vlaka0
08.07.11,12:56
Môžem si ako živnostník do výdavkov zarátať tovar odkúpený od nepodnikateľa. Počula som že stačí na výdavkový doklad uviesť len číslo OP a do 3319 Eur sa to dá takto urobiť. Je to pravda?

Ďakujem za odpovede.
veronikasad
08.07.11,11:02
Môžeš byť konkrétnejšia - aký je tvoj predmet podnikania a o aký tovar ide ?
vlaka0
08.07.11,11:07
v podstate nejde o mna, ale o stolára - podnikateľa, ktorý kúpil opotrebovaný tatranský obklad a teraz si to chce dať do výdavkov. Len je problém že predávajúci bol FO- nepodnikateľ
veronikasad
08.07.11,11:10
v podstate nejde o mna, ale o stolára - podnikateľa, ktorý kúpil opotrebovaný tatranský obklad a teraz si to chce dať do výdavkov. Len je problém že predávajúci bol FO- nepodnikateľ
Treba s nepodnikatelom uzatvoriť kúpno-predajnú zmluvu. Môže sa stať, že DU sa pri prípadnej kontrole u stolára bude zaujímať, odkial nepodnikatel obklad zobral.
Na DU sa nahlasujú platby FO v hotovosti, ak v kal roku presiahnu sumu 3319€.
vlaka0
08.07.11,11:13
No ale ak si to dá do nákladov, tak pri kontrole by stolár nemal mať problémy. Naháňať budú toho nepodnikateľa nie? alebo sa mýlim?
veronikasad
08.07.11,11:16
No ale ak si to dá do nákladov, tak pri kontrole by stolár nemal mať problémy. Naháňať budú toho nepodnikateľa nie? alebo sa mýlim?
Súhlasím. Nepochádzajú tie zásoby z ukončenej podnikatelskej činnosti z predch. 5 rokov ?
vlaka0
08.07.11,11:20
tak to fakt netuším. Ale asi nie.
veronikasad
08.07.11,11:22
tak to fakt netuším. Ale asi nie.
to je zodpovednosť predávajúceho - ak nezdanil zásoby pri skončení podnikania, musí priznať tržby.
vlaka0
08.07.11,11:25
takže to teda môžem dať do nákladov a pri prípadnej kontrole by to malo byť v poriadku. Ak sa im niečo nebude zdať kontrole oslovia predávajúceho. Dobre som to pochopila?
veronikasad
08.07.11,11:28
takže to teda môžem dať do nákladov a pri prípadnej kontrole by to malo byť v poriadku. Ak sa im niečo nebude zdať kontrole oslovia predávajúceho. Dobre som to pochopila?
ano, ale treba urobiť KPZ, s presným popisom kupovaného materiálu (množstvo, jednotková cena) a dať si podpísať výdavkový pokladničný doklad.
vlaka0
08.07.11,11:32
výdavkový podpísaný mám a neviem čo so zmluvou. Ale aj tak ďakujem za rady:D
veronikasad
08.07.11,11:35
Pozri tu - uprav si na vlastné podmienky

http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=895