zuza 74
11.07.11,09:33
Prosím, ako možem zamestnať budúceho študenta SŠ /v novembri bude mať 16 rokov/.
Je lepšia DoBPŠ alebo DoVP, sú tam nejaké obmedzenia týkajúce sa odprac. času?

Ďakujem
katka50
11.07.11,07:35
Prosím, ako možem zamestnať budúceho študenta SŠ /v novembri bude mať 16 rokov/.
Je lepšia DoBPŠ alebo DoVP, sú tam nejaké obmedzenia týkajúce sa odprac. času?

Ďakujem
DOVP max. 350 odprac. hodín v kalend. roku, DOPČ max. 10 hodín týždenne, na DoBPŠ nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.

Na opakujúcu sa činnosť nie je vhodná DOVP.
Tweety
11.07.11,07:37
Prosím, ako možem zamestnať budúceho študenta SŠ /v novembri bude mať 16 rokov/.
Je lepšia DoBPŠ alebo DoVP, sú tam nejaké obmedzenia týkajúce sa odprac. času?

Ďakujem
Kedže nemá štatút študenta, DoBPŠ nie je možná. DoVP-len na činnosť, ktorá nie je opakovaná.
zuza 74
11.07.11,07:44
Takže keby som mu do DoVP dala prácu " vykosenie hosp. dvora" je to v poriadku, može odpracovať aj 350 hodín ročne, nemusím dávať pozor napr, na polovicu prac. času, môže podpísať vyhlásenie a nebude platiť daň. Tiež sa chcem opýtať, či bude plati do ZP ak prekročí nejakú hranicu príjmu?
Tweety
11.07.11,07:46
Takže keby som mu do DoVP dala prácu " vykosenie hosp. dvora" je to v poriadku, može odpracovať aj 350 hodín ročne, nemusím dávať pozor napr, na polovicu prac. času, môže podpísať vyhlásenie a nebude platiť daň. Tiež sa chcem opýtať, či bude plati do ZP ak prekročí nejakú hranicu príjmu?
Ak bude 350 hodín ročne kosiť dvor, bude to už opakovaná činnosť, a v tomto prípade tento druh dohody nie je možný. Už som to uviedla vyššie, schodná je len DoPČ.
katka50
11.07.11,07:46
Takže keby som mu do DoVP dala prácu " vykosenie hosp. dvora" je to v poriadku, može odpracovať aj 350 hodín ročne, nemusím dávať pozor napr, na polovicu prac. času, môže podpísať vyhlásenie a nebude platiť daň. Áno, daň nebude platiť, ak mesačná odmena nepresiahne 296,60 €.Tiež sa chcem opýtať, či bude plati do ZP ak prekročí nejakú hranicu príjmu?
Z dohôd sa neplatí ZP-sú vyňaté.
veronikasad
11.07.11,08:03
Prosím, ako možem zamestnať budúceho študenta SŠ /v novembri bude mať 16 rokov/.
Je lepšia DoBPŠ alebo DoVP, sú tam nejaké obmedzenia týkajúce sa odprac. času?

Ďakujem
budúci študent nemá ešte ukončenú povinnú školskú dochádzku.

Pozri § 11 odst. 4 ZP, ktorý (si myslím) sa vzťahuje aj na dohodárov

§ 11
Zamestnanec
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-03-2010-a.html#hore)

(4) Práca fyzickej osoby vo veku do 15 rokov alebo práca fyzickej osoby staršej ako 15 rokov do skončenia povinnej školskej dochádzky je zakázaná. Tieto fyzické osoby môžu vykonávať ľahké práce, ktoré svojím charakterom a rozsahom neohrozujú ich zdravie, bezpečnosť, ich ďalší vývoj alebo školskú dochádzku len pri

a) účinkovaní alebo spoluúčinkovaní na kultúrnych predstaveniach a umeleckých predstaveniach,

b) športových podujatiach,

c) reklamných činnostiach.

(5) Výkon ľahkých prác uvedených v odseku 4 povoľuje na žiadosť zamestnávateľa príslušný inšpektorát práce po dohode s príslušným orgánom verejného zdravotníctva. V povolení sa určí počet hodín a podmienky, za ktorých sa ľahké práce môžu vykonávať. Príslušný inšpektorát práce odoberie povolenie, ak podmienky povolenia nie sú dodržiavané.
Zuzka2510
11.07.11,08:30
Dobrý deň. Ja by som sa chcela opýtať, nastúpil k nám na brigádu 15 ročný chlapec a bude vykonávať úplné jednoduché práce - ako upratovanie na stavbách, upratovanie v sklade atď. Akú dohodu mu môžem spraviť? Musím to niekde hlásiť okrem sociálky? ďakujem
Tweety
11.07.11,08:46
Dobrý deň. Ja by som sa chcela opýtať, nastúpil k nám na brigádu 15 ročný chlapec a bude vykonávať úplné jednoduché práce - ako upratovanie na stavbách, upratovanie v sklade atď. Akú dohodu mu môžem spraviť? Musím to niekde hlásiť okrem sociálky? ďakujem
DoPČ, prihlásiť ho (pred začiatkom prác) do SP. ZP nie je. Pozri aj prísp. 7, či nie je ešte žiakom a má, nemá ukončenú Povinú školskú dochádzku.
evina
11.07.11,08:49
Dobrý deň. Ja by som sa chcela opýtať, nastúpil k nám na brigádu 15 ročný chlapec a bude vykonávať úplné jednoduché práce - ako upratovanie na stavbách, upratovanie v sklade atď. Akú dohodu mu môžem spraviť? Musím to niekde hlásiť okrem sociálky? ďakujem
Myslím,, že odpoveď máš v príspevku 7 od Veroniky.
Zuzka2510
11.07.11,09:37
Telefonovala som na inšpektorát práce ohľadom povolenia ľahkých prác pre brigádnikov vo veku 15 rokov, ktorý teraz skončili povinnú školskú dochádzku a bolo mi povedané, že potrebujeme len súhlas rodičov. Tak sa chcem spýtať či sa počas letných prázdnin § 11 zák.práce ods.5 na takýto prípad netýka? Ďakujem
Tweety
11.07.11,09:39
Telefonovala som na inšpektorát práce ohľadom povolenia ľahkých prác pre brigádnikov vo veku 15 rokov, ktorý teraz skončili povinnú školskú dochádzku a bolo mi povedané, že potrebujeme len súhlas rodičov. Tak sa chcem spýtať či sa počas letných prázdnin § 11 zák.práce ods.5 na takýto prípad netýka? Ďakujem
Treba čítať pozorne. § 11 sa týka len tých, ktorí ešte neukončili povinnú školskú dochádzku.
Zuzka2510
11.07.11,09:46
Takže prázdniny už do tejto doby nespadajú? Prepáčte za také blbé otázky ale radšej sa opýtam ako niečo zle pochopím a bude problém. ďakujem
Tweety
11.07.11,09:49
Takže prázdniny už do tejto doby nespadajú? Prepáčte za také blbé otázky ale radšej sa opýtam ako niečo zle pochopím a bude problém. ďakujem
Veď už školu dokončil, nie? Prázdniny s tým nijako nesúvisia.
evina
11.07.11,10:08
§ 22
Skončenie plnenia povinnej školskej dochádzky
(1) Žiak skončil plnenie povinnej školskej dochádzky, ak od začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky absolvoval desať rokov vzdelávania v školách podľa tohto zákona alebo dňom 31. augusta príslušného školského roka, v ktorom žiak dovŕšil 16. rok veku.
evina
11.07.11,10:16
veronikasad
11.07.11,10:20
Telefonovala som na inšpektorát práce ohľadom povolenia ľahkých prác pre brigádnikov vo veku 15 rokov, ktorý teraz skončili povinnú školskú dochádzku a bolo mi povedané, že potrebujeme len súhlas rodičov. Tak sa chcem spýtať či sa počas letných prázdnin § 11 zák.práce ods.5 na takýto prípad netýka? Ďakujem
Zuzka, povinná školská dochádzka je 10-ročná. Teda nesúvisí s ukončením základnej školy.
evina
11.07.11,10:23
Veru neviem ani odkiaľ inšpektorát práce tvrdí, že stačí súhlas rodičov.....