ssky
12.07.11,13:28
Dobry den,
Mal by som takuto otazku alebo skor ziadost o rady. Pracujem v UK ako normalny zametstnanec a chcel by som na Slovensku posobit v sfere importu.Chcel by som zatial vykonavat obe cinnosti ak je to mozne.Ak to je mozne tak ako je to z odvodmi?Co vsetko si treba platit ak pri normalnej praci v UK za mna odvadza zamestnanec vsetke odvody.

Druha vec je,ze bol by som rad ak dostanem radu co na to potrebujem.Som uplny zaciatocnik a nemam ani ponatia ci na to potrebujem byt zivnostnik ci mat firmu alebo co.Na slovensko chodim uz vela rokov iba dovolenkovat a preto mi tieto temy nic nehovoria.Aky je pritom postup?Kde a co mi treba na takuto cinnost vybavit?

Poprosil by som kazdeho komu sa moje otazky zdaju hlupe aby ma radsej odignoroval a pre ludi co mi budu mat zaujem nejak poradit alebo poslat nejake linky alebo odkazy kde je o tom uz popisane vopred Dakujem.
Pekny den...
mattto
12.07.11,11:55
ťažko sa ti radí vo všeobecnej rovine, čo by si chcel importovať? ak nejaký tovar, ktorý podlieha napr. spotrebnej dani, povoleniu ÚOŠS je to iné, ako bežný tovar.

v prvom rade by som si na tvojom mieste zistil možnosti založenia právnickej osoby u Vás, pre občana EÚ to nie je problém a založenie našej obdoby s.r.o. stojí asi 200 libier. Podnikateľské prostredie vo VB je určite vhodnejšie ako na Slovensku, hlavne, čo sa týka byrokracie a nákladov.

Keďže nepôsobíš na SVK, ťažko by sa ti sledovali zmeny v právnych predpisoch a musel by ti stále niekto radiť, čo by ti zvyšovalo náklady.

Preto si založ spoločnosť vo VB a môžeš bez problémov importovať tovary kam len budeš chcieť...
ssky
12.07.11,15:23
Ahoj Mattto, dakujem za odpoved. Ide o vyrobky (nie potravinove) ktore vidim tu v UK ake su uspesne a doma ich nemame. Radsej chcem s tym zacat na Slovensku kedze uz mozno coskoro sa chystam vratit domov.Zatial subezne aj s pracou tu v UK ale neskor jednoznacne uz budem doma.
mattto
13.07.11,09:23
máš viac možností:

1. buď si založíš živnosť a budeš skoro každý mesiac sledovať zmeny predpisov, čo sa týka odvodov a vysvetľovať pracovníkom v soc. poisťovni, zdravotnej, daňovému úradu... že si zároveň zamestnanec v UK. Živnosť má nevýhodu, že ručíš celým svojim majetkom. Výhoda je jednoduché účtovníctvo, ktoré si živnostníci robia väčšinou sami a tým šetria náklady za účtovníctvo, ale oberajú sa o čas a nervy.

2. založiť s.r.o. kde budeš jediný spoločník a konateľ. Na SVK budeš mať účtovníčku, ktorá sa ti o papiere postará. Otázka je, či budeš mať na SVK aj prevádzku, kancelárie, sklad... - o všetko sa treba starať. Dá sa to v pohode riešiť splnomocnením alebo prokúrou.

3. založiť s.r.o. s niekym známym, na tebe by bola práca v UK a na druhom spoločníkovi fungovanie na SVK.

4. nájsť niekoho známeho, kto už má firmu a ísť s ním do businessu, vyskúšaš, či by ťa to uživilo, na ňom budú všetky papierovačky.

Samotné založenie podnikania, či už živnosť/s.r.o. nie je problém, zvládne to človek s 10 min. na googli. Problémom však môže byť fungovanie, ak ty budeš v UK, asi budeš potrebovať niekoho, kto bude rozvíjať tvoj business na Slovensku. Treba si dobre zvážiť koho, či už z rodiny alebo cudzieho si do businessu pribrať.

ak chceš, môžeš mi na mail: mato.domov@zoznam.sk poslať viac info o tvojej predstave. Nechcem vedieť aký tovar, ani ti brať tvoje nápady. Stačí pár info o finančnej náročnosti, cieľovej skupine produktu (nemusíš ho menovať), či chceš prevádzkovať veľkoobchod alebo sa pustiť do retailu...