mona091
12.07.11,07:48
Pekny den,

chcela by som sa opytat:

moj nadriadeny nie je spokojny s tym, ze nechcem so sebou vziat do mojho sukromneho vozidla na sluzobnu cestu mojich kolegov,

vacsinou ide o sluzobne cesty, kedy denne najazdim cca 900 km,
preplacane mam naklady do vysky spotrebovanehych pohonnych hmot podla km a TP, pricom poistenie a dialnicne nalepky si platim sama.

tym, ze by som vzala kolegov so sebou, nic ine by mi nedoplatili. Nie som ochotna vozit kolegov za podmienok, ze nemam nic za to priplatene, pre mna to znamena, okrem ineho, zvysenu zodpovednost.

je nejaky oficialny "predpis" na taketo situacie? Nadriadeny mi nepriamo povedal, ze ak nezoberem kolegov, tak mi budu preplacat naklady iba do vysky cestovneho, co vsak mne vobec nevadi, zaplatim si zvysok sama,

prosim, su nejake odvolavky, ako by som mala mat hradene naklady pri pouziti mojho sukromneho vozidla, v pripade, ze by som vzala so sebou kolegov, alebo, ako mi maju byt preplacane naklady, ak so sebou kolegov odmietam vozit? dakujem
KEJKA
12.07.11,05:53
nie nie sú - podľa mňa. Môžeš odmietnuť ísť na SC svojim autom a pôjdete všetci autobusom - príklad.
mona091
12.07.11,05:57
nie nie sú - podľa mňa. Môžeš odmietnuť ísť na SC svojim autom a pôjdete všetci autobusom - príklad.

vsak prave, odmeitam brat so sebou spolusediacich, radsej si zaplatim sama, a urcite nie som ochotna cestovat vlakom celu noc, potom cez den robit a naspat zase celu noc,

ak kolegovia su ochotni takto pracovat, nech sa im paci, ak si neziadaju ubytovanie den pred a den po, tiez, nech sa im paci, ale ja sa nebudem zucastnovat na moj ukor znizovania firemnych nakladov, a preto si nikoho do mojho auta ani nevezmem
KEJKA
12.07.11,06:00
napísala som, že môžeš odmietnuť ísť autom, nie že ty pojdeš autom a kolegov nevezmeš...............a mimotémy, čo si to za kolegyňu?
avalik
12.07.11,06:18
vsak prave, odmeitam brat so sebou spolusediacich, radsej si zaplatim sama, a urcite nie som ochotna cestovat vlakom celu noc, potom cez den robit a naspat zase celu noc,

ak kolegovia su ochotni takto pracovat, nech sa im paci, ak si neziadaju ubytovanie den pred a den po, tiez, nech sa im paci, ale ja sa nebudem zucastnovat na moj ukor znizovania firemnych nakladov, a preto si nikoho do mojho auta ani nevezmem

Zakon 283/2002 - §7 ods.1: Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla poskytnutého zamestnávateľom, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky; ak zamestnanec použije cestné motorové vozidlo na žiadosť zamestnávateľa, odsek 10 sa nepoužije.

v zakladnej nahrade su zakalkulovane naklady na amortizaciu, poistenie aj dialnicne nalepky

§1 ods. 4: Zamestnancovi nepatrí náhrada podľa tohto zákona, ak mu je preukázane poskytnutá inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou v rozsahu a vo výške podľa tohto zákona. Ak fyzická osoba alebo právnická osoba preukázane poskytne zamestnancovi náhradu čiastočne, zamestnávateľ poskytne zostávajúcu časť náhrady do rozsahu a výšky podľa tohto zákona.

- cize ak ste vyslani spolocne na sluzobnu cestu a zamestnavatel, po pisomnej dohode s tebou, urci, ze sposob dopravy bude tvojim autom, nie je mozne preplatit cestovne tvojim kolegom
KEJKA
12.07.11,06:22
- cize ak ste vyslani spolocne na sluzobnu cestu a zamestnavatel, po pisomnej dohode s tebou, urci, ze sposob dopravy bude tvojim autom, nie je mozne preplatit cestovne tvojim kolegom
o to jej nejde, ona len nechce voziť kolegov...............
a spôsob dopravy určuje každému zam-.covi zamestnávateľ samostatne. Myslím, že nemôže určiť, nariadiť, aby súkromné auto bolo použité pre všetkých.
mimotémy:
Na Porade je tento problém už riešený v tom zmysle, že kolegovia kludne môžu dostať cestovné náhrady vo výške cestovného lístka - bez preukázania. Veľmi sa s tým nestotožňujem, ale bolo to pekne zdôvodnené, nechce sa mi to hľadať.
avalik
12.07.11,06:43
o to jej nejde, ona len nechce voziť kolegov...............
a spôsob dopravy určuje každému zam-.covi zamestnávateľ samostatne. Myslím, že nemôže určiť, nariadiť, aby súkromné auto bolo použité pre všetkých.
mimotémy:
Na Porade je tento problém už riešený v tom zmysle, že kolegovia kludne môžu dostať cestovné náhrady vo výške cestovného lístka - bez preukázania. Veľmi sa s tým nestotožňujem, ale bolo to pekne zdôvodnené, nechce sa mi to hľadať.

ved pisem vyssie, ze po pisomnej dohode :)
ano pochopila som, ze zadavatelka nechce vozit kolegov :confused:


mimotemy ja ako zamestnavatel, by som asi hladala nahradu za takeho "netymoveho hraca"
mona091
12.07.11,14:42
ved pisem vyssie, ze po pisomnej dohode :)
ano pochopila som, ze zadavatelka nechce vozit kolegov :confused:


mimotemy ja ako zamestnavatel, by som asi hladala nahradu za takeho "netymoveho hraca"

v prvom rade dakujem za podnety,

no a mimo temy tolko:

- zamestnavatel nech sam je timovy, a nech prideli zamestnancom sluzobne auto
- pripadne aj so soferom
- sediet 12 hodin s niekym v aute vyzaduje povahu
- pre mna je moje auto relax, kedy nemam zaujem brat ohlad na druhych, napriklad, ci uz hlasnou hudbou, alebo fajcenim, alebo dovernym telefonovanim, samozrejme cez sluchadla, alebo rozjimanim a mlcanim, kedze moja praca spociva v neustalom styku s kientom a komunikaciou s nim
- do auta si zoberiem iba taku osobu, ktora mi je blizka, s ktorou mam prijemnejsi cas, s ktorou naozaj chcem byt
- ak niekoho veziem, je to o to vacsia zodpovednost, co ak by sa daco stalo?
- nehovoriac o tom, ze kazdy z kolegov ma tiez auto, ale aj svoje dovody, preco ho nepouzije

a cudujem sa vete, ze nie som timovy hrac, lebo nechcem zobrat so sebou v aute kolegov
mona091
17.05.15,14:27
doplnam do starej temy:

v case, ked som ju pisala, som vobec netusila, ake su cestovne nahrady, no citila som, ze na moj ukor mi zamestnavatel urcoval moje auto, ale bez naroku na koeficient a s podmienkou, aby som bravala so sebou kolegov, ak som chcela mat preplatene pohonne hmoty, tych 30 € naviac som si radsej doplatila sama, ako vstavat rano o 2:30, pozbierat kolegov, , cely den na pracovnej ceste a poradach, navrat domov po polnoci, rozvoz kolegov, a to vsetko len za preplatenie vysky stravneho,

zaujimave, ze vtedy nikto z kolegov nechcel chodit vlastnym autom, nicit si ho, robit sofera kolegom, kedze nebol plateny koeficient na km, kazdy sa chcel radsej nasackovat ku mne, a kedze som ich nebravala, chodili ako mohli vlakom.

neskor som nahlas poukazovala na to, ze do vlastneho auta, za vlastne peniaze mi nemoze zamestnavatel nanutit posadit kolegov, a predstavte si, dnes su sluzobne cesty platene v zmysle zakonnika, aj s koeficientom, a niekto tu na porade spominal tim, ze som netimova, dnes sa kolegovia biju, kto bude robit sofera, aby mali zaplatene, takze bez preplatenia cestovnych nahrad som bola ja netimova, a ak sa plati koeficient za km, tak kolegovia, ktori dnes vytahuju svoje auta a zhanaju si spolusediacich, ktori su podmienkou na preplatenie koeficientu su timovi?

chcem poukazat, ako mnohi vnimaju, ak sa clovek nenecha zneuzivat, ak je iny, ak bojuje za svoje naroky, a to aj tu na porade
veronikasad
17.05.15,14:31
Aký koeficient ? Sadzba základnej náhrady ? Veď tá platí oveľa skôr ako si písala prvý príspevok na Porade. Za spotrebu PHM voziť kolegov na pracovnú cestu bol dobrý biznis pre zamestnávatela.
veronikasad
17.05.15,14:38
Citujem zo zákona o CN z r.2007 (aký som najstarší našla na Porade)
§ 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách

(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.

(2) Sumu základnej náhrady pre jednostopové vozidlá a trojkolky a pre osobné cestné motorové vozidlá podľa odseku 1 ustanoví opatrenie, ktoré vydá ministerstvo; opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia.6) Pri použití prívesu k osobnému cestnému motorovému vozidlu sa základná náhrada zvýši o 15 %.

(3) Sumu základnej náhrady pri nákladných automobiloch a autobusoch dohodne zamestnávateľ so zamestnancom.
mona091
17.05.15,14:51
sadzba zakladnej nahrady bola pointa celej mojej temy. Zametnavatel odmietol vyplacat sadzbu za km, iba spotrebovane pohońne hmoty alebo do vysky cestovneho, a sucasne mi chcel diktovat, ako mam nalozit s mojim autom a s kolegami,
bolo to vyuzivanie, na takuto dohodu som nepristupila, preto som si platila sama vsetko a bola netimova, kedze tim a zamestnavatel mi neplatili nic za sluzobne cesty
veronikasad
17.05.15,14:54
Súhlasím. Zamestnávatel nemá právo - bez tvojho súhlasu - určiť ako dopravný prostriedok na pracovnej ceste súkromné mot.vozidlo iného zamestnanca,
veronikasad
17.05.15,14:56
Prezradíš v akej oblasti pracuješ ? (jednu by som tipovala)
marjankaj
17.05.15,15:07
A prečo to teraz vyťahuješ? O čo ti ide? Zase ťa ten zamestnávateľ núti voziť kolegov?
veronikasad
17.05.15,15:10
Pozri prvý dnešný komentár, teraz už zamestnávatel náhrady platí a zamestnanci sa bijú, kto si odvozom zarobí ...
marjankaj
17.05.15,15:18
Veronika veď to tak bolo aj predtým. Veď Valika jej to opísala zo zákona.
O čo jej ide? Nechce sa nechať odviezť v kolegovom aute?
mona091
17.05.15,15:24
pred tym zamestnavatel neplatil nahrady, iba pohonne hmoty alebo do vysky cestovneho, NIE nahrady, dnes plati zamestnavatel nahrady podla zakonnika, dnes 0,183 na km, co pri sluzobnej csete, kde je cca 1200 km na otacku je motivacia pre tych, co si pred tym auta setrili,
avalik
17.05.15,15:25
nechápem o akom koeficiente píšeš ... ak si pozrieš vyššie moju odpoveď z r. 2011, máš zvýraznené aké náhrady ti patrili pri použití vlastného vozidla - nevidím v tvojich príspevkoch, informáciu, že zamestnávateľ ti odmietal vyplácať základnú náhradu.
mona091
17.05.15,15:29
spytam sa inac, konkretne, zajtra ta poslem na poradu do BA, ktora zacina p 9,00, prikazem ti zobrat tvoje auto, sucasne ti prikazem zobrat 2 kolegov, jedneho okolie kosice, druheo z presova, ty si z kosic, na poradu nesmies meskat, porada v Ba trva do 17,00, potom vsetkych odvezies domov, kazdeho az k jeho bydlisku, prides domov po polnoci, na druhy den musis byt v tvojej praci o 8,30 do 17,15, a za toto vsetko dostanes nahradu za kupeny benzin a stravne. Suhlasila by si? a to este nevravim o moznosti, ze zamestnavatel nesuhlasi s dohodou o nahradnom volne
mona091
17.05.15,15:31
a dnesny stav, casovo to iste, amortizacia auta ta ista, ale dostanes + 0,183 eur za kazdy kilometer, rozdiel je dost vyrazny, nemyslis?
mona091
17.05.15,15:35
a zabudla som na taku malickost, zakazdym, ked sme sa vracali so sluzobnej cesty,aj teraz, musime ist este o pol noci na nase pracovisko v kosiciach, kde musimei urobit ukony, ktore suvisia s nasou prevadzkou, az tak mozeme ist sa porozvazat do bydlisk
mona091
17.05.15,15:39
a doplnim, asi sa nevyjadrujem presne, zakonnik pise o mojich pravach, o narokoch na nahrady, zamestnavatel to nemusi respektovat, mohla som mu zakonnikom mavat kolko som chcela, mohla som dat vypoved, a mohla som sa na to vybodnut a zaplatit si benzin za vlastne a mat pokoj od vsetkych, zvolila som si pokoj
veronikasad
17.05.15,15:40
Janko, priznám sa, nečítala som odpovede z r.2011, len od dnešného komentára ...
mona091
17.05.15,15:48
a uplne v cislach, pred tym, za tu istu sluzobnu cesru som dostala cca 40€, dnes dostanem za tu istu sluzobnu cestu cca cez 300 €, to je uplne ine, co vy na to?
marjankaj
17.05.15,15:50
Zamestnávateľ nemá žiadne právo prikazovať ti použiť vlastné auto na služobnú cestu a teda ani zobrať iných pasažierov. Keby si nemala auto, tak si ho musíš ísť kúpiť?
Môže ťa maximálne požiadať a ty mu nemusíš vyhovieť. Ak mu vyhovieš, tak to sa volá dohoda a potom ti musí vyplatiť aj tých 0,183 od km.
Ak nie si ochotná vziať spolucestujúcich, tak sa dohoda nekoná a nemusí ti vyplácať podľa zákona.
marjankaj
17.05.15,15:52
Čo ja na to? Veď záleží, či si sa dohodla písomne so zamestnávateľom. A zamestnávateľ sa nemusí dohodnúť práve s tebou. Možno iní zamestnanci sú mu sympatickejší(v minulosti mu nerobili problémy)
mona091
17.05.15,15:57
ja dnes nemam problem, mala som ho v minulosti, ked som nesuhlasila s dohodou, ktoru mi navrhli, a bola som tercom atakov, ze som nekolegialna, ked nechcem zobrat kolegov za podmienok nimi navrhnutej dohody!

o tom to cele bolo, ze som bola ja ta zla, ktora som nechcela prijat navrh robit sofera za 40 e, a velmi nepekne mi to davali vtedy pocitovat (a aj tu na porade)
marjankaj
17.05.15,16:00
Tvoja chyba. Mala si sa so zamestnávateľom dohodnúť. Teraz ak sú kolegovia ochotní sa dohodnúť so zamestnávateľom, tak im závidíš?
mona091
17.05.15,16:06
prepac, co im mam zavidiet? si uplne vedla. dnes mam zaplatene vsetko co mam mat, chodim tak ako pred tym, beriem uz aj kolegov, a ostatni kolegovia uz tiez vytiahli auta, a biju sa o spolucestujucich, kto s nimi pojde, so mnou chodia ti, co chcu, ver mi, ze mam velmi silnu poziciu v ramci socialnych vztahov, a ludi, co sa ma drzia
avalik
17.05.15,16:08
ale ved si nemusela, mohla si ist vlakom ... nam zamestnavatel nariadil cestu vlakom ... bezne som rano po piatej v BA sadala na vlak, aby som o 8mej bola na porade vo Zvolene. Ak bola porada v KE, tak bolo na mne ci na cestu nastupim den vopred alebo v noci aby som bola rano na porade a vecer naspat, na dalsi den normalne do prace ... ak chcel ist niekto autom tak len do vysky cestovneho verejnou dopravou - pretoze islo o statnu/verejnu sferu a tam sa v tej dobe setrilo + nikto sa nestaral kde dam dieta pocas sluzobnej cesty ... ale, musim aj povedat, ze ked bola moznost, tak som na poradu alebo zhromazdenie letela "firemnym" lietadlom alebo vrtulnikom ;)
mona091
17.05.15,16:14
ano, suhlasim, mohla som ist vlakom o den skor, ale kedze mam dceru (a som sama), prednejsi je mi moj sukromny cas, preto som si zvolila cestu autom za vlastne, a ked zistili, ze chodim autom, vtedy sa mi snazili natiskat do mojho auta, a bez nahrad kolegov, ktori chodili nocakmi, alebo o den skor, a nocakom o den neskor a to rovno do prace, kedze nikto nemal nahradne volno, a v noci s prestupom do prace v kosiciach, aby o polnoci boli realizovane technicke ukony,

mimochodom, ja som neriesila, ze mi neplatili cestu, ktoru som si zvolila, riesila som, ze mi chceli vsunut do auta kolegov, aby im ulahcili cestovanie, ale bez akejkolvej nahrady
marjankaj
17.05.15,16:23
Veď si si mala vypísať cesťák ak si mala písomnú dohodu so zamestnávateľom. Nechápem čo to po rokoch riešiš.
Ak si dohodu nemala, tak ti tam nemali nikoho strkať.
Veď si prečítaj zákon, ak vieš čítať. Je to tam po slovensky.
marjankaj
17.05.15,16:26
Nakoniec si mohla aj služobnú cestu odmietnuť.
mona091
17.05.15,16:35
sluzobnu som nemohla odmietnut, aj ked mam vykon prace v ke, v pracovnej zmluve mam aj sluzobky, dohodu som neprijala, a na tom fakte mi zacalo v praci peklo, vedenie mi prikazovalo, ze musim, ze je to ich prikaz, ja som sa branila zakonnikom, a nikdy som nikoho nezobrala, a davali mi to sakra pocitovat,
vlastne, v priebehu tych par rokov som dva krat podala vypovede, ktore, som na podnet zamestnavatela a jeho navrhovanych dohod aj stiahla, kedze sme s vedenim nasli riesenie a suhlasila som s dohodami, ale to sa tykalo uz inych veci
marjankaj
17.05.15,19:32
A ako ti máme pomôcť s tým rokom 2011?
Zdá sa, že tento rok problém nemáš.
mona091
18.05.15,04:21
ano, mas pravdu, ja uz problem nemam, pomoc som hladala v 2011, napisala som to ako skusenost, ze treba bojovat, nenechat sa odradit vacsinovym postojom, este ti mozem nejak objasnit, preco som pisala teraz po rokoch? alebo je to uz jasne?
marjankaj
18.05.15,13:40
Veď jasné to bolo aj vtedy. Aspoň avalik a kejke.
mona091
18.05.15,14:54
samozrejme, o tom vobec nepochybujem, este dobre, ze som to ale nechapala ja, a neriadila sa podla rad od mnohych, a nestala som sa timovym hracom, pretoze by som dodnes bola dobrym kolegom a timovym hracom za 40 eciek, miesto 300, a ti netimovi by si tlieskali, ze takych ako ja chcu co najviac
marjankaj
18.05.15,17:20
No ak ti vtedy preplácali 300 €, tak načo to tu vyťahuješ?
A ak nepreplácali, tak to bola iba tvoja chyba, že si sa so zamestnávateľom nevedela dohodnúť.
mona091
18.05.15,18:10
dakujem za tvoju pozornost, venujes sa mi naozaj huzevnato, a az teraz mi doslo, ze si nebol/a doceneny/a, hned to napravim, a to tak, ze ti necham posledne slovo, uzi si to
felix1
18.05.15,19:13
Vsetko sa to zda velmi jednoduche. Zamestnavatel chce usetrit, kolegovia sa chcu pohodlnejsie prepravit. Az do prvej havarie :( Nik z na s nieje neomylny ...
Dandra
20.05.15,10:19
Takym ludom ako je marjankaj je zbytocne nieco vysvetlovat. Prikladov ako si uviedla je X, zamestnavatel sa snazi znizovat výdavky na minimum na ukor prispôsobivých zamestnancov.
avalik
20.05.15,10:40
mona091, nechápem o čo ti ide ... veď v mojej odpovedi máš už v r. 2011 zvýraznené aká náhrada ti patrila pri použití vozidla - tá náhrada bola a je aj v súčasnosti rovnaká - nezáleží na počte spolucestujúcich ... zamestnávateľ mal a má pravo sa s tebou dohodnúť, že ti poskytne náhradu len do výšky cestovného verejnou dopravou - ak si ty s tým súhlasila, tak je to tvoj problém ... ale bolo to zákonné riešenie ... ak by si nesúhlasila, zamestnávateľ by ti určil iný spôsob dopravy - napr. vlakom ... a ty si povinná tento spôsob dopravy aj uskutočniť po zadanej trase - pretože v prípade nejakej nehody po ceste a z toho vyplývajúcej zodpovednosti zamestnávateľa, by bolo veľmi dôležité či si dodržala podmienky pracovnej cesty dané zamestnávateľom.
Gabi03
20.05.15,13:05
takže ak by sa všetci kolegovia správali ako ty, a každý by išiel sám na svojom vlastnom aute, zamestnávateľ by mal znásobené náklady... to je v poriadku?
Gabi03
20.05.15,13:16
ja mám pocit, že mona091 nemala preplácané všetky zákonné náhrady pri použití osobného vozidla a preto si určovala svoje podmienky. lenže problém bol v tom, že vtedy o tých náhradách ona nevedela.
marjankaj
20.05.15,14:26
Pokiaľ nemala spísanú dohodu so zamestnávateľom, tak o akom zákonnom nároku hovoríš. To "zmúdrela" až teraz, keď iní zamestnanci takú dohodu uzatvorili.
V roku 2011 nechcela nikoho voziť(aby jej tam nefajčili a nerobili diskotéky) A teraz jej to už nevadí?
mona091
20.05.15,15:41
keby sa kazdy spraval tak ako ja, zamestnavatelia by menej zneuzivali zamestnancov. a viem, o com hovorim, som 20 rokov szco, mala som aj zamestnancov, viem porovnat, akurat posledne roky som subezne aj v hpp.
mona091
22.05.15,04:19
cely problem bol v tom, ze zamestnavatel mi navrhoval dohodu taku, aby som jazdila mojim autom aj s kolegami, ale bez nahrady za km, s tym som nesuhlasila, a zamestnavatel ma za to zacal atakovat a utocil na mna, tmoje rozhodnutie bolo, ze som chodila autom za vlastne peniaze (s doplatkom do vysky cestovneho alebo ph),, to som nikomu nevycitala, ale kazdy mne vycital, ze nikoho do mojho auta nezoberiem, ze ako si to dovoim, aj napriek tomu, ze dohodu o tom, ze mam jazdit bez nahrady, som neprijala, a inu dohodu zamestnavazel so mnou odmietal uzatvorit, z dovodu, ze cestovne nahrady by boli vo velmi vysokej vyske, a to mi predsa nemozu dat, toto povazujem za zneuzivanie,

zamestnavatel,navrhoval pre mna neprijatelnu dohodu, a ked som ju neprijala, utocil na mna, vyhrazal sa mi. O tom su dohody??? ak neprijmem dohodu, ktora mi nevyhovuje, je normalne ocakavat za to vyhrazky? preto mnohi zamestnanci podpisuju aj to, s cim nesuhlasia, pretoze inac by mohli prist aj o pracu. ja som nastastie bola ochotna znasat aj nasledky formou vypovede, ale nechcela som sa nechat vyuzivat
Llívia
22.05.15,05:11
Mona091, dobre si to vyriešila. Kiež by sa viac zamestnancov zachovalo ako ty, že si nenechajú ... skákať po hlave.