emula1
11.07.11,13:13
ahojte,

mame takyto problem:

vystavili sme pre odberatela 1 fa za stocne v marci 2011 a 2. fa v juni 2011. On obe faktury uhradil, ale nasledne volal, ze on kanalizaciu nema, ked vtedy posielal podklady k fakturacii, si to neuvedomil. Cize my sme mu faktury vystavovat nemali. Co s tym teraz? Rozmyslala som, ze vystavene faktury stornujem a k uhradam vystavim faktury na zalohu. Peniaze ale potrebujem vratit, ako dalej... vystavim minusovu fakturu k tym fakturam na zalohu?
Tweety
11.07.11,11:15
ahojte,

mame takyto problem:

vystavili sme pre odberatela 1 fa za stocne v marci 2011 a 2. fa v juni 2011. On obe faktury uhradil, ale nasledne volal, ze on kanalizaciu nema, ked vtedy posielal podklady k fakturacii, si to neuvedomil. Cize my sme mu faktury vystavovat nemali. Co s tym teraz? Rozmyslala som, ze vystavene faktury stornujem a k uhradam vystavim faktury na zalohu. Peniaze ale potrebujem vratit, ako dalej... vystavim minusovu fakturu k tym fakturam na zalohu?
Fa vystornuješ ako neopodstatnené, 602,(343)/311. Platby zaúčtuješ 311/221.
emula1
11.07.11,11:19
hej, len chcela som sa vyhnut dodatoc. dan. priz. k DPH za 1.stvrtrok, asi to nepojde, co :(:(?
Tweety
11.07.11,11:21
hej, len chcela som sa vyhnut dodatoc. dan. priz. k DPH za 1.stvrtrok, asi to nepojde, co :(:(?
Nemusíte podávať DDP, veď ste daň zaplatili(hoci neoprávnene), tak si ju odpočítate v budúcom kvartáli.
mondes
28.09.11,04:11
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Klient vystavil faktúru pre odberateľa za vykonané služby v sume 8 000,- Eur. Keďže odberateľ stále odkladá vyplatenie vyúčtovacej faktúry ( má doplatiť cca. 2 000,- Eur), tak klient chce stornovať tú vystavenú faktúru z dôvodu, že odberateľ stále odkladá vyplatenie faktúry. Nakoľko klientovi vzhľadom k tomu, že suma vystavenej faktúry je dosť vysoká a bude musieť zaplatiť DPH, uvažuje, že stornuje tú faktúru za 8 000,- Eur. Mňa zaujíma, či môže klient len tak stornovať faktúru, či mu postačí dôvod, že jeho odberateľ mu nechce vyplatiť (stále sa čosi vyhovára). A vôbec kedy je možné, v akých prípadoch stornovať faktúry? Sú nejaké podmienky, kedy je treba vystaviť storno? Alebo to môže byť aj napr. tak, že mi odberateľ odmieta vyplatiť faktúru, tak ju jednoducho stornujem (napr. preto ,lebo mi vychádza vysoké DPH). Ďakujem veľmi pekne. Ak by bolo možné aj nejaký link, kde sa o tom píše. Ešte raz ďakujem.
KEJKA
28.09.11,04:40
tak o tomto sa asi nedočítaš. Storno faktúry sa nevystavuje z dôvodu, ktorý uvádzaš. Vždy rozhoduje fakt, či služba bola alebo nebola dodaná, či fakturácia bola v správnej výške. ešte prichádza do úvahy, že tie výhovorky sú forma reklamácie, ktorú dodávateľ môže uznať a v takom prípade na uznaný rozdiel vystaví dobropis /nie storno/.
mondes
28.09.11,05:17
tak o tomto sa asi nedočítaš. Storno faktúry sa nevystavuje z dôvodu, ktorý uvádzaš. Vždy rozhoduje fakt, či služba bola alebo nebola dodaná, či fakturácia bola v správnej výške. ešte prichádza do úvahy, že tie výhovorky sú forma reklamácie, ktorú dodávateľ môže uznať a v takom prípade na uznaný rozdiel vystaví dobropis /nie storno/.

Ďakujem veľmi pekne Kejka. Ale aby som si bola istá, či robím dobre, tak skúsim rozpísať môj prípad. Klient mal zákazku, kde sa dohodli na cene ústne. Peniaze za materiál mu odberateľ dával dopredu, samozrejme bez dokladu. Teraz na konci by mu mal odberateľ doplatiť zvyšok s tým, že klient vystavil faktúru na celú sumu cca. 10 000,- eur. Lenže ten odberateľ nie je spokojný s vykonanými prácami, tak to musí klient opraviť. Čaká však za jednou súčiastkou, ktorú na to potrebuje. Ale faktúru už odovzdal osobne aj s PPD, že prijal celú sumu faktúry (vlastne sa obabral), aj keď ešte nejakých 2 000,- eur mu má odberateľ uhradiť. Blíži sa DPH a vychádza mu aj vďaka tejto faktúre vysoká DPH. A keďže mu odberateľ odmieta uhradiť zvyšok, rozmýšľa, že tú faktúru stornuje. Ale mne sa to veľmi nepozdáva, tak preto sa pýtam, či v takom prípade to môže urobiť. Vďaka.
KEJKA
28.09.11,05:41
nemôže robiť nič. Dokonca ani tá reklamácia a dobropis neprichádza do úvahy, ved zaplatené papierovo dostal.
Naviac, ak už odovzdal doklad, že prijal peniaze a pritom ich neprijal, tak ich možno ani neuvidí a tiež s tým nič nenarobí.
napísala si to jasne už v prvom zadaní neviem, čo si týmto upresnením chcela dosiahnuť?
mondes
28.09.11,05:48
nemôže robiť nič. Dokonca ani tá reklamácia a dobropis neprichádza do úvahy, ved zaplatené papierovo dostal.
Naviac, ak už odovzdal doklad, že prijal peniaze a pritom ich neprijal, tak ich možno ani neuvidí a tiež s tým nič nenarobí.
napísala si to jasne už v prvom zadaní neviem, čo si týmto upresnením chcela dosiahnuť?

Aj ja som toho názoru, že nemôže už nič robiť, pretože papierovo je všetko ok. Aj som mu hovorila, že nemôže tú faktúru stornovať. Ale oponuje mi, že prečo by nemohol. A neviem mu to zdôvodniť. Tak som si myslela, či sú nejaké podmienky vystavovania storno faktúr. Tak preto. A veľmi pekne ďakujem.
KEJKA
28.09.11,05:58
ak ten dbp. či storno vystaví, ešte bude musieť vrátiť peniaze akože za dbp. či storno, lebo papierovo peniaze prijal - skús mu argumentovať tým. "Vyrobí" si záväzok voči odberateľovi, lebo pôvodnú faktúru má vyrovnanú. Možno tento argument zaberie.
Inak hlasujem za vyriešené - teoreticky to vyriešené je, prakticky to už musíš dotiahnuť s klientom.
psps
01.12.11,09:21
Potrebujem poradiť v tejto téme. Zákazníkovi-(FO,nepodnikateľ,neplatcaDPH) sme vystavili faktúru za zameranie zákazky. Faktúra je vystavená 6.4.2011 a DPH odvedená v 4/2011. Teraz som mu chcela poslať upomienku, lebo túto faktúru nezaplatil. Lenže som už nenašla žiadny doklad, že sa nejaké zameranie uskutočnilo a žiadny podpísaný papier od zákazníka o objednaní služby. Je to naša chyba a chcem stornovať túto faktúru. Možem vystaviť dobropis len tak s dnešným dátumom? Musí byť v texte dobropisu uvedený nejaký dôvod?