Dantess
12.07.11,15:55
Zdravím,

našiel som potencionálneho dodávateľa z ČR a majú v podmienkach, že podmienkou je, že musím byť platcom DPH. Nerozumiem tomu, že prečo... Veď ja to DPH ajtak zaplatím v cene tovaru. Dá sa to nejak obísť ? Pretože ceny majú výborné a nerád by som prišiel o tento kontakt len kôli tomuto. Ďakujem
dragan.michal
12.07.11,14:13
Ak sa nemýlim tak, aby si mohol robiť obchody v rámci EU tak musíš byť prihlasený pre DPH ohladom zahranicia (paragraf 7, alebo 7a) alebo potom komplexný platca DPH (alebo ako to nazvať).
Kým v prvom príde riešiš DPH len pre zahraničie v ramci EU a na SR si neplatca tak v druhom si platca pre vsetkych.

V CR to maju este prisnejsie. Tam musis byt platcom akonahle obchodujes s firmami z inych krajin ako SR.
alessi
12.07.11,14:13
Povedz im že podľa paragrafu 7a zákona o dph sa ním musíš stať. Im ide o to aby oni nemuseli platiť u nich dph ale ty.
zubro85
12.07.11,14:15
no môzes to obist tak ze masaze si nechas na seba a na priatelku/manzelku urobite druhu živnosť a tam sa prihlásite ako dobrovoľný platca DPH.

pri predaji môže to že niesi platca DPH odradiť potenciálnych firemných zákazníkov - kedže niesi platca DPH nemôžu si ju odrátať z daní... aj firmy si kupujú kávu
Dantess
12.07.11,15:06
ďakujem. vec sa má tak, že ja a priateľka máme združenú živnosť. Ja si na živnosť pridám veľkoobchod - maloobchod a chcem byť platcom DPH. Bude to možné ? Že máme združenú živnosť, ja budem platcom DPH a ona nie. Nebude v tom nejaký šalát ? Okrem toho podnikáme v službách + teraz ja budem robiť tú kávu.
KEJKA
12.07.11,15:14
ak máte združenie, povinne sa všetci musia registrovať.
marjankaj
12.07.11,15:16
ďakujem. vec sa má tak, že ja a priateľka máme združenú živnosť. Ja si na živnosť pridám veľkoobchod - maloobchod a chcem byť platcom DPH. Bude to možné ? Že máme združenú živnosť, ja budem platcom DPH a ona nie. Nebude v tom nejaký šalát ? Okrem toho podnikáme v službách + teraz ja budem robiť tú kávu.

No neviem, čo je to združená živnosť.
Ak podnikáte na základe zmluvy o združení FO tak v §4 zákona o DPH


(2) Zdaniteľné osoby, ktoré majú sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku a ktoré spoločne podnikajú na základe zmluvy o združení3) alebo inej obdobnej zmluvy (ďalej len zmluva o združení ), sú povinné podať žiadosť o registráciu pre daň, ak za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahnu celkový obrat 49 790 eur. Do celkového obratu sa započítavajú obraty jednotlivých osôb a obrat z ich spoločného podnikania. Zdaniteľné osoby sú povinné podať jednotlivo žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahli obrat 49 790 eur. Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane, uzavrie zmluvu o združení s platiteľom dane, je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň najneskôr do desiatich dní odo dňa uzavretia tejto zmluvy.



(3) Zdaniteľné osoby podľa odseku 2 sú povinné súčasne so žiadosťou o registráciu pre daň predložiť daňovému úradu písomnú zmluvu o združení a poveriť písomne jedného z účastníkov združenia vedením záznamov podľa § 70 za združenie. Poverená osoba je povinná predložiť daňovému úradu poverenie, zoznam účastníkov združenia s uvedením sídla alebo miesta podnikania a miestne príslušného daňového úradu každého účastníka združenia; ak dôjde k zmenám týchto skutočností, je poverená osoba povinná každú túto zmenu oznámiť daňovému úradu do 20 dní odo dňa, keď zmena nastala. Poverená osoba vyhotovuje za združenie faktúry, vedie za združenie osobitne záznamy podľa § 70 a vo svojom daňovom priznaní a súhrnnom výkaze uvádza údaje za združenie. Za daň vzťahujúcu sa na spoločné podnikanie zodpovedajú účastníci združenia spoločne a nerozdielne.



(4) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla obrat podľa odseku 1 alebo 2. Ak sa jeden z účastníkov združenia, ktorý podniká spoločne na základe zmluvy o združení, rozhodne registrovať pre daň pred dosiahnutím obratu podľa odseku 2, sú povinní podať žiadosť o registráciu pre daň všetci účastníci tohto združenia k rovnakému dňu.
Dáša_
12.07.11,15:53
problém je v tom, že ak sa jedná o zásielkový obchod, tak potom by oni museli sledovať, či náhodou neprekročili hranicu, kedy by sa povinne stali platitelom dph u nás. U nás je tá hranica 35000€ za kalendárny rok.




§ 6

(1) Ak zahraničná osoba dodáva tovar do tuzemska formou zásielkového predaja a celková hodnota bez dane takto dodaného tovaru dosiahne v kalendárnom roku 35 000 eur, táto zahraničná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I, a to pred dodaním tovaru, dodaním ktorého dosiahne hodnotu 35 000 eur.
....
(5) Zásielkovým predajom na účely tohto zákona je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený dodávateľom alebo na jeho účet z členského štátu iného, ako je členský štát, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, a odberateľom je osoba, ktorá nemá pridelené identifikačné číslo pre daň,.....

a majú rovnakú požiadavku aj keď by si si išiel pre tovar osobne, zaplatil u nich a odviezol? Stretla som sa s tým, že pri osobnom odbere registráciu české firmy nevyžadujú.
Dáša_
12.07.11,15:56
a len tak medzi nami dievčatami - nemal by si lepšie na tieto ine činnosti skôr nejaku sro?
Dantess
12.07.11,16:01
no rozumiem všetkému v podstate len tomu najhlavnejšiemu nie. Načo to slúži ? :D Ak ja som platcom DPH a nakúpim od niekoho kto je tiež platcom DPH, tak prečo sa mu to oplatí ? A prečo sa to oplatí mne ? taktiež ak ja niesom a on je, tak komu sa to prečo ne/oplatí ? atď...

A ešte jedna otázka. Nedá sa to spraviť tak, že mám známeho, ktorý je platcom DPH a má v živnosti veľko/maloobchod. Objedná to on z ČR, potom mi vystaví faktúru a ja to od neho odkúpim. Stratí na tom niečo ?

Sorry za hlúpe otázky, ale ja nemám ani šajnu ako toto funguje
Dáša_
12.07.11,19:14
no rozumiem všetkému v podstate len tomu najhlavnejšiemu nie. Načo to slúži ? :D Ak ja som platcom DPH a nakúpim od niekoho kto je tiež platcom DPH, tak prečo sa mu to oplatí ? A prečo sa to oplatí mne ? taktiež ak ja niesom a on je, tak komu sa to prečo ne/oplatí ? atď...

A ešte jedna otázka. Nedá sa to spraviť tak, že mám známeho, ktorý je platcom DPH a má v živnosti veľko/maloobchod. Objedná to on z ČR, potom mi vystaví faktúru a ja to od neho odkúpim. Stratí na tom niečo ?

Sorry za hlúpe otázky, ale ja nemám ani šajnu ako toto funguje


Čo sa týka DPH, tak ide o to, aby bola príjmom štátneho rozpočtu tam, kde sa tovar "spotrebuje" . Keď by si ti nakúpil aj s DPH v čechách a potom na slovensku to predávaš koncovým zákazníkom - náš štát prichádza o DPH z týchto nákupov. Takže takto podobne je to zabezpečené v rámci celej EU.

K druhej otázke, v podstate to tak môže byť, že to nakúpi niekto iný. Len taká maličkosť, nemal by ti to predávať presne za tú istú cenu, ako to nakúpil. Mal by na tom aj on mať nejaký zisk. Inak s tým môže mať DU problém.
Dantess
12.07.11,19:46
Čo sa týka DPH, tak ide o to, aby bola príjmom štátneho rozpočtu tam, kde sa tovar "spotrebuje" . Keď by si ti nakúpil aj s DPH v čechách a potom na slovensku to predávaš koncovým zákazníkom - náš štát prichádza o DPH z týchto nákupov. Takže takto podobne je to zabezpečené v rámci celej EU.

K druhej otázke, v podstate to tak môže byť, že to nakúpi niekto iný. Len taká maličkosť, nemal by ti to predávať presne za tú istú cenu, ako to nakúpil. Mal by na tom aj on mať nejaký zisk. Inak s tým môže mať DU problém.
aha to by bolo fajn, to by bola jeho "provízia" za službu :D ďakujem Vám za rady všetkým. Pár mesiacov to potiahnem takto a onedlho ajtak založíme sro, tak to už bude lepšie.