Moriarty
09.07.11,10:22
Dobry den prajem!

Zdedil som s bratom byt. V byte je potrebna dokladna rekonstrukcia. Po nej by sme chceli podpisat zmluvu o prenajme bytu s matkou (dlhodobo nezamestnana) za symbolicke 1 Euro. Ona by potom byt prenajimala a platila dane z prenajmu.

Moje otazky su:

1, Staci ak podpisem zmluvu o prenajme bytu s matkou ja (vlastnim 50%), alebo musi podpisat aj brat?
2, Som povinny v danovom priznani uviest, ze prenajimam byt, napriek tomu, ze je to za symbolicku sumu?
3, Je brat povinny viest danove priznanie aj v pripade, ze je student (poberatel socialneho stipendia), a ak ide o symbolicku sumu (1 EUR)?
4, Pre matku sa oplati viac prenajimat byt dalej ako:


fyzicka osoba bez zivnosti



fyzicka osoba so zivnostou (zalozit si zivnost), a ziskat jednorazovy prispevok od statu. (Z toho by ciastnocne kryla naklady na rekonstrukciu)

Za odpovede vopred dakujem a prajem prijemny den! :)
verkaz
09.07.11,08:31
Mali by ste zmluvu o nájme podpísať obidvaja, kedže ste majitelia alebo priložiť splnomocnenie od brata. Do účelu nájmu uveďte prenajímanie za účelom užívania na bývanie.
Je treba oznámiť správcovi alebo predsedovi spoločenstva vždy komu sa byt prenajíma a koľko osôb bude byt užívať.
Mame sa pre jeden byt neoplatí vybavovať živnosť ale ak je aj pre tento účel možnosť získať príspevok, tak je to zaujímavé. S tým som sa ešte nestretla.
Náklady na rekonštrukciu si nebude môcť dať do nákladov, lebo tým zveľaďuje majetok a nezriaďuje si prevádzku.
Bolo by dobré informovať sa na úrade práce.
deeda
09.07.11,10:20
- byt môžte požičať aj bezodplatne /registruje sa a DP robí potom len ten, kto prenajíma/
- prenajímanie na živnosť vyžaduje splnenie urč. podmienok
- na tento druh živnosti nebol poskytovaný príspevok /v súčasnosti neviem, zistite sa na ÚP/
Mila123
09.07.11,10:39
- byt môžte požičať aj bezodplatne /registruje sa a DP robí potom len ten, kto prenajíma/
- prenajímanie na živnosť vyžaduje splnenie urč. podmienok
- na tento druh živnosti nebol poskytovaný príspevok /v súčasnosti neviem, zistite sa na ÚP/
mohli by ste si aj niečo iné vymyslieť na ÚP ako prenájom a potom ten tam si dať dopísať.....ale neviem počítali ste, či je to vôbec rentabilné:??????
príspevok u UP vo výške cca 4000 eur (aspoň u nás) na 2 roky to nie je bohviečo......ak máš povinnosť platiť ZP a ktohovie ako to bude s odvodovými povinnosťami......od nového roka.....
onical
11.07.11,08:25
Živnosť na samotný prenájom bytu neexistuje.Je len živnosť na prenájom spojený s inými ako základnými službami pri prenájme.Bolo to tu už veľa krát popisované a ja som tiež pochodil úrady a nie je to možné.