ferko18
13.07.11,12:39
Dobry den
Momentalne podnikam rok , firma je + vsetko vychadza ako ma nieco aj zostane ..ale nastal ten cas aby som po roku prihlasil aj do socialnej poistovne..
Ked som zacinal tu niekde bola tema o preruseni/zruseni zivnosti a naslednom obnoveni z dovodu neplatenia dalsieho roku socialku.ale neviem tu temu najst.
Preto sa pytam
ako postupovat , zrusit? prerusit?
treba ist aj na socialku ohlasit zrusenie prerusenie , ked este nebol ten rok od vzniku?
treba odhlasit asi aj z poistovne..
Nasledne nahlasit na Urad prace.
a kedy zasa opet zacat? dakujem
kn-alka
13.07.11,10:42
pokiaľ viem od januára tohto roku to už nie je aktuálne, aj keď sa preruší živnosť a o pár mesiacov znova obnoví, aj tak sa platí SP. Vždy sa vychádza z daňového priznania za predchádzajúce obdobie, t.j. za rok 2010.
kn-alka
13.07.11,10:44
Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá opätovne nadobudla právne postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby (v období od 2. júla 2011) alebo ktorá mala prerušené povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby, vzniká odo dňa opätovného nadobudnutia právneho postavenia samostatne zárobkovo činnej osoby alebo odo dňa nasledujúceho po dni skončenia prerušenia povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby. Podmienkou pre vznik týchto poistení je, že k 1. júlu 2011 alebo k 1. októbru 2011, jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou za rok 2010 bol vyšší ako 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu.
ferko18
13.07.11,11:48
Dakujem za rychlu odpoved.este si upresnim pokial pokial som nemal oficialny zarobok podla danoveho vyssi ako 12 nasob nejsom povinny platit soc?
ako je to pri preruseni? keby teraz prerusim na par mesiac zivnost a budem na urade prace..tak nemusim opet platit socialku
Je tak?
ďakujem.
ferko18
13.07.11,17:44
Este sa mozno opytam takto , mam mometalne aj inu pracu ..
preto uvazujem zdrusit zivnost , pracovat svoje potom hodit na urad prace na 3 mesiace poziadat o dotaciu a zalozit zivnost

alebo druha varianta len prerusit na pol roka ..

co by ste volili vy?:)
Xanti
13.07.11,17:52
Dakujem za rychlu odpoved.este si upresnim pokial pokial som nemal oficialny zarobok podla danoveho vyssi ako 12 nasob nejsom povinny platit soc?
ako je to pri preruseni? keby teraz prerusim na par mesiac zivnost a budem na urade prace..tak nemusim opet platit socialku
Je tak?
ďakujem.
Boli tvoje PRIJMY/tržby vyššie ako 3948,72 eur?
Ak áno si povinný platiť odvody do SP.
Hovoríme o príjme/tržbách nie o základe dane.

Ak prerušíš, alebo zrušíš živnosť a znovu ju otvoríš kedykoľvek do 30.6.2012 a si povinným platcom odvodov do SP, tak okamžite po otvorení sa opätovne stávaš povinným platcom odvodov do SP.
ferko18
13.07.11,17:56
Nie neboli
Xanti
13.07.11,17:58
Tak potom načo chceš prerušovať alebo zrušovať a zamotávaš do toho odvody.

Založenie novej živnosti trvá pár minút na obvodnom úrade a stojí pár eur. Je to lacnejšie ako prerušenie a znovu otvorenie .

A dalšia vec, nečakaj že na UP budeš len tri mesiace a hned dostaneš dotáciu a začneš podnikať. Mnoho ludí čo poznám sa k dotácii dostali až po 6 mesiacoch .. v lepšom prípade.