mončika
13.01.06,19:55
Čaute, môže mi niekto pomôcť s nasledovným problémom?
Máme český účtovný softvér, keď máme nejaký problém opravia nám chyby na diaľku na našom serveri /je umiestnený v našej kancelárii, šiže na Slovensku/. Potom nám túto službu vyfakturujú. Máme z nej odvádzať zrážkovú daň?
Vladimír Ozimý
14.01.06,10:10
no ja by som to rad rozobral.....tiez ma to zaujima takze...

Podla mna ak by sa mal nejaky ten paragraf toho tykat tak jedine paragraf 43 ods 2(ak sem spadajú treba odviest zrazkovu dan), ktorý sa odvoláva na paragraf 16 ods 1 pism c,d,e(prve tri body)
-paragraf 16 ods 1 pism c) sa tyka poradenstva - myslim ze to sa toho netyka
-paragraf 16 ods 1 pism d) sa tyka umeleckych vykonov - tiez sa toho netyka
-paragraf 16 ods 1 pism e) bod 1 - odplaty za poskytnutie práva na použitie alebo za pouzitie predmetu priemyselneho vlastnictva (software,know-how) - to by sa toho mohlo tykat

teraz je vsak dolezite zadefinovat kedy nastava podmienka zrazkovej dane...musi ist o danovnika s obmedzenou danovou povinnostou, ktory poskytuje sluzby v ramci SR. no odbocim trochu v zakone o DPH v paragrafe 15 je definovanie miesto dodania sluzby...pre sluzby takehoto charakteru je miesto dodania krajina v ktorej sa dane sluzby poskytuju to jest SR (paragraf 15 ods 7a 8).

no z toho mi logicky vychadza ze dochadza k plneniu v ramci SR a tym padom by mala byt vykonana zrazkova dan...

rad by som bol keby sa ludia pridali prajem krasny vikend
Tweety
14.01.06,10:30
Čaute, môže mi niekto pomôcť s nasledovným problémom?
Máme český účtovný softvér, keď máme nejaký problém opravia nám chyby na diaľku na našom serveri /je umiestnený v našej kancelárii, šiže na Slovensku/. Potom nám túto službu vyfakturujú. Máme z nej odvádzať zrážkovú daň?
Naša spoločnosť obchoduje so zahraničnými partnermi nejaký ten piatok, nenakupujeme tovar, ide o služby softvérové, ale ak nám fakturujú licencie, alebo my naopak poskytneme, tak uplatňujem zrážkovú daň podľa krajiny,ktorej sa to týka. ;)
Vladimír Ozimý
14.01.06,11:10
..................................
ALBO
14.01.06,17:22
Čaute, môže mi niekto pomôcť s nasledovným problémom?
Máme český účtovný softvér, keď máme nejaký problém opravia nám chyby na diaľku na našom serveri /je umiestnený v našej kancelárii, šiže na Slovensku/. Potom nám túto službu vyfakturujú. Máme z nej odvádzať zrážkovú daň?
Treba rozlišovať 2 veci: licenciu a službu. Ak ide o licenciu zrazíte zrážkovú daň podľa zmluvy s českom.V tomto prípade ide o službu, údržbu SW a služba podľa zmluvy s českom nepodlieha zrážkovej dani, takže nerobíte zrážku.
Lienočka
16.01.06,14:39
Poraďte mi, prosím.
Sme PO cez internet si stiahneme softvér a následne si musíme zakúpiť licenciu na užívanie na určité obdobie. My to, ale nakupujeme cez sprostredovateľa, napr. sprostredkovateľ je z Nemecka, ale koná v mene a na účet určitej osoby napr. v Izraeli. Na faktúre máme uvedený tento text, že koná v mene osoby z Izraela, ale úhradu mám vykonať jemu do Nemecka. Nemám žiadne skúsenosti so zrážkovou daňou, alebo zabezpečením dane a čím ďalej študujem materiály tým mám pocit, že tomu menej rozumiem.

Voči komu mám uplatňovať zrážkovú daň, alebo zabezpečenie dane, voči sprostredkovateľovi, ktorý prijíma platbu, alebo vlastníkovi licencie, ktorý ju vlastne ponúka.
Ako sa vlastne postupuje, ja uhradím celú faktúrovanú sumu dodávateľovi a plus z toho odvediem ešte daň podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdaneni, alebo sumu na úhradu ponížim o daň, ktorú mám zaplatiť a uhradím dodávateľovi len ten rozdiel? Ako sa to zaúčtuje? Ocenila by som nejaký príklad s postupom.
Ako zaúčtujem zaplatenú daň ? Ako preddavok a pri daňovom priznaní si uplatním zaplatené preddavky ? To znamená, že zaplatená daň mi nejde do nákladov ?
Som zúfalá, lebo konateľ nakúpil takto 30.12.2005 softvér od troch rôznych firiem a zaplatil k tomu svojou vlastnou kreditnou kartou. A ja mám teraz čarovať.
Čo sa týka DPH, záväzok evidujem voči tomu na účet koho sprostredkovateľ koná. Ak je evidovaný ako platca DPH uvádzajú mi tam jeho IČ DPH.


Ďakujem za každý príspevok.
boitana
16.02.06,16:43
ahojte,moze mi niekto poradit,dcera studentka VS ma vo firme vlozene financne prostriedky-na emitovane dlhopisy,vynos sa vyplaca 1/4 a firma jej vynos pri vyplate aj zdanuju podla §43, a ja by som chcela vediet ci vybranim tejto dane je splnena danova povinost-alebo to ma povazovat za preddavok a moze si tento predavok pri podani danoveho priznania DU ziadat o vratenie? dakujem
Katija
16.02.06,17:12
ahojte,moze mi niekto poradit,dcera studentka VS ma vo firme vlozene financne prostriedky-na emitovane dlhopisy,vynos sa vyplaca 1/4 a firma jej vynos pri vyplate aj zdanuju podla §43, a ja by som chcela vediet ci vybranim tejto dane je splnena danova povinost-alebo to ma povazovat za preddavok a moze si tento predavok pri podani danoveho priznania DU ziadat o vratenie? dakujemÁno môže podať DPFO typ B. Umožňuje jej to § 43 ods. 7 zákona 595/2003 Z.z. Ak bude preplatok na dani vyšší ako 100,- Sk, tak jej ho DÚ vráti. Katija:):cool:
boitana
16.02.06,20:14
dakujem ti za radu ,trosku ma tam plietol §43 odst 6 ,nemam momentalne po ruke zakon tak nemozem citovat- este raz dakujem -krasny vecer ti prajem