bibitraub
14.07.11,04:26
Chcem sa spýtať aké máte skúsenosti s potrebou evidovať a preukázať jazdy

DPH z PHL si uplatňujem v plnej výške. Mám 1 tankovanie nádrže mesačne. Kladú veľký dôraz na knihu jázd pri DPH kontrole?


Prosím, viete mi niekto vysvetliť ako to je s knihou jázd - nechce sa mi viesť knihu jázd tak uplatním iba výdavky na phl vo výške 80% - to je daň z príjmu. Pani na DU mi tvrdila, že áno je to tak, ale v žiadnom prípade sa tých 20% nesmie využívať na súkromné účely, lebo potom by sa aj ostatné výdavky súvisiace s autom museli krátiť na 80%. Predpoklad je, že auto je majetok firmy, využíva sa výlučne na pracovné účely ale kniha sa nevedie tak na konci roka 20% z phl odpočítam. Ale tým potom dph počas roka uplatňujem celú, keďže auto využívam iba na pracovné účely - logické nie?

Prosím pridajte vaše skúsenosti s kontrolórmi.
zuzule
14.07.11,10:44
Nie. DPH môžeš uplatniť len k daňovým nákladom. Ja to robím tak, že si bločky mesiac zbieram a v posledný deň preplatím, aby som si ušetrila prepočítavanie. Napíšem si pod seba do stlpčekov základy, DPH-čky, spolu, spočítam, vyčíslim 20% - to je pripočítateľná položka a 80% dám do daňových nákladov a k tomu uplatním DPH.
S kontrolórmi skúsenosť nemám, ale keď uplatňujem len 80%, tak si knihu nemajú prečo pýtať.
Kamarátka robila na DU kontrolórku a jeden rok mali razie zamerané na knihy jázd a kontrolovali všetko krížom krážom, dokonca či čas tankovania súhlasí na čas jazdy.