doktor01
08.07.11,16:52
Pozerám sa na nový predpis na teplo a cena neuveriteľné vzrástla. To že cena vzrástla na základe rozhodnutia URSO to chápem, ale navýšenie o 20% - rezerva na poveternostné vplyvy (ktorú do predpisu zahrnulo OSBD), tak tomu už nechápem. Na rok je táto rezerva 10%, ale keďže sme ju mali platiť už od 01.01.2011 a neplatili, tak od 01,07,2011 ju dali na 20%. Počul niekto o takejto rezerve? V predchádzajúcich rokoch sme ju nemali a ani na schôdzach sme nič také neschváli. Je to nejaká nová vyhláška? Je to zvláštne, keď som mal na teple za ostatne roky som vždy preplatok. Na nete som k tomu nič nenašiel. Je to vôbec v súlade so zákonom?
PS? V internej smernici o rozúčtovaní nákladov na ústredné kúrenie (OSBD) je uvedené:
"Výška zálohových platieb je odvedená zo skutočných nákladov za poskytované plnenia za posledné zúčtovacie obdobie a jednotlivé ceny za poskytované plnenia určenej príslušnými inštitúciami pre príslušné zúčtovacie obdobie." Žiadna zmienka o nejakej rezerve.
verkaz
08.07.11,16:21
To je nejaká somarina. Veď tou rezervou ich dotujete a Vaše finančné prostriedky im ukladáte.
Nemali ste žiadnu schôdzu pred doručením nových predpisov.
Bola povinnosť správcu Vás o takom niečom informovať a dať odsúhlasiť.
Nič také v zákone nie je.
doktor01
08.07.11,19:21
To je nejaká somarina. Veď tou rezervou ich dotujete a Vaše finančné prostriedky im ukladáte.
Nemali ste žiadnu schôdzu pred doručením nových predpisov.
Bola povinnosť správcu Vás o takom niečom informovať a dať odsúhlasiť.
Nič také v zákone nie je.
Teraz som prišiel zo schôdze. Je to rezerva, ktorá sa vytvorila pretože v roku 2010 bola mierna zima a kúrilo sa málo (nik nevedel zdôvodniť na základe čoho bola vytvorená takáto rezerva). Odpoveď bola len v zmysle, že v tomto roku OSBD podľa svojich výpočtov predpokladá že budeme potrebovať viac tepla. Asi sa im pokazila ich sklenená guľa, keď za posledné 3 roky postupne klesá spotreba tepla v dome. V dome sme nič take neschválili, OSBD to urobilo z vlastnej vôle. Ja osobne som odmietol takýto predpis, nakoľko to považujem za totálnu blbosť.
prudky
09.07.11,14:59
Teraz som prišiel zo schôdze. Je to rezerva, ktorá sa vytvorila pretože v roku 2010 bola mierna zima a kúrilo sa málo (nik nevedel zdôvodniť na základe čoho bola vytvorená takáto rezerva). Odpoveď bola len v zmysle, že v tomto roku OSBD podľa svojich výpočtov predpokladá že budeme potrebovať viac tepla. Asi sa im pokazila ich sklenená guľa, keď za posledné 3 roky postupne klesá spotreba tepla v dome. V dome sme nič take neschválili, OSBD to urobilo z vlastnej vôle. Ja osobne som odmietol takýto predpis, nakoľko to považujem za totálnu blbosť.

Mierna zima / tuhá zima je neistý pojem.

Mal som vo fabrike na starosti 3 roky plynovú kotolňu.
Rozdiel v spotrebe za rok bol max 8 %.
verkaz
09.07.11,17:22
V tom prípade malo OSBD zvýšiť o niečo preddavky za dodané teplo ale nie ako rezerva. Bez súhlasu vlastníkov to v žiadnom prípade nemali urobiť.
Ale vyzerá to tak, že si robia čo chcú a nikto sa proti tomu neozýva.
doktor01
12.07.11,14:20
V tom prípade malo OSBD zvýšiť o niečo preddavky za dodané teplo ale nie ako rezerva. Bez súhlasu vlastníkov to v žiadnom prípade nemali urobiť.
Ale vyzerá to tak, že si robia čo chcú a nikto sa proti tomu neozýva.
Zvýšiť preddavky sa už nedali nakoľko boli kalkulovane z max. ceny ktorú schválilo URSO. Zrejme preto sa rozhodli, že to uvedú ako rezervu. Máš pravdu všetci šomrú, ale ozývam sa zrejme len ja. Mimochodom písomne som ich o 20 % navýšení informoval, že to neakceptujem, nakoľko to nemá právnu oporu. Viac sa neozvali.
verkaz
12.07.11,17:10
Keď ste si to neschválili, tak im plať podľa starého. a dobre by bolo keby to urobili viacerí.