koalko
09.07.11,10:11
Nezisková organizácia má vo svojom programe aj poskytovanie grantov,
pre jednotlivcov-lekárov na štúdie. Grant dostane na základe žiadosti.
Dostane to osoba, ktorá nepodniká, ale je zamestnaná v pracovnom pomere. Jeho povinnosťou je tento grand zdaniť?

Na internete som čítala, že grand by mal vyúčtovať organizácie najneskoršie do jedného roka, keby nastala takáto situácia tak organizácia by vlastne poskytla zálohu, ktorá by potom bola vyúčtovaná. Tak by nevznikol žiadny jeho príjem, ktorý by musel zdaňovať.

Môžeme mi niekto toto potvrdiť,alebo napísať keď máte skúsenosti s pokytovaním grantov? vopred ďakujem.
peterknazeje
09.07.11,09:16
Nezisková organizácia má vo svojom programe aj poskytovanie grantov, pre jednotlivcov-lekárov na štúdie. Grant dostane na základe žiadosti.
Dostane to osoba, ktorá nepodniká, ale je zamestnaná v pracovnom pomere. Jeho povinnosťou je tento grand zdaniť?

§ 3, ods. 2), pism. a) zakona o dani z prijmov:
Predmetom dane nie je
a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov3), príjem získaný vydaním3), darovaním4) ... a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,

poznamka c.4: Napríklad § 628 až 630 Občianskeho zákonníka (darovacia zmluva).
koalko
11.07.11,05:11
neviem, ale dary nie sú stále oslobodené od dane. Mala som prípad (potvrdené danovým úradom), že sme darom dávali z fondu t.z., že tieto peniaze sú už zdanené, pri príležitosti jubiela alebo úmrtia dar našim členom.
No DU mi napísali, že tieto príjmy si musia zdaniť podľa § 8.
A granty v ZDP som medzi oslobodené príjmy nenašla. Tak preto sa pýtam.
peterknazeje
12.07.11,16:39
neviem, ale dary nie sú stále oslobodené od dane. Mala som prípad (potvrdené danovým úradom), že sme darom dávali z fondu t.z., že tieto peniaze sú už zdanené, pri príležitosti jubiela alebo úmrtia dar našim členom.
No DU mi napísali, že tieto príjmy si musia zdaniť podľa § 8.
A granty v ZDP som medzi oslobodené príjmy nenašla. Tak preto sa pýtam.
A nasli ich medzi "zdanitelnymi" prijmami?
Podla mojho nazoru, ak neziskovka poskytne dar nie vlastnym zamestnancom a dar nesuvisi s §5 a §6, dar nie je predmetom dane.
Predmetom dane by dar bol, ak by dar bol poskytnuty v suvislosti s vykonom cinnosti §5 Príjmy zo závislej činnosti alebo §6 Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu.