zuzanna
12.07.11,20:30
Slovenský platiteľ dane vykonal prepravu osob pre slovenského platiteľa dane, Žilina - Brno a späť, faktúru sme vystavili v eur 1000EUR. Vzhľadom k tomu, že doprava sa vykonávala aj na územi SR aj ČR, zaregistrovali sme sa v ČR a teraz túto sumu mám rozdeliť do DPH v SR to by som vedela KM prejdené v SR vychádza to nejak 352 EUR, a teraz sumu do českého DPH to mi vychadza 648 EUR. Ako zistím koľko to je českých korún keď DPH sa vypisuje v čechách v českých korunách ako to mám prepočítať, neviete mi poradiť????
a_je_to
13.07.11,09:59
Podľa mňa faktúra má byť pre celú trasu iba so slovenskou DPH. Miesto jej dodania je SR, lebo obidva subjekty sú zdaniteľnými osobami v SR, aj keď bola vykonaná do ČR a späť. Podľa § 16, ods. 4 by bola vtedy, ak by dodávateľ a odberateľ boli z rôznych štátov, SR a ČR. To potom by potom ... usporiadateľ zájazdu zo SR do Španielska musel byť registrovaný aspoň v piatich štátoch a z jedného zájazdu podávať priznania v piatich štátoch podľa vzdialenosti ? Určite nie. Tým § 16 sa rozhoduje iba to, či DPH patrí do štátu dodávateľa, alebo odberateľa ... a v oboch prípadoch ide o SR.
A registrovať v ČR ste sa nemuseli, /§ 7, ods.2/ lebo nedodávaš službu podľa § 15, ods. 1, ani príjemca služby nebol osobou povinnou platiť daň v ČR.
zuzanna
13.07.11,11:38
no myslim ze nemas pravdu lebo na tento par. 16 ods. 4 sa vztahuje este par. 46 ods. 2 nášho zákona a takáto preprava by mala byt oslobodená od DPH v SR, aspoň ja si to myslím a nie že ju vyfakturovať s DPH alebo sa mýlim???
betka
13.07.11,12:30
Doprava osôb
Miestom dodania dopravy osôb je miesto, kde sa doprava vykonáva, a ak sa vykonáva vo viac ako jednom štáte, považuje sa za vykonanú v týchto štátoch pomerne k prekonaným vzdialenostiam v týchto štátoch. Pri doprave osôb vykonanou zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je táto zdaniteľná osoba osobou
povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 2 zákona o DPH, ak miestom dodania služby je tuzemsko. Táto povinnosť neplatí, ak je zahraničná osoba platiteľom.

Príklad
Platiteľ dane vykonáva pravidelnú autobusovú prepravu osôb na trase Košice – Praha – Berlín. Preprava osôb prechádza cez územie Slovenskej republiky, Českej republiky a Nemeckej republiky. Miestom dodania dopravy osôb je miesto, kde sa doprava vykonáva, t.j. Slovenská republika, Česká republika, Nemecká republika. Časť prepravy vykonaná na území Slovenskej republiky za predpokladu, že ide o prepravu osôb z tuzemska do zahraničia je oslobodená od dane podľa § 46 zákona o DPH s nárokom na odpočítanie dane. Pri registrácii a daňových povinnostiach týkajúcich sa DPH v Českej republike a v Nemeckej republike platiteľ dane postupuje podľa českého a nemeckého zákona o DPH.
betka
13.07.11,12:42
Ešte sa zamyslite nad tým, Zuzi, komu ste vy poskytli službu prepravy. Svojmu sprostredkovateľovi, teda ZO SK......;). 15/1 dodanie služby ZO.

Sprostredkovateľ postupuje v zmysle (ten, komu ste vy dodali) 16/13 a následne 16/4. Sprostredkovateľ koná v mene a na účet inej osoby, kt. nie je zdaniteľnou. DP sprostredkovateľa 19/6

Možno sa mýlim, v DPH mám strašné medzery.
zuzanna
13.07.11,16:52
betka ja tomu vobec teraz nerozumiem tak ako mam vystaviť tu fa so slovenkou DPH prosím citam to ako si napisala a vobec to neviem pochopit
Janka L
14.07.11,08:32
podla mna ju vystavis celu v eurach bez DPH a pre potreby dan. priznania do ČR si urobis analyticky prepocet (kurzy podla datumu dodania)
zuzanna
14.07.11,09:53
vsak som ju tak vystavila a tie eura co budem uvadzat do ceskeho DPH prepocitat českou národnou bankou v den dodania čo mysliš???
zuzanna
24.07.11,18:27
podla mna ju vystavis celu v eurach bez DPH a pre potreby dan. priznania do ČR si urobis analyticky prepocet (kurzy podla datumu dodania)
nikto nerobi dopravu osob ozvite sa prosim