soninkka
09.07.11,11:06
Dobrý deň,
chcem sa spýtať či ako 25 ročná absolventka VŠ mám nárok na poberanie príspevku hmotnej núdze a súčasne byť na absolventskej praxi?
ďakujem za odpovede.
Xanti
09.07.11,18:11
Dobrý deň,
chcem sa spýtať či ako 25 ročná absolventka VŠ mám nárok na poberanie príspevku hmotnej núdze a súčasne byť na absolventskej praxi?
ďakujem za odpovede.
No tuším je to trošku domotané. Žiaden zákon toto nerieši, nakoľko k takejto situácii nemôže dôjsť.


Absolvent školy na účely poskytovania príspevku na vykonávanie absolventskej praxe je:

občan mladší ako 25 rokov veku, ktorý skončil sústavnú prípravu na povolanie v dennej forme štúdia pred menej ako dvomi rokmi a nezískal svoje prvé pravidelne platené zamestnanie

Čo ty nie si, lebo si staršia ako 25 rokov, tak nie je reálna šanca aby si bola zaradená na absolventskú prax.

Zdroj : http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/absolventska-prax/51-prispevok-na-vykonavanie-absolventskej-praxe.html?page_id=12940

Ak máš viac ako 25 rokov, tak môžeš požiadať o dávku v hmotnej núdzi vo výške 60,50 eur + príspevok na zdravotnú starostlivosť vo výške 2 eura teda dohromady 62,50 €
Ak máš vlastný byt, tak môžeš požiadať aj o príspevok na bývanie.
Viac tu : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
soninkka
10.07.11,10:38
No lenže od 1.7. 2011 sa mení zákon a podľa neho absolventskú prax môže vykonávať absolvent až do dovŕšenia 26 roku čiže ešte nárok na AP mám a tým pádom aj na príspevok hmotnej núdze, zato sa toto pýtam lebo mi to nedáva nejak zmysel, asi niekto zase na SVK "nedomyslel" zákon.
veronikasad
10.07.11,10:40
No lenže od 1.7. 2011 sa mení zákon a podľa neho absolventskú prax môže vykonávať absolvent až do dovŕšenia 26 roku čiže ešte nárok na AP mám a tým pádom aj na príspevok hmotnej núdze, zato sa toto pýtam lebo mi to nedáva nejak zmysel, asi niekto zase na SVK "nedomyslel" zákon.
Nečítala som ešte zákon, ale myslím, že predlženie veku sa bude vzťahovať len na zmluvy uzatvorené po 1.1.2011. Tvoja zmluva zrejme už "beží" ...

K dávke v hmotnej núdzi - ak by aj bolo v zákone ošetrené súbeh absolvenskej praxe a dávky v hmotnej núdzi, na dávku ti nevznikne nárok. lebo príspevok na absolvenstkú prax je vyšší ako dávka v hmotnej núdzi.
soninkka
10.07.11,10:45
Nie ja by som mala nastúpiť na AP až od septembra 2011. Len som chcela vedieť či náhodou aj ten príspevok hmotnej núdze sa teda neposúva o rok vyššie čiže až po 26 roku, a nie ako je to doteraz že po dovŕšení 25 roku mám naň nárok.
veronikasad
10.07.11,10:47
Nie ja by som mala nastúpiť na AP až od septembra 2011. Len som chcela vedieť či náhodou aj ten príspevok hmotnej núdze sa teda neposúva o rok vyššie čiže až po 26 roku, a nie ako je to doteraz že po dovŕšení 25 roku mám naň nárok.
Nerozumiem druhej časti otázky - o akom posúvaní veku pri dávke v hmotnej núdzi píšeš ?
soninkka
10.07.11,10:54
Myslela som to tak že podľa zákona do 25 rokov sa o mňa majú starať rodičia, po tomto veku mám nárok na ten príspevok hmotnej núdze a keď mám nárok aj na AP tak to by som od štátu dostala trošku viac peňazí teda akoby dva príspevky a to sa mi pri našich zákonoch nezdá... Čiže či aj ten príspevok hmotnej núdze dostanem teraz alebo až po 26tke.
avalik
10.07.11,11:07
Myslela som to tak že podľa zákona do 25 rokov sa o mňa majú starať rodičia, po tomto veku mám nárok na ten príspevok hmotnej núdze a keď mám nárok aj na AP tak to by som od štátu dostala trošku viac peňazí teda akoby dva príspevky a to sa mi pri našich zákonoch nezdá... Čiže či aj ten príspevok hmotnej núdze dostanem teraz alebo až po 26tke.

pomoc v hmotnej nudzi: http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=846
soninkka
10.07.11,12:10
Ďakujem za odpovede veľmi ste mi pomohli.
ivka70
10.07.11,12:20
Narok na davku v hmotnej nudzi ti nevznikne, nakolko prispevok za absolventsku prax je vo vyske zivotneho minima, teda nesplnas zakladnu podmienku, mas totiz prijem vo vyske zivotneho minima.
Takze o davku v hmotnej nudzi si mozes poziadat az po ukonceni AP.
bambulka5835
04.08.11,08:47
Dobrý deň, chcem sa informovať, mám nárok na dávku v hmotnej núdzi prípadne na nejaký príspevok, ked som evidovaná na UP, mám 25 rokov a bývam s rodičmi a so starším bratom. Budem posudzovaná s nimi a s ich prijmom, alebo mám ja sama nárok na nejakú dávku. Do 25 rokov ma museli "živiť" rodičia.
ďakujem
Xanti
04.08.11,08:51
Ano môžeš požiadať o dávku v hmotnej núdzi, a ak si vlastníkom nehnuteľnosti tak aj o príspevok na bývanie.
Nebude posudzovaný príjem tvojich rodičov, budeš už posudzovaná sama.
bambulka5835
04.08.11,08:55
ďakujem za odpoveď. Pôjdem si to vybaviť.
bambulka5835
05.08.11,08:35
a ešte by som sa chcela spýtať nevie niekto ako to je, ked chodím do školy externe a popritom som na dobrovolníckych aktivačných prácach, mám nárok na aktivačný príspevok vo výške 63,07€, ked chodím na vysokú školu externe, čiže si zvyšujem svoju kvalifikáciu?
Xanti
05.08.11,09:16
Ano,
treba všetko spomenúť a všetko žiadať.
dobrava
05.08.11,11:45
Dobrý deň, takže stojí za pokus požiadať o príspevok v hmotnej núdzi, alebo o príspevok na bývanie mojej kamarátke, ktorá je vedená na ÚP ako nezamestnaná, má dve deti, je vlastníčkou nehnuteľnosti a v 09/2011 začína štúdium na VŠ externe? Manžel má "nepravidelný" príjem, tzn., že napr. tri mesiace nemajú v rodine žiadny príjem, potom sa mu naskytne nejaká práca a ak mu zaplatia, nejaké peniaze sa do rodiny dostanú. Ešte podotknem, že kamarátka poberala do 03/2011 max. podporu v nezamestnanosti. Ďakujem za odpoveď.
Xanti
05.08.11,17:43
Dobrý deň, takže stojí za pokus požiadať o príspevok v hmotnej núdzi, alebo o príspevok na bývanie mojej kamarátke, ktorá je vedená na ÚP ako nezamestnaná, má dve deti, je vlastníčkou nehnuteľnosti a v 09/2011 začína štúdium na VŠ externe? Manžel má "nepravidelný" príjem, tzn., že napr. tri mesiace nemajú v rodine žiadny príjem, potom sa mu naskytne nejaká práca a ak mu zaplatia, nejaké peniaze sa do rodiny dostanú. Ešte podotknem, že kamarátka poberala do 03/2011 max. podporu v nezamestnanosti. Ďakujem za odpoveď.
A manžel je čo? Nezamestnaný alebo živnostník?
dobrava
05.08.11,18:40
Manžel má aktívnu živnosť.
Xanti
05.08.11,18:50
Nestretla som sa s tým, aby SZCO mal priznanú dávku v hmotnej núdzi.
Takže podľa mňa nemajú šancu.
dobrava
05.08.11,20:15
Ale o túto dávku by žiadala kamarátka, nie jej manžel, ktorý je SZČO /aj keď som si vedomý, že príjem sa posudzuje spoločne/. Takže žiadna šanca? Dakujem.
Xanti
05.08.11,20:21
No práve,
príjem sa posudzuje spoločne. U zamestnanca je tým príjmom jeho mzda. U SZCO sa príjem odzrkadlí v daňovom priznaní, a to nie je za predošlý mesiac.

Skúsiť môže ale naozaj veľmi pochybujem, no rada by som sa plietla.
dobrava
05.08.11,20:36
Ďakujem.
helianna
29.08.11,19:41
Dobry vecer,
chcem sa opytat, kym sa pojdem rozculit na urad, ci mam narok na pomoc v hmotnej nudzi, ked som na rodicovskej dovolenke, k 1.9.2011 mi konci zivnost, budem teda od 1.9. poberat len rodicovsky prispevok, ktory je nizsi ako zivotne minimum (ak som to spravne pochopila zo stranky uradu). Spolu s touto davkou si chcem poziadat o prispevok na byvanie (vlastnim byt).
Posudzovat budu len mna a mojho syna.
Ja si myslim, ze mam narok, ale chcem sa uistit, vopred vdaka za pomoc.
Xanti
29.08.11,19:47
Dobry vecer,
chcem sa opytat, kym sa pojdem rozculit na urad, ci mam narok na pomoc v hmotnej nudzi, ked som na rodicovskej dovolenke, k 1.9.2011 mi konci zivnost, budem teda od 1.9. poberat len rodicovsky prispevok, ktory je nizsi ako zivotne minimum (ak som to spravne pochopila zo stranky uradu). Spolu s touto davkou si chcem poziadat o prispevok na byvanie (vlastnim byt).
Posudzovat budu len mna a mojho syna.
Ja si myslim, ze mam narok, ale chcem sa uistit, vopred vdaka za pomoc.
Dávka v hmotnej núdzi
Výška dávky:
115,10 € pre jednotlivca s 1 až 4 deťmi,
Príspevok na zdravotnú starostlivosť
Výška príspevku je 2 € mesačne na osobu

Príspevok na bývanie
89,20 € mesačne, ak je viac spoločne posudzovaných osôb.


Spolu u dvoch osôb teda u matky a dieťaťa 115,1+2x2+89,2 = 208,30 €

Ak by bol tvoj mesačný príjem nižší ako 208,30 eur tak by Ti doplácal UP dávku v hmotnej núdzi do tejto výšky.

Ty poberáš rodičovský príspevok vo výške 190,10 eur. A určite dieťa má otca, ktorý platí výživné . A toto výživné sa Ti priráta k rodičovskému príspevku a ak tá suma dokopy je vyššia ako 208,30 tak nemáš nárok na dávku v hmotnej núdzi.

A zbytočne narobíš kriku na úrade práce. Výška životného minima je len hodnota od ktorej sa odvíjajú rôzne dávky a podpory. Ale určite sa nedopláca do výšky životného minima.

zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
veronikasad
29.08.11,19:48
Dobry vecer,
chcem sa opytat, kym sa pojdem rozculit na urad, ci mam narok na pomoc v hmotnej nudzi, ked som na rodicovskej dovolenke, k 1.9.2011 mi konci zivnost, budem teda od 1.9. poberat len rodicovsky prispevok, ktory je nizsi ako zivotne minimum (ak som to spravne pochopila zo stranky uradu). Spolu s touto davkou si chcem poziadat o prispevok na byvanie (vlastnim byt).
Posudzovat budu len mna a mojho syna.
Ja si myslim, ze mam narok, ale chcem sa uistit, vopred vdaka za pomoc.
skôr než sa rozčúliš, doporučujem preštudovať :

http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226

do príjmu sa okrem rod.príspevku započítava aj výživné na syna. Ak ho nemáš stanovené (o partnerovom príjme nepíšeš), treba najskôr požiadať o určenie výživného, až potom ti schvália dávku v hmotnej núdzi.

V zásade, ale dávka v hmotnej núdzi nerovná sa výške životného minima. Je podstatne nižšia.
helianna
30.08.11,11:32
VERONIKASAD a XANTI

vdaka za odpovede, to rozculovanie na urade som myslela skor len zo zartu, krik sa nechystam robit, som clovek kludneho typu, ktory si najskor necha poradit a vysvetlit, takze sa nebojte ... vyzivne nedostavam, moj partner je nezamestnany a nedostava nic...

XANTI moj rodicovsky prispevok je nizsi ako 190,10 lebo ked som zakladala zivnost, vyplatili mi jednorazovy prispevok, lebo som si nasla zamestnanie a ked mi od januara zacali platit rodicovsky, tak mi vlastne tu sumu odpocitali a mam ho nizsi

ja som si stranku uradu prace prestudovala a nasla som tam vlastne vsetko co som chcela, len som sa chcela poradit s niekym aj o praxi, lebo sa mi X krat stalo, ze nieco ine bolo napisane na nete a ine boli skusenosti ludi, cim viac hlav, tym viac rozumu :)

este raz vdaka za zaujem :)
Xanti
30.08.11,14:20
VERONIKASAD a XANTI

vdaka za odpovede, to rozculovanie na urade som myslela skor len zo zartu, krik sa nechystam robit, som clovek kludneho typu, ktory si najskor necha poradit a vysvetlit, takze sa nebojte ... vyzivne nedostavam, moj partner je nezamestnany a nedostava nic...

XANTI moj rodicovsky prispevok je nizsi ako 190,10 lebo ked som zakladala zivnost, vyplatili mi jednorazovy prispevok, lebo som si nasla zamestnanie a ked mi od januara zacali platit rodicovsky, tak mi vlastne tu sumu odpocitali a mam ho nizsi Zrejme si porušila podmienky poskytnutia dotácie, a tak vlastne môžeš mať nižší rodičovský ak splácaš UP poskytnutú dotáciu ( viem že sa dajú dohodnúť splátky ) ale to u teba neznamená, že by to brali že máš nižší rodičovský.
Proste rodičovský je daný v určitej výške a splátky z neho nezaujímajú oddelenie dávok v hmotnej núdzi.

ja som si stranku uradu prace prestudovala a nasla som tam vlastne vsetko co som chcela, len som sa chcela poradit s niekym aj o praxi, lebo sa mi X krat stalo, ze nieco ine bolo napisane na nete a ine boli skusenosti ludi, cim viac hlav, tym viac rozumu :)

este raz vdaka za zaujem :)
No ako písala Veronikasad, treba mať súdom určené výživné na dieťa. To že partner nerobí ho neoprávnuje neplatiť na dieťa. Ak nie ste zobratý tak partner si môže na seba vybaviť dávku v hmotnej núdzi a z toho môže platiť výživné na dieťa.
No a naozaj tie príjmy sú také ako som napísala. Ak tvoj mesačný príjem bude vyšší ako 208,30 eur tak nemáš nárok. Ak bude nižši tak máš nárok na doplatok do výšky 208,30.
veronikasad
30.08.11,14:37
VERONIKASAD a XANTI

vdaka za odpovede, to rozculovanie na urade som myslela skor len zo zartu, krik sa nechystam robit, som clovek kludneho typu, ktory si najskor necha poradit a vysvetlit, takze sa nebojte ... vyzivne nedostavam, moj partner je nezamestnany a nedostava nic...

XANTI moj rodicovsky prispevok je nizsi ako 190,10 lebo ked som zakladala zivnost, vyplatili mi jednorazovy prispevok, lebo som si nasla zamestnanie a ked mi od januara zacali platit rodicovsky, tak mi vlastne tu sumu odpocitali a mam ho nizsi

ja som si stranku uradu prace prestudovala a nasla som tam vlastne vsetko co som chcela, len som sa chcela poradit s niekym aj o praxi, lebo sa mi X krat stalo, ze nieco ine bolo napisane na nete a ine boli skusenosti ludi, cim viac hlav, tym viac rozumu :)

este raz vdaka za zaujem :)
Bez ohladu na to, či tvoj partner je alebo nie je zamestnaný, je stanovená minimálna výška výživného, ktorú ti musí platiť. Ak ti neplatí, a žiadaš o dávku v hmotnej núdzi, si povinná vybaviť si na UP náhradné výživné.
Bez týchto úkonov sa na UP s tebou baviť nebudú.
helianna
30.08.11,19:51
takze takto, mne vyzivne vybavovat netreba, neriesim tu svojho partnera, viem presne ako to myslite, ale ze "sa so mnou nebudu bavit" ,to podla mna az taka pravda nie je... proste som sa chcela opytat na nejaky odborny nazor, ale dozvedela som sa len to co uz viem, nikde na stranke uradu prace,soc. veci a rodiny som sa nedozvedela ci sa do prijmu berie aj rodicovsky prispevok a tiez sa tam spomina nejakych 25%, ktorym nerozumiem, presne s tym totiz mala problem moja sestra, ktora si vybavovala pomoc v hmotnej nudzi a "mila" pani uradnicka ju len odbila vetou, ze nesmie zarabat tolko a tolko a ma narok a po niekolkych mesiacoch jej prisiel papier s milionmi zakonov (v ktorych sa podla mna ani tie uradnicky poriadne nevyznaju), podla ktorych zrazu narok nemala.... a tomuto by som sa chcela vyhnut, ze mi niekto povie A, druhy mi povie B a nakoniec to bude C

ale aj tak vam fakt dakujem, ze ste ochotni :):)
Xanti
30.08.11,19:59
takze takto, mne vyzivne vybavovat netreba, No na to by som sa veľmi nespoliehala. neriesim tu svojho partnera, viem presne ako to myslite, ale ze "sa so mnou nebudu bavit" ,to podla mna az taka pravda nie je.No prejdi si tým. .. proste som sa chcela opytat na nejaky odborny nazor, ale dozvedela som sa len to co uz viem, nikde na stranke uradu prace,soc. veci a rodiny som sa nedozvedela ci sa do prijmu berie aj rodicovsky prispevok a tiez sa tam spomina nejakych 25%, ktorym nerozumiem, a ked všetkému rozumieš tak prečo ti robí problém 25% :D presne s tym totiz mala problem moja sestra, ktora si vybavovala pomoc v hmotnej nudzi a "mila" pani uradnicka ju len odbila vetou, ze nesmie zarabat tolko a tolko a ma narok a po niekolkych mesiacoch jej prisiel papier s milionmi zakonov (v ktorych sa podla mna ani tie uradnicky poriadne nevyznaju), podla ktorych zrazu narok nemala.... a tomuto by som sa chcela vyhnut, ze mi niekto povie A, druhy mi povie B a nakoniec to bude C

ale aj tak vam fakt dakujem, ze ste ochotni :):)
No aby si nepovedala, tak ti tých 25% vysvetlím.


Za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
· 25% z príjmu zo závislej činnosti osôb,
· 25% zo starobného dôchodku a z predčasného starobného dôchodku, dôchodcovi, ktorý získal obdobie dôchodkového poistenia viac ako 25 rokov sa táto suma zvyšuje o 1% priznaného starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku za každý ďalší rok dôchodkového poistenia získaného po 25. roku dôchodkového poistenia,
· 25% z materského,
· 25% z invalidného dôchodku,
· 25% zo sociálneho dôchodku priznaného z dôvodu invalidity,
· 25% zo sirotského dôchodku,
· 25% vdovského alebo vdoveckého dôchodku, ak vdova alebo vdovec dovŕšil dôchodkový vek, Tých 25% znamená v týchto prípadoch ( pozor nevzťahuje sa to na rodičovský príspevok ) , že
Ak mám napríklad invalidný dôchodok 100 eur mesačne. Tak nedosahujem životné minimum. Tak si môžem požiadať o dávku v hmotnej núdzi.
UPSVaR mi ale do výpočtu nevezme, že dostávam 100 eur, ale berie ma tak ako keby som poberala dôchodok 75 eur. A potom vyráta výšku dávky v hmotnej núdzi.

Ale ako píšem rodičovský príspevok tam nepatrí, ten sa ráta celý za príjem. Ale ak vybavíš dávku v hmotnej núdzi bez toho aby si mala súdom určené výživné na dieťa, tak prosím ťa daj vedieť na poradu ako sa to podarilo. A kde robíme zlé výklady a v čom :D ďakujem.
helianna
30.08.11,20:17
XANTI
dik za pomoc, ale uz sa radsej nic nepytam, mam pocit, ze len otravujem, takze kaslem na to
Xanti
30.08.11,20:21
XANTI
dik za pomoc, ale uz sa radsej nic nepytam, mam pocit, ze len otravujem, takze kaslem na to
Vôbec neotravuješ,
akurát čomu chcem zabrániť aby si sa hrrr nepustila vybavovať si po úradoch dávku v hmotnej núdzi. Donesieš im tam kopec papierov, kopec času stráviš vybavovaním tých papierov a príde Ti domov list ako tvojej sestre.

Lebo sú dôležité aj najmenšie detaily. Tak bajočko jej pracovníčka mohla odhadom povedať, že bude mať nárok na dávku v hmotnej núdzi, no ale ak prerátala a nevyšla jej alebo vyšla menšia ako 3eurá tak jej ju nepriznali a tým pádom nevyplatili.

A ak si vezmeš tých 25% čo sa neberie do príjmu, tak sú to dávky vyplácané so sociálnej poisťovne, teda okrem príjmu zo závislej činnosti ( rozumej zamestnania ) a rodičovský príspevok je vyplácaný z UPSVaR. Takže naozaj celý sa berie do výpočtu dávky.

Hovorím držím palec a daj potom vedieť čo si vybavila ma to zaujíma. Aby som do budúcnosti mohla ľudom ešte lepšie poradiť.


Uplatnenie zákonných nárokov
Ak si občan v hmotnej núdzi a fyzické osoby, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, neuplatnia svoje zákonné nároky, ktorými si môžu zabezpečiť základné životné podmienky a pomôcť si v hmotnej núdzi, nepovažujú sa za občanov v hmotnej núdzi.
Takýmito zákonnými nárokmi sú najmä:
· výživné,
· úhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca,
· dávky nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia, úrazového poistenia, garančného poistenia, poistenia v nezamestnanosti,
· nároky z pracovnoprávnych vzťahov,
· dávky výsluhového zabezpečenia,
· opakované štátne sociálne dávky okrem prídavku na dieťa.
A opakované štátne sociálne dávky sú http://www.upsvar.sk/buxus/docs/SSVaR/OSSD/SSD_tabulk._prehlad_1.1.2011.rtf sama vidíš, to je tvoj príjem a zarátajú ho celý a detto výživné.
helianna
30.08.11,20:39
XANTI
dakujem za tabulku, zaujimava :)

no ja to napisem este raz cele aj so sumami, takze ja som pozastavila zivnost, od 1.9.2011 uz budem len na rodicovskom prispevku, ktory je v mojom pripade 164 eur + pridavky 22 eur (neviem ci aj toto sa berie), moj partner (s ktorym aj zijem) je nezamestnany, vedeny na UP, nedostava nic, viem, ze som sa na zaciatku vyjadrila, ze sa budem posudzovat len ja a maly, ale potom som si uvedomila, ze aj partnera tam musim uviest, takze preto nemusim ziadat o vyzivne, ale ide aj o to, ze ja s malym mame trvaly pobyt v mojom byte a partner u rodicov (nejak sa nam to nechce menit), ked dobre chapem, aj on by si mohol ziadat o davku v hmotnej nudzi? ale jedine, keby zmenit TP, lebo sa s nim budu posudzovat aj rodicia vsak?
ja si vlastne chcem poziadat o ten prispevok na byvanie, ale musim mat najprv davku v hmotnej nudzi
treba este nejake info ?
Xanti
30.08.11,20:48
XANTI
dakujem za tabulku, zaujimava :)

no ja to napisem este raz cele aj so sumami, takze ja som pozastavila zivnost, od 1.9.2011 uz budem len na rodicovskom prispevku, ktory je v mojom pripade 164 eur + pridavky 22 eur (neviem ci aj toto sa berie prídavky sa neberú do príjmu len rodičovský príspevok ), moj partner (s ktorym aj zijem) je nezamestnany, vedeny na UP, nedostava nic, viem, ze som sa na zaciatku vyjadrila, ze sa budem posudzovat len ja a maly, ale potom som si uvedomila, ze aj partnera tam musim uviest, takze preto nemusim ziadat o vyzivne, ale ide aj o to, ze ja s malym mame trvaly pobyt v mojom byte a partner u rodicov (nejak sa nam to nechce menit), ked dobre chapem, aj on by si mohol ziadat o davku v hmotnej nudzi? ale jedine, keby zmenit TP, lebo sa s nim budu posudzovat aj rodicia vsak?
ja si vlastne chcem poziadat o ten prispevok na byvanie, ale musim mat najprv davku v hmotnej nudzi
treba este nejake info ?No neviem rodičovský príspevok je vo výške 190,10 eur a od septembra pôjde hore. 164 eur bol rodičovský predtým, ten nižší.

Koľko má partner rokov? Ak má nad 25 bude posudzovaný samostatne a môže aj ked má pobyt zažiadať o dávku bude vo výške 62,50 eur aj s príspevkom na zdravotnú starostlivosť ,
ak má menej bude posudzovaný s rodičmi a tým pádom mu dávka v hmotnej núdzi nevýjde.

Ale ak by sa presťahoval k tebe oficiálne tak vtedy by ste mohli skúsiť žiadať o dávku v hmotnej núdzi lebo
157,60 € pre dvojicu s 1 až 4 deťmi, + 2€ x3 príspevok na zdravotnú starostlivosť + 89,20 € príspevok na bývanie = 252,80 €.
A ak by aj tvoj rodičovský bol 190,10 eur, tak rozdiel do 252,80 eur by Vám vyplatili ako dávku v hmotnej núdzi. Asi by mal zmeniť pobyt. V podstate je to asi finančne rovnaké.
helianna
30.08.11,22:04
XANTI
uz som tu spominala, ze ja dostavam nizsi rodicovsky, lebo ked som zakladala zivnost v septembri 2010 tak mi vyplatili jednorazovu davku (cca 800Eur) preto, ze som si nasla zamestnanie a stopli mi rodicovsky a potom, ked sa v januari 2011 upravoval zakon a zmenil sa rodicovsky na jednotny tak mi uznali presne 164,61 eur, lebo mi od tych 190 odratali to co som dostala (tak mi to vysvetlila pani na urade) ... az teraz som si vsimla tvoj komentar k tomu, nikto mi to nevysvetlil takym sposobom, ze by som porusila nejake podmienky a ze nieco splacam, tie nase urady su presne o tom, ze ti nikto nepovie info navyse a toto ma najviac vytaca, ked som zila v zahranici, kde mi davali prispevky, tak mi samy volali, ze co vsetko este mozem vyuzit a ako to urobit atd atd, tu len sa chcu rychlo zbavit ludi, lebo idu pit kavu (cest vynimkam), ale z toho ma ide potrhat.... za ciganov vypisu pomaly aj rodny list a pracujuci clovek, rodic, ktory sa stara, snazi sa, pride nieco vybavit a dopadne ako chudak.... :mad:
moj priatel ma nad 25 rokov, takze hovoris, ze si moze poziadat o davku v hmotnej nudzi, aj ked ma TP pri rodicoch a budu ho posudzovat sameho? to by bolo fajn, treba skusit :)
no a dufam, ze uz naposledy, aby si ma nezjedla od nervov :):) sa opytam tak polopate:
1. pojdem si poziadat o davku v hmotnej nudzi - ked mi ju priznaju
2. pojdem si poziadat o prispevok na byvanie
alebo si o to poziadam spolu, nemusim cakat, kym mi jedno uznaju?
lebo v UK som musela cakat, kym jedno schvalili a tak som sla k druhemu atd atd tak preto sa pytam ako je to tu, nikdy som na SVK neziadala o prispevky tak som z toho blbaaaa :confused:
Xanti
31.08.11,04:28
XANTI
uz som tu spominala, ze ja dostavam nizsi rodicovsky, lebo ked som zakladala zivnost v septembri 2010 tak mi vyplatili jednorazovu davku (cca 800Eur) preto, ze som si nasla zamestnanie a stopli mi rodicovsky a potom, ked sa v januari 2011 upravoval zakon a zmenil sa rodicovsky na jednotny tak mi uznali presne 164,61 eur, lebo mi od tych 190 odratali to co som dostala (tak mi to vysvetlila pani na urade) ... az teraz som si vsimla tvoj komentar k tomu, nikto mi to nevysvetlil takym sposobom, ze by som porusila nejake podmienky a ze nieco splacam, tie nase urady su presne o tom, ze ti nikto nepovie info navyse a toto ma najviac vytaca, ked som zila v zahranici, kde mi davali prispevky, tak mi samy volali, ze co vsetko este mozem vyuzit a ako to urobit atd atd, tu len sa chcu rychlo zbavit ludi, lebo idu pit kavu (cest vynimkam), ale z toho ma ide potrhat.... za ciganov vypisu pomaly aj rodny list a pracujuci clovek, rodic, ktory sa stara, snazi sa, pride nieco vybavit a dopadne ako chudak.... :mad:
moj priatel ma nad 25 rokov, takze hovoris, ze si moze poziadat o davku v hmotnej nudzi, aj ked ma TP pri rodicoch a budu ho posudzovat sameho? ano budú ho posudzovať samostatne, ale potom musíš požiadať o výživné od neho, musí byť súdne rozhodnutie na to aby si mohla zažiadať ty o dávku v hmotnej núdzi a príspevky. to by bolo fajn, treba skusit :)
no a dufam, ze uz naposledy, aby si ma nezjedla od nervov :):) sa opytam tak polopate:
1. pojdem si poziadat o davku v hmotnej nudzi - ked mi ju priznaju
2. pojdem si poziadat o prispevok na byvanie
alebo si o to poziadam spolu, nemusim cakat, kym mi jedno uznaju? Spolu zažiadaš.
lebo v UK som musela cakat, kym jedno schvalili a tak som sla k druhemu atd atd tak preto sa pytam ako je to tu, nikdy som na SVK neziadala o prispevky tak som z toho blbaaaa :confused:Koment v texte.
No neviem asi by som skôr zažiadala o dávku spoločne, teda že bývate spolu aby vás posudzovali spolu lebo ak jemu priznajú 62,5 eur a z toho pôjde dole 30e výživné tak tebe sa priráta tých 30 e k 190 e a už nedostaneš ty dávku v hmotnej núdzi.
Xanti
31.08.11,05:14
Helianna
nech priateľ požiada o dávku v hmotnej núdzi samostatne. Ty nežiadaj.
Ak požiada sám priateľ dostane 62,50 €. Je to najjednoduhšie.
Ak požiadate spolu dostanete navyše 62,70 €, toto je oveľa komplikovanejšie a za tých 20 centov navyše to nestojí.
Ak požiadaš sama nedostaneš nič, kvôli výživnému čo Ti bude musieť platiť priateľ, takže nevidím zmysel v zbytočných papierovačkách. .
helianna
31.08.11,10:57
XANTI
no mas pravdu, ze ak je tam taky centovy rozdiel, tak je to zbytocne a jednoduchsie je, keby on ziadal sam a je to, len nerozumiem, preco by som mala vybavovat vyzivne, ked spolu zijeme, len nie sme manzelia... ja som vlastne chcela hlavne ten prispevok na byvanie poziadat, aby sme aspon nieco mali na najomne, len pozeram, ze je to ovela komplikovanejsie ako som cakala, ja som to pochopila tak, ze si poziadam o davku v hm. nudzi a prispevok na byvanie, uvediem vsetky posudzovane osoby (syn a priatel) a pockam co uznaju... a vlastne tu spominame len tu davku v hm. nudzi a teraz som uz uplne dopletena do frasa
veronikasad
31.08.11,11:00
XANTI
no mas pravdu, ze ak je tam taky centovy rozdiel, tak je to zbytocne a jednoduchsie je, keby on ziadal sam a je to, len nerozumiem, preco by som mala vybavovat vyzivne, ked spolu zijeme, len nie sme manzelia... ja som vlastne chcela hlavne ten prispevok na byvanie poziadat, aby sme aspon nieco mali na najomne, len pozeram, ze je to ovela komplikovanejsie ako som cakala, ja som to pochopila tak, ze si poziadam o davku v hm. nudzi a prispevok na byvanie, uvediem vsetky posudzovane osoby (syn a priatel) a pockam co uznaju... a vlastne tu spominame len tu davku v hm. nudzi a teraz som uz uplne dopletena do frasa
Helianna, uvedom si, že žiadaš o štátnu sociálnu dávku a pravidlá jej poskytnutia určuje UPSVaR. Buď priatela uznáš ako spoločne posudzovanú osobu, alebo musíš mať stanovené výživné, príp. žiadosť o náhradné výživné.

Príspevok na bývanie patrí tiež medzi dávky v hmotnej núdzi.
Barbara
31.08.11,11:10
Helianna, ked chceš, aby ti priznali hmotnú núdzu musíš mať súdom určené výživné. čítaj pozorne príspevky od Xanti a od Veroniky ;) ked treba tak aj 2x.;)
Xanti
31.08.11,12:47
XANTI
no mas pravdu, ze ak je tam taky centovy rozdiel, tak je to zbytocne a jednoduchsie je, keby on ziadal sam a je to, len nerozumiem, preco by som mala vybavovat vyzivne, ked spolu zijeme, len nie sme manzelia... ja som vlastne chcela hlavne ten prispevok na byvanie poziadat, aby sme aspon nieco mali na najomne, len pozeram, ze je to ovela komplikovanejsie ako som cakala, ja som to pochopila tak, ze si poziadam o davku v hm. nudzi a prispevok na byvanie, uvediem vsetky posudzovane osoby (syn a priatel) a pockam co uznaju... a vlastne tu spominame len tu davku v hm. nudzi a teraz som uz uplne dopletena do frasa
Heliana,
príspevok na bývanie je v tom čo som ti rátala... už zahrnutý, ako babenky píšu čítaj čo som napísala.
Viac ako tých 62,5 € priateľ resp. vy spolu všetci traja 62,70 eur nedostaneš. Lebo to je doplatok do dávky v hmotnej núdzi v ktorom je zahrnutý aj príspevok na bývanie.

Určite Ti nevyplatia 89 € príspevok na bývanie.


Ale ak by sa presťahoval k tebe oficiálne tak vtedy by ste mohli skúsiť žiadať o dávku v hmotnej núdzi lebo
157,60 € pre dvojicu s 1 až 4 deťmi, + 2€ x3 príspevok na zdravotnú starostlivosť + 89,20 € príspevok na bývanie = 252,80 €.

A ak by aj tvoj rodičovský bol 190,10 eur, tak rozdiel do 252,80 eur by Vám vyplatili ako dávku v hmotnej núdzi. Asi by mal zmeniť pobyt. V podstate je to asi finančne rovnaké.

Proste zhrniem to,
ak si požiada priateľ o dávku v hmotnej núdzi tak ju môže dostať dostať vo výške 62,50 eur.

Ak následne požiadaš o dávku a príspevky k dávke ty, tak musíš mať určené výživné a potom Ti dávka nevýjde.

Ak požiadate spoločne, tak priateľ musí zmeniť pobyt a aj tak výsledným efektom bude doplatok 62,70 eur.

Preto som Ti napísala, nech si priateľ vybaví dávku a ty už nič nevybavuj. Je to najjednoduhšie.
helianna
31.08.11,14:09
Helianna, uvedom si, že žiadaš o štátnu sociálnu dávku a pravidlá jej poskytnutia určuje UPSVaR. Buď priatela uznáš ako spoločne posudzovanú osobu, alebo musíš mať stanovené výživné, príp. žiadosť o náhradné výživné.

Príspevok na bývanie patrí tiež medzi dávky v hmotnej núdzi.


neboj, ja si velmi dobre uvedomujem, o co chcem ziadat a viem dobre, kto urcuje pravidla, ja sa vobec nesnazim vynut tomu, ze priatela zamlcim alebo podobne, prave naopak, chcem to mat vsetko v sulade zo zakonmi, lebo si velmi dobre uvedomujem, ze zakonu na Slovensku su robene pre ciganov a my obycajni smrtelnici nemame velke sance, chcela by som vidiet ako ciganka vypisuje ziadost, ziada o vyzivne atd, ale nebudem sa rozculovat, je mi jasne, ze ty za to nemozes, ale ani ja
helianna
31.08.11,14:11
Helianna, ked chceš, aby ti priznali hmotnú núdzu musíš mať súdom určené výživné. čítaj pozorne príspevky od Xanti a od Veroniky ;) ked treba tak aj 2x.;)

neboj, citam pozorne, minimalne 2x som to vsetko presla, len si chcem byt ista, lebo som si myslela, ze je to inac, ale dozvedela som sa, ze nie, co je na tom, ze sa opytam 2x?

raz som tu citala prispevky, jeden mlady chalan pytal o radu a presne vystihol, ked napisal, ze odpovedat stylom "boze, ty si taka blba, tak ti pomozem no" ... presne tak som sa tu citila ja, ale aspon mi XANTI pomohla
helianna
31.08.11,14:14
Lebo to je doplatok do dávky v hmotnej núdzi v ktorom je zahrnutý aj príspevok na bývanie.

toto je ta veta, ktoru som chcela pocut, takze vdakaaaaa, dostali sme sa k tomu
Xanti
31.08.11,16:17
Heliana,
ale ved som to opakovala celý čas.


Lebo to je doplatok do dávky v hmotnej núdzi v ktorom je zahrnutý aj príspevok na bývanie.

toto je ta veta, ktoru som chcela pocut, takze vdakaaaaa, dostali sme sa k tomu

mimotemyTrošku mi to pripomenulo moju skúšku na výške ... ked som mala hádam 100 krát v teste napísané slovom... sila krát rameno sa rovná moment. A vyletela som. Na opravnej skúške som napísala N x r = M len raz a spravila som to :D
veronikasad
31.08.11,16:27
neboj, citam pozorne, minimalne 2x som to vsetko presla, len si chcem byt ista, lebo som si myslela, ze je to inac, ale dozvedela som sa, ze nie, co je na tom, ze sa opytam 2x?

raz som tu citala prispevky, jeden mlady chalan pytal o radu a presne vystihol, ked napisal, ze odpovedat stylom "boze, ty si taka blba, tak ti pomozem no" ... presne tak som sa tu citila ja, ale aspon mi XANTI pomohla
mimotemyak takto chápeš našu snahu pomôcť, tak sa pýtaj na lampárni ... Prepáč, nemôžem odpovedať inak .
helianna
31.08.11,18:08
mimotemyak takto chápeš našu snahu pomôcť, tak sa pýtaj na lampárni ... Prepáč, nemôžem odpovedať inak .

vasu snahu pomoct si velmi vazim, pisala som o inom, ale nechajme tak, proste dakujem
helianna
31.08.11,18:10
Heliana,
ale ved som to opakovala celý čas.


mimotemyTrošku mi to pripomenulo moju skúšku na výške ... ked som mala hádam 100 krát v teste napísané slovom... sila krát rameno sa rovná moment. A vyletela som. Na opravnej skúške som napísala N x r = M len raz a spravila som to :D

tak pardon, nie sme vsetci dokonali, ale naozaj ti dakujem za pomoc, vazim si to
eva665
16.11.11,11:11
Dobrý deň,
chcem sa spýtať či ako 25 ročná absolventka VŠ mám nárok na poberanie príspevku hmotnej núdze a súčasne byť na absolventskej praxi?
ďakujem za odpovede.

Aj keď je to tu už dlhšie, možno niekomu pomôže:) Keďže som sa tu nedočítala správnej odpovede, nedá mi nereagovať:) Samozrejme, že máš nárok na poberanie hmotnej núdze aj počas absolventskej praxe. Keďže hmotná núdza je stav, keď príjem občana a fyzických osôb, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, nedosahuje životné minimum, ale za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje príspevok na vykonávanie absolventskej praxe podľa zákona o službách zamestnanosti.

Jediný príspevok na ktorý nemáš nárok v rámci hmotnej núdze v súbehu s absolventskou praxou je aktivačný príspevok : "Aktivačný príspevok nepatrí občanovi v hmotnej núdzi, ak mu patrí príspevok na vykonávanie absolventskej praxe, dávka počas vzdelávania a prípravy pre trh práce a počas prípravy na pracovné uplatnenie občana so zdravotným postihnutím, príspevok na zapracovanie znevýhodneného uchádzača o zamestnanie a príspevok na aktivačnú činnosť formou dobrovoľníckej služby podľa zákona o službách zamestnanosti."

Ale inak na dávku v hmotnej núdzi, príspevok na bývanie , pripadne zdravotnú starostlivosť (ak spĺňaš podmienky občana v HN) určite máš aj počas absolventskej praxe!!!!
juraj80
01.10.12,16:13
Dobry den, chcem sa opytat, ci mam narok na prispevok na byvanie, ak byvam v byte u sestry spolocne s mamou, ktora je zamestnana. Sestra je majitelkou bytu a zije a zdrzuje sa v Anglicku. Ja som momentalne nezamestnany a poberam davky v hmotnej nudzi vo vyske 62,50 Eur. Dakujem za odpoved.
veronikasad
01.10.12,16:25
Dobry den, chcem sa opytat, ci mam narok na prispevok na byvanie, ak byvam v byte u sestry spolocne s mamou, ktora je zamestnana. Sestra je majitelkou bytu a zije a zdrzuje sa v Anglicku. Ja som momentalne nezamestnany a poberam davky v hmotnej nudzi vo vyske 62,50 Eur. Dakujem za odpoved.
Máš so sestrou uzatvorenú nájomnú zmluvu ?
juraj80
01.10.12,16:27
Nie nemam, ale mam u nej trvaly pobyt, ona sa vydala v Anglicku a zdrziava sa doma iba raz do roka aj to len na tyzden.
avalik
01.10.12,16:34
Nie nemam, ale mam u nej trvaly pobyt, ona sa vydala v Anglicku a zdrziava sa doma iba raz do roka aj to len na tyzden.

§ 13
Príspevok na bývanie (1) Príspevok na bývanie patrí občanovi v hmotnej núdzi a fyzickým osobám, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, na úhradu nákladov spojených s bývaním na pomoc v hmotnej núdzi, ak splnili podmienky nároku na dávku.
(2) Príspevok na bývanie je
a) 55,80 eura mesačne, ak ide o jedného občana v hmotnej núdzi,
b) 89,20 eura mesačne, ak ide o občana v hmotnej núdzi a fyzické osoby, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú.
(3) Občan v hmotnej núdzi a fyzické osoby, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, majú nárok na príspevok na bývanie, ak občan v hmotnej núdzi alebo niektorá z fyzických osôb, ktorá sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzuje podľa § 4 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-599#f6140499)
a) je vlastníkom bytu, vlastníkom rodinného domu, nájomcom bytu alebo nájomcom rodinného domu alebo nájomcom obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie25b) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-599#f6141323) a
b) uhrádza náklady spojené s bývaním a predloží doklad o zaplatení týchto nákladov za predchádzajúcich šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov alebo preukáže uznanie dlhu a dohodu o splátkach v prípade, že má nedoplatky spojené s úhradou nákladov spojených s bývaním.
(4) Za bývanie sa na účely príspevku na bývanie považuje aj bývanie spojené s poskytovaním starostlivosti v zariadení sociálnych služieb celoročne a bývanie v byte alebo v rodinnom dome, v ktorom má občan v hmotnej núdzi a fyzické osoby, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, právo doživotného užívania.
(5) Podmienky nároku na príspevok na bývanie sa prehodnocujú raz za šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov.
(6) Nárok na príspevok na bývanie zaniká, ak úrad alebo obec zistí, že občan v hmotnej núdzi nespláca uznaný dlh uvedený v odseku 3 písm. b).
(7) Odseky 3, 5 a 6 sa nepoužijú, ak občan v hmotnej núdzi alebo niektorá z fyzických osôb, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, je poberateľom starobného dôchodku; to platí aj vtedy, ak ide o poberateľa inej dôchodkovej dávky alebo sociálneho dôchodku, ktorý dovŕšil 62 rokov veku.
(8) Odseky 3, 5 a 6 sa nepoužijú, ak sa občanovi v hmotnej núdzi alebo niektorej z fyzických osôb, ktorá sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzuje, poskytuje starostlivosť v zariadení sociálnych služieb celoročne s poskytovaním bývania.
juraj80
01.10.12,16:41
zakon som si precital, skôr som mal na mysli môj konkretny pripad, dakujem...
veronikasad
01.10.12,16:42
zakon som si precital, skôr som mal na mysli môj konkretny pripad, dakujem...
Asi nie dostatočne. myslíš, že splňaš jednu z týchto podmienok ?

a) je vlastníkom bytu, vlastníkom rodinného domu, nájomcom bytu alebo nájomcom rodinného domu alebo nájomcom obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie25b) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-599#f6141323) a
juraj80
01.10.12,17:03
Takze ak uzatvorim so sestrou zmluvu o prenajme izby v byte tak teda splnim podmienku na prispevok na byvanie, ak som to spravne pochopil. Byvam a platim polovicu najomneho od 1.5.2011 avsak docital som sa ze su potrebne nejake potvrdenia o tom, ze som to platil.
P.S.: ospravedlnujem sa za moju neznalost v tychto veciach, ale takuto situaciu som nemal cest este riesit.
ivka70
02.10.12,08:20
Takze ak uzatvorim so sestrou zmluvu o prenajme izby v byte tak teda splnim podmienku na prispevok na byvanie, ak som to spravne pochopil. Byvam a platim polovicu najomneho od 1.5.2011 avsak docital som sa ze su potrebne nejake potvrdenia o tom, ze som to platil.
P.S.: ospravedlnujem sa za moju neznalost v tychto veciach, ale takuto situaciu som nemal cest este riesit.


musis predložit doklad o zaplatení týchto nákladov za predchádzajúcich šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov
ak uzavries so sestrou zmluvu o prenajme, musi sa sestra zaregistrovat na danovom urade ako prenajimatel ....