lubka0907
11.07.11,13:58
ahojte,
chcem sa opýtať, či pracovník čerpacej stanice musí zaplatiť tzv. útek z čerpacej stanice. Zamestnanec túto skutočnosť nahlásili polícii a zistili podľa ŠPZ kde majiteľ býva, tá však bola kradnutá, resp. na adrese býval niekto iný. Zamestnávateľ žiada uhradenie tejto sumy od zamestnancov na základe hmotnej zodpovednosti. Podľa mňa to nie je správny postup, keďže túto situáciu zamestnanci nemohli zvrátiť a takýto útek patrí k rizuku z podnikania.
lubka0907
12.07.11,06:12
nevie mi nikto poradiť? ja som prečítala zákony a mne z nich vyplýva, že by to platiť nemali..
focalor
12.07.11,06:31
hmotna zodpovednost sa tyka zverenych hodnot (penazi, kolkov, skladovych zasob a pod, teda veci, ktore su urcene na obrat), pochybujem, ze mali v ramci hmotnej zodpovednosti zvereny aj benzin v nadrziach benzinky, to by muselo byt vyslovene v dohode uvedene. V tomto pripade zamestnavatel voci zamestnancom podla mna neuspeje, bude musiet hladat skutocneho vinnika a od neho skodu vymahat (napr. aj v ramci trestneho konania, kedze sa pravdepodobne jedna o kradez)... ak je poisteny, tak to az tak riesit nemusi...
Indeed
12.07.11,06:31
Tiež sa priklaňam k názoru, že zodpovednosť by mala byť odstupňovaná,podľa pracovného miesta,resp.prac.zaradenia.

Iná uroveň zodpovednosti vyplýva zamestnanecovi, inú zodpovednosť má vedúci prevádzky
a inú zodpovednosť nesie majiteľ podnikania.
lubka0907
12.07.11,06:36
ďakujem za odpoveď..aj ja si to myslím, písala som aj na inšpektorát práce, ale zatial mi neodpovedali (dúfam, že odpíšu)..nevidím dôvod prečo by to mal platiť zamestnanec..