Vivi
12.07.11,20:11
sukromna osoba prenajima cast svojho bytu na vlastne ponikanie (SZCO)-ma uzatvorenu zmluva sama medzi sebou.je tento postup v poriadku?
veronikasad
12.07.11,18:12
nie je to možné.
Mila123
12.07.11,18:27
nechápem toto......nezmysel to je....
má aspoň vyňatý časť bytu z byt. priestorov?
Vivi
12.07.11,18:38
nie nema.ide o to,ze szco si davala vlani do nakladov prenajom vlastneho bytu -do nezdanitelnej sumy za prenajom,aby vznilkli naklady.Keby jej to prenajimal niekto iny,cudzia osoba,tak je to ok,ale sama sebe...mne sa to zda hlupost,preto som sa chcela poradit.
Este keby to bol prenajom vlastne sro,to by sa dal,ale takto..neviem...
Mila123
12.07.11,18:40
nie nema.ide o to,ze szco si davala vlani do nakladov prenajom vlastneho bytu -do nezdanitelnej sumy za prenajom,aby vznilkli naklady.Keby jej to prenajimal niekto iny,cudzia osoba,tak je to ok,ale sama sebe...mne sa to zda hlupost,preto som sa chcela poradit.
Este keby to bol prenajom vlastne sro,to by sa dal,ale takto..neviem...
a bol ohlásený na DÚ, že prenajíma nehnuteľnosť ako byt?
Vivi
12.07.11,19:00
to tiez nie,ma pridelene dic ako szco,cize aj tak by mal to iste aj ako prenajimatel.
Mila123
12.07.11,19:03
to tiez nie,ma pridelene dic ako szco,cize aj tak by mal to iste aj ako prenajimatel.
to áno, iné by mu nepridelili, ale má povinnosť nahlásiť aj iný príjem, ked to nie je súčasťou živn. oprávnenia...
Vivi
13.07.11,05:30
nema to prihlasene
Mila123
13.07.11,05:32
a okrem oslobodenej sumy má ešte niečo iné v nákladoch????
Vivi
13.07.11,05:34
nie,v nakladoch je mesacne cast rocnej sumy,ktora je pri prenajme oslobodena,cize pre 2011 500 eur/12,ine nic.
Mila123
13.07.11,05:39
nie,v nakladoch je mesacne cast rocnej sumy,ktora je pri prenajme oslobodena,cize pre 2011 500 eur/12,ine nic.
oprav si to v peň. denníku, vyhoď to von.....nemôžeš predsa účtovať o ňom ako SZČO (ako jedna osoba) a ako iba občan -ako druhá osoba.....
a čo v minulom roku?
inak táto suma 500 € sa neúčtuje v peň. denníku.....o sumu 500€ ponižuje sa príjem na DP podľa § 6, ods. 3 daň. zákona, popr. cez ID na konci roka , neúčtuje sa platba oslobodená
v JU sa účtujp platnňby skutočne zaplatené, skutočne prijaté a nepeň. operácie vrámci uzávierkových úprav, a tie sa zvyčajne robia na konci účt. obd.
Vivi
14.07.11,07:26
prave ze min. rok to ma uctovane v pen denniku - ako vyplatu cez pokladnu za obdobie 03/10-12/10 po 92 eur (to bola ta oslobodena suma vyssia)-s tym uz nenarobim nic.
ja som prebrala uctovnictvo od 2011 a mne sa to nezda ok,preto som aj vytvorila tuto temu,len klientka tvrdi,ze to tam chce mat...tento rok som ale este neuctovala ohladne tohto nic,chcem si to najprv overit.
veronikasad
14.07.11,07:28
nie,v nakladoch je mesacne cast rocnej sumy,ktora je pri prenajme oslobodena,cize pre 2011 500 eur/12,ine nic.
vivi, nie je možné aby SZČO si sama sebe prenajímala byt.

V akej oblasti podniká ?
Vivi
14.07.11,07:45
cestovny ruch
veronikasad
14.07.11,07:52
cestovny ruch
v byte má prevádzku, do ktorej prichádzajú klienti ? Využíva byt aj na bývanie ?

http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html
Katy a R
14.07.11,07:54
nie,v nakladoch je mesacne cast rocnej sumy,ktora je pri prenajme oslobodena,cize pre 2011 500 eur/12,ine nic.

to akože nemla žiadne výdavky :confused: .. však načo potom učtovala. :confused: Veď mohla pušál použiť. :confused:
Vivi
14.07.11,08:03
ale mala podnikatelske vydavky,len nie suvisiace priamo s bytom-to som tu myslela.
Vivi
14.07.11,08:09
v byte má prevádzku, do ktorej prichádzajú klienti ? Využíva byt aj na bývanie ?

http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html


ma v byte kancelariu,kam chodia klienti+vyuziva ho aj na byvanie - priestor kancelarie nie je zaradeny v majetku SZCO (byt je celkom cely v osobnom vlastnictve-sukromny)
veronikasad
14.07.11,08:11
ma v byte kancelariu,kam chodia klienti+vyuziva ho aj na byvanie - priestor kancelarie nie je zaradeny v majetku SZCO (byt je celkom cely v osobnom vlastnictve-sukromny)
potom postupuj podla pokynu DR SR priloženého v prísp. č. 15
Vivi
14.07.11,08:15
č.15 v porade?nevidim to tam,mozes mi poslat priamy odkaz?
veronikasad
14.07.11,08:16
Vivi
14.07.11,08:25
ok,dakujem,cize z toho mi vyplyva-pokial to nema v majetku,najom ani ine vydavky suvisiace priamo s bytom neuctovat.
veronikasad
14.07.11,08:29
ok,dakujem,cize z toho mi vyplyva-pokial to nema v majetku,najom ani ine vydavky suvisiace priamo s bytom neuctovat.
čítala si celý ten pokyn ? Aj tento príklad ?

Príklad
Daňovník vykonáva svoju podnikateľskú činnosť v mieste trvalého bydliska, pričom má k výkonu činnosti vyčlenenú jednu izbu v byte (dome). O časti nehnuteľnosti účtuje ako o majetku využívanom na podnikanie, tzn., že ju vedie na karte dlhodobého hmotného majetku. Napriek skutočnosti, že uvedenú časť nehnuteľnosti využívanú v súvislosti s podnikaním, nevyňal z bytového fondu a nevedie ju ako nebytovú časť v súlade s osobitnými predpismi, z dôvodu, že o tejto časti nehnuteľnosti účtuje alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, je jeho obchodným majetkom v súlade s § 2 písm. m) zákona o dani z príjmov, čo znamená, že všetky výdavky spojené s touto časťou nehnuteľnosti sú daňovými výdavkami spĺňajúcimi podmienky uvedené v § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov (opravy, technické zhodnotenie a pod).
Aj v prípade, ak by o tejto časti nehnuteľnosti neúčtoval ako o majetku využívanom na podnikanie ale v súvislosti s podnikaním si túto časť nehnuteľnosti vybavil zariadením (sedačka, počítač, regále na spisy a pod.) a o týchto by účtoval ako o majetku využívanom na podnikanie, tieto sú rovnako obchodným majetkom a ich obstaranie je daňovým výdavkom v súlade s ustanoveniami zákona o dani z príjmov, t.j. zaradenie alebo nezaradenie časti nehnuteľnosti na podnikanie sa pre uplatňovanie daňových výdavkov posudzuje oddelene od vybavenia takejto časti nehnuteľnosti iným hnuteľným majetkom využívaným na podnikanie.
Vivi
14.07.11,08:34
citala,vybavenie tej kancelarie je jasne,mne sa jedna hlavne o ten najom-sam sebe
veronikasad
14.07.11,08:36
citala,vybavenie tej kancelarie je jasne,mne sa jedna hlavne o ten najom-sam sebe
po tretíkrát - sám so sebou nemôže uzatvoriť nájomnú zmluvu.