mr.key
10.07.11,11:53
Dobry den riesim dilemu ake paplony kupit. Aj jedny aj druhe maju svoje vyhody a nevyhody. Castokrat som nasiel aj dost protichodne informacie co sa tyka prania alebo antialergickeho efektu. Ocenil by som skusenosti a rady s ohladom na fakt ze taktiez nie je vypln ako vypln.
avalik
10.07.11,10:10
do vybavy som dostala perove paplony/periny ... v podstate som bola spokojna, nikto u nas nie je alergik. co sa tyka udrzby ... pravidelne presusanie na okne, resp. dat do cistiarne na perie - pre mna velmi neprakticke.

teraz uz par rokov pouzivam paplony s PES vyplnou a s udrzbou nie je problem. pravidelne cca kazde 2 mesiace (v pripade potreby, castejsie) supnem do pracky na 40 st.
mr.key
10.07.11,10:38
preco do cistiarne? co som cital tak perie/paperie sa moze prat do 40°C co sa o PES vlakne neda povedat, pranim by sa uplne znicilo. Takisto mi nejde nejak do hlavy ako moze byt antialergicky paplon plneny perim :) aj ked moderne technologie mozu deklarovat zdravotnu nezavadnost, sterilitu a cistotu peria ale casom ktovie ci sa nevyskytnu roztoce
avalik
10.07.11,10:52
preco do cistiarne? co som cital tak perie/paperie sa moze prat do 40°C co sa o PES vlakne neda povedat, pranim by sa uplne znicilo. Takisto mi nejde nejak do hlavy ako moze byt antialergicky paplon plneny perim :) aj ked moderne technologie mozu deklarovat zdravotnu nezavadnost, sterilitu a cistotu peria ale casom ktovie ci sa nevyskytnu roztoce

no neviem ake su terajsie technologie co sa tyka spracovania peria a naslednej udrzby, ja som vychadzala z vtedajsich odporucani vyrobcu :)

PES vlakno sa pranim znici? v tom pripade by sme vacsinu textilu nemohli prat :confused:

Roztoce sa živia predovsetkým drobnými odpadnutými ciastockami povrchu koze. - takze, podla mna na prevenciu je najvhodnejsie caste pranie co neviem ci je vhodne pri paperovych/perovych paplonoch - o tom urcite poskytnu viac info stranky vyrobcov
avalik
10.07.11,10:55
arizona
10.07.11,11:05
Niet nad stare dobre perove paplony a vankuse. Ja si na tie moderne nemozem zvyknut...

Perove paplony davam raz za par rokov do cistiarne na vycistenie a usitie novych navlekov a su zas ako nove,neprasi sa z nich a su fajn vzdusne...
avalik
10.07.11,11:16
Niet nad stare dobre perove paplony a vankuse. Ja si na tie moderne nemozem zvyknut...

Perove paplony davam raz za par rokov do cistiarne na vycistenie a usitie novych navlekov a su zas ako nove,neprasi sa z nich a su fajn vzdusne...

suhlasim s tebou, prirodny material je urcite prijemnejsi, no pre mna koli udrzbe sa javi vhodnejsia vypln PES a obliecky a plachty pouzivam len z 100% bavlny (prip. z biobavlny)
mr.key
10.07.11,13:10
nemal som na mysli pes vlakno vsobecne...tam je jasne ze z polyesteru je vyrobene kdeco...ale konkretne dute vlakno, ktore ma prave preto zvysenu tepelnu izolaciu ze je v nom vzduch...myslim ze sa puzival aj to tzv.paperovych bund a po oprati takej bundu bolo vela ludi neprijemne prekvapenych ze vypln ako padla dole a vytvorili sa hrce.. na druhu stranu je mozne, ze tento problem eliminuje presitie paplona (mriezka) takze nejake poskodenie nie je viditelne. Takze by bolo vhodne porovnat ci aj po prani ma paplon rovnake vlastnosti ako ked bol novy.
avalik
10.07.11,14:01
ja mam tieto: http://www.matrace-materasso.sk/sk/produkty/2011/paplony-a-vankuse-uni/klasik.html

po cca 4 rokoch pouzivania, nie su viditelne ziadne zmeny rozlozenia vyplne
lujza.j
10.07.11,14:29
my máme takúto dvoj-perinu /ja som zamrznutá/ má viac ako 8r a je takmer nezmenená aj keď cena ani vtedy nebola najmenšia:( kupila by som ju opäť.;)
http://www.scanquilt.sk/prikryvky/prikryvka-thermo-plus/
máme od nich aj vankúše tiež som s nimi spokojná.
mr.key
10.07.11,14:31
tak to potom uz hej...aj ked som kukol ten link a je tam uvedene ze vypln: Hollow-Fill vlákno s tvarovou pamäťou.... neviem sice co to je :D ale zrejme to duty pes (chudacik) uz nebude :D
avalik
10.07.11,14:46
tak to potom uz hej...aj ked som kukol ten link a je tam uvedene ze vypln: Hollow-Fill vlákno s tvarovou pamäťou.... neviem sice co to je :D ale zrejme to duty pes (chudacik) uz nebude :D

"duta vypln" proste dute vlakno ;)

http://www.vortex-textiles.co.za/Images/hollow-fibre.jpg