misulienocka
12.07.11,18:39
Pred pár dňami som dala výpoveď svojmu zamestnávateľovi, práve mi plynie 2 mesačná výpovedná doba. Zistila som že som tehotná, čo mám robiť???? ukončí sa môj prac.pomer uplynutím výpovednej doby bez ohľadu na to či som alebo niesom tehotná??? budem mať nárok na materskú od zamestnávateľa alebo sa budem musieť registrovať na ÚP??? keďže ako tehotnú ma asi nikto nezamestná a zatajiť to by asi nebolo tiež správne. Prosím poraďte mi na čo mám nárok. Už dlhšie sa snažíme o dieťa a ono sa to podarí práve v tej najnevhodnejšej chvíli :(
Ďakujem vopred za radu.
J+K
13.07.11,03:15
Pracovný pomer sa skončí uplynutím dvojmesačnej výpovednej doby , neovplyvní to tehotenstvo. Nárok na materské budeš mať v prípade, že si v posledných dvoch rokoch pred nástupom na materskú mala 270 dní platené nemocenské poistenie.

Po skončení pracovného pomeru sa môžeš zaevidovať ako uchádzač o zamestnanie na úrade práce, počas evidencie bude za Teba platiť zdravotné poistenie štát. Ak tak neurobíš, a ak sa nezamestnáš, tak budeš povinná si platiť zdravotné poistenie sama ako dobrovoľne nezamestnaná až do nástupu na materskú. Nástup na materskú dovolenku potom oznámiš v zdravotnej poisťovni.
misulienocka
13.07.11,07:54
čo ak by som stiahla výpoveď ktorú som dala zamestnávateľovi???
Mohla by som sa zamestnať aj ako tehotná??? ak oznámim v skúšobnej dobe svoje tehotenstvo, dajú mi hneď výpoveď???
Tweety
13.07.11,07:57
čo ak by som stiahla výpoveď ktorú som dala zamestnávateľovi???
Mohla by som sa zamestnať aj ako tehotná??? ak oznámim v skúšobnej dobe svoje tehotenstvo, dajú mi hneď výpoveď???
Stiahnúť výpoveď môžeš len vtedy, ak súhlasí aj zamestnáv.. Môžeš sa zamestnať aj ako tehotná, a to, či s Tebou neskončí PP, je len na zamestnáv., v SD je možno skončiť PP hocikedy, a to z obidvoch strán. Pripravuje sa nový zákon, ktorý to bude obmedzovať, ale ešte nie je v platnosti.
J+K
13.07.11,09:04
Ak Tvoju prácu môžeš bez obmedzení vykonávať ako tehotná, ak nerobíš aj v noci, nie je povinnosťou oznamovať tehotenstvo. Nie vždy zamestnávateľ zbadá tehotenstvo hneď v prvom trimestri :)
veronikasad
13.07.11,09:25
Kým neoznámi tehotenstvo - nepovažuje sa za tehotnú. Zdravotné prehliadky súvisiace s tehotenstvom sa zarátavajú do 7 dní prac.volna na ošetrenie a vyšetrenie v zdr.zariadení.
misulienocka
13.07.11,09:39
a dajmme tomu že budem pracovať ako tehotná, skončí sa mi skúšobná doba, chcem oznámiť svoje tehotenstvo, lekárka mi vydá potvrdenie pre zamestnávateľa, ktorý zistí že som bola tehotná úž ked som nastúpila do zamestnania, nevadí to????
Tweety
13.07.11,09:44
a dajmme tomu že budem pracovať ako tehotná, skončí sa mi skúšobná doba, chcem oznámiť svoje tehotenstvo, lekárka mi vydá potvrdenie pre zamestnávateľa, ktorý zistí že som bola tehotná úž ked som nastúpila do zamestnania, nevadí to????
Možno to bude považovať za nesérioznosť z tvojej strany, a možno ani nie. To sa dopredu nedá odhadnúť.
misulienocka
13.07.11,09:47
môže mi dať výpoveď keď to zistí??? budem mať už ale po skúšobnej dobe.
Tweety
13.07.11,09:49
môže mi dať výpoveď keď to zistí??? budem mať už ale po skúšobnej dobe.
Tu platí §64 Zákaz výpovede
Zákaz výpovede
§ 64
(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
b) pri povolaní na výkon mimoriadnej služby v období krízovej situácie odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon mimoriadnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo ak bol zamestnancovi výkon mimoriadnej služby nariadený, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z tejto služby; to platí rovnako v prípade výkonu alternatívnej služby podľa osobitného predpisu,
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke ,alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke, d) v dobe, keď je zamestnanec dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.

(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.

(3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi

a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a),
b) z dôvodu, pre ktorý môže zamestnávateľ okamžite skončiť pracovný pomer, ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke a o zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1); ak je daná zamestnankyni alebo zamestnancovi výpoveď z tohto dôvodu pred nástupom na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku tak, že by výpovedná doba uplynula v čase tejto materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky, skončí sa výpovedná doba súčasne s materskou dovolenkou a rodičovskou dovolenkou,
c) pre iné porušenie pracovnej disciplíny [§ 63 ods. 1 písm. e)], ak nejde o tehotnú zamestnankyňu alebo ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke alebo zamestnankyňu a zamestnanca na rodičovskej dovolenke,
d) ak z vlastnej viny stratil predpoklady na výkon dohodnutej práce podľa osobitného zákona
misulienocka
13.07.11,09:53
práve to počítam, do konca výpovednej doby mám ešte viac ako mesiac, až od 1.9. môžem nastúpiť do nového zamestnania, koniec skúšobnej doby by tak bol až v decembri, to by som bola už v dosť pokročilom štádiu tehotenstva a ktovie ako by to so mnou bolo po zdravotnej stránke. Rozmýšlam preto či by pre mňa nebolo predsa len lepšie stiahnuť výpoveď ktorú som dala, len tu takisto nemám istotu či s tým budú súhlasiť. Ale asi to musím skúsiť čo???
Tweety
13.07.11,09:54
práve to počítam, do konca výpovednej doby mám ešte viac ako mesiac, až od 1.9. môžem nastúpiť do nového zamestnania, koniec skúšobnej doby by tak bol až v decembri, to by som bola už v dosť pokročilom štádiu tehotenstva a ktovie ako by to so mnou bolo po zdravotnej stránke. Rozmýšlam preto či by pre mňa nebolo predsa len lepšie stiahnuť výpoveď ktorú som dala, len tu takisto nemám istotu či s tým budú súhlasiť. Ale asi to musím skúsiť čo???
Veď skús, nemôžeš nič stratiť, len získať.
misulienocka
13.07.11,09:59
Tak veľmi pekne ďakujem za rady. Dúfam že budem úspešná.
Ja mám v živote vždy takú smolu, najdôležitejšie rozhodnutia musím robiť v tých najnevhodnejších situáciách a za najnepriaznivejších okolností. Celý čas čo som pracovala sme sa o to snažili a nič, a teraz keď som spravila veľké rozhodnutie odísť a začať s novou prácou tak teraz toto :(
Tweety
13.07.11,10:18
Tak veľmi pekne ďakujem za rady. Dúfam že budem úspešná.
Ja mám v živote vždy takú smolu, najdôležitejšie rozhodnutia musím robiť v tých najnevhodnejších situáciách a za najnepriaznivejších okolností. Celý čas čo som pracovala sme sa o to snažili a nič, a teraz keď som spravila veľké rozhodnutie odísť a začať s novou prácou tak teraz toto :(
Prajem Ti teda, aby to dopadlo úspešne, hlavne sa nestresuj.:) Napíš potom, ako si dopadla. :)
sta
20.08.12,12:57
ahojte poraďáci,
ja mám skoro úplne rovnaký problém ako misulienocka :( Minulý týždeň som zistila, že som tehotná, momentálne som v piatom týždni. Pred dvoma mesiacmi som dala v práci po šiestich rokoch výpoveď a výpovedná lehota mi koncí 31.8.2012. Už som si aj našla novú prácu od 1.9.2012 a teraz riešim dilemu čo spraviť. Či nastúpiť v novej práci, normálne sa zaučiť a keď už to bude na mne vidieť, tak sa priznať s tehotenstvom, čo mi príde dosť neseriózne, keďže nastupujem miesto pani, ktorá odchádza na materskú.

Alebo som rozmýšľala, že by som budúci týždeň zašla do tejto novej firmy a rovno im povedala, že čakám bábätko a už by som to nechala na nich, či si ma tam nechajú alebo nie.

Ak by ale nechceli aby som nastúpila tak asi jedinú možnosť mám ísť na PN-ku až do materskej. Nakoľko mám popri zamestnaní aj živnosť, ktorú nemôžem na pol roka prerušiť alebo úplne zrušiť, tak na úrad práce nemôžem ísť, čiže mi zostáva iba tá PN.
Len netuším aká PN-ka by mi vyšla (v terajšej práci mám plat 1.200 eur) a či vôbec môžem ísť na PN odtiaľto, to by vlastne mala platiť ešte ochranná lehota z tohto zamestnania, kde som? A neviete mi poradiť aká výška materskej by mi potom budúci rok vyšla?

Mám v hlave kopec otázok a neviem násjť správne riešenie, za akúkoľvek radu a usmerneniu Vám budem vďačná.

S.
veronikasad
20.08.12,13:12
sta, nemáš preklep v príspevku ? Si v piatom týždni, alebo v 5. mesiaci tehotenstva ?
sta
20.08.12,14:32
sta, nemáš preklep v príspevku ? Si v piatom týždni, alebo v 5. mesiaci tehotenstva ?


Veronika máš pravdu som v piatom týždni, idem ten preklep opraviť :)
brčko
20.08.12,15:11
čo sa týka oznámenia či neoznámenia tehotenstva,musíš sa sama rozhodnúť, je to nie jednoduchá dilema.

čo sa týka nárokov na nem.dávky. Ak tvoj terajší pp trvá 6rkov a máš plat cca 1200eur, tak v prípade, že si dala výpoved a ti pp skončí 31.8.2012 počas tehotenstva, tak ak ti už nevznikne do nástupu na md žiadne iné nem.poistenie (ak ti aj trvá povinné poistenie szčo, nevadí, len je podstatné, že nezačne až po 31.8.2012), tak ti plynie 8mesačná ochranná lehota z terajšieho zamestnania. To znamená, že ak by si bola pn, očr v čase do nástupu na md (v ochrannej lehote vzniká nárok na materské presne 6týž. pred termínom, ani o den skôr!!), tak máš tiež nárok na nemocneské alebo ošetrovné v ochr. lehote. Len v prípade, že pn/očr vznikne neskôr ako 7dní po ukončení prac.pomeru, tak budú chcieť v SP aj potvrdenie od lekára, že si bola v čase ukončenia nem.poistenia tehotná (na základe toho máš nárok na 8mesačnú ochr. lehotu, nie len na bežnú 7dnovú).
materské, nemocneské ... by sa ti rátalo z vym.základov v r.2011 (akoby si na md nastupovala posledný den trvania nem.poistenia)

od ukončenia prac.pomeru ti nebude trvať žiadne poistenie zamestnanca. Ak si do 45dní po pôrode podáš prihlášku na soc.poistovnu ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov , budeš z tohto titulu dôch.poistená štátom (ale len za predpokladu, že nie si povinne dôch.poistená ako szčo) z vym.základu tušám okolo 460eur (nechce sa mi to hladať, kolko je to presne, no je to vždy 60% z priemernej mzdy dva roky dozadu, teraz z r.2010)

ak by si nastúpila do nového zamestnania a to by zaniklo do 90dní od vzniku, tak by a materské rátalo z vym.základu z prech. kalend. roku myslím k roku nástupu na md, ale nie z tohoto posledného prac.pomeru, ktorý netrval ani 90dní. V tomto ale asi bude nejaká zmena,teraz to asi posunuli do parlamentu? velmi to nesledujem, no budú asi ešte zmeny v Zákone o sociálnom poistení § 54, príp. ochr.lehotu § 32, atd, treba sledovať.
brčko
20.08.12,16:28
som pozerala návrh zákona, tuším č.152 parlamentnej tlače.

k tomu poslednému odseku. Ak som dobre porozumela návrhu zákona (som pozerala v rýchlosti s malou na kolenách), tak v prípade prac.pomeru kratšieho ako 90dni bude nárok na materskké z minuma!!!!!

sa mi to teda nepáči, že z minima
brčko
20.08.12,16:52
ono vyzerá, že sa to má rátať aj z predch. kalen.roku aj z minima, ten návrh § 57 ods.1 d) by mal znieť inak, môj názor
brčko
20.08.12,17:12
takže v SP budú sledovať 90dní od vzniku nempoist.zamc-ca do vzniku pn/očr/nástupu na md ale aj 90dni v rozhod.období=predch.kal.roku?? ak bude menej, tak z minima?
sta
21.08.12,05:02
čo sa týka oznámenia či neoznámenia tehotenstva,musíš sa sama rozhodnúť, je to nie jednoduchá dilema.

čo sa týka nárokov na nem.dávky. Ak tvoj terajší pp trvá 6rkov a máš plat cca 1200eur, tak v prípade, že si dala výpoved a ti pp skončí 31.8.2012 počas tehotenstva, tak ak ti už nevznikne do nástupu na md žiadne iné nem.poistenie (ak ti aj trvá povinné poistenie szčo, nevadí, len je podstatné, že nezačne až po 31.8.2012), tak ti plynie 8mesačná ochranná lehota z terajšieho zamestnania. To znamená, že ak by si bola pn, očr v čase do nástupu na md (v ochrannej lehote vzniká nárok na materské presne 6týž. pred termínom, ani o den skôr!!), tak máš tiež nárok na nemocneské alebo ošetrovné v ochr. lehote. Len v prípade, že pn/očr vznikne neskôr ako 7dní po ukončení prac.pomeru, tak budú chcieť v SP aj potvrdenie od lekára, že si bola v čase ukončenia nem.poistenia tehotná (na základe toho máš nárok na 8mesačnú ochr. lehotu, nie len na bežnú 7dnovú).
materské, nemocneské ... by sa ti rátalo z vym.základov v r.2011 (akoby si na md nastupovala posledný den trvania nem.poistenia)

od ukončenia prac.pomeru ti nebude trvať žiadne poistenie zamestnanca. Ak si do 45dní po pôrode podáš prihlášku na soc.poistovnu ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov , budeš z tohto titulu dôch.poistená štátom (ale len za predpokladu, že nie si povinne dôch.poistená ako szčo) z vym.základu tušám okolo 460eur (nechce sa mi to hladať, kolko je to presne, no je to vždy 60% z priemernej mzdy dva roky dozadu, teraz z r.2010)

ak by si nastúpila do nového zamestnania a to by zaniklo do 90dní od vzniku, tak by a materské rátalo z vym.základu z prech. kalend. roku myslím k roku nástupu na md, ale nie z tohoto posledného prac.pomeru, ktorý netrval ani 90dní. V tomto ale asi bude nejaká zmena,teraz to asi posunuli do parlamentu? velmi to nesledujem, no budú asi ešte zmeny v Zákone o sociálnom poistení § 54, príp. ochr.lehotu § 32, atd, treba sledovať.

Ďakujem, takže ak tomu správne rozumiem:

- v prípade že nastúpim do novej práce a dozvedia sa, že som tehotná, môžu ma počas skúšobnej doby prepustiť? Tu neplatí ochranná lehota?

- a teda keby ma prepustili, tak by mi vyšla minimálna materská, keďže to nové poistenie by netrvalo viac ako 90 dní?

- čiže je pre mňa výhodnejšie ísť hneď od 1.9. na PN-ku a túto by som poslala do súčasnej práce?. PN sa počíta 55% z hrubej mzdy? Čiže z 1.200,- by mi mala vyjsť PN-ka cca 660,- eur za september?

- a materská sa počíta 60% z hrubej mzdy? čiže cca 720,- eur mesačne?


ďakujem.

S.
sta
23.08.12,07:25
posúvam...


Ďakujem, takže ak tomu správne rozumiem:

- v prípade že nastúpim do novej práce a dozvedia sa, že som tehotná, môžu ma počas skúšobnej doby prepustiť? Tu neplatí ochranná lehota?

- a teda keby ma prepustili, tak by mi vyšla minimálna materská, keďže to nové poistenie by netrvalo viac ako 90 dní?

- čiže je pre mňa výhodnejšie ísť hneď od 1.9. na PN-ku a túto by som poslala do súčasnej práce?. PN sa počíta 55% z hrubej mzdy? Čiže z 1.200,- by mi mala vyjsť PN-ka cca 660,- eur za september?

- a materská sa počíta 60% z hrubej mzdy? čiže cca 720,- eur mesačne?


ďakujem.

S.