matej37
11.07.11,19:10
Mne dajú zo skladu záruku na tovar 1 rok, keď kupujem na IČO a ja musím dať konečnému zákazníkovi 2 roky. To mám preplácať tovar plnou sumou, keď sa zákazníkovi pokazí tovar po 1 roku?


ĎAKUJEM ZA ODPOVEDE
Gina Er
12.07.11,05:32
Ty si na IČO kupuješ na používanie do firmy,napr.notebook.Ak kupuješ na ďalší predaj,tak tam je predsa 2 roky.....či?
avalik
12.07.11,05:49
Ty si na IČO kupuješ na používanie do firmy,napr.notebook.Ak kupuješ na ďalší predaj,tak tam je predsa 2 roky.....či?

nie, 2 roky je chraneny zo zakona spotrebitel (a teda aj firma ak tovar pouziva). ak kupujes od vyrobcu na dalsi predaj, zalezi na zmluvnych podmienkach.
karfiol
12.07.11,06:20
Naposledy, keď som kupoval notebook, tak tam bol rozdiel v tom, že ak sa to kúpi do firmy, je záruka 1 rok, ak sa to predá zákazníkovi, tam je záruka dva roky, ktorú poskytuje veľkoobchodný predajca (dodávateľ).
avalik
12.07.11,06:32
Naposledy, keď som kupoval notebook, tak tam bol rozdiel v tom, že ak sa to kúpi do firmy, je záruka 1 rok, ak sa to predá zákazníkovi, tam je záruka dva roky, ktorú poskytuje veľkoobchodný predajca (dodávateľ).

zaruka 2 roky vyplyva z obcianskeho zákonníka. vtedy aj firma vystupuje ako spotrebitel. pozri na co sa odvolava kupna zmluva, resp. vseob. obch. podmienky predavajuceho - predpokladam ze na obchodny zakonnik

cize velkoobchod - obchodny zakonnik (nizsie ceny)
maloobchod - obciansky zakonnik - ochrana spotrebitela (vyssie ceny)
Gina Er
12.07.11,08:07
zaruka 2 roky vyplyva z obcianskeho zákonníka. vtedy aj firma vystupuje ako spotrebitel. práveže ja som sa stretla s tým,že firma si kúpila vo veľkoobchode napr.PC a dostali na to záruku iba 1 rokpozri na co sa odvolava kupna zmluva, resp. vseob. obch. podmienky predavajuceho - predpokladam ze na obchodny zakonnik

cize velkoobchod - obchodny zakonnik (nizsie ceny)
maloobchod - obciansky zakonnik - ochrana spotrebitela (vyssie ceny)
.
Gina Er
12.07.11,08:09
nie, 2 roky je chraneny zo zakona spotrebitel (a teda aj firma ak tovar pouziva). ak kupujes od vyrobcu na dalsi predaj, zalezi na zmluvnych podmienkach.
takže ak mi dodávateľ nedá záruku dva roky od predaja,tak všetko znášam ja ako predajca? tak to môžem firmu zrovna zatvoriť,veď skrachujem :eek:
avalik
12.07.11,08:15
takže ak mi dodávateľ nedá záruku dva roky od predaja,tak všetko znášam ja ako predajca? tak to môžem firmu zrovna zatvoriť,veď skrachujem :eek:

asi tak, podmienky zaruky od dodavatela je treba mat v zmluve jasne stanovene
avalik
12.07.11,08:20
Gina,

"práveže ja som sa stretla s tým,že firma si kúpila vo veľkoobchode napr.PC a dostali na to záruku iba 1 rok"

kupovali ste to za velkoobchodne ceny - zmluva podla obchodneho zakonnika
ak ste suhlasili s 1 rocnou zarukou, tak je OK