arabellka
13.07.11,12:56
Dobrý deň, som na rodičovskej dovolenke, od 1.8. nastupujem do práce. Viem, že na sociálnej poisťovni je potrebné nahlásiť zmenu( odhlásiť) do 8 dní. Mám povinnosť túto zmenu oznámiť ešte aj na úrade práce a sociálnych vecí, keďže rodičovská dovolenka mi bude končiť až v máji2012? Ak áno, aký je tam postup? Do koľkých dní je to potrebné nahlásiť?Prípadne mám to ešte niekam oznámiť? Ďakujem.
Tweety
13.07.11,12:06
Dobrý deň, som na rodičovskej dovolenke, od 1.8. nastupujem do práce. Viem, že na sociálnej poisťovni je potrebné nahlásiť zmenu( odhlásiť) do 8 dní. Mám povinnosť túto zmenu oznámiť ešte aj na úrade práce a sociálnych vecí, keďže rodičovská dovolenka mi bude končiť až v máji2012? Ak áno, aký je tam postup? Do koľkých dní je to potrebné nahlásiť?Prípadne mám to ešte niekam oznámiť? Ďakujem.
Ty už nič nemusíš hlásiť, zamestnáv. na RLFO v SP ukončí prerušenie poistenia -RD a nástup do práce.
veronikasad
13.07.11,12:21
Dobrý deň, som na rodičovskej dovolenke, od 1.8. nastupujem do práce. Viem, že na sociálnej poisťovni je potrebné nahlásiť zmenu( odhlásiť) do 8 dní. Mám povinnosť túto zmenu oznámiť ešte aj na úrade práce a sociálnych vecí, keďže rodičovská dovolenka mi bude končiť až v máji2012? Ak áno, aký je tam postup? Do koľkých dní je to potrebné nahlásiť?Prípadne mám to ešte niekam oznámiť? Ďakujem.
Nástup do zamestnania je potrebné do 8 kal. dní nahlásiť v zdr.poisťovni = zmenu platitela poistného. Štát prestáva za teba platiť zdravotné poistenie.
Stitch
18.07.11,18:37
No ja som dnes bola presne s touto otázkou na SP, a skutočne bolo potrebné nahlásiť cez RLFO skončenie rodičovskej dovolenky z dôvodu, že za toto obdobie za mňa platil poistenie štát. Taktiež mi pani povedala, že pokiaľ budem chcieť, mám sa po skončení PP do 2 dní znova zaregistrovať, aby za mňa platil dôchodkové poistenie štát, keďže mám na to nárok až do 6 rokov veku dieťaťa /pokiaľ budem bez zamestnania/.
Ja konkrétne po skončení RD čerpám v zamestnaní dovolenku, po ktorej so mnou bude rozviazaný PP. Takže zamestnávateľ dňom skončenia RD len ukončil prerušenie poistenia. Ostatné bolo mojou povinnosťou.
Ešte uvediem, že mám 2. pilier, i keď neviem či to v tomto konkrétnom prípade má na uvedenú povinnosť vplyv.
seda
17.08.11,20:02
Dobrý deň, môžem Vás poprosiť o radu, dnes som bola na UPSVaR s tým, že ako urobiť prechod RD zo mňa matky na otca dieťaťa k 14.9.2011. Povedali mi, že môžem dať urobiť prechod len k 1. v mesiaci. Je to pravda? Mne sa to vôbec nezdá. Motali sa v tom najprv dvaja a potom traja zamestnanci. Ďakujem.
jankasm
18.08.11,11:49
Dobrý deň, môžem Vás poprosiť o radu, dnes som bola na UPSVaR s tým, že ako urobiť prechod RD zo mňa matky na otca dieťaťa k 14.9.2011. Povedali mi, že môžem dať urobiť prechod len k 1. v mesiaci. Je to pravda? Mne sa to vôbec nezdá. Motali sa v tom najprv dvaja a potom traja zamestnanci. Ďakujem.

Pravdepodobne ide o to, že aj keď si na rodičáku len 1 deň v mesiaci, dostávaš plnú dávku, nekráti sa to podľa počtu dní. No a asi preto nemôžete byť v jednom mesiaci obidvaja, lebo oni nemôžu vyplatiť 2 rodičáky.
Ak teda potrebuješ 14.9. nastúpiť do práce, kľudne to tak urob, ukonči rodičovskú dovolenku, rodičovský príspevok dostaneš za 9/2011 v plnej výške, no a manžel nech kľudne z práce nastúpi na rodičovskú dovolenku od 14.9.2011, to môže, len o rodičovský príspevok nech požiada až k 1.10.2011. :cool:
seda
19.08.11,10:42
Ďakujem za odpoveď. Všetko bolo O.K., dovtedy pokiaľ som nepovedala, že otec dieťaťa je iný UPSVaR, vtedy až začali riešiť, že kto vezme RD za 9/11. Nám je jedno, či ja, či on. Otec dieťaťa je evidovaný na UP, takže odtiaľ keď sa chce dať vyradiť musí priniesť papier o tom, že nastupuje na RD. Akurát som im vravela, že napíšem do žiadosti, že sa ja zriekam RD za 9/11, nech ho dostane on.