adam
13.01.06,17:47
Prosím, poraďte...V prenajatej hale vykonávam rekonštrukciu, Majiteľ je môj manžel. V nájomnej zmluve je dohodnuté, že rekonštrukciu vykonávam na vlastné náklady, za čo mám úľavu na nájomnom. Moja otázka: Aj keď nie som vlastníkom budovy, mám tieto opravy účtovať ako HIM a v budúcich rokoch odpisovať ?.....alebo účtovať ako režijné náklady, oprava stavby...Ide o výmenu strechy, nová elektroinštalácia, nové socialne zariadenia, nadstavba budovy...
emily
13.01.06,16:49
Myslím, že stále platí to ako sa dohodnete v zmluve a keď je to nad 30tis(čo asi je), tak odpisuje prenajímateľ alebo nájomca.
Len neviem či je to technické zhodnotenie alebo ako nový dlhodobý majetok. Určite nie do réžie.
andrej_rv
13.01.06,18:11
V nájomnej zmluve je dohodnuté, že rekonštrukciu vykonávam na vlastné náklady, za čo mám úľavu na nájomnom. Moja otázka: Aj keď nie som vlastníkom budovy, mám tieto opravy účtovať ako HIM a v budúcich rokoch odpisovať ?.....alebo účtovať ako režijné náklady, oprava stavby...Ide o výmenu strechy, nová elektroinštalácia, nové socialne zariadenia, nadstavba budovy...Keďže nie je známe presné znenie zmluvy ani spôsob zápočtu vykonaného TZ s nájomným, je dosť ťažko uviesť nejakú konkrétnu odpoveď.
Keďže však v zmysle zmluvy ide jednoznačne o rekonštrukciu budovy v prospech vlastníka, podľa môjho názoru:
- všetky náklady na budovu budú u Teba výdavkami neovplyvňujúcimi daň(bez možnosti samostatného odpisovania po ukončení TZ), ktoré je potrebné samostatne evidovať po dobu rekonštrukcie
- vykonané TZ sa buď priebežne alebo po ukončení započíta ako časť (prípadne celé) nájomné stanovené zmluvou o nájme (ako nepeňažná operácia) - u Teba to bude daňový výdavok ako prev. réžia - nájomné
- u manžela bude zúčtovaná časť započítaného nájomného (hodnota TZ alebo jeho časti započítavanej s nájomným v priebehu roka) nepeňažným plnením, teda príjmom podliehajúcim dani
- zároveň u manžela bude tento nepeňažný príjem po dokončení TZ sumou, ktorá zvýši vstupnú cenu pôvodnej budovy a do nákladov sa zahrnie postupne vo forme zvýšených odpisov
Ak by si chcela TZ samostatne odpisovať Ty, musela by si mať písomný súhlas prenajímateľa a zároveň by sa o vykonané TZ nemohla poskytovať úľava na nájme (nešlo by teda o nepeňažný príjem manžela) a pri skončení prenájmu pred ukončením odpisovania TZ užívateľom by sa neodpísaná časť musela medzi vami finančne vysporiadať.
adam
18.01.06,17:10
Pekne ďakujem za odpovede.....
Freddy
30.01.06,07:27
Ak by si chcela TZ samostatne odpisovať Ty, musela by si mať písomný súhlas prenajímateľa a zároveň by sa o vykonané TZ nemohla poskytovať úľava na nájme (nešlo by teda o nepeňažný príjem manžela) a pri skončení prenájmu pred ukončením odpisovania TZ užívateľom by sa neodpísaná časť musela medzi vami finančne vysporiadať.

V tomto prípade, ak TZ bude odpisovať nájomca, do akej odpisovej skupiny treba zaradiť rekonštrukciu (v prípade prenajímateľa by to bolo zvýšenie hodnoty majetku, ale keďže nájomca nemá budovu v majetku, musí to zaradiť samostatne)?