to samozrejme záleží čo pestuješ, pri každej plodine inak.
Si asi fakt čistý teoretik...
Čo sa týka toho kupovania, ty ako kupujúci sa vlastne nemusíš zaťažovať s tým predkúpnym právom ostatných spolumajiteľov. Zvlášť keď nežijú a ak náhodou ešte žijú nevedia že takéto právo vôbec majú... Po troch rokoch je to premlčané ak sa dovtedy neozvú nemusí ťa to trápiť a povinnosť pri predaji to mal riešiť predávajúci nie ty.
Keďže ostatným spolumajiteľom sa obrábať a pracovať nechce, kľudne si môžeš robiť - užívať pôdu, čo chceš a nerobíš nič nesprávne. Maximálne ak by sa ohlásili uzatvoríš s nimi zmluvu io prenájme.
timkoprvy
14.07.11,08:56
No takže pre prípad že to budem musieť skúsiť niekde inde budem musieť nanovo začať riešiť problém so zavlažovaním.

Takže na 0,5 ha pole bude teoreticky treba tak 5000L vody/deň.
Počítam 1L/m2 povedzme.

Na vŕtanú studňu sa mi peniaze vyhadzovať moc nechce nechce.
A vyhadzovať tisíce euro na skleníkové megafólie na zachytávanie dažďovej vody a kupovať meganádrž na vodu je tiež nemožné.

Neviem aká je výdatnosť kopanej studňe 5000L/deň asi nie že?

Sused mi síce hovoril že do 100m od potoka či rieky je voda všade a že je jej tam vždy dosť a rýchlo sa dopĺňa. Ale viem že dedinské povedačky treba brať s rezervou. Asi s takou veľkou rezervou akú by som potreboval pri zachytávaní tej dažďovej vody.

Tak nech mi prosím poradí prosím hlavne niekto, kto studňu pri rieke má.

Ďakujem

Rastliny sa nekropia, ale zavlažujú.
T.j. ak treba polievať zeleninu - nedaj menšiu dávku ako 15-20 milimetrov (niekde pod 5 mm sa už vic vyperí, ako je pre rastliny).
Mal som kopanú studňu :
objem cca málo / 50 l čerpadlo to vychliplo za pol hodiny / a hodinu čakať na natečenie = 1500 l/ hodinu - je málo
zasypal som ju
o 30 m ďalej bola zarazená 6/4 rúra a toto čerpadlo mohlo ísť nonstop
Zdroj by si teda mal mať nad 1l/s - aby ti 60 l čerpadlo išlo plynule.
Aj tak - 60 l čerpadlo by zavlažilo 20 mm ten pol hektár za 27 hodín.
Takže by si mal použiť tak 100 l čerpadlo / a k tomu treba zdroj aspoň2 l/s (to je 170000 l/deň a nie 5000 !!!!!!!!!!! = teoretické odhady si dobre prever ).
Marian8226
14.07.11,14:38
No asi sme sa nejako zle pochopili.

Čerpadlo nemám ale čo je horšie nemám ani prístup k elektrine.
Takže to budem musieť zvládnuť inak. (Mám už plán a keď to nevíde tak sa aspoň zasmejem.) Alebo odtiahnuť tam kde bude priamy prístup k potoku.

Čerpať vodu priamo z potoka nemôžem lebo problém je v tom že medzi potokom a políčkom je asi 50m hrubá bariera zo stromov.
Takže som chcel vedieť či sa v blízkosti potoka môže nachádzať nejaký schopný podzemný prameň kde by sa vykopala studňa a dalo by sa to zavlažovať.

To myslíte vážne že pole zhltne 20mm zrážok/m2?
Mimochodom ako ste sa dopracovali k čislu 170 000L
Veď 1mm zrážok spadnutých na plochu 1m2 predstavuje 1L vody.
5000m2 x 20mm je 100 000L.
To znamená že by som musel naliať 20L vody na m2. (2 kýble)
No ja teda neviem o záhradkárčení asi nič ale neni to trošku moc?

Veď ako by to zvládli ľudia v minulosti zavlažiť polia keď ešte neboli čerpadlá a podobne?
rudopp
14.07.11,14:46
No asi sme sa nejako zle pochopili.

Čerpadlo nemám ale čo je horšie nemám ani prístup k elektrine.
Takže to budem musieť zvládnuť inak. (Mám už plán a keď to nevíde tak sa aspoň zasmejem.) Alebo odtiahnuť tam kde bude priamy prístup k potoku.

Čerpať vodu priamo z potoka nemôžem lebo problém je v tom že medzi potokom a políčkom je asi 50m hrubá bariera zo stromov.
Takže som chcel vedieť či sa v blízkosti potoka môže nachádzať nejaký schopný podzemný prameň kde by sa vykopala studňa a dalo by sa to zavlažovať.

To myslíte vážne že pole zhltne 20mm zrážok/m2?
Mimochodom ako ste sa dopracovali k čislu 170 000L
Veď 1mm zrážok spadnutých na plochu 1m2 predstavuje 1L vody.
5000m2 x 20mm je 100 000L.
To znamená že by som musel naliať 20L vody na m2. (2 kýble)
No ja teda neviem o záhradkárčení asi nič ale neni to trošku moc?

Veď ako by to zvládli ľudia v minulosti zavlažiť polia keď ešte neboli čerpadlá a podobne?

20 mm budú asi zrážky (20mm/m2 je blbosť) (ročne je u nás cca do 600 mm )
Nezavlažovali
PS
Tak hľadaj pozemok pár metrov od potoka a kúp si trkač.
Marian8226
14.07.11,14:55
Ha Ha!

Tak vy ste môj človek!
Ste z Uhrovského Podhradia?
No ak poľnohospodári nezavlažovali tie polia to tam aj niečo dopestovali?
Neviem ako to myslel ten pán. Nech sa k tomu vyjadrí.

A ten trkač. To ako funguje?
timkoprvy
14.07.11,15:31
No asi sme sa nejako zle pochopili.

Čerpadlo nemám ale čo je horšie nemám ani prístup k elektrine.
Takže to budem musieť zvládnuť inak. (Mám už plán a keď to nevíde tak sa aspoň zasmejem.) Alebo odtiahnuť tam kde bude priamy prístup k potoku.

Čerpať vodu priamo z potoka nemôžem lebo problém je v tom že medzi potokom a políčkom je asi 50m hrubá bariera zo stromov.
Takže som chcel vedieť či sa v blízkosti potoka môže nachádzať nejaký schopný podzemný prameň kde by sa vykopala studňa a dalo by sa to zavlažovať.

To myslíte vážne že pole zhltne 20mm zrážok/m2?
Mimochodom ako ste sa dopracovali k čislu 170 000L
Veď 1mm zrážok spadnutých na plochu 1m2 predstavuje 1L vody.
5000m2 x 20mm je 100 000L.
To znamená že by som musel naliať 20L vody na m2. (2 kýble)
No ja teda neviem o záhradkárčení asi nič ale neni to trošku moc?

Veď ako by to zvládli ľudia v minulosti zavlažiť polia keď ešte neboli čerpadlá a podobne?

Prútikár ti povie (zoberie € ), ale NEZARUČÍ.

Pozri predpoveď počasia a hlásenia o zrážkach - a potom pole / prírodu - čo to tam urobilo.


Rastliny sa nekropia, ale zavlažujú.

Takže by si mal použiť tak 100 l čerpadlo / a k tomu treba zdroj aspoň2 l/s (to je 170000 l/deň a nie 5000 !!!!!!!!!!! = teoretické odhady si dobre prever ).

Aby si dal dobrý dážď = 20 mm potrebuješ na 5000 m2 100 000 l vody.
Ale ak nechceš pol hektára polievať 24 hodín, dáš :
- čerpadlo 100 l/min (výkon zdroja = 2x60 = 120 - aby sa nezavzdušnilo )
- zdroj 2 l/s (to je akože " výkon" )
- 100 l čerpadlo ti dá 100 000 l za 1000 minút = cca 17 hodín - - od rána do vešera
170 000 = 2 x 3600 x 24 = 172800-denná kapacita zdroja (akože "práca" )
Marian8226
14.07.11,15:43
Ahaaa....

No tak tomuto už chápem.
Je teda jasné. Takže asi neexistuje kopaná studňa s takým množstvom vody ktoré by stačilo na tak veľkú spotrebu že? To čerpadlo by tu vodu všetku vyťahalo behom chvíľky a ďalej by išlo na prázno. Predpokladám.

No takže už len ťahať priamo z potoka.
timkoprvy
14.07.11,15:52
Ahaaa....

No tak tomuto už chápem.
Je teda jasné. Takže asi neexistuje kopaná studňa s takým množstvom vody ktoré by stačilo na tak veľkú spotrebu že? To čerpadlo by tu vodu všetku vyťahalo behom chvíľky a ďalej by išlo na prázno. Predpokladám.

No takže už len ťahať priamo z potoka.

Netuším aké sú tam podzemno vodné pomery.
My sme na štrkopieskoch :
- vo firme bola vlastná studňa 18 l/s
- v zeleninárstve (tak ped 40 rokmi) bola taká z ktorej išlo 6 revoltov = 1500 l/min = mala min 30-35 l/s.

Kopaná môže byť drahá preto, lebo nevieš ako hlboko je prameň (či 5 alebo 10 m skruží fí 1000 je rozdiel oveľa väčší ako pri 6/4 rúre )
Marian8226
14.07.11,16:14
No takže počkajte či som to dobre pochopil....

Čerpadlo vytiahne 100L/min. = 100 000L čo je treba na zavlaženie. Zvládne to za 17 hodín.

18L/s studňa z tej nejakej firmy. 18x60 sekúnd je 1080L/minúta.
A išlo o vŕtanú alebo kopanú studňu? Ja neviem ale to je asi naozaj poriadna výdatnosť.

Je teda teoreticky správne že by stačila studňa s cca 1,7L/s? + nejaká rezerva pri suchu a kolísaní množstva vody?

(1,7L x 60s = 100L/min)


Veď to by potom zvládol asi každý prameň nie? To píšem asi blbosť.
Ako je to s vysychaním atď?

Ako je to podľa vás s výdatnosťou toho prameňa na Kražinových lúkach? Ak viete o ktorom hovorím? Môžem vám poslať presnú polohu na odfotenej mape. Zatiaľ som tam nebol len som počul že tam niečo väčšie vyviera.
rudopp
14.07.11,16:23
Ha Ha!

Tak vy ste môj človek!
Ste z Uhrovského Podhradia?
No ak poľnohospodári nezavlažovali tie polia to tam aj niečo dopestovali?
Neviem ako to myslel ten pán. Nech sa k tomu vyjadrí.

A ten trkač. To ako funguje?

Trkač je také malé piestovoklapkovovalcové čudo - čerpadlo poháňané prúdom vody (neviem presne aká je potrebná rýchlosť prúdenia v potoku, aby sa pohlo)
Ale výkon má pomerne malý - v litroch za minútu (to je tak na pridomovú zahrádku )

PS
106 km odtiaľ ku mne
Marian8226
14.07.11,16:54
No takže počkajte či som to dobre pochopil....

Čerpadlo vytiahne 100L/min. = 100 000L čo je treba na zavlaženie. Zvládne to za 17 hodín.

18L/s studňa z tej nejakej firmy. 18x60 sekúnd je 1080L/minúta.
A išlo o vŕtanú alebo kopanú studňu? Ja neviem ale to je asi naozaj poriadna výdatnosť.

Je teda teoreticky správne že by stačila studňa s cca 1,7L/s? + nejaká rezerva pri suchu a kolísaní množstva vody?

(1,7L x 60s = 100L/min)


Veď to by potom zvládol asi každý prameň nie? To píšem asi blbosť.
Ako je to s vysychaním atď?

Ako je to podľa vás s výdatnosťou toho prameňa na Kražinových lúkach? Ak viete o ktorom hovorím? Môžem vám poslať presnú polohu na odfotenej mape. Zatiaľ som tam nebol len som počul že tam niečo väčšie vyviera.
Marian8226
15.07.11,18:06
Prosím aby sa mi pán timkoprvy alebo niekto kto bude vedieť vyjadril k dotazu keď bude môcť.
wabi
16.07.11,10:39
Ovocie a zelenina sa skutočne dá pestovať aj úplne bez závlahy a najčastejšie sa tak aj naozaj v extenzívnych záhradách deje. Ak je miesto pod horou a vlhké tak celkom v pohode.
rudopp
16.07.11,11:08
Ovocie a zelenina sa skutočne dá pestovať aj úplne bez závlahy a najčastejšie sa tak aj naozaj v extenzívnych záhradách deje. Ak je miesto pod horou a vlhké tak celkom v pohode.

Ovocie OK

Zelenina podľa druhu :
- čo je v zemi OK (cibuľa mrkva)
- čo je nad zemou ??? ( uhorky a pod -neviem ) / kapusta OK
wabi
16.07.11,19:27
Každý kto vyrástol na dedine je mu jasné že vlastne všetky druhy sa dajú bez závlahy pestovať. Samozrejme nie všade a za každých okolností. Tiež každodenná rosa spraví svoje, hoci neprší.
Väčinou s niekoľkými zálievkami v najsuchších obdobiach si vystačia všetky plodiny. Nesmiete však byť v zrážkovom tieni z južnej strany na výpeku. Každý rok je však iný... :rolleyes:
Z vlastnej skúsenosti keď som bol na Hornej Nitre v detstve nebolo nutné polievať na poli hore vlastne nič. Bez závlahy sa pestovali aj uhorky aj tekvice tienené kukuricou po ktorej sa plazila fazula.;)