JSJP
12.07.11,12:10
Ahojte,

firma ktorá je platcom DPH, nevykonáva žiadnu činnosť, len má príjem z postúpenej pohľadávky. Môže si uplatňovať DPH na vstupe aj ked nemá žiadne výstupy?

Ďakujem
KEJKA
12.07.11,10:13
teoreticky môže, ale ak nemá výstupy nie je logické aby mala vstupy. Ak vstupy tak hádam len režijné výdavky, ako je telefon apod. Ano, môže si uplatniť DPH na vstupe.
Z dlhodobého hľadiska je to na zváženie - pozri témy, ako sa DU bráni registrovať firmy, ak nepreukážu ekonomickú činnosť.
JSJP
12.07.11,10:42
Vstupy má len z režijných výdajov, ja mám obavy z toho, že kedže nevykonáva žiadnu ekonomickú činnosť nárok na odpočet DPH nie je.
KEJKA
12.07.11,13:05
pokiaľ je platiteľom, tak je nárok.
jeso
12.07.11,20:17
živnostník sa stal platitelom k 15.4.2011
na DF za prenájom fliaš je dátum dodania 30.4.2011
ide o nájom za obdobie 1.4.-30.4.2011
prvú polovicu obdobia ešte platitelom nebol ...
možno sa nad tým velmi zamýšlam, ale má platiteľ právo uplatniť DPH z takého dodania ?
dakujem
Kája.
12.07.11,20:47
Môže, ale len za obdobie od 15.4-30.4. Faktúru za nájom prepočítaj pomerom na dni.
KEJKA
12.07.11,20:59
a to odkiaľ berieš?
Ak je dátum dodania po dátume registrácie, tak je odpočet možný v plnej výške.
Inak diskusia je tu na Porade dosť rozsiahla a fakt aj nazory sú rôzne.
Kája.
12.07.11,21:44
V máji skončila kontrola na DPH, novoregistrovaného platiteľa. Bola tam vyúčtovacia faktúra za el. energiu, kde dátum dodania bol po registrácii na platiteľa DPH, nedoplatok si rozpočítali na dni za celé fakturované obdobie a do odpočtu uznali len dni, kedy bol platiteľom, tak isto postupovali aj pri mesačných zálohách na el. energiu.
KEJKA
12.07.11,21:46
opýtali sa na §?
Zo Z_DPH by sa to dalo odvodiť, ale takáto úprava nie je exaktne stanovená...........si myslím.
Kája.
12.07.11,21:56
Jasné, odpoveď § 49, ods. 2. Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ. Keďže sa stal platcom 15-teho v mesiaci, el. energiu od 1-14 v mesiaci nespotrebovával ako platiteľ. Jednalo sa o bar.
betka
13.07.11,12:57
§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa

(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

...Odpočítať daň je možné (Ing. Zdenka Jablonková)ak ide o
- daň, kt. je súčasťpi OC zásob...
- daň, kt. je súčasťou OC iného hnuteľného majetku
- daň, kt, je súčasťou OC nehnuteľnosti (je uvedený i príklad, tu dávam príklad vlastnými slovami: ak som ako neplatiteľ objednal zhotovenie stavby a spoločnosť mi fakturovala 1-8/2011 stavebné práce. 1.9. sa stal platiteľom a sumu k cene stavebných prác, kt. sú súčasťou OC stavby, môže platiteľ odpočítať)
- daň, kt. je súčasťou ceny oprávnenia na výkon práva priemyselného vlastníctva

Asi ide o prenájom plyn, kyslík fliaš. Ide o službu, kt. by som alikvotne rozrátala.

Ak budujete dielo, nehnuteľnosť, MAJETOK, odpočítala by som v plnej výške, pretože budú plyn, kyslík budú súčasťou OC majetku.
zuzule
13.07.11,13:29
Ahojte,
tiež sa morím s dilemou, či odpočítať alebo nie DPH na vstupe, a ako. Firma sa stala platiteľom po prekročení obratu, avšak zaoberala sa len kúpou a predajom nehnuteľností, oslobodených od DPH, takže si žiadnu DPH neodpočítavala. Ani pri kúpe auta. Teraz začala kupovať pohľadávky, s ich vymáhaním má tiež rôznes náklady a neviem, či si môže uplatniť DPH alebo nie, a ak áno, tak v akej výške? Keby spoločnosť robila oslobodené aj zdaniteľné obchody, DPH by sa pri určitých vstupoch prepočítavala koeficientom. Lenže výnos z postúpenej pohľadávky nie je zdaniteľný obchod a do vzorca na výpočet výšky koeficientu teda nemám čo dosadiť. Čo teraz? Poradíte mi?
zuzule
14.07.11,12:35
Neviete sa mi niekto k tomu vyjadriť, prosím?
Keď mám notárske overenie zmluvy o postupe pohľ., tak uplatním DPH v plnej výške. Keď mám overenie zmluvy o predaji nehnuteľnosti, ktorý evidujem ako tovar, tak si neuplatním žiadnu DPH. Ale čo ak je overovaná zmluva, ktorá predáva nehnuteľnosť, ktorá je zálohom pohľadávky, ktorú sme kúpili? Môžem si uplatniť DPH? Nejedná s o veľké sumy, ale chcem to mať v poriadku. A hlavne neviem, čo s DPH pri PHM. Auto sa kupovalo, keď sa ešte pohľadávky neriešili a teda sme si DPH s auta neodpočítali. Teraz ale na aute jazdíme aj kvôli vymáhaniu kúpených pohľadávok, a neviem, či si môžem nejakú časť DPH s PHM uplatniť alebo nie.
Aký je Váš názor?