luckaaal
12.07.11,06:06
Dobry den,
chcem sa spytat, moj otec je dochodca, ale je zamestnany v jednej firme na dohodu, chcel by skoncit pretoze sa nepohodol so spolupracovnikom.
Ma narok skoncit kedykolvek? Alebo ako to je?
Dakujem za info.
Olgica
12.07.11,04:15
§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
VERONIKA6
12.07.11,04:18
§ 226
Dohoda o vykonaní práce
(http://www.porada.sk/#hore)

(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.

(3) Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.

(4) Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy. Zamestnávateľ môže odmenu po prerokovaní so zamestnancom primerane znížiť, ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam.

(5) Ak zamestnanec zomrie pred splnením pracovnej úlohy a zamestnávateľ môže jej výsledky použiť, právo na odmenu primeranú vykonanej práci a právo na náhradu účelne vynaložených nákladov nezaniká a stáva sa súčasťou dedičstva.
Stina
12.07.11,04:18
v zmysle Zákonníka práce :
§ 228a Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
luckaaal
12.07.11,04:30
To znamená, že otec musí napísať výpoveď a od dátumu doručenia za 15 dní môže odísť?
Tweety
12.07.11,04:32
To znamená, že otec musí napísať výpoveď a od dátumu doručenia za 15 dní môže odísť?
Ak sa so zamestnáv. dohodnú na jej skončení, odídte k dátumu, ktorý si určia, alebo im písomne oznámi, že dohodu vypovedá, a potom je tam tých 15 dní.
luckaaal
12.07.11,04:35
Dakujem vam velmi pekne.
Zuzka2510
21.07.11,12:09
Dobrý deň. Chcem sa spýtať či môžem prihlásiť do sociálky zamestnanca na dohodu od zajtrajška stým že zamestnanec bude len prihlásený ale pracovať začne až o niekoľko dní. A ešte jedna otázka môže mať niekto uzatvorenú dohodu o vykonaní práce na viac činností? Viem že na to by mala byť dohoda o prac. činnosti, ale potom hodinovo sa to nebude dať stihnúť pri DoPČ ako pri DoVP a pracovná zmluva to nie. Ďakujem
Tweety
21.07.11,12:22
Dobrý deň. Chcem sa spýtať či môžem prihlásiť do sociálky zamestnanca na dohodu od zajtrajška stým že zamestnanec bude len prihlásený ale pracovať začne až o niekoľko dní. Prihlasuješ ho dňom začatia prác na dohodu. A ešte jedna otázka môže mať niekto uzatvorenú dohodu o vykonaní práce na viac činností? Tento druh dodhody sa neuzatvára na činností, na to je DoPČ. Ak to vieš, a napriek tomu uzatváraš nesprávnu dohodu, porušuješ tým ZP. uViem že na to by mala byť dohoda o prac. činnosti, ale potom hodinovo sa to nebude dať stihnúť pri DoPČ ako pri DoVP a pracovná zmluva to nie. Ďakujem
V texte.
katka 23
21.07.11,12:28
Ak bude mať viac DoVP a každá bude na iný druh práce a do roka zamestnanec neodpracuje viac ako 350 hod , ani tak to nie je možné ?
Zuzka2510
21.07.11,12:31
A ako viem či sa jedná o opakovanú činnosť alebo jednorazovú úlohu? Napr. Je vypracovaný projekt pre štátny príspevok a jeden človek má v tomto projekte viac úloh napr. je lektor a vyučiť 160 hod. angl. jazyk, ďalej príprava podkladov pre projekt napr.100 hod. Je tam vymedzený počet hod. a aj pracovná úloha, len to nie je naraz a hneď zrealizované ale postupne v jednotlivých mesiacoch po zopár hodín. Je to projekt na 1 rok a aj prac. úloha tak musí byť vymedzená. Tak čo stým? Ja už fakt neviem.
terezamaria
21.07.11,12:39
A ako viem či sa jedná o opakovanú činnosť alebo jednorazovú úlohu? Napr. Je vypracovaný projekt pre štátny príspevok a jeden človek má v tomto projekte viac úloh napr. je lektor a vyučiť 160 hod. angl. jazyk, ďalej príprava podkladov pre projekt napr.100 hod. Je tam vymedzený počet hod. a aj pracovná úloha, len to nie je naraz a hneď zrealizované ale postupne v jednotlivých mesiacoch po zopár hodín. Je to projekt na 1 rok a aj prac. úloha tak musí byť vymedzená. Tak čo stým? Ja už fakt neviem.

U jedného zamestnávateľa nesmie mať viac ako 350 hodín ročne, pokiaľ sa jedná o Dohodu o vykonaní práce. Musíš to zosúladiť, aby Ti to vyšlo na tieto hodiny.
Opakovaná činnosť je napr. denné upratovanie, denné alebo týždenné robenie účtovníctva.......atď. Na tieto činnosti treba spraviť Dohodu o pracovnej činnosti.
Pokiaľ sa robí Dohoda o vykonaní práce, vtedy je to globálna práca, ktorá sa odovzdá po jej vykonaní, napr. upratanie archívu, vypracovanie projektovej dokumentácie na prístavbu budovy....atď.
Tweety
21.07.11,12:40
Ak bude mať viac DoVP a každá bude na iný druh práce a do roka zamestnanec neodpracuje viac ako 350 hod , ani tak to nie je možné ?
Môže mať viac dohôd, ale hodiny sa spočítajú za všetky. Najviac ich môže byť 350 za všetky. DoVP nemôže byť na opakovanú činnosť.
Zuzka2510
21.07.11,12:48
A ak je na tento projekt uzatvorená dohoda o vykonaní práce už zopár mesiacov čo mám teraz robiť? Dohodnúť sa zo zamestnancom a opraviť to na DoPĆ alebo ukončiť to a spraviť novú DoPČ? Ďakujem
terezamaria
21.07.11,14:49
A ak je na tento projekt uzatvorená dohoda o vykonaní práce už zopár mesiacov čo mám teraz robiť? Dohodnúť sa zo zamestnancom a opraviť to na DoPĆ alebo ukončiť to a spraviť novú DoPČ? Ďakujem

Výučba angličtiny, príprava podkladov pre projekt, postupné plnenie projektu, to je všetko Dohoda o pracovnej činnosti.
Od nového mesiaca mu daj túto Dohodu s tým istým zadaním, ako to mal v Dohode o vykonaní práce.. Pokiaľ by to kontrolovali, vždy bude lepšie počas uskutočňovania práce to zmeniť, ako to nezmeniť nikdy.
Nikajednadva
25.07.11,13:33
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či je v súlade so zákonom "dohoda o vykonaní práce", ktorú mi dal zamestnávateľ podpísať ako brigádničke. Mám 16 rokov a podľa zmluvy musím pracovať 37,5 h týždenne (tri týždne), teda pracujem 7,5 h denne, plus ma zamestnávateľ donútil odpracovať si jednu sobotu (zatiaľ len jednu), a dvakrát musím robiť aj akési nadčasy, čo je 11,5 h na deň. Len by ma zaujímalo či tým zamestnávateľ porušil nejaké zákony keďže mám 16, alebo keď sa jedná o "dohodu o vykonaní práce" a nie o "dohodu o brigádnickej práci študenta" tam nie sú také obmedzenia na dĺžku pracovného času?
rodina1
25.07.11,14:13
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či je v súlade so zákonom "dohoda o vykonaní práce", ktorú mi dal zamestnávateľ podpísať ako brigádničke. Mám 16 rokov a podľa zmluvy musím pracovať 37,5 h týždenne (tri týždne), teda pracujem 7,5 h denne, plus ma zamestnávateľ donútil odpracovať si jednu sobotu (zatiaľ len jednu), a dvakrát musím robiť aj akési nadčasy, čo je 11,5 h na deň. Len by ma zaujímalo či tým zamestnávateľ porušil nejaké zákony keďže mám 16, alebo keď sa jedná o "dohodu o vykonaní práce" a nie o "dohodu o brigádnickej práci študenta" tam nie sú také obmedzenia na dĺžku pracovného času?
Ak budeš u zamestnávateľa vykonávať opakujúcu sa činnosť (čo z tvojho textu zrejme vyplýva), je nesprávne, keď ti dal zamestnávateľ Dohodu o vykonaní práce, pretože táto sa uplatňuje pri jednorázovej práci (teda vykonať určitú prácu za určitý čas).
Lepšie by bolo, keby ti dal Dohodu o brigádnickej práci študenta (nakoľko si ešte študent), alebo Dohodu o pracovnej činnost.
Ak však nie si spokojná s tým, čo robíš, alebo lepšie povedané, s tým, aké podmienky ti zamestnávateľ poskytol, môžeš uvedenú dohodu ukončiť.
Nikajednadva
25.07.11,14:32
Mňa by skôr zaujímalo, či existujú nejaké zákony ktoré regulujú dĺžku pracovného času mladistvých pri tomto type dohody, ktorými by som sa prípadne mohla ohradiť pri podávaní výpovede.
A mimochodom ak by som tú výpoveď podala, je zamestnávateľ povinný vyplatiť mi mzdu za odrobený čas?
veronikasad
25.07.11,14:47
Mňa by skôr zaujímalo, či existujú nejaké zákony ktoré regulujú dĺžku pracovného času mladistvých pri tomto type dohody, ktorými by som sa prípadne mohla ohradiť pri podávaní výpovede.
A mimochodom ak by som tú výpoveď podala, je zamestnávateľ povinný vyplatiť mi mzdu za odrobený čas?
Ano regulujú, pri type dohody vhodnej pre študentov - dohode o brigádnickej práci študentov.Môžu pracovať polovicu týždenného fondu pracovného času = 20 hod. týždenne.

Prečo si podpisovala Dohodu o vykonaní práce ?
Nikajednadva
25.07.11,15:38
Ano regulujú, pri type dohody vhodnej pre študentov - dohode o brigádnickej práci študentov.Môžu pracovať polovicu týždenného fondu pracovného času = 20 hod. týždenne.

Prečo si podpisovala Dohodu o vykonaní práce ?

Je to veľký závod, na výber mi nedali a už vidím prečo. :D
martin.ma
02.08.11,09:46
Ako je to s dobou, do ktorej musí zamestnávateľ vyplatiť mzdu uvedenú v Dohode o vykonaní práce? Je nejako zákonom určená? Alebo mi za moju prácu môže zaplatiť aj o sto rokov:D
rodina1
02.08.11,10:41
Ako je to s dobou, do ktorej musí zamestnávateľ vyplatiť mzdu uvedenú v Dohode o vykonaní práce? Je nejako zákonom určená? Alebo mi za moju prácu môže zaplatiť aj o sto rokov:D
V Dohode o vykonaní práce by malo byť uvedené, kedy bude vyplatená odmena za vykonanú prácu.

Zákonník práce
§ 226
Dohoda o vykonaní práce


(4) Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy. Zamestnávateľ môže odmenu po prerokovaní so zamestnancom primerane znížiť, ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam
martin.ma
05.08.11,06:08
V pripade, ze v tej zmluve nie je urceny konkretny datum(je tam uvedene len ze po dokonceni a odovzdani prace), existuje nejaky vseobecny zakonom stanoveny cas, do ktoreho sa ma uhradit financna odmena?
Vseobecny myslim ako platny zaroven pre viacero typov pracovnych zmluv.
Tweety
05.08.11,06:11
V pripade, ze v tej zmluve nie je urceny konkretny datum(je tam uvedene len ze po dokonceni a odovzdani prace), existuje nejaky vseobecny zakonom stanoveny cas, do ktoreho sa ma uhradit financna odmena?
Vseobecny myslim ako platny zaroven pre viacero typov pracovnych zmluv.
Kedže je napísané, že po dokončení a odovzdaní práce, tak tento termín, príp. najbližší výplatný termín.
terezamaria
05.08.11,06:14
V pripade, ze v tej zmluve nie je urceny konkretny datum(je tam uvedene len ze po dokonceni a odovzdani prace), existuje nejaky vseobecny zakonom stanoveny cas, do ktoreho sa ma uhradit financna odmena?
Vseobecny myslim ako platny zaroven pre viacero typov pracovnych zmluv.

rodina1 Ti dala citáciu Zákonníka práce, ktorá je záväzná pre všetkých účastníkov pracovno -právneho vzťahu. Pokiaľ si svoju úlohu, ktorú si mal stanovenú v Dohode o vykonaní práce ukončil a odovzdal, pýtaj si odmenu za toto vykonanie. Aký chceš ešte všeobecný zákon, veď Zákonník práce je alfou i omegou.
vieraaaa
05.08.11,06:42
Čo sa týka výplat, ak nie je určený termín výplaty, tak výplata musí byť vyplatená do posledného kalendárneho dňa nasledujúceho mesiaca. Tzn., že výplata napr. za júl musí byť vyplatená do 31.8.2011. U dohôd neviem, či sa to dá použiť aj na ne.
§ 129 ZP
Splatnosť mzdy
(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.
karol x
12.08.11,05:40
Čo sa týka výplat, ak nie je určený termín výplaty, tak výplata musí byť vyplatená do posledného kalendárneho dňa nasledujúceho mesiaca. Tzn., že výplata napr. za júl musí byť vyplatená do 31.8.2011. U dohôd neviem, či sa to dá použiť aj na ne.
§ 129 ZP
Splatnosť mzdy
(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.


Nedá. podla § 223 ods. 1 ZP Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ustanovenia prvej časti a šiestej časti. "siessta cast" tam pribudla poslednou novelou ZP
karol x
12.08.11,05:48
Čo sa týka výplat, ak nie je určený termín výplaty, tak výplata musí byť vyplatená do posledného kalendárneho dňa nasledujúceho mesiaca. Tzn., že výplata napr. za júl musí byť vyplatená do 31.8.2011. U dohôd neviem, či sa to dá použiť aj na ne.
§ 129 ZP
Splatnosť mzdy
(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.


zalezi na zneni dohody, potom na psychickej rovnovahe zamestnavatela alebo jeho stavu uctu. ak je normalny a ma peniaze na ucte, urcite sa s nim bude dat dohodnut na okamzitej vyplate za tvoju pracu, ak nie, nepomozu ti ziadne pravne definicie, proste s takym clovekom nevybavis nic. ty mu len povedz, ze je slusne, aby si dostala za svoju pracu odmenu, a ze ju chces dostat v co najblizsom case, tak ako sa to medzi slusnymi ludmi robi.
potom je tam este dalsia moznost.ak si pracovala u zamestnavatela, ktorý ma dokument tzv. pracovny poriadok, je vysokopravdepodobne, ze sa bude vztahovat aj na brigadnikov tvojho typu, a ze v nom bude upraveny aj presny termin vyplat. informuj sa u svojho veduceho, alebo nejakeho ineho kmenoveho zamestnanca.
vieraaaa
12.08.11,06:23
zalezi na zneni dohody, potom na psychickej rovnovahe zamestnavatela alebo jeho stavu uctu. ak je normalny a ma peniaze na ucte, urcite sa s nim bude dat dohodnut na okamzitej vyplate za tvoju pracu, ak nie, nepomozu ti ziadne pravne definicie, proste s takym clovekom nevybavis nic. ty mu len povedz, ze je slusne, aby si dostala za svoju pracu odmenu, a ze ju chces dostat v co najblizsom case, tak ako sa to medzi slusnymi ludmi robi.
potom je tam este dalsia moznost.ak si pracovala u zamestnavatela, ktorý ma dokument tzv. pracovny poriadok, je vysokopravdepodobne, ze sa bude vztahovat aj na brigadnikov tvojho typu, a ze v nom bude upraveny aj presny termin vyplat. informuj sa u svojho veduceho, alebo nejakeho ineho kmenoveho zamestnanca.
asi si prehliadol, že dotaz zadal "martin.ma" v príspevku 21 a nie ja.
karol x
12.08.11,07:45
vieraaaa, reagoval som na: "Čo sa týka výplat, ak nie je určený termín výplaty, tak výplata musí byť vyplatená do posledného kalendárneho dňa nasledujúceho mesiaca. Tzn., že výplata napr. za júl musí byť vyplatená do 31.8.2011. U dohôd neviem, či sa to dá použiť aj na ne.
§ 129 ZP"
ale ak nejaky problem, tak sa ospravedlnujem.