Wes
12.07.11,17:41
Akú výšku z dôchodku môže exekútor stiahnúť invalidnému dochodcovi s dôchodkom 270 eur? Je výpočet rovnaký ako pri zamestnancovi? Musí exekútor ponechať určité percento zo životného minima?

Ďakujem pekne za odpoveď.
veronikasad
12.07.11,15:49
O akú exekúciu ide ? Žije sám, alebo sú tam ďalšie spoločne posudzované osoby ?
pepsikova
12.07.11,15:50
...musí ti nechať +-90€...asi 93€...inak berie všetko navyše...a ak je aj zamestnanec a má aj dôchodok, berie sa z platu..
Ibaaktak
12.07.11,16:12
pri všetkej úcte doterajšie rady by len prehlbili problémy. Existuje § 42a Obč. zíkonníka t.j. odporovatelný právny úkon a naviac silne by to zavánalo tr. činom krátenia prip. poškodzovania veritela. Niekedy sa dá zastavit exekúcia celkom alebo z časti napr. neprimerané sankcie-úroky v prípade nebankových subfjektov,, vzniest úspešne námietku premlčania dlhu čo sa tiež v praxi stáva, prípadne skúsit riešenie cez osobný bankrot alebo dohodou z exekútorm že rodinný príslušníci pristupia k dlhu. Skúste riešit vec najlepšie s advokátom v mieste bydliska bo lahko sa múže stat, že z vetra bude riadna búrka a možno po oboznámení sa s vecou advokátom nastane nečakané zlepšenie situácie
Kvaka
12.07.11,16:19
Akú výšku z dôchodku môže exekútor stiahnúť invalidnému dochodcovi s dôchodkom 270 eur? Je výpočet rovnaký ako pri zamestnancovi? Musí exekútor ponechať určité percento zo životného minima?

Ďakujem pekne za odpoveď.
Musí mu ponechať 60% zo sumy platného životného minima. Ak sa posudzuje viac osôb v domácnosti, tak na každú ďalšiu osobu musí ostať 25% sumy platného životného minima. ŽM je aktuálne zmenené od 1.7.2011, jeho výška je 189,83€. Stačí vypočítať.
Wes
12.07.11,16:57
Invalidný dôchodca je ženatý a má 2 nezaopatrené deti. Takže ak som to správne pochopil 60% zo životného minima + 3 x 25% zo životného minima. To ale potom vychádza, že budú exekúčne zrážky približne 20 eur. Mýlim sa?
Kvaka
12.07.11,17:13
Invalidný dôchodca je ženatý a má 2 nezaopatrené deti. Takže ak som to správne pochopil 60% zo životného minima + 3 x 25% zo životného minima. To ale potom vychádza, že budú exekúčne zrážky približne 20 eur. Mýlim sa?
Ak vyživuje aj manželku, tak to vychádza tak, že na neho musí ostať 189,83*0,6=113,89€ a na tri vyživované osoby 189,83*0,25=47,45€. Spolu je to 256,24€. Zo zvyšku mu môžu strhnúť, ale riadi sa to nariadením vlády 268/2006 Z.z. a § 279 Občianskeho súdneho poriadku. Pozri si toto:
§ 279

(1) Z čistej mzdy, ktorá zostáva po odpočítaní základnej sumy a ktorá sa zaokrúhli nadol na sumu deliteľnú v eurocentoch troma, možno zraziť na vymoženie pohľadávky oprávneného len jednu tretinu. Pre prednostné pohľadávky uvedené v odseku 2 sa zrážajú dve tretiny. Prednostné pohľadávky sa uspokojujú najprv z druhej tretiny a až vtedy, ak táto tretina na ich úhradu nestačí, uspokojujú sa spolu s ostatnými pohľadávkami z prvej tretiny.
Tu máš príklad výpočtu http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=102084
Wes
12.07.11,17:21
Ďakujem pekne všetkým za odpoveď. Posledná otázka :) Zaujímalo by ma ako exekútor vie koľko je vyživovaných osôb v domácnosti. Je to potrebné nahlásiť priamo exekútorovi alebo odkiaľ berie tieto informácie.
pepsikova
12.07.11,17:46
..pokial sú vyživované osoby, sú uvedené aj u zamestnávateľa, ten musí vypočítať čiastku dlhu na splácanie tak, aby boli pokryté aj tieto osoby...exekútorovi sa to nahlasuje v súpise majetku, ktorý pošle dlžníkovi pri ozname o exekúcii...
intro
12.07.11,19:38
Invalidný dôchodok vypláca platiteľ dôchodku /ústredie sociálnej poisťovne/.
Poisťovňa disponuje informáciami o počte vyživovaných osôb a sama vyráta výšku zrážok z dôchodku.
lucka165
23.07.11,17:18
To znamená,že ak žijem v domácnosti s matkou a jej druhom,tak aj im môžu siahnuť na majetok?
arizona
23.07.11,18:09
To znamená,že ak žijem v domácnosti s matkou a jej druhom,tak aj im môžu siahnuť na majetok?
Aky majetok mas na mysli???

Exekutor moze siahnut na majetok iba dlznikovi
lucka165
24.07.11,05:42
Ja som na invalidnom dúchodku a nevlastním žiadny hnuteľný.ani nehnuteľný majetok.Bývam u matky v jej byte v ktorom má osobné vlastníctvo.Môj dôchodok je 96,90 ale požiadala som Socialnu poisťovnu o príspevky.Dlhy mám z čias,ked som bola vydatá,teraz som v rozvodom stave.Smozrejme z tohoto prímu sa nedajú platiť ani splátkové kalendáre.Tak že mamine nemôžu siahnuť na nič?Dakujem Myslím výplatu z práce a byt