doktor01
08.07.11,17:45
Ďalšie prekvapenie pri vyúčtovaní. Na dom sme si vzali uver na zatepľovanie 15 rokov -230000 €. Dnes sme sa po 2 rokoch dozvedeli ako bol stanovený v zmluve výpočet úrokov.
Pre každé ďalšie úrokové obdobie platí, že za deň začatia úrokového obdobia sa považuje posledný bankový deň prebiehajúceho obdobia fixácie úrokovej sadzby a za deň ukončenia úrokového obdobia sa považuje posledný bankový deň fixácie úrokovej sadzby. Dĺžka úrokového obdobia je 12 mesiacov. Posledné oznámenie úrokovej miery na ročné obdobie bolo zo 9.2010 na výšku 1,42 (Euribor 12M) + 1,35 % (marža banky).
TJ: rok splácame uver a posledný deň sa dozvieme aká je reálna úroková sadzba. Je to štandardné? V akej výške máte úroky?
peter977
08.07.11,20:12
Na neštastie v niektorých bankách to je štandardné.

Najsmutnejšie je, že 90 % takýchto úrokových sadzieb je fixovaných práve na Euribor, ktorý bude najbližšie roky len rásť a to hlavne kvôli sadzbám ECB, kt. musia ísť hore.

Tento týždeň vo štvrtok ECB vyhlásila sadzbu na 1,50 % a Euribor porástol. Ďalšie navyšovanie sadzieb sa očakáva v septembri...

Niektoré SVB ťažko zaplačú nad splátkami o 2 roky.
mona091
09.07.11,09:19
myslim, ze vyber uveru by mal zacat porovnavanim najzakladnesich parametrov:

garantovane/fixne parametre:

- mesacna splatka
- dlzka splatnosti
- preplatenost/uroky
- poplatky
- moznosti zmien

z tohto pohladu vychadza, ze najlepsie garancie na tieto parametre poskytuju stavebne sporitelne, ak vsak uver je poskytnuty formou medziuveru, preplatenost je takmer 100% pri dlzke cca 25 rokv,
vyhodou je, ze urok je garantovany

- su vsak banky, ktore poskytuju fixny urok na splatnost 20 rokov, a aj ked na prvy pohlad sa zda, ze dnes je to vysoky urok, aj napriek tomu vyjde preplatenost cca 55-60%, pricom mesacna splatka je len o malo co vyssia ako v pripade splacania stavebnej sporitelni na 25 rokov

- co sa tyka poplatkov, da sa s bankami vyjednavat

- co sa tyka kratsej doby fixacie alebo variabilnej sadzby, je to naozaj uhol pohladu, ak sa zvysuje euribor, zvysuju sa aj sadzby, dolezite je, aby banka nemohla zvysovat aj svoju marzu, iba rozdiel euriboru, a co bude o par rokov neskor, nikto netusi, da sa na variabilke ziskat aj stratit

- dolezite su aj moznosti zmien, hlavne refinancovanie do inej banky, alebo moznost mimoriadnych splatok


- ja este pokladam za zvazenie moznost klesajucich splatok, tento model vyjde najlacnejsie oproti rovynm splatkam, ale pri prezentovani tochto modelu klienti nevelmi rozumeju principu, a banky nie velmi ochotne tento model poskytuju, pretoze na nom najmenej zarobia
Jozef Štora
10.07.11,15:44
Na neštastie v niektorých bankách to je štandardné.

Najsmutnejšie je, že 90 % takýchto úrokových sadzieb je fixovaných práve na Euribor, ktorý bude najbližšie roky len rásť a to hlavne kvôli sadzbám ECB, kt. musia ísť hore.

Tento týždeň vo štvrtok ECB vyhlásila sadzbu na 1,50 % a Euribor porástol. Ďalšie navyšovanie sadzieb sa očakáva v septembri...

Niektoré SVB ťažko zaplačú nad splátkami o 2 roky.

No a na co ine? Ved je to vlastne urok, za ktory sa na medzibankovom trhu poziciavaju peniaze, banky uvery neposkytuju z vlastnych zdrojov... aspon teda nie taketo...
peter977
18.07.11,07:43
No a na co ine? Ved je to vlastne urok, za ktory sa na medzibankovom trhu poziciavaju peniaze, banky uvery neposkytuju z vlastnych zdrojov... aspon teda nie taketo...

nerozumiem Vašej otázke
Jozef Štora
18.07.11,11:33
ja som sa nic nepytal... :-)))) len som konstatoval ze je to OK ta viazanost na euribor...
peter977
18.07.11,20:15
ja som sa nic nepytal... :-)))) len som konstatoval ze je to OK ta viazanost na euribor...

ešte je možnosť využiť "fixovaný sadzbu", tj. komunikovaná sadzba ECB (akt. 1,5 %) + marža a fixujete napr.na 3 roky.

No úroky sú vyššie a spoločenstvo veľmi neuvažuje dopredu keď sa rozhoduje o úvere....