Dada02
13.07.11,10:04
Dobry den, prosim vas o radu. Mame tazko choru matku navyse s miernym stupnom demencie, psychiatricka nam odporucila dat ju do ustavu, ale to by sme chceli volit ako tu najposlednejsiu moznost, ked sa jej stav este zhorsi. Zial, v rodine sa o nu nema kto starat - ja ako dcera byvam 150 km daleko, dalsi surodenci maju vlastne rodiny a zamestnanie... Zatial som nasla len informacie o tom, ze narok na opatrovnicke maju iba rodinni prislusnici - to u nas nie je mozne, no matku by sme chceli nechat doma, aby ju aspon na par hodin opatrovala cudzia osoba. Zvysok dna by bol nejako podeleny medzi rodinu. O aky prispevok je potrebne ziadat? Aky je celkovy postup? Ktory zakon je aktualny? Dakujem velmi pekne.
Katy a R
13.07.11,08:15
Treba sa obrátiť na obec (mesto) .... majú svoje opatrovteľky .... po posúdení zdravotného stavu rozhodnú o akú starostlivosť pôjde, aj v akom rozsahu (hodiny). napr by mohla na 4-5 hodín chodiť opatrovateľka .. a zvyšok by zariadila rodina. Aj obedy by jej mohli nosiť.
samozrejme sa za to platí.
pepsikova
13.07.11,08:23
..môžeš požiadať aj ÚPSVaR, odbor soc, vecí,tiež môžu prideliť opatrovateľku...najlepšie je však niekoho známeho s okolia, kto chorú pozná...
..žiadať o príspevok na opatrovanie starého človeka, ale dostáva len ten, kto sa stará z rodiny..opatrovateľka dostane plat cez ÚP...
buchač
13.07.11,17:35
Dobry den, prosim vas o radu. Mame tazko choru matku navyse s miernym stupnom demencie, psychiatricka nam odporucila dat ju do ustavu, ale to by sme chceli volit ako tu najposlednejsiu moznost, ked sa jej stav este zhorsi. Zial, v rodine sa o nu nema kto starat - ja ako dcera byvam 150 km daleko, dalsi surodenci maju vlastne rodiny a zamestnanie... Zatial som nasla len informacie o tom, ze narok na opatrovnicke maju iba rodinni prislusnici - to u nas nie je mozne, no matku by sme chceli nechat doma, aby ju aspon na par hodin opatrovala cudzia osoba. Zvysok dna by bol nejako podeleny medzi rodinu. O aky prispevok je potrebne ziadat? Aky je celkovy postup? Ktory zakon je aktualny? Dakujem velmi pekne.

Podľa vlastných skúsenosti by som nečakal na poslednú možnosť ,ba práve naopak ...
DSS sú preplnené , takže aspoň žiadosť je zahodno podať ...čím skôr ,tým lepšie . Súčasťou sú aj lekárske nálezy a tie sa potom dosť ťažko naháňajú s takouto osobou po lekároch chodiť ...platnosť je 6 mesiacov .
Teraz možno by aj chcela mamka ísť , no neskôr by mohla iný názor zastávať ...
Potom si mašľu budete môcť hádzať ...

mimotemy
Vybavil som DSS ....Svorka odmietla :confused:
Manželku včas odrezali ....mne zasa pištoľ z ruky vybrali ....;):---:D

Postup :

Zákon o sociálnych službách
http://zilina.sme.sk/c/4286354/zakon-o-socialnych-sluzbach-obsahuje-zmeny.html

Žiadosť
http://www.kosice.sk/docuStore_getById.asp?id=13392

Nálezy
http://www.kosice.sk/docuStore_getById.asp?id=16352

Žiadosť o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu
http://www.kosice.sk/docuStore_getById.asp?id=24661
Dada02
14.07.11,05:49
Dakujem za odpovede.

Este otazka, neviete o aky prispevok (ak taky je) sa da poziadat, v pripade, ze by sme pre matku nasli opatrovatelku? Co ak nam obecny urad neposkytne ziadnu opatrovatelku? vdaka
buchač
14.07.11,06:04
Dakujem za odpovede.

Este otazka, neviete o aky prispevok (ak taky je) sa da poziadat, v pripade, ze by sme pre matku nasli opatrovatelku? Co ak nam obecny urad neposkytne ziadnu opatrovatelku? vdaka

Toto teda neviem ...ale aj tak sa všetko odvíja aj od výšky dôchodku .

No skôr , povedal by som , že asi žiadny . Bude to potom len a len na vašich pleciach ...a pripravte sa aj na tie cifry ....
Pohybujú sa cca od 3-5 €/ hod. vyššie , záleží od lokality a aj od druhu poskytovaných služieb ...
arizona
14.07.11,06:16
Skus sa informovat aj v DOS-domaca opatrovatelska sluzba, podla miesta bydliska http://zdravie.pravda.sk/co-je-domaca-osetrovatelska-starostlivost-zoznam-agentur-pny-/sk-zpreven.asp?c=A110104_231616_sk-zpreven_p31

Ak by bol problem najst OP v organizaciach na to urcenych,mozno ma matka v blizkosti nejaku susedku,ktora je napr. na dochodku, ci nezamestnana a rada si zarobi nejaku korunku a pomoze vam...;)
Katy a R
14.07.11,09:15
Dakujem za odpovede.

Este otazka, neviete o aky prispevok (ak taky je) sa da poziadat, v pripade, ze by sme pre matku nasli opatrovatelku? Co ak nam obecny urad neposkytne ziadnu opatrovatelku? vdaka

.. práveže teraz je snaha riešiť to týmto spôsobom. V tom prípade neplatíte priamo opatrovateľku ... len príspevok obecnému úradu.
Jeden konkrétny príklad uvediem... opatrovateľka na 4 hodiny - pani platí za to 50 centov za hodinu, plus obed - ak si objedná (neviem presne koľko)
Zo skúsenosti ... je to najrýchlejšie riešenie. samozrejme - aj tu treba posudok.
príspevok za opatrovanie z UPSVaR môže dostať len rodinný príslušník (zák 447 o kompenzáciách presne definuje kto a kedy priznajú) ... ale to by muselo ísť o celodennú starostlivosť. (k tomuto nájdeš niekoľko tém aj tu na porade)
Samozrejme sú aj súkromné agentúry ...:confused: .. tam to asi drahšie bude :confused:
No alebo potom DSSka ... žiadosť môžte dať aj hneď (a zatiaľ tú opatrovateľku) ... lebo bohužiaľ (ako aj buchač píše) čakacie lehoty sú :mad: ... veď vieš, ako asi sa tam uvoľní miesto :mee:
vimar_77
16.07.11,10:49
Nechcem zakladať novú tému, tak sa opýtam tu:
našu starú mamu momentálne "opatruje" žena maminho brata (švagriná), je tam na 4 hodiny, má to ako riadne zamestnanie, platená je z Obecného úradu, starká musí prispievať z dôchodku takmer 2 eurá na hodinu.
Dohoda bola, že zvyšok dňa sa bude striedať v starostlivosti moja mama a jej brat. Výsledok je však taký, že brat na to kašle (vraj starkú prebaľovať nebude), jeho žena na to kašle - vraj chodí doobedu (hoci to ma riadne zaplatené !!!), takže mama to "ťahá" každý deň poobede za nich, samozrejme zadarmo.
čo nás však vytáča, že ak si bratova žena vezme dovolenku - na ktorú má vraj nárok,
tak len zazvoní alebo pošle sms mojej mame, nech si moja mama vezme dovolenku z práce, že ide namiesto nej k starkej.
Mama nemá inú možnosť, tak musí odchádzať z práce, pričom švagriná dostane preplatenú dovolenku, a mama nedostane ani korunu. A ak mama nemôže, musí z VLASTNÉHO vrecka zaplatiť kamarátku, aby šla k starkej.


Chcem sa opýtať, ČI NIE JE POVINNÝ zabezpečiť náhradnú starostlivosť zo zákona práve Obecný úrad, v čase, keď má mamina švagriná dovolenku??? Veď sa mu za tú starostlivosť platí?
Oni sa vyhovárajú, že nemajú ľudí, ale ak zo zákona takúto povinnosť majú oni, tak to snáď nemôžu len tak obchádzať???


Druhá otázka:
Ak by sa mama odsťahovala do iného mesta (čo teraz reálne hrozí) a tým pádom by sa o ňu nemal kto po poobediach postarať (švagriná by aj chcela opatrovanie na 8 hodín, ale starkin dôchodok to nevykryje, navyše, by to bolo na papieri, ale ak by naša mama už v dedine nebola, tak by starká bola sama a švagriná by len brala peniaze...). Je možné, ak by si mama zobrala starkú do svojho bytu do iného mesta, aby dostávala nejaký príspevok na opatrovanie ona? Mama pracuje len na pár hodín na dohodu (takže je viac menej doma) a poberá len predčasný dôchodok.
O aký príspevok a kde môže požiadať?


dakujem za odpovede.
veronikasad
16.07.11,11:17
Katy a R
19.07.11,07:08
Chcem sa opýtať, ČI NIE JE POVINNÝ zabezpečiť náhradnú starostlivosť zo zákona práve Obecný úrad, v čase, keď má mamina švagriná dovolenku??? Veď sa mu za tú starostlivosť platí?
Oni sa vyhovárajú, že nemajú ľudí, ale ak zo zákona takúto povinnosť majú oni, tak to snáď nemôžu len tak obchádzať???


Druhá otázka:
Ak by sa mama odsťahovala do iného mesta (čo teraz reálne hrozí) a tým pádom by sa o ňu nemal kto po poobediach postarať (švagriná by aj chcela opatrovanie na 8 hodín, ale starkin dôchodok to nevykryje, navyše, by to bolo na papieri, ale ak by naša mama už v dedine nebola, tak by starká bola sama a švagriná by len brala peniaze...). Je možné, ak by si mama zobrala starkú do svojho bytu do iného mesta, aby dostávala nejaký príspevok na opatrovanie ona? Mama pracuje len na pár hodín na dohodu (takže je viac menej doma) a poberá len predčasný dôchodok.
O aký príspevok a kde môže požiadať?


dakujem za odpovede.

.. ak je švagriná riadne zamestnaná ... tak musí dovolenku nahlásiť dopredu na oU ... a oni by mali poslať inú opatrovateľku (nemali by sa vyhovárať na nedostatok ľudí ... ak je to opatrovanie raz tak schválené). jedine sa môžu dohodnúť ... ale ak nepríde opatrovateľka, tak sa za to neplatí ...

Ak sa mama presťahuje do iného mesta ... tak to treba riešiť v mieste nového trvalého pobytu ... a možno tam budú mať viac opatrovateliek:confused: (a ochotnejších;))

Ak sa rieši opatrovanie cez UPSVaR (zák 447) ... tam ide o celodennú starostlivosť (rodinný príslušník), je tam možnosť pracovať len veľmi obmedzene ... a môže sa stať, že výška toho príspevku bude minimálna (závisí od dôchodku ZŤP). A ešte dlhé vybavovačky:mee:
doplním .. pzerám, že mamka je už dôchodkyňa (trošku to mení situáciu ... tak by to mohla riešiť takto .. vybaviť si na UPSVaR príspevok za opatrovanie, plus by mohla robiť na dohodu - je tam ale obmedzený príjem a samozrejme nesmie to narušiť starostlivosť. Vybavuje sa na UPSVaR .. príslušnom k miestu trvalého bydliska - ak sa teda spolu presťahujú... príspevok je v takomto prípade asi 90 evri
(viď predch prísp)