ingak
14.07.11,00:22
Kúpili sme auto 27.3. a nahlásené na DU bolo 28.3. (deň vzniku daňovej povinnosti). Keď sa chcem vyhnúť zložitejšiemu postupu, že účtovné a daňové odpisy nie sú rovné, môžem sa rozhodnúť, že ich budem považovať za rovné. Keď ale začnem odpisovať od 4/2011, tak bude mi chybat hodnota z účtovných odpisov za prvé tri mesiace oproti daňovým. Ak sa to účtovne môže, ako ich vyrovnám, aby na konci roka som ich mala rovné?
V máji sme kúpili riadiacu jednotku do auta na kontrolu pohybu auta za 164 EUR. Ako technické zhodnotenie by som to neposudzovala (hodnota nie je vysoká), tak kam to naúčtovať do spotreby 501AE alebo drobný majetok? Firme, ktorá nám riadiacu jednotku do auta založila a naprogramovala platíme mesačne poplatok za monitoring.
KEJKA
14.07.11,04:59
Kúpili sme auto 27.3. a nahlásené na DU bolo 28.3. (deň vzniku daňovej povinnosti). Keď sa chcem vyhnúť zložitejšiemu postupu, že účtovné a daňové odpisy nie sú rovné, môžem sa rozhodnúť, že ich budem považovať za rovné. Keď ale začnem odpisovať od 4/2011, tak bude mi chybat hodnota z účtovných odpisov za prvé tri mesiace oproti daňovým. Ak sa to účtovne môže, ako ich vyrovnám, aby na konci roka som ich mala rovné?.......nevyrovnáš, úplne ukážkový prípad, že sa UO=DO použiť nedá. Každé riešenie vedúce k "vyrovnaniu" je chybné.
V máji sme kúpili riadiacu jednotku do auta na kontrolu pohybu auta za 164 EUR. Ako technické zhodnotenie by som to neposudzovala (hodnota nie je vysoká), tak kam to naúčtovať do spotreby 501AE alebo drobný majetok? Firme, ktorá nám riadiacu jednotku do auta založila a naprogramovala platíme mesačne poplatok za monitoring.
to t.z. by som dala na 501-drobný majetok a nechala v operatívnej evidencii.
ingak
14.07.11,07:14
Ďakujem za radu. Tak budem odpisovat účtovne odpisy a potom rozdiel medzi daňovými a účtovnými upravím v daňovom priznaní, keď iný postup nie je košér.
KEJKA
14.07.11,07:15
presne tak, šikulka.
topper1
10.02.12,12:01
nie je členenie odpisov na daňové a účtovné zbytočnou komplikáciou?
Prečo účtovať o účtovných odpisoch, keď ich v daňovom priznaní zrovnám s daňovými?...aby som dodržal zákon o účtovníctve?
Ak sa daňové odpisy rovnajú účtovným...porušujem zákon o účtovnictve len v roku zaradenia do majetku, mám pravdu?
Prečo nemôžu byť daňové odpisy určene takto:
1. skupina: 48 mesiacov odpisu od dátumu zaradenia
2. skupina: 72 mesiacov odpisu od dátumu zaradenia
atď
.... a potom by sa účtovné odpisy mohli rovnať daňovým a nekomplikovalo sa to dvojitou evidenciou odpisov a pripočitateľnými položami...
Stefan2005
10.02.12,13:35
Prečo účtovať o účtovných odpisoch, keď ich v daňovom priznaní zrovnám s daňovými?...aby som dodržal zákon o účtovníctve?...

v DP sa nezrovnávajú, ale vykazuje sa rozdiel medzi nimi a o daný rozdiel sa upravuje základ dane

áno, aby sa dodržal zákon o účtovníctve a postupy účtovania


Prečo nemôžu byť daňové odpisy určene takto:
1. skupina: 48 mesiacov odpisu od dátumu zaradenia
2. skupina: 72 mesiacov odpisu od dátumu zaradenia
...

... ale veď sú už tak určené :)
dogicka
10.02.12,13:46
nie je členenie odpisov na daňové a účtovné zbytočnou komplikáciou?
Prečo účtovať o účtovných odpisoch, keď ich v daňovom priznaní zrovnám s daňovými?...aby som dodržal zákon o účtovníctve?
Ak sa daňové odpisy rovnajú účtovným...porušujem zákon o účtovnictve len v roku zaradenia do majetku, mám pravdu?
Prečo nemôžu byť daňové odpisy určene takto:
1. skupina: 48 mesiacov odpisu od dátumu zaradenia
2. skupina: 72 mesiacov odpisu od dátumu zaradenia
atď
.... a potom by sa účtovné odpisy mohli rovnať daňovým a nekomplikovalo sa to dvojitou evidenciou odpisov a pripočitateľnými položami...

Podľa novely zákona o dani z príjmu, sa mení výpočet daňových odpisov v závislosti od mesiaca zaradenia. Splní sa ti tvoja predstava :D (aj moja)
marjankaj
10.02.12,14:00
Podľa novely zákona o dani z príjmu, sa mení výpočet daňových odpisov v závislosti od mesiaca zaradenia. Splní sa ti tvoja predstava :D (aj moja)
A skúšala si po "novom" aj počítať zrýchlené odpisy?:---
dogicka
10.02.12,14:17
A skúšala si po "novom" aj počítať zrýchlené odpisy?:---

Ani náhodou, nebudem si komplikovať život :)
Stefan2005
10.02.12,14:47
A skúšala si po "novom" aj počítať zrýchlené odpisy?:---

Janko, ani ja som neskúšal - už len čakám, kedy budeš mať prepracované tie fajnové excelovské tabuľky na novú metodiku 2012 ;)
marjankaj
10.02.12,14:49
Janko, ani ja som neskúšal - už len čakám, kedy budeš mať prepracované tie fajnové excelovské tabuľky na novú metodiku 2012 ;)
Odsúvam to až po daňových priznaniach. Snáď nehorí.;)
Kristina27
10.02.12,15:20
Podľa novely zákona o dani z príjmu, sa mení výpočet daňových odpisov v závislosti od mesiaca zaradenia. Splní sa ti tvoja predstava :D (aj moja)

To platí od 1.1.2012, však?
DHM obstaraný v 12/2011 - ešte postupujeme po starom, MO (OC/48)x1 mesiac, DO 1/4 z OC (rovnomerné o.) ???
KEJKA
10.02.12,15:37
ak je obstaraný, ale hlavne zaradený do používania do 31.12.2011, tak áno - po starom.
Kristina27
10.02.12,15:40
áno, aj zaradený do používania v 12/2011
topper1
13.02.12,09:53
Podľa novely zákona o dani z príjmu, sa mení výpočet daňových odpisov v závislosti od mesiaca zaradenia. Splní sa ti tvoja predstava :D (aj moja)

no super, teraz ste mi dali informaciu, ktorá mi fakt unikla...dakujem. Takze od 1.1.2012 sa účtovne odpisy môžu rovnať daňovým a bude to v poriadku aj z pohľadu zákona o účtovníctve...je to tak?
dogicka
14.02.12,06:39
no super, teraz ste mi dali informaciu, ktorá mi fakt unikla...dakujem. Takze od 1.1.2012 sa účtovne odpisy môžu rovnať daňovým a bude to v poriadku aj z pohľadu zákona o účtovníctve...je to tak?

V podstate áno. Ale len v prípade, že v niektorom roku neprerušíš odpisovanie. Vtedy sa ti účtovné odpisy nebudú rovnať daňovým (nakoľko účtovné odpisy nie je možné prerušiť).
Jaro_
15.03.12,15:16
Ahoj, čo mám prosím rozumieť pod riadiacou jednotkou do auta? Ja síce podníkám v malom, ale rozmýšľal som, že aj na 2-3 autá vo firme by sa mohlo nejaké zariadenie hodiť. Nech mám náklady pod kontrolou. Robil som si prieskum a vid tu monitoring vozidiel (http://www.movys.sk/monitorovanie.html) robi napriklad Movys. Ostatne zariadenia sa mi zdaju pridrahe, tu sa mi vcelku paci, ze ak sa zaviazes na 2 roky alebo niekolko mesiacov, nemusís platit za "hardware" .
Som v tomto ale amater a necham si teda rad poradit.