yellower
11.07.11,09:33
Dobrý deň,
stala sa taká vec, že v účtovníctve sa omylom zaúčtovala DPH navyše (v minulom roku). Nedala by sa táto položka s mínusovým znamienkom odpočítať v tomto roku a tým by sa vlastne táto chyba odstránila? Alebo ako si aj myslím je nutné podať dodatočné daňové priznanie?

Ďakujem
evina
11.07.11,07:35
Dobrý deň,
stala sa taká vec, že v účtovníctve sa omylom zaúčtovala DPH navyše (v minulom roku). Nedala by sa táto položka s mínusovým znamienkom odpočítať v tomto roku a tým by sa vlastne táto chyba odstránila? Alebo ako si aj myslím je nutné podať dodatočné daňové priznanie?

Ďakujem

na vstupe alebo výstupe?
yellower
11.07.11,07:38
na vstupe - nákup materiálu
evina
11.07.11,07:44
na vstupe - nákup materiálu

To znamená, že si neoprávnene znížil daňovú povinnosť. V tom prípade je nutné podať dodatočné DP /§39 zákona o správe daní a poplatkov/



(2) Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu, 11ad) je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týka. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný zákon neustanovuje inak.
yellower
11.07.11,07:52
ďakujem za rýchlu odpoveď :-)

A ak by bola opačná situácia, že by DPH bolo omylom zaúčtované vyššie ako je skutočnosť, ale na výstupe, tak je postup iný?
evina
11.07.11,08:05
ďakujem za rýchlu odpoveď :-)

A ak by bola opačná situácia, že by DPH bolo omylom zaúčtované vyššie ako je skutočnosť, ale na výstupe, tak je postup iný?

Ak je chyba smerujúca vo zvýšení DP musíš podať dodatočné DP vždy, ak je chyba v neprospech daňovníka, t.j. DP by bola dodatočným DP nižšia tak môžeš ....ale nemusíš
Katarina
11.07.11,09:32
O akú sumu sa jedná? Ak bola nárokovaná DPH z materiálu navyše, bude zrejme suma bez DPH aj vo výdavkoch navyše.
yellower
11.07.11,11:21
nie, tam nie je chyba ide o preklep len čo sa týka DPH..suma nie je vysoká ide o nejakých 500€
Tweety
11.07.11,11:30
nie, tam nie je chyba ide o preklep len čo sa týka DPH..suma nie je vysoká ide o nejakých 500€
Tu nie je čo špekulovať, musíte podať DDP za obdobie, v ktorom ste si uplatnili nárok na odpočet vo vyššej sume, než ste mohli. Viď príspevok č.4 od eviny.:)
yellower
11.07.11,12:13
myslela som si len som chcela vedieť či nie je aj iné riešenie :-) niekedy niet nad rady od iných, som začiatočník a veľa toho ešte neviem...ale vďaka za ochotu
mondes
17.07.11,20:55
Zdravím Vás a zároveň prosím o radu. Ak si nahadzujem do softu v JU pohľadávky a záväzky, tak ich rozdeľujem na základ a DPH. Ale ako je to pri úhrade tých pohľadaviek a záväzkov? Aj vtedy ich mám rozdeľovať? Myslím si, že nie ale keď som si v softe (Alfa) dala kontrolu, tak mi to okrem iného vypísalo, že nemám úhrady rozdelené na základ a DPH. Ďakujem za radu.
veronikasad
17.07.11,21:04
Zdravím Vás a zároveň prosím o radu. Ak si nahadzujem do softu v JU pohľadávky a záväzky, tak ich rozdeľujem na základ a DPH. Ale ako je to pri úhrade tých pohľadaviek a záväzkov? Aj vtedy ich mám rozdeľovať? Myslím si, že nie ale keď som si v softe (Alfa) dala kontrolu, tak mi to okrem iného vypísalo, že nemám úhrady rozdelené na základ a DPH. Ďakujem za radu.
uhrádzaš celé sumy PO a ZA ?

Vyberáš úhrady v peň.denníku cez F7?

VOZD pri uhrade PO alebo ZA je len cena bez DPH. Pri čiastočnej úhrade pri prvej platbe ti odpočíta celú DPH.
mondes
17.07.11,21:09
uhrádzaš celé sumy PO a ZA ?

Vyberáš úhrady v peň.denníku cez F7?

Keď účtujem pokladňu a mám nejakú faktúru zaplatenú v hotovosti, tak si vo VPD odfajfknem že: úhrada záväzku a zápis do evidencie DPH.
Lenže ja ten zápis do evidencie DPH zadám aj pri nahadzovaní záväzkov, tak si myslím, že pri úhrade by to nemalo byť, lebo by to bolo 2x. Či?
veronikasad
17.07.11,21:11
Keď účtujem pokladňu a mám nejakú faktúru zaplatenú v hotovosti, tak si vo VPD odfajfknem že: úhrada záväzku a zápis do evidencie DPH.
Lenže ja ten zápis do evidencie DPH zadám aj pri nahadzovaní záväzkov, tak si myslím, že pri úhrade by to nemalo byť, lebo by to bolo 2x. Či?
to nie je správny postup. Skús vyberať z evidencie záväzkov cez F7 pri sume.

Do evidencie DPH zaraďuješ pri nahrávaní záväzku. Pri úhrade to už nezaškrtávaš, ale to neznamená, že celá suma je v nulovom základe dane. Zaškrtneš len uhrada záväzku.
mondes
17.07.11,21:21
No super, len teraz neviem, ako to dám do poriadku. Neviem sa ešte poriadne orientovať v tom programe. Mám teraz všetky úhrady, čo som urobila späť odškrtnúť a dávať to cez F7? Mimochodom, na DPH to nemá vplyv, tam by to malo byť správne, lebo suma je len raz rozdelená na základ a DPH. Alebo sa mýlim? Vďaka.
veronikasad
17.07.11,21:24
No super, len teraz neviem, ako to dám do poriadku. Neviem sa ešte poriadne orientovať v tom programe. Mám teraz všetky úhrady, čo som urobila späť odškrtnúť a dávať to cez F7? Mimochodom, na DPH to nemá vplyv, tam by to malo byť správne, lebo suma je len raz rozdelená na základ a DPH. Alebo sa mýlim? Vďaka.
preklikaj si to ešte raz a potvrď, že chceš prepísať (alebo akutalizovať-neviem čo sa ťa bude pýtať). Ale tú duplicitnú evidenciu DPH musíš vymazať ručne.
mondes
17.07.11,21:31
Prosím Vás a kontrolu si urobím tak, že vytlačím zdaniteľné obchody a odpočítanie a si prejdem všetky doklady a odškrtávam? A ďalej? Čo všetko potrebujem k DPH? Vďaka.

Ešte ma napadlo, že tú duplicitnú evidenciu DPH musím ručne vymazať v evidencii DPH? Alebo to musím opravovať cez VPD? Vďaka.
mondes
18.07.11,06:56
preklikaj si to ešte raz a potvrď, že chceš prepísať (alebo akutalizovať-neviem čo sa ťa bude pýtať). Ale tú duplicitnú evidenciu DPH musíš vymazať ručne.

Prosím Vás, vytlačila som si zdaniteľné obchody a odpočítanie dane, prešla som si ešte raz doklady a odškrtávala, ale ja som tam nemala duplicitnú evidenciu DPH. Musím to aj v takomto prípade preklikávať? Nechcem si to dobabrať, keďže mi doklady sedia. A ešte by ma zaujímalo, že čo všetko predkladám k DPH. Keď som si skontrolovala doklady, už len vytlačiť a všetko? Vďaka.
mondes
18.07.11,08:07
Posúvam.
rodina1
18.07.11,09:30
[/B]

Prosím Vás, vytlačila som si zdaniteľné obchody a odpočítanie dane, prešla som si ešte raz doklady a odškrtávala, ale ja som tam nemala duplicitnú evidenciu DPH. Musím to aj v takomto prípade preklikávať? Nechcem si to dobabrať, keďže mi doklady sedia. A ešte by ma zaujímalo, že čo všetko predkladám k DPH. Keď som si skontrolovala doklady, už len vytlačiť a všetko? Vďaka.
Pokiaľ ti doklady sedia s evidenciou DPH, nemusíš už nič preklikávať.
Vytlačíš si zostavu: Zdaniteľné obchody za obdobie ...
Odpočídanie dane za obdobie ....
Odložíš si a priložíš k Daňovému priznaniu DPH za príslušné obdobie.
mondes
18.07.11,10:00
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. No neviem, či ste si prečítali príspevky vyššie, pretože ja som pri zadávaní pohľadávok a záväzkov rozdeľovala sumy na základ a DPH a pri úhrade konkrétnych pohľadávok a záväzkov som dávala v rozpise DPH 0%. Môže to tak byť? Veronikasad mi radila, že to mám vraj preklikať cez F7. No ale ako som písala, nemám duplicitnú evidenciu DPH, takže asi nemusím, len či to je OK. Vďaka.
Katka22
18.07.11,16:29
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. No neviem, či ste si prečítali príspevky vyššie, pretože ja som pri zadávaní pohľadávok a záväzkov rozdeľovala sumy na základ aDPH a pri úhrade konkrétnych pohľadávok a záväzkov som dávala v rozpise DPH 0%. !!!!!!!!!Môže to tak byť? Veronikasad mi radila, že to mám vraj preklikať cez F7. No ale ako som písala, nemám duplicitnú evidenciu DPH, takže asi nemusím, len či to je OK. Vďaka.

TREBA SI POHĽADÁVKY A ZAVAZKY pri úhradach tahať cez F7 !!!!


Pri nahrávaní pohľadávky napríklad základ 1000€ , DPH 200€ spolu 1200€ ak vám niekto pohľadávku uhradí tak si dáte pokladna, banka príjem , cez F7 sa dostanete do evidencie pohľadávok a vyberiete si pohľadávku ktorú potrebujete , program alfa už vie nasmerovať konkretne sumy do stĺpcov peňažného denníka sumu 1000€ dá napríklad príjem za tovar a 200€ dá do riadku DPH !!!