maciak
10.07.11,19:11
Dobrý večer, ospravedlňujem sa, je viac ako isté, že nepíšem do správnej rubriky, no neviem ako na to...a potreboval by som poradiť...
Študent, ktorý už má 18 rokov, ale stále študuje, si našiel na prázdniny prácu..v akom pracovno-právnom vzťanu k svojmu zamestnávateľovi musí (môže) byť?
Dcéra si našla prácu kde dostala dohodu o brigádnickej práci študentov, kde ma stanovenú dĺžku pracovného týždňa na 20 hodín, no syn má normálnu pracovnú zmluvu a môže pracovať na 40 hodín týždenne, avšak počas júla bez pracovnej zmluvy, tá bude platiť až od augusta.
Prosím poradťe, nechcem aby mali nejaké problémy a ja tiež,
Ďakujem, Heňo.
Mila123
10.07.11,17:13
Dobrý večer, ospravedlňujem sa, je viac ako isté, že nepíšem do správnej rubriky, no neviem ako na to...a potreboval by som poradiť...
Študent, ktorý už má 18 rokov, ale stále študuje, si našiel na prázdniny prácu..v akom pracovno-právnom vzťanu k svojmu zamestnávateľovi musí (môže) byť?
Dcéra si našla prácu kde dostala dohodu o brigádnickej práci študentov, kde ma stanovenú dĺžku pracovného týždňa na 20 hodín, no syn má normálnu pracovnú zmluvu a môže pracovať na 40 hodín týždenne, avšak počas júla bez pracovnej zmluvy, tá bude platiť až od augusta.
Prosím poradťe, nechcem aby mali nejaké problémy a ja tiež,
Ďakujem, Heňo.
je to v podstate jedno pre teba ako poberateľa PnD či DB.....tak či tak máš nárok na oba ......
KEJKA
10.07.11,17:14
ak syn pracuje bez zmluvy, je to čierna práca, nebude mať problém on /jedine, ak by nedostal výplatu/ ale zamestnávateľ, ktorý ho neprihlásil.
Syn môže pracovať na riadnu zmluvu - so všetkými odvodmi.
Môže pracovať aj na DBPŠ aj na DVP - stanovený počet hodín na DVP sa sleduje ročne, nie mesačne.
Dôležité je, aby pracoval na základe zmluvy a nie na čierno.
Xanti
10.07.11,17:16
Dobrý večer, ospravedlňujem sa, je viac ako isté, že nepíšem do správnej rubriky, no neviem ako na to...a potreboval by som poradiť...
Študent, ktorý už má 18 rokov, ale stále študuje, si našiel na prázdniny prácu..v akom pracovno-právnom vzťanu k svojmu zamestnávateľovi musí (môže) byť?
Dcéra si našla prácu kde dostala dohodu o brigádnickej práci študentov, kde ma stanovenú dĺžku pracovného týždňa na 20 hodín, no syn má normálnu pracovnú zmluvu a môže pracovať na 40 hodín týždenne, avšak počas júla bez pracovnej zmluvy, tá bude platiť až od augusta.
Prosím poradťe, nechcem aby mali nejaké problémy a ja tiež,
Ďakujem, Heňo.
To bude syn pracovať na čierno? Nelegálna práca, môže znamenať problémy aj pre syna. Tj. minimálne pokutu ak mu na to inšpektori práce prídu.

Kejka, nielen zamestnávateľ môže dostať pokutu za nelegálnu prácu ale aj pracovník.
maciak
10.07.11,17:28
Veľmi pekne ďakujem za rýchle reakcie...
Zamestnávateľ mu povedal, ze mu zaplatí "normalne", ale zmluva až od augusta, že si ho vyskúša :-O
A ako je to s tými hodinami na týždeň? je to 20, alebo koľko?
misstka
10.07.11,17:29
Dobrý večer, ospravedlňujem sa, je viac ako isté, že nepíšem do správnej rubriky, no neviem ako na to...a potreboval by som poradiť...
Študent, ktorý už má 18 rokov, ale stále študuje, si našiel na prázdniny prácu..v akom pracovno-právnom vzťanu k svojmu zamestnávateľovi musí (môže) byť?
Dcéra si našla prácu kde dostala dohodu o brigádnickej práci študentov, kde ma stanovenú dĺžku pracovného týždňa na 20 hodín, no syn má normálnu pracovnú zmluvu a môže pracovať na 40 hodín týždenne, avšak počas júla bez pracovnej zmluvy, tá bude platiť až od augusta.
Prosím poradťe, nechcem aby mali nejaké problémy a ja tiež,
Ďakujem, Heňo.

neviem prečo synovi nedá na tento mesiac aspoň dohodu, však by skoro nič nestratili obe strany , zamestnávateľ by platil len garančné poistenie 0,25 percent a stiahnutú daň by synovi vrátil na budúci rok daňový úrad.
ja by som si dala hlavne pozor na to, či ten zamestnávateľ nechce len syna využiť a peniaze mu nakoniec nevyplatí. lebo keby uzavreli dohodu, fakt by skoro nič nestratili.
drobeceva
10.07.11,17:30
neviem prečo synovi nedá na tento mesiac aspoň dohodu, však by skoro nič nestratili obe strany , zamestnávateľ by platil len garančné poistenie 0,25 percent a stiahnutú daň by synovi vrátil na budúci rok daňový úrad.
ja by som si dala hlavne pozor na to, či ten zamestnávateľ nechce len syna využiť a peniaze mu nakoniec nevyplatí. lebo keby uzavreli dohodu, fakt by skoro nič nestratili.
ak syn nemá inú prácu, z-ľ nech mu dá podpísať vyhlásenie k dani
Xanti
10.07.11,17:33
Veľmi pekne ďakujem za rýchle reakcie...
Zamestnávateľ mu povedal, ze mu zaplatí "normalne", ale zmluva až od augusta, že si ho vyskúša :-O
A ako je to s tými hodinami na týždeň? je to 20, alebo koľko?
Dohoda o brigádnickej práci je na 20 hodín týždenne. Ale ... ja ju bežne robievam študentom, učňom... odrobia jeden týžden napr. 35 hodín, další týždeň majú školu .. takže 0 odrobené. A skúma sa to ku koncu roka, resp. ku koncu zmluvy.
Ak uzavrie študent takúto dohodu 1.1. a je tam dátum ukončenia 31.12. a rok má dajme tomu 2000 hodín vo fonde pracovného času . Tak ten študent môže odrobiť 1000 hodín do roka, a je jedno či to odrobí za tri mesiace alebo 9 alebo aj za celý rok. Lebo splní podmienku.
Dcéra má dobrú zmluvu , ak doložila potvrdenie o návšteve školy.

Čo sa týka syna, no na vyskúšanie slúži skušobná doba, alebo dohoda o vykonaní práce ... aspoň nech tú mu dá ... je na 350 hodín ročne. Aby bol chránený syn a aj zamestnávateľ.
maciak
10.07.11,17:34
neviem prečo synovi nedá na tento mesiac aspoň dohodu, však by skoro nič nestratili obe strany , zamestnávateľ by platil len garančné poistenie 0,25 percent a stiahnutú daň by synovi vrátil na budúci rok daňový úrad.
ja by som si dala hlavne pozor na to, či ten zamestnávateľ nechce len syna využiť a peniaze mu nakoniec nevyplatí. lebo keby uzavreli dohodu, fakt by skoro nič nestratili.

povedal som to synovi ešte minulý týždeň, pôjdem v pondelok za ním, myslím, že na čierno pracovať je hlúposť :-(
maciak
10.07.11,17:37
ak syn nemá inú prácu, z-ľ nech mu dá podpísať vyhlásenie k dani

Nemá inú prácu...kde sa viem dostať k tomu tlačivu??
drobeceva
10.07.11,17:37
Nemá inú prácu...kde sa viem dostať k tomu tlačivu??
mzdová účtovníčka má tieto tlačivá
maciak
10.07.11,17:39
Dohoda o brigádnickej práci je na 20 hodín týždenne. Ale ... ja ju bežne robievam študentom, učňom... odrobia jeden týžden napr. 35 hodín, další týždeň majú školu .. takže 0 odrobené. A skúma sa to ku koncu roka, resp. ku koncu zmluvy.
Ak uzavrie študent takúto dohodu 1.1. a je tam dátum ukončenia 31.12. a rok má dajme tomu 2000 hodín vo fonde pracovného času . Tak ten študent môže odrobiť 1000 hodín do roka, a je jedno či to odrobí za tri mesiace alebo 9 alebo aj za celý rok. Lebo splní podmienku.
Dcéra má dobrú zmluvu , ak doložila potvrdenie o návšteve školy.

Čo sa týka syna, no na vyskúšanie slúži skušobná doba, alebo dohoda o vykonaní práce ... aspoň nech tú mu dá ... je na 350 hodín ročne. Aby bol chránený syn a aj zamestnávateľ.

Ďakujem, pôjdem so synom k jeho zamestnávateľovi, snáď sa dohodneme :-)
maciak
10.07.11,17:42
mzdová účtovníčka má tieto tlačivá

Ďakujem, ešte jedna otázka...bude toto tlačivo potrebovať aj v prípade klasickej pracovnej zmluvy? A dcéra?
drobeceva
10.07.11,17:44
Ďakujem, ešte jedna otázka...bude toto tlačivo potrebovať aj v prípade klasickej pracovnej zmluvy? A dcéra?
je to pre nich výhodné - odpoč.položka je 296,60€.
maciak
10.07.11,17:46
Dohoda o brigádnickej práci je na 20 hodín týždenne. Ale ... ja ju bežne robievam študentom, učňom... odrobia jeden týžden napr. 35 hodín, další týždeň majú školu .. takže 0 odrobené. A skúma sa to ku koncu roka, resp. ku koncu zmluvy.
Ak uzavrie študent takúto dohodu 1.1. a je tam dátum ukončenia 31.12. a rok má dajme tomu 2000 hodín vo fonde pracovného času . Tak ten študent môže odrobiť 1000 hodín do roka, a je jedno či to odrobí za tri mesiace alebo 9 alebo aj za celý rok. Lebo splní podmienku.
Dcéra má dobrú zmluvu , ak doložila potvrdenie o návšteve školy.

Čo sa týka syna, no na vyskúšanie slúži skušobná doba, alebo dohoda o vykonaní práce ... aspoň nech tú mu dá ... je na 350 hodín ročne. Aby bol chránený syn a aj zamestnávateľ.

Prosím Vás, a ako je to so SP a ZP v prípade dcéry, ktorá má DBPŠ, je potrebné aby sa nahlásila na SP a ZP, že má nejakú prácu?
KEJKA
10.07.11,17:48
ona sa nenahlasuje, nahlasuje ju zamestnávateľ a ten aj vyrieši všetky odvody, ktoré sú v jej prípade minimálne.
drobeceva
10.07.11,17:48
Prosím Vás, a ako je to so SP a ZP v prípade dcéry, ktorá má DBPŠ, je potrebné aby sa nahlásila na SP a ZP, že má nejakú prácu?
povinnosťou z-ľa je nahlásiť deň pred nástupom /či už na PZ, alebo dohodu/ na SP.
V prípade PZ z-ľ hlási zamestnanca aj na ZP.
maciak
10.07.11,17:52
Ešte raz vám všetkým ďakujem za rady, pomohli ste mi. Chcel som poďakovať jednotlivo pomocou tlačítka, ale vyhadzuje mi nejakú chybu. Ste perfekní, dik :-)
alla66
10.07.11,18:48
Dohoda o brigádnickej práci je na 20 hodín týždenne. Ale ... ja ju bežne robievam študentom, učňom... odrobia jeden týžden napr. 35 hodín, další týždeň majú školu .. takže 0 odrobené. A skúma sa to ku koncu roka, resp. ku koncu zmluvy.
Ak uzavrie študent takúto dohodu 1.1. a je tam dátum ukončenia 31.12. a rok má dajme tomu 2000 hodín vo fonde pracovného času . Tak ten študent môže odrobiť 1000 hodín do roka, a je jedno či to odrobí za tri mesiace alebo 9 alebo aj za celý rok. Lebo splní podmienku.
Dcéra má dobrú zmluvu , ak doložila potvrdenie o návšteve školy.

Čo sa týka syna, no na vyskúšanie slúži skušobná doba, alebo dohoda o vykonaní práce ... aspoň nech tú mu dá ... je na 350 hodín ročne. Aby bol chránený syn a aj zamestnávateľ.
mimotemyZdravím, už z druhej témy som sa dočítala, že brigádnik potrebuje potvrdenie o návšteve školy....preto sa spýtam, aký je rozdiel, ak stredoškolák predloží/ nepredloží pri podpísaní zmluvy toto potvrdenie? :confused:
drobeceva
10.07.11,18:53
mimotemyZdravím, už z druhej témy som sa dočítala, že brigádnik potrebuje potvrdenie o návšteve školy....preto sa spýtam, aký je rozdiel, ak stredoškolák predloží/ nepredloží pri podpísaní zmluvy toto potvrdenie? :confused:
Iba takému môžeš dať Dohodu o BPŠ.
Xanti
10.07.11,18:55
No to potvrdenie o návšteve školy je súčasťou tejto zmluvy, ak mi ho brigádnik nedá, tak mu nemôžem dať takúto zmluvu .

§ 228


(2) Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta podľa uvedenej dohody. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len pre prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom bola písomná výpoveď doručená.

zdroj : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakonnik-prace
alla66
10.07.11,19:18
Hezky....mala ju mať aj dcéra pri uzavretí Dohody o vykonaní práce podľa §226 zákona č.311/2001 Z.z. ?
Xanti
10.07.11,19:20
Nie nepotrebovala pri dohode o vykonaní práce mať potvrdenie o návšteve školy.
:)
KEJKA
10.07.11,19:21
nie, nemusela, DVP nie je DBPŠ.
Zuzka2510
03.08.11,05:21
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať môžem uzatvoriť zo študentom VŠ, ktorý je evidovaný ako študent do 01.09.2011 pracovnú zmluvu na dobu neurčitú? Ďakujem
Zuzka2510
03.08.11,05:28
Prosím
Tweety
03.08.11,05:35
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať môžem uzatvoriť zo študentom VŠ, ktorý je evidovaný ako študent do 01.09.2011 pracovnú zmluvu na dobu neurčitú? Ďakujem
Môžeš.
vieraaaa
03.08.11,05:36
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať môžem uzatvoriť zo študentom VŠ, ktorý je evidovaný ako študent do 01.09.2011 pracovnú zmluvu na dobu neurčitú? Ďakujem
Určite áno.
Zuzka2510
03.08.11,05:41
A ešte jedna otázočka môžem do pracovnej zmluvy uvádzať čistú mzdu, alebo tam musí byť uvedená hrubá mzda. Ďakujem
Tweety
03.08.11,05:42
A ešte jedna otázočka môžem do pracovnej zmluvy uvádzať čistú mzdu, alebo tam musí byť uvedená hrubá mzda. Ďakujem
Uvedieš HM.
truch
03.08.11,05:43
A ešte jedna otázočka môžem do pracovnej zmluvy uvádzať čistú mzdu, alebo tam musí byť uvedená hrubá mzda. Ďakujem

Hrubá mzda:)
Načo chceš študenta zamestnať na PP, na dohodu by mal podstatne nižšie odvody, aj cena práce by bola omnoho nižšia.
Zuzka2510
03.08.11,05:52
Ďakujem veľmi pekne všetkým.
sally
22.02.12,09:47
Dobrý deň,
mala by som otázku chceme zamestnať študenta VS na pracovnú zmluvu to je mi jasné že takáto možnosť je. Ale ako to bude s daňovým bonusom a rodinnými prídavkami ktoré na uvedeného študenta poberá jeho rodič? Bude ich môcť poberať i naďalej keď že má štatút študenta, má jeho príjem nejaký vplyv na tieto prídavky a DB?
Ďakujem vopred za Vaše názory.
ivka70
22.02.12,09:49
Dobrý deň,
mala by som otázku chceme zamestnať študenta VS na pracovnú zmluvu to je mi jasné že takáto možnosť je. Ale ako to bude s daňovým bonusom a rodinnými prídavkami ktoré na uvedeného študenta poberá jeho rodič? Bude ich môcť poberať i naďalej keď že má štatút študenta, má jeho príjem nejaký vplyv na tieto prídavky a DB?
Ďakujem vopred za Vaše názory.

Zamestnanie studenta nema vplyv na narok na DB ci PnD.
Ak splnaju ostatne podmienky, moze student aj na TPP mat akykolvek prijem.
sally
22.02.12,10:17
Ďakujem za odpoveď
pavlinka
02.04.12,09:21
Študent denného pomaturitného štúdia je súčastne zamestnaný na pracovnú zmluvu, platí všetky odvody. Rodičia berú PnD aj daňový bonus.V prípade, že tento študent skončí pracovný pomer na zmluvu a bude už len študent nemá nárok na nemocenské dávky v prípade že by po skončení pracovného pomeru bol PN?
m.mona
04.04.12,14:09
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, že ako to je s tým podpísaním vyhlásenia na zdanenie príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti. Ak by som to mohla zhrnúť tak brigádnik, ktorý pracuje na dohodu o práci študenta a nepodpíše toto vyhlásenie u zamestnávateľa lebo ho podpísal už u iného, je tento zamestnávateľ povinný odvádzať daň z jeho príjmu? A ak podpíše vyhlásenie u zamestnávateľa na základe predloženého dokumentu o tom, že je stále študentom, je zamestnávateľ oslobodený od platenia dane ak nepresiahne jeho príjem spomínanú výšku 296,60€? Ak zamestnáva iba brigádnikov, ktorým neodvádza daň, tak tiež posiela prehlásenie o tom, že začal vyplácať mzdy zo závislej činnosti a následne posiela už iba nulové výkazy?? Ďakujem vopred za odpovede.
Tweety
04.04.12,14:26
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, že ako to je s tým podpísaním vyhlásenia na zdanenie príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti. Ak by som to mohla zhrnúť tak brigádnik, ktorý pracuje na dohodu o práci študenta a nepodpíše toto vyhlásenie u zamestnávateľa lebo ho podpísal už u iného, je tento zamestnávateľ povinný odvádzať daň z jeho príjmu? ÁNo. A ak podpíše vyhlásenie u zamestnávateľa na základe predloženého dokumentu o tom, že je stále študentom, je zamestnávateľ oslobodený od platenia dane ak nepresiahne jeho príjem spomínanú výšku Nie nie je, NČ vo výške 303,72 mu bude uplatnená, ak jeho odmena je do tejto výšky, daň nebude, ale ak má odmenu vyššiu, rozdiel mu bude zdanený. ,296,60€? Ak zamestnáva iba brigádnikov, ktorým neodvádza daň, tak tiež posiela prehlásenie o tom, že začal vyplácať mzdy zo závislej činnosti a následne posiela už iba nulové výkazy?? Áno, ak odmeny vyplácal, prehľady podáva. Ďakujem vopred za odpovede.
V texte.
m.mona
04.04.12,14:47
Ďakujem, k tejto sume som sa nikde nedopátrala. Chcem sa ešte spýtať na triviálnu vec, teda nezáleží či brigádnik má alebo nemá vyhlásenie u iného zamestnávateľa, vždy sa riadime NČ a ak dosiahne mesačný príjem nižší ako je táto sume zamestnávateľ posiela nulový prehľad dane čo i len každý mesiac po dobu, ktorá je stanovená v dohode?
Tweety
04.04.12,15:12
Ďakujem, k tejto sume som sa nikde nedopátrala. Chcem sa ešte spýtať na triviálnu vec, teda nezáleží či brigádnik má alebo nemá vyhlásenie u iného zamestnávateľa, vždy sa riadime NČ a ak dosiahne mesačný príjem nižší ako je táto sume zamestnávateľ posiela nulový prehľad dane čo i len každý mesiac po dobu, ktorá je stanovená v dohode?
Nie, nie je to tak. Podstatné je to, či má, alebo nemá podpísané Vyhlásenie u vás. Ak ste jediný zamestnáv. tak, ho môže podpísať, uplatníte mu NČ a zdaníte len rozdiel, resp. nezdaníte nič,(nižšia odmena ako samotná NČ, alebo rovná NČ) ak ho nemá podpísané, pretože ho má podpísané u iného zamestnáv., zdaníte mu celý príjem z dohody.
m.mona
04.04.12,15:22
Ďakujem veľmi pekne za rady.
Chorche19
07.04.12,16:42
Dobrý deň
Chcel by som sa opýtať či môže študent vysokej školy denného bakalarskeho študia pracovať na trvali pracovny pomer? A ak ano kto bude odvadzat odvody či zamestnavatel alebo štát a či stratia rodičia pridavky a daňovy bonus? Dakujem za odpoveď.
veronikasad
07.04.12,16:44
Dobrý deň
Chcel by som sa opýtať či môže študent vysokej školy denného bakalarskeho študia pracovať na trvali pracovny pomer? A ak ano kto bude odvadzat odvody či zamestnavatel alebo štát a či stratia rodičia pridavky a daňovy bonus? Dakujem za odpoveď.
Študent môže pracovať na pracovnú zmluvu - odvody platí zamestnanec (študent) a zamestnávatel.

Pokial splňa ostatné podmienky - neprekročil štandardnú dĺžku štúdia a vek 25 rokov, je stále nezaopatreným dieťaťom a rodičia majú nárok na daňový bonus aj prídavok na dieťa.
Chorche19
07.04.12,16:52
Cize by som si musel vsetko platit. Takze to neni ako pri praci na dohodu
veronikasad
07.04.12,17:02
Cize by som si musel vsetko platit. Takze to neni ako pri praci na dohodu
Z dohody platí odvody iba zamestnávatel - 1,05% z vyplatenej odmeny do SP + preddavkovú daň, ak dohodár nemá podpísané vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov.

Pri práci na pracovnú zmluvu síce platíš odvody, ale si nemocensky, dôchodkovo a v nezamestnanosti poistený - t.zn. že máš nárok na nemocenské (PN-ka), dávku v nezamestnanosti (ak pracovný pomer bude trvať aspoň dva roky), stravné lístky, dovolenku a príp. ďalšie benefity zamestnávateľa.
Chorche19
07.04.12,17:12
A ake odvody plati zamestnávatel a ake zamestnanec? A v akej vyske? Lebo ja som myslel ze pokial budem student a splnam setky tie podmienky tak ze neplatim nic ze to za mna bude odvadzat stát.
veronikasad
07.04.12,17:14
A ake odvody plati zamestnávatel a ake zamestnanec? A v akej vyske? Lebo ja som myslel ze pokial budem student a splnam setky tie podmienky tak ze neplatim nic ze to za mna bude odvadzat stát.
Pri práci na pracovnú zmluvu nemáš žiadne výhody študenta.

ZP - zamestnávatel 10 %, zamestnanec 4 %
SP - viď príloha
http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-januara-2012/924s