Bianka
13.01.06,13:54
Dobrý deň, chcem sa opýtať - máme zahraničnú fa. s prepočtom v priebehu roka a zaúčtovanú, pri účtovnej závierke je povinnosť prepočtu NBS a kurzom - otázka: Je možné túto pohľadávku navýšiť o hodnotu kurzového rozdielu, ak áno podľa akého zákona vychádzať ?
Tweety
13.01.06,13:15
Dobrý deň, chcem sa opýtať - máme zahraničnú fa. s prepočtom v priebehu roka a zaúčtovanú, pri účtovnej závierke je povinnosť prepočtu NBS a kurzom - otázka: Je možné túto pohľadávku navýšiť o hodnotu kurzového rozdielu, ak áno podľa akého zákona vychádzať ? Ak k 31.12.2005 ju máš neuhradenú, teda ostala Ti pohľadávka, prepočítavaš ju k dátumu účt. závierky, podľa kurzu k uvedenému dátumu. Viď zákon o účtovníctve. :eek:;)
Vladimír Ozimý
13.01.06,13:21
no tato tema sem moc nepatri ale su dve pravidla....a to

- bud do konca zdanovacieho obdobia poslete na DU oznamenie ze nebudete zahrnovat kurzove rozdiely do zakladu dane cim si musite sledovat vasu historicku cenu a k nej pocitat kurzove rozdiely pri uhrade

- alebo to neurobite kurzove rozdiely si zahrniete do nakladov alebo vynosov co vam automaticky zvysi alebo znizi pohladavku(ja problem vidim ze mnohe uctovne programy neumzoznuju priradit si tento kurzovy rozdiel ku konkretnej pohladavke a tak do buducna moze vzniknut problem..) a pri uhradach porovnavate a tvorite kurzove rozdiely k hodnote pohladavky k 31.12. predchadzajuceho roka

upravuje to zakon o dani z prijmov paragraf 17 ods 17
Julča
14.02.06,18:46
Tomu že mám prepočítať záväzky a pohľadávky kurzom NBS k 31.12.2005 rozumiem, ale ako mám presne technicky túto skutočnosť zaevidovať v Jú?
Vytlačím si knihu záväzkov, tam jednotlivé záväzky prepočítam kurzom a čo potom?
renča1
15.02.06,03:56
vytlač si zostávajúce pohľadáv., závazky ktoré eviduješ v cudzej mene, prepočítaj cudziu menu kurzom nbs k 31.12. a porovnaj si nový vypočítaný stav so starým. Urob medzi týmito stavmi rozdiel a vznikne ti kurz.rozdiel, ktorý vyrovnáš bud plusom alebo mínus len na faktúre.
napr eviduješ v knihe záv.neuhr.faktúru , ktorú si ocenila nejakým kurzom
1 000,00 EUR v SKK38 000,00
prepočítaš kurzom k 31.12 je neviem či je to presný kurz k 31.12.- 38,787
1 000,00 EUR v SK 38 787,00
rozdiel :787,00 SK toto je kurzová strata, ktorú vyrovnáš len pri faktúre.V konečnom dôsledku musí ti závazok, pohľadáv.zostať k 31.12 v sume
38 787,00 SK:)
Julča
15.02.06,08:59
vytlač si zostávajúce pohľadáv., závazky ktoré eviduješ v cudzej mene, prepočítaj cudziu menu kurzom nbs k 31.12. a porovnaj si nový vypočítaný stav so starým. Urob medzi týmito stavmi rozdiel a vznikne ti kurz.rozdiel, ktorý vyrovnáš bud plusom alebo mínus len na faktúre.
napr eviduješ v knihe záv.neuhr.faktúru , ktorú si ocenila nejakým kurzom
1 000,00 EUR v SKK38 000,00
prepočítaš kurzom k 31.12 je neviem či je to presný kurz k 31.12.- 38,787
1 000,00 EUR v SK 38 787,00
rozdiel :787,00 SK toto je kurzová strata, ktorú vyrovnáš len pri faktúre.V konečnom dôsledku musí ti závazok, pohľadáv.zostať k 31.12 v sume
38 787,00 SK:)

Renča1, tomu prepočtu rozumiem, aj som to tak urobila, ale nechápem vete: toto je kurzová strata, ktorú vyrovnáš len pri faktúre. Čo tým myslíš len pri faktúre.Ja mám cca 7 nezaplatených faktúr v cudzej mene urobila som si prepočet u každej faktúry ale neviem ako to teraz technicky zaevidovať do účtovníctva/ Jú/. Nemôžem predsa pri faktúre meniť kurz,ktorý tam mám zaúčtovaný.
renča1
15.02.06,09:34
Renča1, tomu prepočtu rozumiem, aj som to tak urobila, ale nechápem vete: toto je kurzová strata, ktorú vyrovnáš len pri faktúre. Čo tým myslíš len pri faktúre.Ja mám cca 7 nezaplatených faktúr v cudzej mene urobila som si prepočet u každej faktúry ale neviem ako to teraz technicky zaevidovať do účtovníctva/ Jú/. Nemôžem predsa pri faktúre meniť kurz,ktorý tam mám zaúčtovaný.

Tou vetou som určite nemyslela,aby si menila už zaúčt.kurz za nový....:confused: :)
Kurz.rozdiely v JÚ sa v peňaž.denníku neúčtujú, neuhradené faktúry sa prepočítajú ku dňu 31.12. , urobí sa rozdiel, ako som ti hore už vyššie napísala a poníži sa suma na faktúre. Po preúčtovaní kur.rozdielov na závazkoch budeš mať sumu k úhrade:
1 000,00 EUR = 38 787,00 SK. Tieto prepočítané faktúry kurzom k 31.12. sa evidujú vo výkaze k 31.12., ako záväzky alebo pohľadávky. Kurzové rozdiely sa účtujú v JÚ na devíz.účtoch, val.pokladňach...:) Neviem v akom soft.robíš. Napíš, možno ti niekto priamo povie , ako kurz.rozdiely dostaneš k záv., pohľadávkam. Ja som účtovala kurz.rozdiely formou úhrad, ktoré neovpl. základ dane, samozrejme som ich nezapisovala do peň.denníka.
Julča
15.02.06,14:21
Tou vetou som určite nemyslela,aby si menila už zaúčt.kurz za nový....:confused: :)
Kurz.rozdiely v JÚ sa v peňaž.denníku neúčtujú, neuhradené faktúry sa prepočítajú ku dňu 31.12. , urobí sa rozdiel, ako som ti hore už vyššie napísala a poníži sa suma na faktúre. Po preúčtovaní kur.rozdielov na závazkoch budeš mať sumu k úhrade:
1 000,00 EUR = 38 787,00 SK. Tieto prepočítané faktúry kurzom k 31.12. sa evidujú vo výkaze k 31.12., ako záväzky alebo pohľadávky. Kurzové rozdiely sa účtujú v JÚ na devíz.účtoch, val.pokladňach...:) Neviem v akom soft.robíš. Napíš, možno ti niekto priamo povie , ako kurz.rozdiely dostaneš k záv., pohľadávkam. Ja som účtovala kurz.rozdiely formou úhrad, ktoré neovpl. základ dane, samozrejme som ich nezapisovala do peň.denníka.

Renča, účtujem v Pohode /Jú/, nakoniec som sa obrátila na firmu čo mi predala softvér, dostala som odpoveď, že mám zmeniť kurz u nezaplatených faktúr / na kurz NBS k 31.12.2005/ a len tak to dostanem do knihy záväzkov ako aj do výkazu o majetku a záväzkoch.:confused: :confused: :confused: