ZdenciBA
11.07.11,11:52
Dobrý Deň

Chcel by som sa informovať, našiel som si dodávatela v CZ ktorý mi zasiela tovar bez DPH. Ja nie som platcom DPH , čo z toho pre mňa vyplýva ? Som niekde povinný tú daň priznať alebo ako to funguje ? Príklad : Kúpim tovar z CZ za 60€ celkovo ( kedže nie je rozpis DPH na faktúre ) a predám ho konečnému zákazníkovi za 70€ čo z toho pre mňa vyplýva. Ja platím len daň zo zisku, platí to aj pri tomto tovare z CZ ???

Ďakujem velmi pekne za odpovede.
Tweety
11.07.11,09:58
Dobrý Deň

Chcel by som sa informovať, našiel som si dodávatela v CZ ktorý mi zasiela tovar bez DPH. Ja nie som platcom DPH , čo z toho pre mňa vyplýva ? Som niekde povinný tú daň priznať alebo ako to funguje ? Príklad : Kúpim tovar z CZ za 60€ celkovo ( kedže nie je rozpis DPH na faktúre ) a predám ho konečnému zákazníkovi za 70€ čo z toho pre mňa vyplýva. Ja platím len daň zo zisku, platí to aj pri tomto tovare z CZ ???

Ďakujem velmi pekne za odpovede.
Kedže nie si platiteľom dph, tovar od platiteľov v rámci EÚ, musíš nakupovať s dph. Vráť faktúru na prepracovanie. Pretože takto nikto nezaplatí dph. Tovar nakúpiš s daňou a predáš bez nej.
ZdenciBA
11.07.11,10:02
Kedže nie si platiteľom dph, tovar od platiteľov v rámci EÚ, musíš nakupovať s dph. Vráť faktúru na prepracovanie. Pretože takto nikto nezaplatí dph.

Čiže sa jedná o trestný čin :) ...resp. okrádanie štátu :D

Na faktúre napísali dole že oslobodené plnenie podla zakona o DPH paragraf 64 ktorý znie :




(1) Nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby28)a Slovenský Červený kríž môžu požiadať o vrátenie dane zaplatenej v cene tovaru, ktorý vyviezli mimo územia Európskeho spoločenstva Európskej únie na humanitárnu, dobročinnú alebo vzdelávaciu činnosť.

(2) Nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby a Slovenský Červený kríž uplatňujú nárok na vrátenie dane podaním žiadosti Daňovému úradu Bratislava I. K žiadosti o vrátenie dane sa musí doložiť

a) doklad o kúpe tovaru od platiteľa, v ktorom je uvedená suma dane v eurách s potvrdením platby dane,
b) písomné colné vyhlásenie o vývoze tovaru.
zk24
11.07.11,10:12
Oni mysleli asi toto.

U nas je to §43 ZoDPH

(1) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu predávajúcim alebo nadobúdateľom tovaru alebo na ich účet, ak nadobúdateľ je osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte.

Tym ze mysleli ze ty mas IC DPH, tak ich dodanie tovaru by bolo oslobodene od DPH. U nas je to §43 ods.1. U nich mozno ta 64-ka (Ich 64-ka, nie nasa ;) )
ZdenciBA
11.07.11,10:13
Oni mysleli asi toto.

U nas je to §43 ZoDPH

(1) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu predávajúcim alebo nadobúdateľom tovaru alebo na ich účet, ak nadobúdateľ je osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte.

Ale tak či tak musím nakupit s DPH či ?
zk24
11.07.11,10:23
Musia ti vystavit FA s DPH
zk24
11.07.11,10:25
Dobrý Deň

Chcel by som sa informovať, našiel som si dodávatela v CZ ktorý mi zasiela tovar bez DPH. Ja nie som platcom DPH , čo z toho pre mňa vyplýva ? Som niekde povinný tú daň priznať alebo ako to funguje ?

Príklad : Kúpim tovar z CZ za 60€ celkovo ( kedže nie je rozpis DPH na faktúre ) a predám ho konečnému zákazníkovi za 70€ čo z toho pre mňa vyplýva. Ja platím len daň zo zisku, platí to aj pri tomto tovare z CZ ???

Ďakujem velmi pekne za odpovede.

Este sa vyjadrim k tomuto:

Platis dan zo zakladu dane. Ak nakupis tovar za 60 € a predas ho za 70 € (abstrahujeme od vsetkych ostatnych uct.pripadov), platis dan z 10 €. Tvoj zaklad dane je 10 €. Daň 1,90 €

Len na usmernenie, lebo zisk v tvojom pripade bude 8,1 € (Základ dane mínus dan; 10 - 1,90 = 8,10 €).

A nakup tovar je pre teba naklad, bez ohladu na to ci si tovar kupil v SR alebo CR.
ZdenciBA
11.07.11,10:32
Este sa vyjadrim k tomuto:

Platis dan zo zakladu dane. Ak nakupis tovar za 60 € a predas ho za 70 € (abstrahujeme od vsetkych ostatnych uct.pripadov), platis dan z 10 €. Tvoj zaklad dane je 10 €. Daň 1,90 €

Len na usmernenie, lebo zisk v tvojom pripade bude 8,1 € (Základ dane mínus dan; 10 - 1,90 = 8,10 €).

A nakup tovar je pre teba naklad, bez ohladu na to ci si tovar kupil v SR alebo CR.

Ano to viem :D Najlepšie že teraz budem v strate , a vlastne budem musiet doplatit DPH :)
ZdenciBA
11.07.11,11:56
Napísal som dodávatelovi aby mi vystavil FA s DPH a toto je jeho odpoved, poradi mi niekto čo mu mám odpisat , aby to malo hlavu a pätu ?

Dobrý den, Nerozumím tomu, mohl by jste to prosím upřesnit v čem je problém? Všem naším Slovenským partnerům fakturujeme zboží bez DPH jako export.

DAKUJEM
zk24
11.07.11,11:58
Napísal som dodávatelovi aby mi vystavil FA s DPH a toto je jeho odpoved, poradi mi niekto čo mu mám odpisat , aby to malo hlavu a pätu ?

Dobrý den, Nerozumím tomu, mohl by jste to prosím upřesnit v čem je problém? Všem naším Slovenským partnerům fakturujeme zboží bez DPH jako export.

DAKUJEM

Odpis mu ze bez DPH sa fakturuje v pripade ze odberatel je platcom DPH. Ale ty si neni. To znamena ze musi na svoj tovar uplatnit cesku DPH.
Vzhladom k tomu ze dodava tovar neplatitelovi DPH nejde o oslobodene dodanie tovaru.

Ak sa mylim, prosim opravte ma.
Tweety
11.07.11,11:58
Napísal som dodávatelovi aby mi vystavil FA s DPH a toto je jeho odpoved, poradi mi niekto čo mu mám odpisat , aby to malo hlavu a pätu ?

Dobrý den, Nerozumím tomu, mohl by jste to prosím upřesnit v čem je problém? Všem naším Slovenským partnerům fakturujeme zboží bez DPH jako export.

DAKUJEM
Treba ho upozorniť, že nie si platiteľom dph na SK, preto musí fakturovať s dph.
KEJKA
11.07.11,12:04
ak si mu platil faktúry napr. v cene 600 EUR, tak on môže rozpísať 600 EUR na ZD a DPH tak, aby pre teba bola cena konečná 600 EUR. To zn. strata bude na jeho strane.
Alebo sa dohodnite na nejakom kompromise.
Na faktúre je jednznančne uvedené, že ide o cenu bez DPH?
A ešte sa dodávateľa opýtaj, či mu pri vystavení faktúry nechýbalo tvoje ičDPH = SK2020......
zk24
11.07.11,12:05
Mimochodom, ak ti on vystavuje FA bez DPH, pravdepodobne uvazda na fakture "vymyslene" IC DPH, ktore si asi sam odvodil od tvojho DIC-a. Je jeho povinnostou si akoukolvek formou overit ze si platcom DPH a ze tvoje IC DPH je platne, . Keby toto splnil, zistil by ze ziadne taketo IC DPH neexistuje a ze si neplatca DPH.
zk24
11.07.11,12:06
KEJKA, predbehla si ma :)
zk24
11.07.11,12:07
ak si mu platil faktúry napr. v cene 600 EUR, tak on môže rozpísať 600 EUR na ZD a DPH tak, aby pre teba bola cena konečná 600 EUR. To zn. strata bude na jeho strane.
Alebo sa dohodnite na nejakom kompromise.
Na faktúre je jednznančne uvedené, že ide o cenu bez DPH?
A ešte sa dodávateľa opýtaj, či mu pri vystavení faktúry nechýbalo tvoje ičDPH = SK2020......

Zadavatel uvadza ze FA je bez DPH a na FA je uvedene ze ide o oslobodene dodanie tovaru....
ZdenciBA
11.07.11,12:18
Pri registrácii som mu jasne napísal že nie som platca DPH, a na fakture uviedol len moje ICO a DIC žiadne SK202.... bla bla
zk24
11.07.11,12:19
Pri registrácii som mu jasne napísal že nie som platca DPH, a na fakture uviedol len moje ICO a DIC žiadne SK202.... bla bla

Tak ho odkáž na Zákon o DPH. On nedodržal zákon. Vo svojom záujme by si to mal naštudovat.
KEJKA
11.07.11,12:38
ja myslím, že ty nemusíš riešiť nič, len si uchovaj komunikáciu s ním, že si ho na túto skutočnosť upozorňoval. Dodatočné faktúry neakceptuj, len si sleduj obrat, lebo ak by si mal prekročiť tých cca 13,4 tis EUR, tak sa registrovať musíš podľa §7a resp. môžeš podľa §4 Z_DPH.
ZdenciBA
11.07.11,12:57
ja myslím, že ty nemusíš riešiť nič, len si uchovaj komunikáciu s ním, že si ho na túto skutočnosť upozorňoval. Dodatočné faktúry neakceptuj, len si sleduj obrat, lebo ak by si mal prekročiť tých cca 13,4 tis EUR, tak sa registrovať musíš podľa §7a resp. môžeš podľa §4 Z_DPH.


A čo v prípade ak nadalej mám záujem od neho odoberať tovar a nadalej bude zasielat faktúry bez DPH , resp. na fakturu uvázdana suma celkovo bez rozpisu.

Dakujem
KEJKA
11.07.11,12:59
ved som ti to napísala............cituješ to nad svojou otázkou.
zk24
11.07.11,13:01
A čo v prípade ak nadalej mám záujem od neho odoberať tovar a nadalej bude zasielat faktúry bez DPH , resp. na fakturu uvázdana suma celkovo bez rozpisu.

Dakujem

Objednaj tovar. Neuhrad. Bude to mat nastudovane do 5 minut :)
Dubak2000
11.07.11,13:11
neviem ako to je pri tovare ale nasa sro nie je platcom DPH ale museli sme sa registrovat ako platca DPH zo sluzieb prijatych zo zahranicia. napr. reklamu na google nam uctuju bez DPH a aj dalsie sluzby ktore nam dodavaju zahranicne firmy. A z nich potom odvadzame DPH na Slovensku.
zk24
11.07.11,13:17
neviem ako to je pri tovare ale nasa sro nie je platcom DPH ale museli sme sa registrovat ako platca DPH zo sluzieb prijatych zo zahranicia. napr. reklamu na google nam uctuju bez DPH a aj dalsie sluzby ktore nam dodavaju zahranicne firmy. A z nich potom odvadzame DPH na Slovensku.

Vy ste sa nemuseli registrovat na platitela DPH, ale iba na osobu identifikovanu pre dan. To je §7a.

§ 7a

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

A ak ste registrovani podľa §7a, musíte podľa §69 ods.3 podať DP DPH a daň odviesť. Ak ste neni platci DPH, nemáte nárok na vrátenie DPH

Na stánke www.drsr.sk vpravo je záložka "Overovanie IC DPH v SR". Zadajte tam svoje IC DPH a vyhodi Vam podla akeho paragrafu ste registrovani. A teda ci ste naozaj platci DPH alebo ste len osoby registrovane pre IC DPH (§7a)
KEJKA
11.07.11,14:09
lenže toto mení situáciu. §7 a §7a zakladajú povinnosť DPH dodaniť.
zadávateľ neuviedol v akej hodnote už tovar doviezol, ale spomínané ičDPH z dôvodu registrácie dľa §7a platí aj pre tovar.
Majú to zmeniť, nezmenili - aspoň o tom neviem, to nie je podstatné.

Dodávateľ tovaru má možnosť si registráciu a existenciu ičDPH odberateľa v rámci EU skontrolovať. predpokladám, že tak urobil, a preto správne fakturuje bez DPH.
Dodaniť tovar musí odberateľ=zadávateľ otázky.
Zaplatí DPH a nemôže si ju odpočítať.
Dubak2000
11.07.11,16:17
Vy ste sa nemuseli registrovat na platitela DPH, ale iba na osobu identifikovanu pre dan. To je §7a.

§ 7a

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

A ak ste registrovani podľa §7a, musíte podľa §69 ods.3 podať DP DPH a daň odviesť. Ak ste neni platci DPH, nemáte nárok na vrátenie DPH

Na stánke www.drsr.sk vpravo je záložka "Overovanie IC DPH v SR". Zadajte tam svoje IC DPH a vyhodi Vam podla akeho paragrafu ste registrovani. A teda ci ste naozaj platci DPH alebo ste len osoby registrovane pre IC DPH (§7a)
nie sme platcami len registrovany podla § 7a. Ospravedlnujem sa za nespravny udaj. Len som chcel spomenut ze su pripady kedy zahranicny subjekt neuctuje DPh a musi sa zaplatit na Slovensku. Aspon pri sluzbach.
KEJKA
11.07.11,16:29
ano, tak zasa ja som si pomýlila zadávateľa - neregistrovaného s tebou, ktorý si reagoval na tému. Pardon.
zadávateľ zrejme nie je registrovaný vôbec a jeho dodávateľ vystavuje chybné faktúry. Dodanie nie je však predmetom slov.DPH
zk24
11.07.11,16:33
nie sme platcami len registrovany podla § 7a. Ospravedlnujem sa za nespravny udaj. Len som chcel spomenut ze su pripady kedy zahranicny subjekt neuctuje DPh a musi sa zaplatit na Slovensku. Aspon pri sluzbach.

Pri sluzbach a tovare to funguje trosku inak.
dida2
11.07.11,17:35
Dobrý večer,
podobný prípad ako ZdenciBA, ak nie ten istý, mám aj ja. Jedná sa o tiež o zahraničné faktúry, pri ktorých nie je rozpis DPH, len suma celkom v EUR. Som tiež neplatiteľ DPH. Na faktúrach je uvedené len moje IČO. Problém je v tom, že tie faktúry som účtovala v celkových sumách do PD v minulých rokoch bez toho, aby som kontaktovala dodávateľa, že faktúry má opraviť. No neviem čo teraz, či to už nie je neskoro, či sa mám báť - ani som o tom neuvažovala, kým som si neprečítala túto tému. Ak sa niekto vyjadrí, budem vďačná.
KEJKA
11.07.11,18:12
za tovar, za služby?
nemusíš sa báť, ak dodávateľ zle vystavil faktúru za tovar a obrat pre povinnu registráciu dľa §7 si neprekročila, tak ti nič podľa mňa nehrozí.
zk24
11.07.11,18:59
Tiez si myslim. Ak nie je na fakture "tvoje" vymyslene IC DPH, tak ty nevies ako DPH dodavatel vysporiadal... A je vobec platca DPH? Mozno je neplatca, vtedy by vystavoval bez DPH
dida2
11.07.11,19:52
Velmi pekne dakujem za rady. Dodavatel je platcom DPH. A v prípade kontroly z DU - ak by mali namietky k tejto fakture, tak mozem použit argument, ktory opisujete ???
KEJKA
11.07.11,20:00
určite
ZdenciBA
12.07.11,08:05
Takže teraz čo ? :D

Dodávatel z CZ dal na FA pravdivé údaje a bude mi fakturovat bez DPH teda sumu celkovu. Ja to predam tiež ako sumu celkom. Chyba nie je predsa na mojej strane...ale neznalost zákona neospravedlnuje však ?

Ja som mu poskytol všetky údaje pre moju registráciu...
KEJKA
12.07.11,08:45
pre akú registráciu?
aké údaje?
aký už máš celkvý obrat = hodnotu nákupu?
ZdenciBA
12.07.11,08:55
Ok takže už je všetko vyriešené...

Posielajú mi novú fakturu aj s DPH pretože nie som platca DPH, bol by som ním musel byt ak by som prekročil tu sumu 13tisic a drobne.
KEJKA
12.07.11,08:59
Ok takže už je všetko vyriešené...

Posielajú mi novú fakturu aj s DPH pretože nie som platca DPH, bol by som ním musel byt ak by som prekročil tu sumu 13tisic a drobne.
ak je vyriešené, treba hore kliknúť na vyriešené, lebo sa ti tu ešte bude zbierať"vata":)
zk24
12.07.11,09:33
Ok takže už je všetko vyriešené...

Posielajú mi novú fakturu aj s DPH pretože nie som platca DPH, bol by som ním musel byt ak by som prekročil tu sumu 13tisic a drobne.

Tak konecne to pochopili? Ja som myslela ze som ta najpomalsia co sa tyka ZoDPH :D
cathyna
20.07.11,15:45
mám v podstate taký istý problém. Jedná sa o faktúry z EU bez DPH, ktoré boli vystavené v mesiaci máj keď firma ešte nebola platcom DPH. Začiatkom mája požiadala o registráciu na DPH, a od 1.6.2011 je už registrovaná ako štvťročný platca DPH. Čo s uvedenými faktúrami? Požiadať o opravu faktúr?
KEJKA
20.07.11,17:01
za čo to boli faktúry?
neplatiteľ DPH nerieši DPH, prečo by mal opravovať svoje vystavené faktúry?
cathyna
20.07.11,17:30
ospravedlňujem sa, zle som to napísala, dodávateľské faktúry za tovar z Čiech od platcu DPH boli vystavené bez DPH a odberateľ čiže príjemca tovaru sa stal platcom DPH.
KEJKA
20.07.11,17:47
mám v podstate taký istý problém. Jedná sa o faktúry z EU bez DPH, ktoré boli vystavené v mesiaci máj keď firma ešte nebola platcom DPH. Začiatkom mája požiadala o registráciu na DPH, a od 1.6.2011 je už registrovaná ako štvťročný platca DPH. Čo s uvedenými faktúrami? Požiadať o opravu faktúr?


ospravedlňujem sa, zle som to napísala, dodávateľské faktúry za tovar z Čiech od platcu DPH boli vystavené bez DPH a odberateľ čiže príjemca tovaru sa stal platcom DPH.
závisí, kedy bol tovar skutočne dodaný.
Ak pred registráciou, faktúra mala byť s DPH krajiny dodávateľa, takže ho na to treba upozorniť.
Ak dodanie nebolo, dajú sa považovať za preddavkové-snád, to netvrdím.
cathyna
20.07.11,18:05
Dodané boli pred registráciou, takže ich upovedomím o nesprávne vystavených faktúrach.
andrejka a
30.08.12,17:52
Dobrý deň,

poprosila by som Vám o pomoc čo s faktúrou z ČR. Faktúra z ČR je vystavená v EUR a SZČO nie je platca DPH. Faktúra vystavená 10.7.2012 za tovar v sume 44,31 € bez DPH + 8,86 € DPH + poštovné bez DPH 9,35 €. Celková suma fa 62,52 €. Vyplýva z toho nejaká povinnosť voči DÚ alebo stačí ak faktúru zaúčtujem v celkovej sume 62,52 €?
KEJKA
30.08.12,18:40
nevyplýva
dodávateľ mal poštovné zahrnúť do ZD a DPH vypočítať zo zvýšeného ZD. To ale nie je váš problém.

Dobrý deň,

poprosila by som Vám o pomoc čo s faktúrou z ČR. Faktúra z ČR je vystavená v EUR a SZČO nie je platca DPH. Faktúra vystavená 10.7.2012 za tovar v sume 44,31 € bez DPH + 8,86 € DPH + poštovné bez DPH 9,35 €. Celková suma fa 62,52 €. Vyplýva z toho nejaká povinnosť voči DÚ alebo stačí ak faktúru zaúčtujem v celkovej sume 62,52 €?
Dubak2000
30.08.12,21:33
nevyplýva
dodávateľ mal poštovné zahrnúť do ZD a DPH vypočítať zo zvýšeného ZD. To ale nie je váš problém.

suhlasim, ale ine by to bolo ak by to bola faktura za sluzbu a nie za tovar.
andrejka a
31.08.12,03:33
nevyplýva
dodávateľ mal poštovné zahrnúť do ZD a DPH vypočítať zo zvýšeného ZD. To ale nie je váš problém.


ďakujem, tak môžem rovno sumu 62,52 € zaúčtovať klasickým spôsobom do nákladov...?
KEJKA
31.08.12,03:56
áno
andrejka a
31.08.12,03:57
áno

Ďakujem, veľmi ste mi pomohli :) krásny deň.