Majka1960
13.07.11,13:14
Dobry den.

Musi byt poberatel davky v hmotnej nudzi evidovany ako uchadzac o zamestnanie na UP, ked uz bolo pravoplatne rozhodnute o tom, ze nema narok na davku v nezamestnanosti?

Dakujem.
Mila123
13.07.11,11:18
myslím, jedine bezdomovci a dôchodcovia, tuším ešte študenti denného štúdia i zamestanec, kt. dosahuje veľmi nízku mzdu nemusia byť v evidencii uchádz. o zamestananie....
Majka1960
13.07.11,11:28
myslím, jedine bezdomovci a dôchodcovia, tuším ešte študenti denného štúdia i zamestanec, kt. dosahuje veľmi nízku mzdu nemusia byť v evidencii uchádz. o zamestananie....

Evidencia je dobrovolna (pokial viem), ide len o to, ci je nevyhnutna pre poberatelov davky v hmotnej nudzi.

Bezdomovci? Zamestnanci s velmi nizkou mzdou? Hm, velmi sa mi to nezda...

Odkial mate tieto informacie?
ivka70
13.07.11,11:29
Nemusi byt evidovany na UP.
Nakolko stat je platitelom zdravotneho poistenia aj za osoby, ktore su poberatelmi davok v hmotnej nudzi.
Takze ak uz mas rozhodnutie o naroku na davky v hmotnej nudzi, mozes a z UP odhlasit a na ZP ist prihlasit ako poistenec statu - poberatel davky v hm. nudzi.
Mila123
13.07.11,11:33
robím skoro 100 rokov mzdárku, tak vypisujem tlačivá na poberanie dávky v hmot. núdzi.....
ivka70
13.07.11,11:37
robím skoro 100 rokov mzdárku, tak vypisujem tlačivá na poberanie dávky v hmot. núdzi.....

Ako to suvisi s tym, ze davas nekompetentne odpovede vo veciach, ktorym sa zjavne nerozumies?
Mila123
13.07.11,11:40
Ako to suvisi s tym, ze davas nekompetentne odpovede vo veciach, ktorym sa zjavne nerozumies?
napísala som svoj názor...nič viac.....prosím, neposudzujte ma, ja nikoho nesúdim....
ivka70
13.07.11,11:41
Mila123, nie je to prva tema, kde sa snazis "radit" a nemas pravdu ... ak nevies poradit, pockaj si, kym poradi niekto, kto tomu rozumie, toto nie je chat, ale poradna :)
a ta poznamka s tymi 100 rokmi robenia mzdarky sa tiez tvari ako ze "ja tomu predsa musim rozumiet" .....
pepsikova
13.07.11,12:10
robím skoro 100 rokov mzdárku, tak vypisujem tlačivá na poberanie dávky v hmot. núdzi.......

..keď človek potrebuje mzdárku, nepotrebuje sociálne dávky...či?..má plat...
..žiadosť o dávku v hmotnej núdzi sa podáva na ÚPSVaR a nevypisuje ju mzdárka, ale sociálna pracovníčka...


...mzdárka- osoba, ktorá vypočíta mzdu zamestnanca..
..dávka v hmotnej núdzi- peňažný príspevok na existenciu, odsúhlasený a poskytovaný osobe bez finančných prostriedkov..
Majka1960
13.07.11,12:12
Nemusi byt evidovany na UP.
Nakolko stat je platitelom zdravotneho poistenia aj za osoby, ktore su poberatelmi davok v hmotnej nudzi.
Takze ak uz mas rozhodnutie o naroku na davky v hmotnej nudzi, mozes a z UP odhlasit a na ZP ist prihlasit ako poistenec statu - poberatel davky v hm. nudzi.

Odkial cerpate tieto informacie, mozem sa opytat (v ziadnom pripade ich nespochybnujem, len sa pytam)?

Nemoze UPSVaR poberatelovi odnat davku, kedze sa "oficialne nesnazi" zabezpecit svoj prijem vlastnym pricinenim?
pepsikova
13.07.11,12:14
myslím, jedine bezdomovci a dôchodcovia, tuším ešte študenti denného štúdia i zamestanec, kt. dosahuje veľmi nízku mzdu nemusia byť v evidencii uchádz. o zamestananie......


...myslím, že keby si bola mzdárka viac než rok, vedela by si, kto a kedy môže či nemusí byť evidovaný na ÚP..a aj za akých okolností sa poskytuje dávka v hmotnej núdzi, ba aj čo to vlastne je...

..takže sorry...
ivka70
13.07.11,12:17
Odkial cerpate tieto informacie, mozem sa opytat (v ziadnom pripade ich nespochybnujem, len sa pytam)?

Nemoze UPSVaR poberatelovi odnat davku, kedze sa "oficialne nesnazi" zabezpecit svoj prijem vlastnym pricinenim?

Je to definovane v zakone o zdravotnom poisteni, ale info ma na svojej stranke napr aj VSZP:
http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=945

Za poistenca štátu sa považuje:

....
[n]fyzická osoba, ktorá poberá dávku v hmotnej núdzi alebo príspevok k dávke v hmotnej núdzi a fyzická osoba, ktorá sa spoločne posudzuje na účely posudzovania hmotnej núdze,

A co sa tyka druhej otazky, zatial neexistuje zakon, ktory by na SK umoznoval odobratie davky v hmotnej nudzi, pokial ten, kto ju pobera , stale splna podmienky zakona na jej poberanie.
pepsikova
13.07.11,12:18
Odkial cerpate tieto informacie, mozem sa opytat (v ziadnom pripade ich nespochybnujem, len sa pytam)?

Nemoze UPSVaR poberatelovi odnat davku, kedze sa "oficialne nesnazi" zabezpecit svoj prijem vlastnym pricinenim?..

...ÚPSVaR odbor dávky v hmotnej núdzi skúma situáciu žiadateľa...a dávka sa poskytuje počas doby nevyhnutnosti,v ktorej oddelenie pozýva poberateľa na kontakt, kde sa pýta, či sa zmenili podmienky na poberanie dávky...a zmeny podmienok na poberanie je nutné nahlásiť do 3 dní..napr, ak sa zamestnáš, ideš dávku zrušiť a donesieš pracovnú zmluvu...
..sankcie za nedodržanie podmienok sú dosť nepríjemné..
trisestri
13.07.11,12:21
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=160 - ide o to ako sa preukazuje pojem že občan si nemože príjem zabezpečit vlastným pričinenim,tu sa to može podmienovat a nemusí evidenciou up-asi preto iný výklad pre bezdomovcov a osadníkov a iný pre ostatných,informuj sa na prislušnom oddelení socialných vecí-lebo u nás konkretne je vyžadovaná evidencia na up z výnimkou invalidných osob u poberatelov dávky,podmienka na jej poberania je aktívna spoluprace s uradom práce pri uplatnení sa
Majka1960
13.07.11,12:27
..

...ÚPSVaR odbor dávky v hmotnej núdzi skúma situáciu žiadateľa...a dávka sa poskytuje počas doby nevyhnutnosti,v ktorej oddelenie pozýva poberateľa na kontakt, kde sa pýta, či sa zmenili podmienky na poberanie dávky...a zmeny podmienok na poberanie je nutné nahlásiť do 3 dní..napr, ak sa zamestnáš, ideš dávku zrušiť a donesieš pracovnú zmluvu...
..sankcie za nedodržanie podmienok sú dosť nepríjemné..

Ale toto neodpoveda otazku, ci poberatelovi moze byt davka z titulu nepricinenia sa o zabezpecenia prijmu odnata. Je to len vseobecne info. Aspon som to tak pochopila.

Mimochodom, ta trojdnova lehota je odkial?
trisestri
13.07.11,12:33
Možnosť zabezpečiť si alebo zvýšiť si príjem vlastnou prácou na účely zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi sa neskúma, ak ide o občana, ktorý:
dosiahol vek potrebný na nárok na starobný dôchodok,
je invalidný z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %,
je osamelý rodič, ktorý sa osobne, celodenne a riadne stará o dieťa do 31 týždňov veku dieťaťa,
sa osobne, celodenne a riadne stará o dieťa, ktoré je podľa posudku príslušného orgánu dieťa s ťažkým zdravotným postihnutím,
sa osobne, celodenne a riadne stará o občana, ktorý je podľa posudku príslušného orgánu občan s ťažkým zdravotným postihnutím,
má nepriaznivý zdravotný stav, za ktorý sa na účely tohto zákona považuje choroba, porucha zdravia uznaná príslušným ošetrujúcim lekárom trvajúca nepretržite viac ako 30 dní,
sa zúčastňuje na resocializačných programoch, v rámci ktorých si nemôže zabezpečiť príjem vlastnou prácou./z toho výplyva že u ostatných je podmienka evidencie na up/
Katy a R
13.07.11,12:36
Ale toto neodpoveda otazku, ci poberatelovi moze byt davka z titulu nepricinenia sa o zabezpecenia prijmu odnata. Je to len vseobecne info. Aspon som to tak pochopila.

Mimochodom, ta trojdnova lehota je odkial?

asi máš na mysli prípad: žiadateľ po skončení zamestnania sa zaeviduje na UPSVaR .. a ke´dže nemá nárok na dávku v nezamestnanosti, požiada o dávku v hmotnej núdzi a akonáhle ju schvália .. požiada o vyradenie z evidencie ... a nebude si ani veľmi hľadať prácu - bude si doma vylihovť (leto - kúpaliská a pod;))

zo zákona 599/2003
Hmotná núdza
§ 2
Hmotná núdza je stav, keď príjem občana a fyzických
osôb, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, nedosahuje
životné minimum1) a občan a fyzické osoby, ktoré
sa s občanom spoločne posudzujú, si príjem nemôžu
zabezpečiť alebo zvýšiť vlastným pričinením.

čiže podľa mňa UPSVaR bude zaujímať, prečo požiadal o vyradenie z evidencie. (neskúma sa u dôchodcov, ZŤP .. (asi znevýhodnených UoZ)
Ak si nájde brigádu - to je iná káva, ale to zase sa kráti dávka;)
pepsikova
13.07.11,12:41
Ale toto neodpoveda otazku, ci poberatelovi moze byt davka z titulu nepricinenia sa o zabezpecenia prijmu odnata. Je to len vseobecne info. Aspon som to tak pochopila.

Mimochodom, ta trojdnova lehota je odkial?..

.. a že si sa nespýtala , odkiaľ sú tie sankcie...:eek:
Majka1960
13.07.11,13:02
asi máš na mysli prípad: žiadateľ po skončení zamestnania sa zaeviduje na UPSVaR .. a ke´dže nemá nárok na dávku v nezamestnanosti, požiada o dávku v hmotnej núdzi a akonáhle ju schvália .. požiada o vyradenie z evidencie

Ano mam na mysli presne tento pripad.


... a nebude si ani veľmi hľadať prácu

Hladanie prace nema suvis s evidenciou nezamestnanych obcanov. Hladat pracu si clovek moze aj bez UP.


- bude si doma vylihovť (leto - kúpaliská a pod;))

Alebo z druhej strany mince... nebude musiet platit vysoke cestovne niekolkokrat do mesiaca, ktore mu nik nepreplati, a nezabije zakazdym cely den na to, aby sa mohol ist "hlasit" na UP s papierikom, kde mu s najvacsou pravdepodobnostou byrokrati aj tak nepomozu jeho problem vyriesit.

Jedina vyhoda tkvie v tom, ze ked je clovek evidovany ako nezamestnany, stat plati za neho zdravotne. Ale to plati i ked pobera hmotnu nudzu, alebo sa mylim?
Majka1960
13.07.11,13:08
Možnosť zabezpečiť si alebo zvýšiť si príjem vlastnou prácou na účely zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi sa neskúma, ak ide o občana, ktorý:
dosiahol vek potrebný na nárok na starobný dôchodok,
je invalidný z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %,
je osamelý rodič, ktorý sa osobne, celodenne a riadne stará o dieťa do 31 týždňov veku dieťaťa,
sa osobne, celodenne a riadne stará o dieťa, ktoré je podľa posudku príslušného orgánu dieťa s ťažkým zdravotným postihnutím,
sa osobne, celodenne a riadne stará o občana, ktorý je podľa posudku príslušného orgánu občan s ťažkým zdravotným postihnutím,
má nepriaznivý zdravotný stav, za ktorý sa na účely tohto zákona považuje choroba, porucha zdravia uznaná príslušným ošetrujúcim lekárom trvajúca nepretržite viac ako 30 dní,
sa zúčastňuje na resocializačných programoch, v rámci ktorých si nemôže zabezpečiť príjem vlastnou prácou./z toho výplyva že u ostatných je podmienka evidencie na up/

Mozno sa mylim, ale tuto logiku by som prirovnala k nasledovnemu:

Pismeno nie je samohlaska, ak je predmetne pismeno
1. b;
2. n;
3. t;
4. h.

Z toho vyplyva, ze vsetky ostatne pismena su velmi pekne.
Majka1960
13.07.11,17:04
Je to definovane v zakone o zdravotnom poisteni, ale info ma na svojej stranke napr aj VSZP:
http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=945

Za poistenca štátu sa považuje:

....
[n]fyzická osoba, ktorá poberá dávku v hmotnej núdzi alebo príspevok k dávke v hmotnej núdzi a fyzická osoba, ktorá sa spoločne posudzuje na účely posudzovania hmotnej núdze,

A co sa tyka druhej otazky, zatial neexistuje zakon, ktory by na SK umoznoval odobratie davky v hmotnej nudzi, pokial ten, kto ju pobera , stale splna podmienky zakona na jej poberanie.

Ale mne ide prave o to, ci
stale splna podmienky zakona na jej poberanie. podmienky su splnene (konkretne to vlastne pricinenie), ak sa poberatel odhlasi z evidencie nezamestnanych.
avalik
13.07.11,17:07
§ 9
Uplatnenie zákonných nárokov

(1) Ak si občan v hmotnej núdzi a fyzické osoby, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, neuplatnia svoje zákonné nároky, ktorými si môžu zabezpečiť základné životné podmienky a pomôcť si v hmotnej núdzi, nepovažujú sa za občanov v hmotnej núdzi.

(2) Zákonnými nárokmi podľa odseku 1, ktorých uplatnením je možné zabezpečiť si základné životné podmienky a pomôcť si v hmotnej núdzi, sú výživné náhradné výživné podľa osobitného predpisu, 15a) náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca podľa osobitného predpisu, 16) dávky nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia, úrazového poistenia, garančného poistenia a poistenia v nezamestnanosti podľa osobitného predpisu, 17) nároky z pracovnoprávnych vzťahov, 18) dávky výsluhového zabezpečenia 19) a opakované štátne sociálne dávky podľa osobitných predpisov, 20) okrem prídavku na dieťa.

moj nazor - kedze narok na davku v nezamestnanosti nie je, nie je ani povinnost byt evidovany na urade prace

§29
(1) Občan v hmotnej núdzi, ktorému sa vypláca dávka a príspevky, je povinný ohlásiť úradu písomne do ôsmich dní zmeny vo všetkých skutočnostiach rozhodujúcich na trvanie nároku na dávku a príspevky a na ich výplatu.
vcielkaisr
13.07.11,17:14
Mozno sa mylim, ale tuto logiku by som prirovnala k nasledovnemu:

Pismeno nie je samohlaska, ak je predmetne pismeno
1. b;
2. n;
3. t;
4. h.

Z toho vyplyva, ze vsetky ostatne pismena su velmi pekne.

Máš čudnú logiku,porovnávať neporovnateľné,však sa informuj na prislušných miestách,ale ja neverím tomu že to bude fungovať podľa tvojích predstáv a logiky,áno je treba riešiť cestovné a odbúrať zbytočnú byrokraciu,hlavne tie smiešne potvrdenky ktoré nič neriešia-ale nemysli že štát ti iba tak bude poskytovať žobračenku.Prečo je podľa teba toľko nezamestnaných v evidencii, žeby preto že ta nepodmieňuje poberanie socialných dávok a títo ľudia sa vyživajú v cestovaní a radi podliehajú šikane a byrokracii?
Mala by si byť slušnejšia k ľudom ak žiadaš o radu,nie je to ich vina ak pravné predpisy nie sú podľa tvojích predstáv,ver tomu že mnohé zákony alebo predpisy ľudom nevyhovujú,ale poraďaci o nich nerozhodujú,iba sa snažia radiť v ich inteciách,aj ke´d často je to zložité,lebo niekedy tým zákonom nerozumejú ani ich tvorcovia
Majka1960
13.07.11,17:44
Máš čudnú logiku,porovnávať neporovnateľné,však sa informuj na prislušných miestách,ale ja neverím tomu že to bude fungovať podľa tvojích predstáv a logiky,áno je treba riešiť cestovné a odbúrať zbytočnú byrokraciu,hlavne tie smiešne potvrdenky ktoré nič neriešia-ale nemysli že štát ti iba tak bude poskytovať žobračenku.Prečo je podľa teba toľko nezamestnaných v evidencii, žeby preto že ta nepodmieňuje poberanie socialných dávok a títo ľudia sa vyživajú v cestovaní a radi podliehajú šikane a byrokracii?
Mala by si byť slušnejšia k ľudom ak žiadaš o radu,nie je to ich vina ak pravné predpisy nie sú podľa tvojích predstáv,ver tomu že mnohé zákony alebo predpisy ľudom nevyhovujú,ale poraďaci o nich nerozhodujú,iba sa snažia radiť v ich inteciách,aj ke´d často je to zložité,lebo niekedy tým zákonom nerozumejú ani ich tvorcovia

Po prve, pri vsetkej ucte ku kazdemu, nemyslim, ze som mala cudnu logiku; bola to len analogia. Cudnu logiku mal podla mna prispievatel "trisestri", ktory vyvodil z podmienok neskumania narokov takpovediac zazrakom povinnost byt v evidencii nezamestnanych.

Po druhe, v com som bola neslusna, mozte mi vysvetlit?

Po tretie, ja nikoho z nicoho neobvinujem.

Po stvrte, mne nejde o to, ci su pravne predpisy podla mojich predstav alebo logiky, alebo ci mi vyhovuju, alebo nie, ale o to, ake presne su. Viete mi teda poradit Vy, ci existuje podmienka byt v evidencii nezamestnanosti alebo nie? Ak ano, tak kde je tato podmienka uvedena?

Po piate, spominate zobracenku... Opravte ma, ak sa mylim, ale podla Vas by sa davka v hmotnej nudzi mala vyplacat ako odmena za zaplatenie cestovneho, odovzdanie potvrdeniek a zabitie niekolkych dni v mesiaci?
trisestri
13.07.11,18:09
Po prve, pri vsetkej ucte ku kazdemu, nemyslim, ze som mala cudnu logiku; bola to len analogia. Cudnu logiku mal podla mna prispievatel "trisestri", ktory vyvodil z podmienok neskumania narokov takpovediac zazrakom povinnost byt v evidencii nezamestnanych.

Po druhe, v com som bola neslusna, mozte mi vysvetlit?

Po tretie, ja nikoho z nicoho neobvinujem.

Po stvrte, mne nejde o to, ci su pravne predpisy podla mojich predstav alebo logiky, alebo ci mi vyhovuju, alebo nie, ale o to, ake presne su. Viete mi teda poradit Vy, ci existuje podmienka byt v evidencii nezamestnanosti alebo nie? Ak ano, tak kde je tato podmienka uvedena?

Po piate, spominate zobracenku... Opravte ma, ak sa mylim, ale podla Vas by sa davka v hmotnej nudzi mala vyplacat ako odmena za zaplatenie cestovneho, odovzdanie potvrdeniek a zabitie niekolkych dni v mesiaci?

ty ak si tak strašne múdra čo sa pytaš?-vysvetli my svojou logikou,čo si predstavuješ pod pojmom preukazovania skutočnosti že si príjem nemožeš zabespečit vlastným pričinením?
Daš otázku,potom sa tu dohaduješ,filozofuješ,neviem čo ti bráni sa opýtat tých najkompetentnejších.
A tvoja otázka zabitých dní v mesiaci,ak máš nárok,tak ten aj podmienuje podmienky jeho poskytovania.
Mne to evokuje predstavu že chceš dávky a nemat žiadné povinosti-ak si mysliš že takto funguje-tak nehadž tu dohady,daj tu odpoved z úradu práce kde my dokážeš že nemám pravdu.Celé tvoje reakcie sú nejaké čudné,asi sa nám niekto vrátil pod novým nikom.
Majka1960
13.07.11,18:34
ty ak si tak strašne múdra čo sa pytaš?-vysvetli my svojou logikou,čo si predstavuješ pod pojmom preukazovania skutočnosti že si príjem nemožeš zabespečit vlastným pričinením?
Daš otázku,potom sa tu dohaduješ,filozofuješ,neviem čo ti bráni sa opýtat tých najkompetentnejších.
A tvoja otázka zabitých dní v mesiaci,ak máš nárok,tak ten aj podmienuje podmienky jeho poskytovania.
Mne to evokuje predstavu že chceš dávky a nemat žiadné povinosti-ak si mysliš že takto funguje-tak nehadž tu dohady,daj tu odpoved z úradu práce kde my dokážeš že nemám pravdu.Celé tvoje reakcie sú nejaké čudné,asi sa nám niekto vrátil pod novým nikom.

Preco mudra? Praveze vobec nie som mudra. Preto som zalozila temu. Na uradoch som sa uz pytala, ale vacsina byrokratov je neochotna a navyse rozni ludia na to mali rozny nazor. Stretla som sa s mnohymi pokrytcami. Preto sa pytam v tomto fore, lebo je mozne, ze niekto vie presne v ktorom zakone (ak vobec v nejakom) je stanovena tato podmienka, alebo sa snad uz s tym stretol osobne a vie mi v tom poradit.

Z prispevkov co ste napisali Vy, som logicky nedokazala vydedukovat jasnu odpoved na moju otazku.

Co sa tyka noveho nicku, neviem o com hovorite a ani ma to prilis nezaujima.

Hadat sa s nikym nechcem; prepacte ak som sa Vas dotkla tym, ze som si dovolila vyjadrit nazor na Vas prispevok. Nebolo to nic osobne.

Ak uz nemate (alebo nechcete) nic konstruktivne k tejto teme dodat, tak, prosim Vas, sustredte svoju pozornost inam. Dakujem a este raz sa ospravedlnujem ak som Vas urazila. Nechcela som.
veronikasad
13.07.11,18:46
Odkial cerpate tieto informacie, mozem sa opytat (v ziadnom pripade ich nespochybnujem, len sa pytam)?

Nemoze UPSVaR poberatelovi odnat davku, kedze sa "oficialne nesnazi" zabezpecit svoj prijem vlastnym pricinenim?
Majka, pýtaš sa ako poberatel dávky v hmotnej núdzi, alebo ti niekto "leží v žalúdku" ?
Majka1960
13.07.11,19:06
Majka, pýtaš sa ako poberatel dávky v hmotnej núdzi, alebo ti niekto "leží v žalúdku" ?

Zalezi na tom? Je to komplikované. :)
veronikasad
13.07.11,23:14
Zalezi na tom? Je to komplikované. :)
chcela by som vedieť odpoveď.
veronikasad
14.07.11,06:57
Vrátim sa k pôvodnej otázke. Poberatel dávky v hmotnej núdzi musí predložiť doklad o tom, že mu nevznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. (čiže, aby toto potvrdenie dostal, musí sa najskôr zaevidovať na UP). Potom už nemusí byť evidovaný na UP, nie je to dôvodom na zastavenie výplaty dávky v hmotnej núdzi. Na odd. dávky v HN nie je žiadna povinnosť dokladovať aktívne hľadanie zamestnania.

(informáciu mám od pracovníčky UPSVaR)
Majka1960
14.07.11,10:39
Vrátim sa k pôvodnej otázke. Poberatel dávky v hmotnej núdzi musí predložiť doklad o tom, že mu nevznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. (čiže, aby toto potvrdenie dostal, musí sa najskôr zaevidovať na UP). Potom už nemusí byť evidovaný na UP, nie je to dôvodom na zastavenie výplaty dávky v hmotnej núdzi. Na odd. dávky v HN nie je žiadna povinnosť dokladovať aktívne hľadanie zamestnania.

(informáciu mám od pracovníčky UPSVaR)

To ste zistili dnes, prosim Vas? Volali ste na urad, alebo spominana pracovnicka je Vasa osobna priatelka?

Dakujem pekne! :)
veronikasad
14.07.11,10:52
od priatelky
pepsikova
14.07.11,17:18
[QUOTE=Majka1960;1795005]To ste zistili dnes, prosim Vas? Volali ste na urad, alebo spominana pracovnicka je Vasa osobna priatelka?

Dakujem pekne! :)[/QUOTE.

...a ty máš nejaký problém čítať zákony?..alebo to nevieš?,..alebo netrafíš na úrad zistiť si informácie z prvej ruky?....alebo sa len dobre bavíš!...lebo podstata tvojej otázky ťa nejako moc neinteresuje, ale detaily nepodstatné, ťa berú až moc...
Majka1960
14.07.11,22:29
mimotemy



...a ty máš nejaký problém čítať zákony?..alebo to nevieš?,..alebo netrafíš na úrad zistiť si informácie z prvej ruky?....alebo sa len dobre bavíš!...lebo podstata tvojej otázky ťa nejako moc neinteresuje, ale detaily nepodstatné, ťa berú až moc...

Dobry den.

Keby ste namiesto pokusov o demonizaciu a insultaciu diskutujucich citali prispevky, ktore sa uz v tejto teme objavili, tak by ste snad mali vo vsetkom jasno, i ked mozno nie; nepoznam Vase schopnosti.

V zakonoch som odpoved na svoju otazku nenasla (mozno niekto iny ju nasiel, preto som sa spytala).

Na urade mi jasne odvetit nevedeli (mozno sa niekto z poradakov uz s tymto problemom stretol v praxi, napr. videl patricne rozhodnutie, preto som sa spytala).

Podstata otazky ma interesovat nemusi, lebo som ju sama polozila; interesuje ma, ci je prislusna odpoved v kontexte otazky spravna a to je naviazane na zdroj (a jeho spolahlivost), z ktoreho vychadza, a taktiez na jej aktualnost, preto som sa spytala; inak by som uverila aj tej Vasej trojdnovej lehote, napriklad.

Vobec sa dobre nebavim, no som toho nazoru, ze "ty" sa dobre nudis. Nic konstruktivne ste k diskusii nepridali, iba bohorovne irelevancie...

..

..keď človek potrebuje mzdárku, nepotrebuje sociálne dávky...či?..má plat...
..žiadosť o dávku v hmotnej núdzi sa podáva na ÚPSVaR a nevypisuje ju mzdárka, ale sociálna pracovníčka...


...mzdárka- osoba, ktorá vypočíta mzdu zamestnanca..
..dávka v hmotnej núdzi- peňažný príspevok na existenciu, odsúhlasený a poskytovaný osobe bez finančných prostriedkov..

..


...myslím, že keby si bola mzdárka viac než rok, vedela by si, kto a kedy môže či nemusí byť evidovaný na ÚP..a aj za akých okolností sa poskytuje dávka v hmotnej núdzi, ba aj čo to vlastne je...

..takže sorry...


..

.. a že si sa nespýtala , odkiaľ sú tie sankcie...:eek:

...a ty máš nejaký problém čítať zákony?..alebo to nevieš?,..alebo netrafíš na úrad zistiť si informácie z prvej ruky?....alebo sa len dobre bavíš!...lebo podstata tvojej otázky ťa nejako moc neinteresuje, ale detaily nepodstatné, ťa berú až moc...

a cire farizejstva (spravate sa agresivne k ludom, ktori maju na vec nespravny nazor, no pritom nazory Vase vlastne su z rovnakeho sudka)...


..

...ÚPSVaR odbor dávky v hmotnej núdzi skúma situáciu žiadateľa...a dávka sa poskytuje počas doby nevyhnutnosti,v ktorej oddelenie pozýva poberateľa na kontakt, kde sa pýta, či sa zmenili podmienky na poberanie dávky...a zmeny podmienok na poberanie je nutné nahlásiť do 3 dní..napr, ak sa zamestnáš, ideš dávku zrušiť a donesieš pracovnú zmluvu...
..sankcie za nedodržanie podmienok sú dosť nepríjemné..

Dakujem Vam za to, ze ste prejavili zaujem pomoct zodpovedat moju otazku a snahu aktivne sa zapojit do tejto diskusie. Cenim si to. Napriek tomu by som vsak bola rada, aby ste buď zmenili Vas povysenecky pristup a zvysili informacnu hodnotu Vasich prispevkov, alebo zvazili moznost dalej sa nezucastnovat tejto diskusie.
pepsikova
15.07.11,02:54
...podstatné je, že si už dostala odpoveď na svoju otázku...
userxx
16.09.13,04:24
"Poberatel dávky v hmotnej núdzi musí predložiť doklad o tom, že mu nevznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. (čiže, aby toto potvrdenie dostal, musí sa najskôr zaevidovať na UP). Potom už nemusí byť evidovaný na UP, nie je to dôvodom na zastavenie výplaty dávky v hmotnej núdzi. Na odd. dávky v HN nie je žiadna povinnosť dokladovať aktívne hľadanie zamestnania."

(informáciu mám od pracovníčky UPSVaR)


chcela som sa informovat ci toto stale plati...
cize ked sa dobrovolne odhlasim z evidencie UP, budem nadalej poberat davku v hmotnej nudzi ktora mi bola priznana a stat bude za mna hradit zdravotne poistenie?

nemenilo sa nic?
veronikasad
16.09.13,05:51
"Poberatel dávky v hmotnej núdzi musí predložiť doklad o tom, že mu nevznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. (čiže, aby toto potvrdenie dostal, musí sa najskôr zaevidovať na UP). Potom už nemusí byť evidovaný na UP, nie je to dôvodom na zastavenie výplaty dávky v hmotnej núdzi. Na odd. dávky v HN nie je žiadna povinnosť dokladovať aktívne hľadanie zamestnania."

(informáciu mám od pracovníčky UPSVaR)


chcela som sa informovat ci toto stale plati...
cize ked sa dobrovolne odhlasim z evidencie UP, budem nadalej poberat davku v hmotnej nudzi ktora mi bola priznana a stat bude za mna hradit zdravotne poistenie?

nemenilo sa nic?
Cituješ odpoveď viac ako dva roky starú. Informáciu žiadaj na UPSVaR - odd. dávok v hmotnej núdzi.
Štát je platitelom zdr.poistenia aj za poberatelov dávky v HN - z tohto dôvodu nemusíš byť evidovaná ako uchádzač o zamestnanie.

§ 11 zákona o zdr.poistení

n) fyzickú osobu, ktorá poberá dávku v hmotnej núdzi alebo príspevok k dávke v hmotnej núdzi, a fyzickú osobu, ktorá sa spoločne posudzuje na účely posudzovania hmotnej núdze, 45)
userxx
16.09.13,06:09
toto viem... len tam nie je zmienka ci takato osoba musi byt zaroven evidovana aj na UP alebo nie. ale kedze nie je zmienka takze asi netreba ako hovoris, inak by tam asi tato zmienka bola. nejde mi tiez do hlavi ze vsetci cigani poberaju davky v hmotnej nudzi a nikoho nevidam sa chodit hlasit na UP... :D zeby boli vsetci invalidi sa mi nezda...
derrick11
28.10.15,15:24
Prosim o radu. Osoba v Hmotnej nudzi, ktora ale nepobera davku si musí platiť zdravotné poistenie? Ja si myslim, ze nie?
veronikasad
28.10.15,15:32
Prosim o radu. Osoba v Hmotnej nudzi, ktora ale nepobera davku si musí platiť zdravotné poistenie? Ja si myslim, ze nie?
Osoba, ktorá nepoberá dávku v hmotnej núdzi, nie je v hmotnej núdzi.

Definuj bližšie akú osobu si myslel.
Ak ide o osobu dobrovolne nezamestnanú, ktorá nie je evidovaná na UP, táto si musí platiť zdr.poistenie ako samoplatitel (neplatí pre poberatelov ID)
Mária27
28.10.15,15:41
Asi chce vedieť, kedy nebude platiť zdravotné poistenie. Treba byť v evidencii na úrade práce, aj ked nepoberá dávku v hmotnej núdzi (môže ale skúsiť požiadať o ňu).
derrick11
28.10.15,16:21
Ide o osobu, ktora je v Hmotnej nudzi, ale neodpracuvava 32 hodin mesacne, preto nema narok na davku.na strankach poistovni sa pise, ze osoba ktora pobera davku v hmotnej nudzi nemusi platit. Chcem teda vediet ci sa to viaze len na poberanie davky, alebo staci byt v hmotnej nudzi
derrick11
28.10.15,16:24
Len pripominam, ze hmotna nudza a evidencia na UP su dve odlisne stavy. Cize osoba nemusi byt evidovana na UP, aby za nu poistenie platil štát
veronikasad
28.10.15,16:25
Ide o osobu, ktora je v Hmotnej nudzi, ale neodpracuvava 32 hodin mesacne, preto nema narok na davku.na strankach poistovni sa pise, ze osoba ktora pobera davku v hmotnej nudzi nemusi platit. Chcem teda vediet ci sa to viaze len na poberanie davky, alebo staci byt v hmotnej nudzi

Štát platí zdr.poistenie len za osoby, ktoré poberajú dávku v hmotnej núdzi. Ak nie je evidovaný na UP ako uchádzač o zamestnanie a zdr.poistený z tohto titulu, zdr.poistenie si musí platiť sám ako samoplatitel.

§ 11 zákona o zdr.poistení

n) fyzickú osobu, ktorá poberá dávku v hmotnej núdzi alebo príspevok k dávke v hmotnej núdzi, a fyzickú osobu, ktorá sa spoločne posudzuje na účely posudzovania hmotnej núdze, 45)