mr2
09.07.11,18:24
zdravim, medzi predmety podnikania do mojej sro som si dal aj:

výskum a vývoj v oblasti prírodných a technických vied,

co sa pod tym vlastne rozumie? je tam aj psychlogia a sociologia?

mozem teda ak tomu dobre rozumiem kedze je to moja sro a moje peniaze v nej, skumat hocico co pod to spada a "nastroje" a "material" potrebne pre vyskum si davat do nakladov, teda platit z firemneho uctu?

je tam nejake obmedzenie napr. ze vyskum nemoze byt dlhsi ako 10 rokov, nemoze sa dat do nakladov kazdorocne viac ako ista suma a podobne?

moze mi DU vyhodit blocky ze vyslovene to bude absurdny vyskum z ich pohladu alebo mam pravo robit aky vyskum chcem pokial neporusujem ine zakony v danej krajine? ma s tym niekto skusenosti?
marjankaj
09.07.11,16:41
Obchodný zákonník

§ 2
Podnikanie

(1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.



Zákon o dani z príjmov.

§ 2
Základné pojmy

i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,

Teda budeš musieť preukázať, že tvoje náklady slúžia na dosahovanie príjmov.
Mila123
09.07.11,16:42
výdavky (náklady) si budeš musieť sám obhájiť, dokázať ich opodstatnenosť..... výnosy(príjmy) zo štúdií, či z výskumov , za tú činnosť , budeš mať?
mr2
09.07.11,16:44
dakujem za odpovede, tak ono napr. jeden vyskum si chcem dat na 20 rokov, az po 20 rokoch sa ukazu vysledky a mozno to niekto odomna odkupi, ved to do predu predsa nemozem vediet, ako je toto riesene?

ak mi to DU neuzna, len mi to vyhodi z nakladov a preplatim to teda sam? a kolko rokov dozadu moze vyhodit? len aktualne kontrolovany rok? ci aj 10??
marjankaj
09.07.11,16:47
dakujem za odpovede, tak ono napr. jeden vyskum si chcem dat na 20 rokov, az po 20 rokoch sa ukazu vysledky a mozno to niekto odomna odkupi, ved to do predu predsa nemozem vediet, ako je toto riesene?

ak mi to DU neuzna, len mi to vyhodi z nakladov a preplatim to teda sam? a kolko rokov dozadu moze vyhodit? len aktualne kontrolovany rok? ci aj 10??

Mám tomu rozumieť tak, že prvé príjmy budú až po 20 rokoch?
mr2
09.07.11,16:50
tak, ved niektore lieky sa napr. vyvijaju roky a este stale niesu a stoja miliardy.. tak co, ja musim mat hned vysledky? preto sa pytam ci je zakon co mi umozni napr. 20 rokov nieco skumat a potom ked sa podari mozno niekto kupi spravu. ved podnikatel nie stale ma na 100 percent isty zist ked ide do niecoho alebo sa mylim? tak ako to je
Mila123
09.07.11,16:54
z čoho chceš celý výskum financovať?
mr2
09.07.11,16:56
zatial mam vklad konatela tak z toho, preco? nie su to ziadne fondy od statu ani nic, LEN MOJE VLASTNE peniaze takze preto myslim ze by bolo fer ak mozem skumat co chcem, dalsie peniaze uz budu zo zisku ktory sa chystam vytvorit obchodnou cinnostou proste klasicky ako podnikatel
Mila123
09.07.11,17:08
bola som zvedavá z čoho chceš napr. 20 ročný výskum financovať.....
mr2
09.07.11,17:20
mila123 - no ved ked "dojdu" financie tak vyskum sa pozastavi, aky problem? a ak budu tak pobezi dalej, ak by sa firma zrusila tak sa len zosumarizuje co sa podarilo ziskat za ten cas co vyskum bezal, ja len ci mi moze DU vyslovene povedat ze je to uplna hlupost uz do predu a neuznat blocky v uctovnictve, ci sa da potom sudit alebo ako to prebieha, ak budem aj platcom dph tak este viac na to zrejme budu davat pozor? je tam teda aj psychologia zahrnuta a socialne veci? a aj zdravotne?

uvediem napriklad toto (je to len priklad, ale subjektivnu absurdnost zrejme vystihne:

nazov vyskumu: vplyv cokolady na vahu
ciel: zistit, ako vplyva cokolada na telesnu hmotnost
do nakladov: pravidelne nakup cokolady na firmu (Z DOVODU VYSKUMU!)
dlzka vyskumu: 20 rokov
predaj vysledkov: ocakavam 200percentne zhodnotenie investicie, aka bude realita - to naozaj do predu nemozem vediet, no nemam inu moznost ako niest to riziko v mene vedy a pokroku spolocnosti :)

- proste na prvy pohlad by sa zdalo ze je to 100percentne jasna vec, no ja by som aj tak rad urobil vyskum v tejto oblasti, daj si cokoladu do nakladov po dobu 20 rokov, osobne ma to zaujima. ma DU pravo toto zamietnut? ak by to spravil ake mam moznosti? zaloba za branenie v podnikaniu?
marjankaj
09.07.11,20:19
dakujem za odpovede, tak ono napr. jeden vyskum si chcem dat na 20 rokov, az po 20 rokoch sa ukazu vysledky a mozno to niekto odomna odkupi, ved to do predu predsa nemozem vediet, ako je toto riesene?

ak mi to DU neuzna, len mi to vyhodi z nakladov a preplatim to teda sam? a kolko rokov dozadu moze vyhodit? len aktualne kontrolovany rok? ci aj 10??

A načo ti je na toto sro? Veď to môžeš financovať aj ako súkromná osoba a predať to. Načo je taký podnik, ktorý 20 rokov nebude mať príjmy? K čomu ti budú tie tvoje výdavky? Za stratu ti nikto peniaze nedá.
mr2
11.07.11,09:10
ale ved tvoj navrh = financovat ako sukromna osoba = je najdhrahsie riesenie. takto kazdu korunu co sro zarobi musim zdanit, vyplatit si a znova dat do DP, a ak pojdem cestou projektu, tak to ide priamo na firmu do nakladov, preto sa pytam
marjankaj
11.07.11,09:14
ale ved tvoj navrh = financovat ako sukromna osoba = je najdhrahsie riesenie. takto kazdu korunu co sro zarobi musim zdanit, vyplatit si a znova dat do DP, a ak pojdem cestou projektu, tak to ide priamo na firmu do nakladov, preto sa pytam

Veď si povedal, že zarobíš až o 20 rokov.:eek: Možno:confused:
mr2
11.07.11,09:17
asi ma nechapes, cokolada stoji napr.100 euro, ked to dam na firmu = je to 100 euro, ked ako sukromna osoba tak zo zisku sro si PO ZDANENI vyplatim peniaze a za tie kupim cokoladu, no ta uz nestoji 100e ale musim si vyplatit tolko, aby po zdaneni som mal tych 100e na cokoladu, cize ma realne vyjde drahsie, a to sa mi zda plytvanie financiamy
marjankaj
11.07.11,09:19
asi ma nechapes, cokolada stoji napr.100 euro, ked to dam na firmu = je to 100 euro, ked ako sukromna osoba tak zo zisku sro si PO ZDANENI vyplatim peniaze a za tie kupim cokoladu, no ta uz nestoji 100e ale musim si vyplatit tolko, aby po zdaneni som mal tych 100e na cokoladu, cize ma realne vyjde drahsie, a to sa mi zda plytvanie financiamy

Z akého zisku? Veď si ešte nič nezarobil? Zisk budeš mať až o 20 rokov.:eek:
mr2
11.07.11,09:21
predpokladany zisk Z PROJEKTU je o 20 rokov :) ale popri tom sro zaraba na inych biznisoch kde robi peniaze, uz chapes? ak mesacne zarobim dajme tomu 500 euro, tak uz mam 100 na nakup cokolady (a ta spadne prave pod "výskum a vývoj v oblasti prírodných a technických vied") lebo inac by mi taky blocek DU vyhodil z uctovnictva, nakolko si asi konatel nemoze kupovat cokoladu a jest ju len tak na firemny ucet :)
zet07
11.07.11,21:49
proste nechces platit dane zo zisku ale vytvarat fiktivne naklady akoze na vyskum...aby si znizil zisk;)
pavol54
12.07.11,02:30
Je zrejmé že si musíš vypracovať plán výskumu a nikto ani daňový úrad nemôže vedieť že niektorá z ciest nevedie nikam. Tento plán musíš každý rok vyhodnotiť a korigovať, z toho bude zrejmé či náklady boli vynaložené účelne alebo nie. Ak budeš mať v pláne nákup 100 kusov čokolád musí byť zrejmé že si ich použil na výskum a že si ich skrátka nezjedol.
mr2
12.07.11,07:43
proste nechces platit dane zo zisku ale vytvarat fiktivne naklady akoze na vyskum...aby si znizil zisk;)


a presne toho sa bojim ze DU to zoberie takto prizemne, pricom v mene vedy to je uplne inak :( tak teda ma pravo nieco do toho kecat alebo proste robim vyskum a ci kupujem cestoviny ci cokoladu je to len moja vec, vysledky cakajte o 20 rokov, ked sa potom projekt nepreda - boli v nom aj tak len MOJE peniaze tak co vas do toho, vyledky projektu viem spravit ako tajne? ze ich ani neukazem DU? ved co oni vidia do vedy? proste ano, projekt bezi, je tajny, dovi dopo.. da sa to tak robit?
marjankaj
12.07.11,07:51
a presne toho sa bojim ze DU to zoberie takto prizemne, pricom v mene vedy to je uplne inak :( tak teda ma pravo nieco do toho kecat alebo proste robim vyskum a ci kupujem cestoviny ci cokoladu je to len moja vec, vysledky cakajte o 20 rokov, ked sa potom projekt nepreda - boli v nom aj tak len MOJE peniaze tak co vas do toho, vyledky projektu viem spravit ako tajne? ze ich ani neukazem DU? ved co oni vidia do vedy? proste ano, projekt bezi, je tajny, dovi dopo.. da sa to tak robit?

No tak štátny rozpočet bude v prdeli, keď sa toto rozšíri.:rolleyes:
Všetci sa dajú na nejaký výskum a budú mať tým nulove zisky.:--- Že mi to hneď nenapadlo.:cool::D
mr2
12.07.11,07:54
ved toto .) a co.. aj tak nam len beru.. ja idem skumat uz vela veci :D
pavol54
12.07.11,09:53
No tak štátny rozpočet bude v prdeli, keď sa toto rozšíri.:rolleyes:
Všetci sa dajú na nejaký výskum a budú mať tým nulove zisky.:--- Že mi to hneď nenapadlo.:cool::D
môžeš robiť výskum v účtovníctve
marjankaj
12.07.11,09:54
môžeš robiť výskum v účtovníctve

Tak tu mu tých 20 rokov stačiť nebude.:cool:
pavol54
12.07.11,09:55
a presne toho sa bojim ze DU to zoberie takto prizemne, pricom v mene vedy to je uplne inak :( tak teda ma pravo nieco do toho kecat alebo proste robim vyskum a ci kupujem cestoviny ci cokoladu je to len moja vec, vysledky cakajte o 20 rokov, ked sa potom projekt nepreda - boli v nom aj tak len MOJE peniaze tak co vas do toho, vyledky projektu viem spravit ako tajne? ze ich ani neukazem DU? ved co oni vidia do vedy? proste ano, projekt bezi, je tajny, dovi dopo.. da sa to tak robit?
Vari Vareha 2?
mr2
12.07.11,11:26
môžeš robiť výskum v účtovníctve


uctovnictvo sa dava priamo do nakladov teda platba uctovnicke, tak to straca zmysel ktory ti asi usiel :)
marjankaj
12.07.11,11:33
uctovnictvo sa dava priamo do nakladov teda platba uctovnicke, tak to straca zmysel ktory ti asi usiel :)

No ak tá tvoja účtovníčka rozmýšľa ako ty, tak som zvedavý, čo ti na to účtovníctvo povie daňová kontrola.
jar88
12.07.11,11:55
uctovnictvo sa dava priamo do nakladov teda platba uctovnicke, tak to straca zmysel ktory ti asi usiel :)
Veľmi pekná myšlienka.
Jednoduché a účinné riešenie, ale nevhodné pre tých, čo majú dlhé vedenie (pod tým vedením, myslím kábel).
jar88
12.07.11,12:00
No ak tá tvoja účtovníčka rozmýšľa ako ty, tak som zvedavý, čo ti na to účtovníctvo povie daňová kontrola.
Tá účtovníčka sa tiež môže zapojiť do výskumu.
Tiež nebude platiť dane a odvody, lebo bude mať náklady na výskum účinkov konzumácie na účtovníctvo.:D
Kvaka
12.07.11,12:15
Tá účtovníčka sa tiež môže zapojiť do výskumu.
Tiež nebude platiť dane a odvody, lebo bude mať náklady na výskum účinkov konzumácie na účtovníctvo.:D
:D:D:D:D:D:D:D
pavol54
12.07.11,14:27
Náklady na výskum sú také vysoké že to nedokáže utiahnuť malý a stredný podnik, preto výskum podporuje štát, ale vďaka špekulantom sú spravidla podniky tejto veľkosti vylúčení a čo sa týka dokumentácie tá je tak náročná a presne zúčtovateľné náklady ktoré musia byť v súlade s plánom výskumu, takže dú to len tak nezožerie že "výskum". To si nájdi niečo lepšie napríklad nakupuj tovar a nepredávaj nič tiež budeš mať náklady a daňovej kontrole tvrď že si nič nepredal
srska
15.07.11,14:51
ved toto .) a co.. aj tak nam len beru.. ja idem skumat uz vela veci :Dneuvažuješ zle aj chren podobne uvažoval:D až mal s toho bolení
Dáša_
15.07.11,15:16
no dobre, ale náklady na vývoj sa účtujú rovno do nákladov? Netreba to náhodou aktivovať? účet 012
adi11
15.07.11,15:40
..obdivujem ta, ze s akou vervou ides podnikat vo vyskume..ved ani vedecke ustavy sa do toho nehrnu a pritom maju niektori spickovych odbornikov..pretoze k vyskumu treba v prvom rade drahe pristroje..a pritom projekt moze bezat aj niekolko rokov a vysledok nemusi byt ziadny..a preto sa cudujem, do coho sa vobec pustas..ci vies co to obnasa..:confused:..robila som 40 rokov s vedcami, no nepoznam takeho, ktory by siel podnikat na vlastnu past vo vede..:eek:
pavol54
15.07.11,16:33
..obdivujem ta, ze s akou vervou ides podnikat vo vyskume..ved ani vedecke ustavy sa do toho nehrnu a pritom maju niektori spickovych odbornikov..pretoze k vyskumu treba v prvom rade drahe pristroje..a pritom projekt moze bezat aj niekolko rokov a vysledok nemusi byt ziadny..a preto sa cudujem, do coho sa vobec pustas..ci vies co to obnasa..:confused:..robila som 40 rokov s vedcami, no nepoznam takeho, ktory by siel podnikat na vlastnu past vo vede..:eek:
Nechceš aby som ťa zamestnal?
adi11
15.07.11,17:26
Nechceš aby som ťa zamestnal?
..stacilo..inak nemam s nimi nic spolocne..akurat, ze som im robila aj UCT..