grafmart
13.07.11,14:34
Ahojte,
som v koncoch...od 1.1.2011 som na MD...živnosť som si neprerušila,
na SP mi povedali, že môžem podnikať (t.j. vystavovať faktúry).
Teraz mi známa povedala, že síce môžem podnikať, ale iba do určitého obratu!!!

Ako to teda je? Aký obrat môžem mať počas materskej ako SZČO aby som o ňu neprišla, resp. ak ho prekročím, čo mi z toho vyplinie, platiť nejaké odvody? (teraz som od odvodov do SP oslobodená)

Ďakujem pekne za každú radu.
veronikasad
13.07.11,12:39
Ahojte,
som v koncoch...od 1.1.2011 som na MD...živnosť som si neprerušila,
na SP mi povedali, že môžem podnikať (t.j. vystavovať faktúry).
Teraz mi známa povedala, že síce môžem podnikať, ale iba do určitého obratu!!!

Ako to teda je? Aký obrat môžem mať počas materskej ako SZČO aby som o ňu neprišla, resp. ak ho prekročím, čo mi z toho vyplinie, platiť nejaké odvody? (teraz som od odvodov do SP oslobodená)

Ďakujem pekne za každú radu.
v akej oblasti podnikaš ? Činnosť počas materskej si vykonávala osobne, alebo máš zamestnanca ?
grafmart
13.07.11,12:49
v akej oblasti podnikaš ? Činnosť počas materskej si vykonávala osobne, alebo máš zamestnanca ?

vydavateľská činnosť...zamestnanca nemám, pomáha mi s tým síce mama, ale bez mzdy. V podstate vydávam veci, čo som urobila ešte pred materskou, ale faktúrujem za ne až teraz ako išli do tlače.
veronikasad
13.07.11,12:51
vydavateľská činnosť...zamestnanca nemám, pomáha mi s tým síce mama, ale bez mzdy. V podstate vydávam veci, čo som urobila ešte pred materskou, ale faktúrujem za ne až teraz ako išli do tlače.
Mama je dôchodkovo poistená (zamestnaná alebo poberatel dôchodku ?)
mizu24
13.07.11,12:52
Ahojte,
som v koncoch...od 1.1.2011 som na MD...živnosť som si neprerušila,
na SP mi povedali, že môžem podnikať (t.j. vystavovať faktúry).
Teraz mi známa povedala, že síce môžem podnikať, ale iba do určitého obratu!!!

Ako to teda je? Aký obrat môžem mať počas materskej ako SZČO aby som o ňu neprišla, resp. ak ho prekročím, čo mi z toho vyplinie, platiť nejaké odvody? (teraz som od odvodov do SP oslobodená)

Ďakujem pekne za každú radu.

... o materskú neprídeš, nie je to limitované


Ďalšie dôležité zmeny v ZP pre poistencov štátu od 01.01.2011:



štát platí poistné aj v prípade, ak osoby, za ktoré platí poistné štát majú príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b (§ 11 ods. 8). To znamená, že za poistencov štátu, ktorí sú zároveň aj zamestnancami alebo SZČO (samostatne zárobkovo činné osoby) budú platené preddavky na poistné na zdravotné poistenie z oboch týchto činností.


Príklady:

- dôchodca (alebo iný poistenec štátu), ktorý bol v roku 2010 považovaný za SZČO a podával ročné zúčtovanie, platí preddavky v takej výške, ako si ich vypočítal v rámci podaného ročného zúčtovania za rok 2009, (napr. v podanom ročnom zúčtovaní si vypočítal preddavok 15 Eur, ten bude odvádzať do 31.12.2011). V ročnom zúčtovaní za rok 2011 však bude musieť doplatiť poistné najmenej do minima nakoľko pri vykonávaní RZ za rok 2011 sa už nebude prihliadať na súbeh poistenec štátu a SZČO

- dôchodca (alebo iný poistenec štátu), ktorý nebol v roku 2010 považovaný za SZČO a v zmysle právnej úpravy po 01.01.2011 sa za SZČO osobu považovať bude (bude mať príjem podľa § 6 zákona o dani z príjmov), od 01.01.2011 bude platiť preddavky v minimálnej výške t. j. 46.06 Eur, okrem dôchodcu alebo iného poistenca štátu, ktorý sa stal SZČO na základe príjmu z prenájmu.
veronikasad
13.07.11,12:56
mizu24, grafmart sa pýta na odvody do SP
grafmart
13.07.11,12:59
Mama je dôchodkovo poistená (zamestnaná alebo poberatel dôchodku ?)

mama je nezamestnaná, momentálne na PN.
mizu24
13.07.11,13:01
mizu24, grafmart sa pýta na odvody do SP

ešte som neprišla na to ako sa odpovedá pod text, tak to len skopírujem

ja som z toho vydedukovala, že sa pýta celkovo na odvody, lebo ja som mala podobný prípad, že som neplatila nič, lebo všade mi tvrdili, že nemusím, a keď som si urobila RZZP, tak som bola v škodu, teraz mám splátkový kalendár v ZP, ktorý už našťastie končí, tak som na to radšej upozornila...
veronikasad
13.07.11,13:03
mama je nezamestnaná, momentálne na PN.Počas poberania materského by si nemala mať príjem (neplatí pre rodičovský príspevok). Mamina nie je dôchodkovo poistená, nemôže ti vypomáhať.

Ak budeš mať príjem aj počas rod. dovolenky, povinným platitelom od 1.7.2012 sa staneš v prípade, ak tvoj príjem za rok 2011 presiahne 12-násobok min.vymer.základu.

Aký príjem (tržby) si mala za rok 2010 ?
grafmart
13.07.11,13:03
... o materskú neprídeš, nie je to limitované


Ďalšie dôležité zmeny v ZP pre poistencov štátu od 01.01.2011:



štát platí poistné aj v prípade, ak osoby, za ktoré platí poistné štát majú príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b (§ 11 ods. 8). To znamená, že za poistencov štátu, ktorí sú zároveň aj zamestnancami alebo SZČO (samostatne zárobkovo činné osoby) budú platené preddavky na poistné na zdravotné poistenie z oboch týchto činností.

Príklady:

- dôchodca (alebo iný poistenec štátu), ktorý bol v roku 2010 považovaný za SZČO a podával ročné zúčtovanie, platí preddavky v takej výške, ako si ich vypočítal v rámci podaného ročného zúčtovania za rok 2009, (napr. v podanom ročnom zúčtovaní si vypočítal preddavok 15 Eur, ten bude odvádzať do 31.12.2011). V ročnom zúčtovaní za rok 2011 však bude musieť doplatiť poistné najmenej do minima nakoľko pri vykonávaní RZ za rok 2011 sa už nebude prihliadať na súbeh poistenec štátu a SZČO

- dôchodca (alebo iný poistenec štátu), ktorý nebol v roku 2010 považovaný za SZČO a v zmysle právnej úpravy po 01.01.2011 sa za SZČO osobu považovať bude (bude mať príjem podľa § 6 zákona o dani z príjmov), od 01.01.2011 bude platiť preddavky v minimálnej výške t. j. 46.06 Eur, okrem dôchodcu alebo iného poistenca štátu, ktorý sa stal SZČO na základe príjmu z prenájmu.

ďakujem, to sa týka ZP, a čo to SP? budem niečo doplácať?
grafmart
13.07.11,13:11
Počas poberania materského by si nemala mať príjem (neplatí pre rodičovský príspevok). Mamina nie je dôchodkovo poistená, nemôže ti vypomáhať.

Ak budeš mať príjem aj počas rod. dovolenky, povinným platitelom od 1.7.2012 sa staneš v prípade, ak tvoj príjem za rok 2011 presiahne 12-násobok min.vymer.základu.

Aký príjem (tržby) si mala za rok 2010 ?

mama poistená dôchodkovo je, je dlhodobo PN, až po ukončení PN vlastne bude nezamestnaná (pred PN bola zamestnaná).

príjem za rok 2010 som mala cca 7500 eur.
veronikasad
13.07.11,13:14
mama poistená dôchodkovo je, je dlhodobo PN, až po ukončení PN vlastne bude nezamestnaná (pred PN bola zamestnaná).Súhlasím, ak pracovný pomer ešte trvá. Počas PN-ky by ale mala dodržiavať liečebný režim - nie pracovať.

príjem za rok 2010 som mala cca 7500 eur.
Prekročila si príjem na povinnú registráciu. Od začiatku poberania RP si povinne dôchodkovo poistenou osobou. Informuj sa v SP, či nestačí prehlásenie, že výkon práce vykonáva iná osoba


odpoveď v texte
grafmart
13.07.11,13:21
mama poistená dôchodkovo je, je dlhodobo PN, až po ukončení PN vlastne bude nezamestnaná (pred PN bola zamestnaná).Súhlasím, ak pracovný pomer ešte trvá. Počas PN-ky by ale mala dodržiavať liečebný režim - nie pracovať. Veď v podstate nejde o prácu, pomáha mi iba s vystavením faktúry raz za 2 mesiace.

príjem za rok 2010 som mala cca 7500 eur.
Prekročila si príjem na povinnú registráciu. Od začiatku poberania RP si povinne dôchodkovo poistenou osobou. Informuj sa v SP, či nestačí prehlásenie, že výkon práce vykonáva iná osoba V SP mi povedali, že keď skončím MD mám sa pred nástupom na RD prihlásiť. Neviem ako je to ale teraz s mojou MD keď mám ten príjem...mám niečo platiť? Môžu mi zobrať materskú?


odpoveď v texte
Jana Motyčková
13.07.11,13:55
Počas poberania materského by si nemala mať príjem (neplatí pre rodičovský príspevok). Mamina nie je dôchodkovo poistená, nemôže ti vypomáhať.

Ak budeš mať príjem aj počas rod. dovolenky, povinným platitelom od 1.7.2012 sa staneš v prípade, ak tvoj príjem za rok 2011 presiahne 12-násobok min.vymer.základu.

Aký príjem (tržby) si mala za rok 2010 ?
Nesúhlasím.
Počas poberania materského môže mať príjem zo szčo bez problémov a bez obmedzenia príjmu.
Počas poberania materského odvody do SP neplatí ani preddavky do ZP, ale do ZP doplatí podľa zskutočného základu dane na základe rzzp.
Počas poberania rodičovského prísevku má dve možnosti :
- nevykonávať činnosť szčo - dá prerušenie do SP a dôchodkové bude platiť štát (treba dať na to prihlášku)
- alebo vykonávať činnosť szčo - potom bude platiť poistné do SP
ZP počas poberania RP zaplatí zo skutočnéo príjmu na základe rzzp, preddavky platí, ak jej vyšli v rzzp za rok 2009.
grafmart
14.07.11,14:21
Nesúhlasím.
Počas poberania materského môže mať príjem zo szčo bez problémov a bez obmedzenia príjmu.
Počas poberania materského odvody do SP neplatí ani preddavky do ZP, ale do ZP doplatí podľa zskutočného základu dane na základe rzzp.
Počas poberania rodičovského prísevku má dve možnosti :
- nevykonávať činnosť szčo - dá prerušenie do SP a dôchodkové bude platiť štát (treba dať na to prihlášku)
- alebo vykonávať činnosť szčo - potom bude platiť poistné do SP
ZP počas poberania RP zaplatí zo skutočnéo príjmu na základe rzzp, preddavky platí, ak jej vyšli v rzzp za rok 2009.
Ďakujem...presne takto som to chápala aj ja, len ma zmiatla ta moja známa :) ...už som sa bála, že prídem kvôli podnikaniu o materskú.

Takže teraz neplatím nič...a po skončení materskej pred nástupom na rodičovskú sa pôjdem prihlásiť do SP a budem platiť poistné.