igi58
13.07.11,15:32
Dobry deň, potreboval by som poradiť s problemom: v radovej záatavbe vlastním pozemok s vodovodnym napojením na verejný vodovod. Situácie je taká, že pod verejnou asfaltovou cestou je vedenie vody a odbočka na pozemok je opatrená uzáverom priamo vov vozovke. Odbočka je dlhá ca 5 m z toho 3 m za hranicou pozemku a končí vodomernou šachtou s meračom spotreby a ventilom. Niekde na tomto poslednom úseku, t.j. medzi cestným uzatváracím ventilom a hranicou pozemku došlo k poškodeniu vedenia a úniku vody. Kto je zedpovedný za opravu vodovodného vedenia v tejto časti? BVS mi uzavretím cestného ventilu odstavila vodu a veraj si to mám riešiť sám včetne výkopu, prípadne rozbitia asfaltu na ceste a chodníku.
Ďakujem
igi58
Lotarka
13.07.11,17:50
http://www.porada.sk/t82119-p2-zatopena-vodovodna-sachta.html

je tam pripojená citácia aj číslo zákona
hugho
19.07.11,08:47
Podla platneho zakona je vlastnik ten na koho naklady bola vodovodna pripojka zriadena. Vodarne rady si vysvetluju zakon po svojom, pretoze v novelizacii v r.2002 je uz zabudovane ze vodovodnu pripojku si zriaduje stavebnik, cize po tomto roku je zrejme kto je vlastnik, ale vybudovana pred rokom 2002, je vlastnikom ten kto znasal naklady, pokial ovsem nejakou zmluvou tento vlastnik nepreviedol vlastnictvo na ineho. V zakone je jednoznacne uvedene vlastnictvo pripojky pred ucinostou zakona t.j. pred r. 2002 ostava nezmenene. Pekne to bolo ukazane v Markize v Lamparni asi jun-jul 2010.
Lotarka
20.07.11,07:05
V zakone je jednoznacne uvedene vlastnictvo pripojky pred ucinostou zakona t.j. pred r. 2002 ostava nezmenene. Pekne to bolo ukazane v Markize v Lamparni asi jun-jul 2010.

Kde konkrétne v zákone je to uvedené. Neviem to nájsť :rolleyes:. Díky
hugho
20.07.11,07:25
442/2002 Z.z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách, paragraf 4 odst. 7 a paragraf 42 odst. 7
Lotarka
20.07.11,08:21
hugho
25.07.11,11:48
este by chcel tento vlastnicky problem doplnit....vodarne sa odvolavaju na vyhlasku 154/1978 kde boli pripojky definovane inak ako teraz, tato vyhlaska bola novelizovana vyhlaskou 15/1989 kde sa pripojka delila na verejnu a domovu....vo vseobecnosti platilo ze verejna vodovodna pripojka bola na verejnom priestranstve a domova od miesta kde opustila verejne priestranstvo. Preto plati toto definovanie, kedze zakon 442/2002 stanovuje ze vlastnicke pomery pred jeho ucinnostou sa nemenia.
potocc
10.10.12,16:57
Teraz mi vznikol tento problém.Prišli vodari zamerali poruchu,mimo môjho pozemku,pod cestou.Ja som napojený na vodovod na druhej strane
cesty.Prišiel doporučený list z príkazom odstraniť túto poruchu do 3 dni,potom mi vodu odstavili.Moje potrubie bolo montované v roku 1981.
Poslal som odvolanie na §42 ods.7 a čakám na odpoved.Este mi bolo povedané,že podľa nejakej vyhlášky som mal na nich previesť vlastníctvo prípojky.Nastal další problém a to hádky v rodine.Rýchlo rozkopať cestu a chodník kým je pekné počasie.Dnes sa teda rozkopala obecná cesta,chodník a napojilo sa nové potrubie umelohmotné a to všetko na vlastné náklady.Prosím porad,čo mám robiť.Na koho alebo na aký úrad sa obrátiť.Porad ešte ako sa dostať k Lamparni,lebo ked som na ťukal presné údaje aj tak mi to nenašlo.Treba si k tomu vari predplatiť Voyo?Nemaš náhodou to nahraté?
hugho
11.10.12,11:19
ja osobne som BVS vratil navrh novej zmluvy kde v obchodnych podmienkach je definovane ze vlastnik nehnutelnosti je vlastnikom vodovodnej pripojky.....upozornil som ich na rozpor so zakonon kde je to presne stanovene kto je vlastnikom podla zakona a zaroven som dal stanovisko ze poziadam sudnou cestou o urcenie vlastnictva, kedze bez mojho vedomia a suhlasu mi nie je mozne podsuvat vlastnictvo veci.