lacikam83
10.07.11,22:12
Som živnostnik a faktirujem elektormontažnu činnosť nemeckej firme a do faktury potrbujem zadať paragraf podla ktoreho ako živnostnik niesom povinny platiť DPH.Ďakujem..
danushka
10.07.11,20:21
Si registrovaný pre DPH na Slovensku a potrebuješ vystaviť Fa za služby pre DE zdaniteľnú osobu bez DPH, ktorá má povinnosť túto službu dodaniť vo svojej krajine, chápem to správne?

V takom prípade má faktúra obsahovať nasledovný text :

V slovenskom jazyku :
Dodanie služby je podľa článku 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 je oslobodené od dane a ide o služby, ktorú je povinný zdaniť prijímateľ služby.

V nemeckom jazyku :
Leistung der Dienst ist gemäß dem Artikel 193 bis 196 der Richtlinie des Europäischen Rats Nr. 2006/112/EG vom 28. November 2006 über Gemeinsystem in Mehrwertsteuer in der Fassung der Richtlinie des Europäischen Rats Nr. 2006/138/ES vom 19. December 2006 steuerfrei und es handelt sich um eine Dienstleistug, die vom Dienstleistugsempfänger zu verteuern ist.

Ale len v prípade, že si u nás registrovaný pre DPH !
KEJKA
10.07.11,20:24
Som živnostnik a faktirujem elektormontažnu činnosť nemeckej firme a do faktury potrbujem zadať paragraf podla ktoreho ako živnostnik niesom povinny platiť DPH.Ďakujem..
si SZČO - neplatiteľ DPH? musíš byť pravdepodobne regostrovaný minimálne podľa §7a Z_DPH
ak si platiteľ DPH a ide ti o odvolávku na faktúre, že DPH platí odberateľ . zadaj do vyhľadávača kľúčové slová, napr. odvolávka na faktúrach do EU a stlač "hľadaj".......výsledky sú aj v NJ, AJ
lacikam83
10.07.11,20:37
som zivnostnik registrovany na slovensku a neplatitel DPH.
danushka
10.07.11,20:57
som zivnostnik registrovany na slovensku a neplatitel DPH.

V takom prípade si preštuduj toto :
§ 7a
(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.
lacikam83
10.07.11,21:29
To znamena pre mna že sa musim registrovať..?
danushka
10.07.11,21:36
To znamena pre mna že sa musim registrovať..?

Presne tak a mal si tak urobiť pred poskytnutím služby zdaniteľnej osobe v EÚ.
Žiadaj o registráciu podľa §7a, budeš len podávať súhrnné výkazy o oslobodených plneniach.
Asi by bolo dobré, keby si mal svoju pani účtovníčku, ktorá by Ti vysvetlila všetko okolo toho a aj Ti spravovávala výkazy. Totiž takáto registrácia Ti vyplýva zo zákona, lebo poskytuješ služby do EÚ, ale laicky povedané, s DPH na Slovensku to nič nemá spoločné.

Ani neviem, ako by som to čo najjednoduchšie vysvetlila.
lacikam83
10.07.11,21:41
Ja som do toho laik a pani uctovnička mi vravela ze netreba nic len uviesť do faktury že niesom platcom DPH..ale dakujem za radu..
danushka
10.07.11,21:44
Ja som do toho laik a pani uctovnička mi vravela ze netreba nic len uviesť do faktury že niesom platcom DPH..ale dakujem za radu..

Och, och. Daj Ty len pekne svojej pani účtovníčke prečítať ten paragraf, čo sme Ti vyššie spomenuli.
lacikam83
10.07.11,21:47
Ďakujem este raz..a čo sa moze stat ak to vyfakturujem bez registracie..
Tweety
11.07.11,14:30
Ďakujem este raz..a čo sa moze stat ak to vyfakturujem bez registracie..
Vyfakturovať môžeš, ak vyfakturuješ s dph aj napriek tomu, že nie si jej platiteľom, musíš ju štátu odviesť.