hejka
12.07.11,20:30
Prosim,poradte,bude pre mna a syna prospesne,ak poziadam sud o zrusenie BSM....z toho dobvodu,ze manzel je SZCO,neplati si istu dobu odvody do soc,zdrav. poistovne,nemocenske poistenie..jednoducho nic...neriesi svoje zdravotne problemy.....porobil dlhy bez mojho vedomia-na cast z nich ma exekutorov,nieco su povolene nesplacane precerpania naucte-ku ktoremu nemam dispozicne pravo.....

preto uvazujem,ze poziadam o zrusenie BSM,lebo sa obavam,ze v pripade jeho invalidity,smrti..atd.. budem dedit jeho dlhy...

co ma vlastne caka ,po zruseni BSM-bude mi platit vyzivne,mne a aj na nasho syna.......ako mam postupovat....som na MD...

dakujem za kazdu radu
Mila123
12.07.11,18:35
po zrušení BSM ti nebude platiť výživné, ani tebe a ani synovi.....ako si nato prišla??? ty, ked požiadaš o zrušenie BSM , delíš si majetok ten čo bol pred aktom zrušenia a po právopl. rozhodnutí si každý hospodári na svojom.....
hejka
12.07.11,18:42
cize si delime aj dlhy po rozhodnuti o BSM? a ked nebude prispievat na vyzivu syna?....pretoze manzel robi dlhy pocas manzelstva,o ktorych ja neviem...co mam robit v takom pripade?
Mila123
12.07.11,18:46
cize si delime aj dlhy po rozhodnuti o BSM? a ked nebude prispievat na vyzivu syna?....pretoze manzel robi dlhy pocas manzelstva,o ktorych ja neviem...co mam robit v takom pripade?

aj návrh na výživné na syna, každý návrh samostatne.....ny výživné návrh, ti spíšu aj na ÚPSVaR, bezplatne...
a BSM, to čo bolo , podelíte si ako sa dohodnete.....
hejka
12.07.11,18:54
pripadne,ako sa mam este ochranit proti dalsim dlzobam od manzela, kde netreba moj suhlas...okrem toho zrusenia BSM
Mila123
12.07.11,18:56
pripadne,ako sa mam este ochranit proti dalsim dlzobam od manzela, kde netreba moj suhlas...okrem toho zrusenia BSM
pokiaľ ja viem, spoločný majetok sa podelí iba BSM, resp. zruší...a tiež rozvodom (UKONčí)...inak netuším.....
Michal-L1
12.07.11,19:04
Zrušiť BSM počas trvania manželstva možno len rozhodnutím súdu na návrh niektorého z manželov - vo vašom prípade:
- zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšia existencia BSM odporovala dobrým mravom. Napr. ak by jeden z manželov nehospodárne nakladal s majetkom, alebo ak sa jeden z manželov zámerne nestará o potreby rodiny a spoločnej domácnosti (alkoholizmus, gamblérstvo...), zadlžoval by sa a to by mohlo viezť k ohrozeniu BSM.
Je potrebné si uvedomiť, že ak raz zanikne BSM počas trvania manželstva, môže sa obnoviť len rozhodnutím súdu a to na návrh jedného z manželov.
Ak BSM zanikne, musí byť vyporiadané. Vyporiadanie sa môže uskutočniť:
dohodou manželov
Dohoda je najbežnejším a zákonom najviac podporovaným spôsobom vyporiadania BSM. Ak sa manželia vyporiadajú takýmto spôsobom, vydajú si navzájom potvrdenia o tom, ako sa vyporiadali. Ak sa manželia dohodnú na vyporiadaní nehnuteľností, dohoda musí mať písomnú formu a účinnou sa stane až vkladom do katastra. Pri tejto dohode manželom môže veľmi pomôcť mediácia -mediátor.
ak sa nedohodnú, rozhodne na návrh niektorého z manželov súd
Táto forma vyporiadania prichádza do úvahy vtedy, ak sa manželia nedohodli. Právo podať návrh na takéto konanie má hociktorý z manželov.
Tento spôsob vysporiadania je veľmi zdĺhavý a finančne náročný. Navrhovateľ musí pri podaní návrhu zaplatiť sumu 66 Eur (najlepšie kolkom nalepeným na rovnopise návrhu). Druhýkrát zaplatí každý z manželov poplatok po vydaní rozhodnutia. Výška poplatku závisí od ním nadobudnutého podielu.
ÚIohou súdu je zhromaždiť všetok majetok patriaci do BSM. Sú to všetky veci, pohľadávky, záväzky, hnuteľný aj nehnuteľný majetok. Následne musí súd dospieť k hodnote majetku - všetkých vecí osobitne. Ak sa manželia nezhodnú na hodnote jednotlivých vecí, súd určí hodnotu inak, najčastejšie znaleckým posudkom (tento je treba tiež uhradiť). Potom súd rozdelí majetok medzi účastníkov. Toto všetko sú dôvody prečo je lepšie pri vysporiadaní majetku uzavrieť dohodu.
ak sa neuzavrie ani dohoda, ani žiadny z manželov nepodá návrh na súd na vyporiadanie, vtedy nastane vyporiadanie zo zákona.
Ak nebude BSM 3 roky potom čo manželstvo zaniklo vyporiadané dohodou, resp. nebol podaný návrh na súd o vyporiadanie BSM, nastanú účinky vyporiadania BSM priamo zo zákona, teda platí, že:
- hnuteľné veci sú vyporiadané podľa stavu, v akom ich každý z manželov užíva ako vlastník pre potrebu svoju, alebo svojej rodiny alebo domácnosti
- ostatné hnuteľné veci aj nehnuteľné veci sú v podielovom spoluvlastníctve, pričom podiely oboch manželov sú rovnaké
- majetkové práva - rovnako ako predchádzajúci odsek
Takže, ak spoločnú vec, napríklad auto, užíva výlučne bývalý manžel a rozhodne sa ju predať, potom na tento úkon potrebuje súhlas bývalej manželky. Predaj veci bez jej súhlasu by spôsobil, že je kúpna zmluva vadná. Aj z tohto dôvodu možno bývalým manželom po zániku BSM rozhodne odporučiť, aby neváhali s vyporiadaním a pokúsili sa o vysporiadaní dohodnúť.
Všeobecne sa pri vyporiadaní vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Manžel/manželka má právo požadovať náhradu toho, čo vynaložil z vlastného majetku na BSM. Prihliada sa aj na potreby maloletých detí a tiež na to, kto sa ako staral o rodinu, o spoločné veci, spoločnú domácnosť.
Uvediem Vám sem aj poplatky za BSM:
V konaní o vyporiadanie BSM je základom poplatku cena všetkých vecí patriacich do BSM a ostatných hodnôt, ktoré sa pritom vyporiadavajú. V konaní o zrušení BSM je základom poplatku cena podielu žiadaného navrhovateľom.
Návrh na vyrovnanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov: 66,00 €
Návrh na zrušenie bezpodielového vlastníctva manželov: 165,50 €
za vyporiadanie BSM z predmetu konania - ak sa konanie skončilo rozsudkom 3 %, ak sa konanie skončilo súdnym zmierom 1 %, najmenej 66,00 € , najviac 16 596,50 €
hejka
12.07.11,19:06
prosim,ako je to s pozickami,uvermi pocas manzelstva a tym padom aj s ich splacanim...v pripade,ked maju manzelia kazdy zvlast ucet..alebo na isty druh poziciek,aj dlhov na firmu SZCO manzela kde netreba podpis obidvoch manzelov...ako sa moze ten z manzelov chranit,v pripade nesplacania,ked s pozickov nesuhlasi,prip.o nej nevie...
Mila123
12.07.11,19:07
podelte si BSM
danushka
12.07.11,19:13
Hejka, nemusíš zakladať dve témy keď chceš riešiť rovnaký problém v oboch témach.
V tejto téme http://www.porada.sk/t172361-dlzoby-nezodpovedneho-manzela-a-bsm.html Ti odpovedal poraďák, ktorý sa živí právom. Pozri prípsevok č.7.
hejka
12.07.11,19:16
ano,vsimla som si az po zalozeni prispevku
Michal-L1
12.07.11,19:24
odpovedal som na podobnej téme
arizona
12.07.11,19:31
mimotemy Temy som ti spojila, pokracuj TU.
Michal-L1
12.07.11,19:37
v čom mám pokračovať?
Mila123
12.07.11,19:39
v čom mám pokračovať?
odpovedáš veľmi profesionálne...dobre sa to číta----mimotemy
Michal-L1
12.07.11,19:50
dakujem, pracujem s tým, študoval som to, vzdelávam sa a podobne. Už nemám v čom pokračovať,vyčerpal som všetko alebo ťa ešte niečo zaujíma? písal som aj do temy "užívanie spoločného majetku"
danushka
12.07.11,19:56
v čom mám pokračovať?

Michal, zadávateľka založila dve podobné témy s rovnakým problémom a moderátorka dve témy spojila do jednej. Odopoveď bola pre zadávateľku, nech je už len v jednej téme :).

Takže to pokračuj patrilo zadávateľke :D.
Michal-L1
12.07.11,19:58
ok, ale ja som odpovedal Mile123
hejka
12.07.11,19:58
no je to cele zaujimave...ja koncim MD ,neviem,ci najdem robotu,inak sa nemam na koho obratit-na rodicov nehrozi....takze v podstate som komplet zavisla na manzelovi-po financnej stranke...ja som velmi zodpovedna,myslim aj na buducnost a on je pravy opak...po tej fin.krize mu to "preplo"...a ide to dole vodou,ma zdravotne problemy,kt. neriesi a v podstate ohrozuje celu rodinu...mame dieru v splacani hypoteky...pretoze vzdy neboli peniaze a ked aj boli,vraj potreboval na pracovne naklady...ale co musim uznat,je pracovity,v praci od rana do vecera,ale fakt neviem,na co vsetko minul peniaze poza moj chrbat
Michal-L1
12.07.11,20:02
na tento príspevok si už budete musieť dať odpoved sama, ale prajem Vám všetko dobré, držím palce, aby ste sa rozhodli správne. Moja úcta.
Mila123
12.07.11,20:02
no je to cele zaujimave...ja koncim MD ,neviem,ci najdem robotu,inak sa nemam na koho obratit-na rodicov nehrozi....takze v podstate som komplet zavisla na manzelovi-po financnej stranke...ja som velmi zodpovedna,myslim aj na buducnost a on je pravy opak...po tej fin.krize mu to "preplo"...a ide to dole vodou,ma zdravotne problemy,kt. neriesi a v podstate ohrozuje celu rodinu...mame dieru v splacani hypoteky...pretoze vzdy neboli peniaze a ked aj boli,vraj potreboval na pracovne naklady...ale co musim uznat,je pracovity,v praci od rana do vecera,ale fakt neviem,na co vsetko minul peniaze poza moj chrbat
hazard to nebol????
Michal-L1
12.07.11,20:04
Iba ak s rodinou a pokračuje.
hejka
12.07.11,20:07
nie,neni gambler...ale rad chodil na akcie s kamaratmi
220870
12.07.11,20:09
Ako sa dá predísť najväčším škodám?Čo robiť aby nenapáchal ešte viac škôd a dlhov.Na čo si dať pozor pri rozvode prípadne ako čo s najmenšími stratami vycúvť z manželstva?
Michal-L1
12.07.11,20:11
to je nadlho, každopádne treba získať nehnuteľný majetok a ver že sa to zákonne dá aj ked je bsm
Mária27
16.07.11,20:30
Ak manžel narobil dlhy sám aj počas manželstva, sú to jeho dlhy. Tie by sa dali vymáhať exekučne zo spoločného majetku manželov len počas trvania BSM (§ 147 obč.z.). Ak by manžel chcel na splatenie takých dlhov použiť spoločný majetok, môžeš sa dovolať relatívnej neplatnosti právneho úkonu (§ 145 a 40a). Ak manžel podniká, o zrušenie BSM môžeš požiadať podľa § 148a.

§ 147

(1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.