tomas112
13.07.11,13:23
...zobrať na svoje meno úver - samozrejme že len ústne donútený. Tak pekne krásne napochodovali asi 5ti takýto zamestnanci (vrátane môjho brata) do banky a spolu so zamestnávateľom a nejakým jeho známym spísali úverové zmluvy na vlastné meno, avšak úverové prostriedky išli na účet zamestnávateľa. Toto celé sa udialo pred cca 4-5 rokmi. Medzitým bráxo odišiel pracovať do ČR a jeho zamestnávateľ sa pohybuje na trase Taliansko-Slovensko...je dosť ťažké sa s ním skontaktovať. Avšak - keďže bol bráxo v Prahe a nemohol preberať doporučenú poštu, prišla mu medzičasom nejaká upomienka, potom ďalšia a následne aj nejaká exekútorská výzva. Boli sme teda na exekučnom úrade, že o čo ide - no a samozrejme - bratov bývalý zamestnávateľ prestal splácať. Resp. oneskoril sa o nejaké dva-tri mesiace - teraz platí údajne ďalej. Avšak za tie dva-tri mesiace to dostali do rúk exekútori a navýšili si tam svoje trovy. Moja otázka je, či existuje nejaká možnosť donútiť tohto dlžníka - exzamestnávateľa môjho brata k tomu, aby si svoj úver riadne splatil do konca + splatil aj exekučný poplatok. Možno som to trošku obšírne rozpísal - ale dúfam že je tam všetko podstatné. Pre úplnosť ešte uvádzam, že nemajú spísanú medzi sebou žiadnu zmluvu o úvere alebo pôžičke, ani uznanie dlhu. Dlžník proste v tom čase využil svoju pozíciu zamestnávateľa a keďže brat a jeho kolegovia boli mladí a naivní (bola to ich prvá práca), podpísali. Je tu však možné dokázať, že prostriedky boli poskytnuté na účet zamestnávateľa (teda predpokladám že by sa to malo cez banku dať doložiť)....ďakujem dopredu za všetky tipy a odporúčania
ivka70
13.07.11,11:35
Za chyby sa plati.
Nikto nedrzal pred bratom pistol a nedonutil ho uverove zmluvy podpisat, tym skor odovzdat peniaze na ucet zamestnavatela bez akehokolvek dokladu o pozicke penazi.

Mozno by mali sancu dat "podnikatela" na sud, keby sa dohodli vsetci rovnako postihuti, ale je otazne, ci by cosi vysudili.

Brat by mal okamzite riesit exekutora, dohodnut si splatky a a kazdopadne pri podobnom hlupom kroku si velmi dobre premysliet, ci mu akekolvek zamestnanie stoji za to.
arizona
13.07.11,11:35
Ufff!
Asi mozu byt radi, ze aspon ako tak splaca..:rolleyes:

Mozu napisat dlznikovi vyzvu na uhradenie dlznej ciastky./cela suma, ktoru vymaha exekutor+ trovy/

Ak neuhradi,asi ju budu musiet zaplatit dlznici a potom si ziadat zaplatit od dlznika, hoci aj sudnou cestou.

Ale chalani to budu mat tazke,aby dokazali, ze oni vlatne brali uver pre niekoho ineho. Bolo to dost naivne...:eek::confused:
Asi by bolo najlepsie navstivit nejakeho pravnika,ktoremu dodate vsetky podklady a bude vediet poradit presnejsie. Cim skor, tym lepsie,lebo dlh zbytocne narasta...
tomas112
13.07.11,11:49
hm...no veď to isté som mu povedal aj ja - bola to strašná naivita od nich (a hlavne - s nikým sa ani len neporadili)....ono to je tak, že každý z tých chalanov má vlastne samostatný úver...ale na úverovej zmluve nie je ich číslo účtu, kam majú byť poskytnuté peniaze, ale je tam číslo účtu exzamestnávateľa...aj peniaze z úveru išli z banky priamo na účet exzamestnávateľa - nebolo to teda tak, že by brácho vybavil úver, dostal peniaze a potom ich posunul zamestnávateľovi....myslíte že by sa týmto dalo argumentovať (podľa pohybu peňazí medzi účtami)? teda - že predmetný úver nečerpali oni, ale ich zamestnávateľ....ja viem, že teraz je už neskoro špekulovať - uvažovať mali skôr....ale predsa len, ak by sa s tým dalo čosi robiť - každá rada dobrá....
inak - tiež som bratovi povedal, že môžu byť ešte radi, že to týpek ako-tak spláca - vlastne aj na základe tých splátok je zrejmé, kto ich spláca a odkiaľ tie prostriedky na splátku úveru idú....ďakujem za reakcie....