PetrikNmUno
10.07.11,12:53
Cafte, zalozili sme si SRO a prihlasili sa v JUNy aj na Dan zo zavislej cinnosti. Nie sme platcami DPH a zamestnali sme 3 brigadnikov na zaciatku JULa. Prihlasili sme ich aj do SP - tam mi dali tlacivo ktore odovzdam ako vykaz.

Moje otazky su: Ktore presne tlacivo mam predkladat na Danovy urad stvrtrocne? Kde a dokedy mam presne tu dan zaplatit? Treba dat vykaz aj za 2. kvartal (zapisani sme od JUNa ale brigadnikov sme mali az v JULy)? Dakujem.
evina
10.07.11,11:10
Cafte, zalozili sme si SRO a prihlasili sa v JUNy aj na Dan zo zavislej cinnosti. Nie sme platcami DPH a zamestnali sme 3 brigadnikov na zaciatku JULa. Prihlasili sme ich aj do SP - tam mi dali tlacivo ktore odovzdam ako vykaz.

Moje otazky su: Ktore presne tlacivo mam predkladat na Danovy urad stvrtrocne? Kde a dokedy mam presne tu dan zaplatit? Treba dat vykaz aj za 2. kvartal (zapisani sme od JUNa ale brigadnikov sme mali az v JULy)? Dakujem.


§§ 35 a 39 zákona o dani z príjmu
Mila123
10.07.11,11:14
za jún nemusíš, nakoľko ste nemali žiadnych zamestnancov, resp. nevyplatili ste za 06/2011 žiadnu zdaniteľnú mzdu.....a potom najneskôr po uplynutí Q. t.j. za 7,8,a 9 mesiac najneskôr 31.10. predložíš kvartálny výkaz - prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň,
rodina1
10.07.11,11:16
Cafte, zalozili sme si SRO a prihlasili sa v JUNy aj na Dan zo zavislej cinnosti. Nie sme platcami DPH a zamestnali sme 3 brigadnikov na zaciatku JULa. Prihlasili sme ich aj do SP - tam mi dali tlacivo ktore odovzdam ako vykaz.

Moje otazky su: Ktore presne tlacivo mam predkladat na Danovy urad stvrtrocne? Kde a dokedy mam presne tu dan zaplatit? Treba dat vykaz aj za 2. kvartal (zapisani sme od JUNa ale brigadnikov sme mali az v JULy)? Dakujem.
Na DÚ je potrebné predkladať tlačivo, ktoré som ti uviedla v prílohe.
Ak zamestnanci (dohodári) majú u vás podpísané vyhlásenie k uplatneniu nezdaniteľnej čiastky, a ich mesačná odmena bude nižšia ako 296,60 €, daňová povinnosť bude nulová a z toho dôvodu nebudete ani žiadnu daň odvádzať DÚ.
Ak však nemajú podpísané vyhlásenie ..., preddavok na daň ste povinní odviesť DÚ najneskôr do 5 dní po vyplatení mzdy poslednému zamestnancovi.
Viď Zákon o dani z príjmov

§ 35
Vyberanie a platenie preddavkov na daň a dane z príjmov zo závislej činnosti

(6) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvedie preddavky na daň znížené o úhrn daňového bonusu podľa odseku 5 najneskôr do piatich dní po dni výplaty, poukázania alebo pripísania zdaniteľnej mzdy zamestnancovi k dobru, ak správca dane na žiadosť zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, neurčí inak.

mimotemy Len tak mimochodom, že nie ste platiteľmi DPH nemá vôbec žiadny význam pri dani z príjmov
PetrikNmUno
10.07.11,15:11
OK. Takze s tym vykazom mam cas do konca oktobra. Teraz pre Vas mozno este banalnejsia otazka:

Mali sme 3 brigadnikov a kazdy dostal odmenu 10 Eur. T.j. 3x8,1 Eur na ruku a 3x1,9 Eura je dan, plus 0,315 Eur pojde do SP za GP a UP. Kam mam presne (na jaky ucet) tu dan poslat (Bratislava V)? A co mam v tej platbe uviest? Fakt by ste mi s tym pomohli...
Mila123
10.07.11,15:13
číslo účtu si nájdeš aj na web. stránke DÚ, nezabudni, pozrieť na daň zo záv. činnosti a VS bude vaše DIČ a KS 1148 či 1144 ako preddavková daň.....ŠS 072011 a pod.
danushka
10.07.11,15:21
PetrikNmUno
10.07.11,15:27
Daňový úrad Bratislava V - Daň z príjmov právnických osôb so sídlom v tuzemsku - 7000056989/8180

alebo

Daňový úrad Bratislava V - Daň z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti - 7000056911/8180

Predpokladam ze to bude PO ked to posielam za firmu...ja len este ci su moje vypocty spravne? ze na DU mam poslat 1,9x3 Eur a do SP tolko kolko som uviedol...
rodina1
10.07.11,16:29
Daňový úrad Bratislava V - Daň z príjmov právnických osôb so sídlom v tuzemsku - 7000056989/8180

alebo

Daňový úrad Bratislava V - Daň z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti - 7000056911/8180

Predpokladam ze to bude PO ked to posielam za firmu...ja len este ci su moje vypocty spravne? ze na DU mam poslat 1,9x3 Eur a do SP tolko kolko som uviedol...
Na tento účet:
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3CgzytABJgjiO-pEYYiCOCbK4r0d-bqp-kL63foB-QW5oRLmjoyIA-s2drA!!/delta/base64xml/L0lDU0lKQ1RPN29na21DU1Evb0tvUUFBSVFnakZJQUFRaENFSV FqR0VKemdBIS80SkZpQ28wZWgxaWNvblFWR2hkLXNJZDJFQSEh LzdfMF81QU5OTS8xL3NhLmhsYWRhakNpc2xvVWN0dQ!!#7_0_5 ANNM

Je to daň fyzických osôb zo závislej činnosti - pretože je to daň za zamestnancov a nie daň vypočítaná z daňového priznania PO.

Daň z príjmu 10 € je 1,9 €. Čiže na DÚ odvedieš sumu 3x1,9.
GP za zamestnancov je 0,07 0,08 a ÚP za zamestnancov je 0,24 0,02 €.
PetrikNmUno
10.07.11,16:36
Dakujem ze polopatisticku odpoved :)
PetrikNmUno
10.07.11,18:49
Este k tomu GP...urcite je to 0,07? Lebo niekto tu spominal ze sa to zaokruhluje smerom nahor a teda by to malo byt z 0,075 na 0,08...
evina
11.07.11,07:01
Este k tomu GP...urcite je to 0,07? Lebo niekto tu spominal ze sa to zaokruhluje smerom nahor a teda by to malo byt z 0,075 na 0,08...

Garančné poistenie je 0,25 a úrazové 0,8.
Tým, že som Ťa v úvode odkázala na §§ a nedala polopatistickú odpoveď, som Ti chcela o.i. naznačiť aj to, že minimálne bez ich prečítania sa Ti môže stať, že sa pokute nevyhneš, lebo z týchto odpovedí nevieš napríklad nič o hlásení a iných mzdových povinnostiach. Podľa zadania otázky si myslím, že ...
rodina1
11.07.11,09:36
Este k tomu GP...urcite je to 0,07? Lebo niekto tu spominal ze sa to zaokruhluje smerom nahor a teda by to malo byt z 0,075 na 0,08...
Zákon o sociálnom poistení
§ 129
Poistné na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie, úrazové poistenie, garančné poistenie, poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity


(2) Jednotlivé sumy poistného na nemocenské poistenie, poistného na starobné poistenie a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie 1), poistného na invalidné poistenie, poistného na úrazové poistenie vrátane prirážky k poistnému na úrazové poistenie a zľavy z poistného na úrazové poistenie, poistného na garančné poistenie, poistného na poistenie v nezamestnanosti a poistného do rezervného fondu solidarity sa zaokrúhľujú na 10 eurocentov najbližší eurocent nadol.

Takže suma, ako som ti písala ...
kn-alka
11.07.11,09:38
tak teraz 10 eurocentov, alebo centov?
kn-alka
11.07.11,09:41
zaokrúhľuje sa na eurocenty nadol, takže: 0,075 centov sa zaokrúhľuje na 0,07 centov.
zk24
11.07.11,09:41
Zákon o sociálnom poistení
§ 129
Poistné na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie, úrazové poistenie, garančné poistenie, poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity


(2) Jednotlivé sumy poistného na nemocenské poistenie, poistného na starobné poistenie a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie 1), poistného na invalidné poistenie, poistného na úrazové poistenie vrátane prirážky k poistnému na úrazové poistenie a zľavy z poistného na úrazové poistenie, poistného na garančné poistenie, poistného na poistenie v nezamestnanosti a poistného do rezervného fondu solidarity sa zaokrúhľujú na 10 eurocentov najbližší eurocent nadol.

Takže suma, ako som ti písala ...

Doplnim, ze to cervene ma byt preciarknute....
evina
11.07.11,09:44
Posledné znenie predtmetného paragrafu


(2) Jednotlivé sumy poistného na nemocenské poistenie, poistného na starobné poistenie a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie1), poistného na invalidné poistenie, poistného na úrazové poistenie vrátane prirážky k poistnému na úrazové poistenie a zľavy z poistného na úrazové poistenie, poistného na garančné poistenie, poistného na poistenie v nezamestnanosti a poistného do rezervného fondu solidarity sa zaokrúhľujú na najbližší eurocent nadol.

[COLOR=Black]Správne sadzby. sú 0,8 úrazové a 0,25 garančné
http://www.socpoist.sk/74/475s
/COLOR]
http://www.socpoist.sk/75/476s
zk24
11.07.11,09:47
Citam celu temu a nepochopila som kde ste zobrali 0,7 €?
kn-alka
11.07.11,09:49
aj ja práve pozerám, ako vlastne vyšlo 0,7 €, keď vymeriavací základ je 10,- €, z toho 0.8% úrazové je 0,08 € a 0.25% garančné je 0,02 €
PetrikNmUno
11.07.11,10:07
Uz som si to precital a je to 0,02 na osobu...takze 0,06 ale dakuejm
rodina1
11.07.11,10:07
... neviem, včera som mala asi zlú kalkulačku :( ...
... už som tie sumy opravila ... ďakujem
kn-alka
11.07.11,10:18
ako ti vyšlo 0,06?
zk24
11.07.11,10:30
ako ti vyšlo 0,06?

Takze nech ten chaos rozuzlime:

3 brigadnici, s odmenou 10 €.

Dan z odmien: 3x (10x19%) = 5,70 € (nepocitam s odpocitatelnou polozkou)

Odvody na GP: 3x(10x0,25%) = 3 x 0,02 = 0,06 €
Odvody na UP: 3x(10x0,8%) = 3 x 0,08 = 0,24 €
----------------------------------------------------
Celkovo do SP: 3 x 0,10 = 0,30 €

Cista odmena brigadnikom: 3x8,10 = 24,30 €

Snad som sa nepomylila :D
kn-alka
11.07.11,10:34
vlastne áno, garančné spolu 3*0,02 € a úrazové 3*0,08 €
Spolu odvod do poisťovne: 0,30 €
PetrikNmUno
13.07.11,04:36
Este mam otazku na ten vykaz! Bol som na DU a povedali ze musim podavat aj nulove. S tym nie je az tak problem. Problem mam len stanovit den vyplaty - su tam na to nejake normy ci odporucania?

A za druhe - v july sme platili brigadnikov uz 5.a 6.7.2011 lebo podla dohody sme im platili cash do 3 dni a teda 11.7. som odviedol dan kedze je tam ta povinnost 5 dni. Ma to nejaky vplyv na ten den vyplaty?
evina
13.07.11,05:57
Este mam otazku na ten vykaz! Bol som na DU a povedali ze musim podavat aj nulove. S tym nie je az tak problem. Problem mam len stanovit den vyplaty - su tam na to nejake normy ci odporucania?

A za druhe - v july sme platili brigadnikov uz 5.a 6.7.2011 lebo podla dohody sme im platili cash do 3 dni a teda 11.7. som odviedol dan kedze je tam ta povinnost 5 dni. Ma to nejaky vplyv na ten den vyplaty?

V paragrafe 39, ktorý som Ti uviedla na začiatku sa píše


(11) Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane122) alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.

Z toho jasne vyplýva, že v júni si nevyplatil žiadne príjmy zo závislej činnosti a podľa predmetného zákona nie si povinný podať nulový výkaz.
Nulový výkaz sa podáva bnapr. v prípade, ak príjmy vyplatíš, ale povedzme vplyvom uplatnenia nezdaniteľnej čiastky nie si povinný odviesť daň, čiže výsledkom bude nulový výkaz.
Podľa § 129 Zákonníka práce, ak nie je termín výplaty mzdy dohodnutý, mzda je splatná za mesačné obdobie najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca.
PetrikNmUno
13.07.11,06:34
Ja viem. Lenze bol som za ucotvnickou. Ta vacsinou robi pre neziskovky a tie aj ked tiez musia podavat 1/4rocne a maju malo vykazov tak to dava rocne a je to vraj vpoho. Tak som sa na to bol spytat na nasom DU a ti mi povedali ze urcite musim davat 1/4rocne a musim davat aj nulove inac mi udelia pokutu!!! Radsej tetu uspokojim a donesem im to nech nemusim s nimi nic riesit neskor...
evina
13.07.11,08:31
Ja viem. Lenze bol som za ucotvnickou. Ta vacsinou robi pre neziskovky a tie aj ked tiez musia podavat 1/4rocne a maju malo vykazov tak to dava rocne a je to vraj vpoho. Tak som sa na to bol spytat na nasom DU a ti mi povedali ze urcite musim davat 1/4rocne a musim davat aj nulove inac mi udelia pokutu!!! Radsej tetu uspokojim a donesem im to nech nemusim s nimi nic riesit neskor...

To určite nie je v pohode. Každý, kto vyplatí mzdy a odvádza preddavok na daň§ z príjmu zo závislej činnosti je povinný kvartálne predkladať prehľad a ročne Hlásenie. Pokuta si ich určite nájde do piatich rokov. To sú absolúätne neodborné informácie a nikomu zabudnutý púrehľad zatiaľ čo ja viem neprešiel ....

Teta na DÚ musí ovládať horeuvedený paragraf a za každých okolností nulové podávať nemusíš .... ak aj pokutu v prípade, že si nemusel zo zákona podať výkaz nulový a nebol si k tomu vyzvaný DÚ musí tetuška zrušiť na základe odvolania....

Preto je lepšie čítať zákony, lebo kto sa veľa pýta nepravých dozvie sa aj veľa nepravých informácií :)))
miska31
21.03.13,17:24
Dobrý večer. Povinnosť zaplatiť zrazené preddavky na daň zo mzdy je najneskôr do piatich dní po dni výplaty. Berie sa do úvahy aj víkend? Ak sme vyplatili mzdu 14.3. a preddavky sme zaplatili až dnes 21.03. sme ešte v limite? Alebo čo teraz. Ďakujem.
miska31
21.03.13,18:19
Odpovie mi niekto prosííím..
VÍNO NITRA
21.03.13,22:07
Platí sa do 5 kal. dní.