Joseph777
14.07.11,09:37
dobrý deň,

1. výkaz o DPH

všimol som si takú vec, ktorá mna ako laika zarazila. Ide o výkaz o DPH. V ľavej hornej časti súhrnného výkazu je, že máme napísať "Identifikačné číslo pre daň z pridanej hodnoty".
Na druhej strane, kde sa píšu všetky hodnoty tovaru je napísané "Identifikačné číslo pre daň nadobúdateľa tovaru alebo príjemcu služby pridelené v inom členskom štáte".

Identifikačné číslo pre daň je pre mňa DIČ. Takže sa chcem spýtať, či tam ide DIČ alebo IČO DPH. Nechápem ako to takto niekto môže napísať. Čítal som si vysvetlivky a malo by sa všade písať IČO DPH. Chcem sa v tom len utvrdiť.
Dakujem za pochopenie.


2. Faktúra

Chcem sa spýtať čo všetko musí obsahovať faktúra do iného členského štátu a do štátu tretieho sveta z týchto troch údajov: IČO, IČO DPH a DIČ.
Ja som sa dočítal, že stačí iba Identifikačné číslo pre daň, ale teraz neviem čo to znamená. Či je to teda DIČ alebo IČO DPH.
Na SVK každý píše do faktúr aj IČO, DIČ aj IČO DPH (ak je k dispozícií). Ako to teda je v zahraničí? Ktoré údaje tam musia byť?


3. Chcem sa spýtať, či je nejaký rozdiel medzi registrovaným pre DPH a platcom DPH.


4. Mám taký zvláštny prípad. Pýtal som sa jedného pána či im môžem vystaviť faktúru s DPH (pre spoločnosť v UK) a povedal mi, že DPH je možné uplatniť iba pre firmy registrované v UK. Môže mi niekto povedať ako to myslel? a či to je vôbec možné?
zk24
14.07.11,07:45
dobrý deň,

1. výkaz o DPH

všimol som si takú vec, ktorá mna ako laika zarazila. Ide o výkaz o DPH. V ľavej hornej časti súhrnného výkazu je, že máme napísať "Identifikačné číslo pre daň z pridanej hodnoty".
Na druhej strane, kde sa píšu všetky hodnoty tovaru je napísané "Identifikačné číslo pre daň nadobúdateľa tovaru alebo príjemcu služby pridelené v inom členskom štáte".

Identifikačné číslo pre daň je pre mňa DIČ. Takže sa chcem spýtať, či tam ide DIČ alebo IČO DPH. Nechápem ako to takto niekto môže napísať. Čítal som si vysvetlivky a malo by sa všade písať IČO DPH. Chcem sa v tom len utvrdiť.
Dakujem za pochopenie.


Identifikačné císlo pre dan je IC DPH (kedze je to vykaz DPH, tak dan = dan z pridanej hodnoty, a IC pre dan = IC pre DPH).
Rakusania maju IC DPH zacinajuce ATU... tak vyberies AT, a pises U1245644


2. Faktúra

Chcem sa spýtať čo všetko musí obsahovať faktúra do iného členského štátu a do štátu tretieho sveta z týchto troch údajov: IČO, IČO DPH a DIČ.
Ja som sa dočítal, že stačí iba Identifikačné číslo pre daň, ale teraz neviem čo to znamená. Či je to teda DIČ alebo IČO DPH.
Na SVK každý píše do faktúr aj IČO, DIČ aj IČO DPH (ak je k dispozícií). Ako to teda je v zahraničí? Ktoré údaje tam musia byť?

ICO, DIC, aj IC DPH. A pripadne nejake odvolavky na zakon, preco je faktura vyhotovena tak alebo onak.

V zákone o DPH nájdeš:
§ 72 Faktúra pri dodaní tovaru do iného členského štátu
§ 73 Faktúra pri dodaní služby do iného členského štátu





3. Chcem sa spýtať, či je nejaký rozdiel medzi registrovaným pre DPH a platcom DPH.

Velky. Ked je niekto iba registrovany pre IC DPH, tak neni platcom, nema narok na odpocitanie dane, ale moze sa stat ze musi dan odvadzat.


4. Mám taký zvláštny prípad. Pýtal som sa jedného pána či im môžem vystaviť faktúru s DPH (pre spoločnosť v UK) a povedal mi, že DPH je možné uplatniť iba pre firmy registrované v UK. Môže mi niekto povedať ako to myslel? a či to je vôbec možné?


Malo informacii. Sluzba, tovar, aky tovar, aka sluzba....



v texte.... len tak v skratke, lebo o tom sa da pisat strasne vela
marjankaj
14.07.11,07:46
"IČO" identifikačné číslo organizácie
"DIČ" daňové identifikačné číslo.
"IČ DPH" identifikačné číslo pre daň z pridanej hodnoty

Neviem, čo je "IČO DPH":eek:

Bližšie pozri zákon o dph

http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html
zk24
14.07.11,07:51
Uz som videla aj ICO DPH aj DIC DPH... ;)
Joseph777
15.07.11,10:01
4. Mám taký zvláštny prípad. Pýtal som sa jedného pána či im môžem vystaviť faktúru s DPH (pre spoločnosť v UK) a povedal mi, že DPH je možné uplatniť iba pre firmy registrované v UK. Môže mi niekto povedať ako to myslel? a či to je vôbec možné?


Malo informacii. Sluzba, tovar, aky tovar, aka sluzba.... ide o biznis prostredníctvom affiliate programov (sprostredkovanie v oblasti služieb na internete - reklamná činnosť).

Jedná spoločnosť v UK mi napísala, že ak som platca DPH
(nie registrovaný), tak im nemôžem prakticky vystaviť faktúru v tvare:

čiastka 100 EUR
DPH 20 % 20 EUR
celkov. suma 120 EUR

Podla nich im môžem vystaviť iba faktúru následovne:
čiastka 120 EUR
DPH 0 % 0 EUR
celkov. suma 120 EUR
S dodatkom, že ide ide o reverse charge mechanizmus

Takže ma zaujímajú tieto veci:
1. môžem využívať reverse charge mechanizmus ak som normálnym platcom DPH? (teda nie len registrovaným)

2. ak by som bol normálny platca DPH a mal by som iba faktúry s tzv. reverse charge mechanizmom, tak mám nárok na odpočet DPH? či to v takomto prípade neexistuje? (t.z., že všetko čo si kúpim a dám do firmy, by mi musel štát vrátiť DPH)

3. alebo v tomto internetovom podnikaní (cez affiliate programy) musím byť len registrovaný pre DPH? a tym padom si nemôžem absolutne žiadne odpočty DPH uplatnovať.
zk24
15.07.11,10:24
ide o biznis prostredníctvom affiliate programov (sprostredkovanie v oblasti služieb na internete - reklamná činnosť).

Jedná spoločnosť v UK mi napísala, že ak som platca DPH
(nie registrovaný), tak im nemôžem prakticky vystaviť faktúru v tvare:

čiastka 100 EUR
DPH 20 % 20 EUR
celkov. suma 120 EUR

=> Nie.

Podla nich im môžem vystaviť iba faktúru následovne:
čiastka 120 EUR
DPH 0 % 0 EUR
celkov. suma 120 EUR
S dodatkom, že ide ide o reverse charge mechanizmus

=> Ano. Vystavujes FA bez DPH, sucastou faktury musi byt aj toto:

h) odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.

Viac §73 ZoDPH


Takže ma zaujímajú tieto veci:
1. môžem využívať reverse charge mechanizmus ak som normálnym platcom DPH? (teda nie len registrovaným)

Pri dodani sluzby je miestom dodania ten clensky stat v ktorom ma sidlo odberatel sluzby. A podla ZoDPH osobu povinnou platit dan je prijemca sluzby.

Neviem co presne znemana "reverse charge mechanism"

2. ak by som bol normálny platca DPH a mal by som iba faktúry s tzv. reverse charge mechanizmom, tak mám nárok na odpočet DPH? či to v takomto prípade neexistuje? (t.z., že všetko čo si kúpim a dám do firmy, by mi musel štát vrátiť DPH)

Ak si platca DPH, mas narok na odpocet DPH.

3. alebo v tomto internetovom podnikaní (cez affiliate programy) musím byť len registrovaný pre DPH? a tym padom si nemôžem absolutne žiadne odpočty DPH uplatnovať

Neviem co su affiliate programy. Ale ak jedinou tvojou naplnou je dodanie sluzieb do zahranicia, tak tieto vynosy sa nezahrnuju do obratu pre povinnu registraciu DPH. Ak chces byt platcom DPH musis sa dobrovolne registrovat. Mas povinnost byt povinen iba registrovany podla §7a (teda iba "registrovany" ako to ty volas).



Odpoved v texte.

Ak sa mylim, prosim opravte ma
srska
15.07.11,10:30
reverse charge mechanizmus - systém prenosu daňovej povinnosti na príjemcu plnenia
zk24
15.07.11,10:59
Tak potom je to to, co som napisala v slovencine ;)
Joseph777
15.07.11,12:29
Odpoved v texte.

Ak sa mylim, prosim opravte ma


Affiliate programy – sú partnerské programy, kde ti zahraničné spoločnosti poskytnú akésik linky, bannery resp. reklamné prostriedky na základe ktorých ich propaguješ na svojej stránke. V prípade, že sa cez to niekto zaregistruje a utratí tam u nich nejaké peniaze, tak ty z toho dostaneš províziu.
Reverse charge mechanizmus - systém prenosu daňovej povinnosti na príjemcu plnenia (ako už uviedol kolega) - to je to, že pri tej DPH účtujeteš 0 % a tým pádom všetko prechádza v tomto prípade na tu spoločnosť v UK.


Otázka č. 1
Pri dodaní služby je miestom dodania ten člensky štát v ktorom má sídlo odberateľ služby. A podľa ZoDPH osobu povinnou platiť daň je príjemca služby.
Potreboval by som si ujasniť pojmy:
1. čo je miesto dodania služby (keď poskytujem UK firme reklamu na webovej stránke na slovensku, pričom moja firma sídli na SVK)
2. Kto je odberateľom služby v tomto prípade (ja či UK spoločnosť?)
3. Kto je príjemcom služby? (ja či UK spoločnosť?)

Otázka č. 2
Keďže už viete čo je reverse charge mechanizmus – môžem ho teda uplatniť aj v prípade, že som normálnym platcom DPH? (asi je odpoved jednoznačne áno, ale uisťujem sa)
Otázka č. 3
Keď je niekto platca DPH, tak to prakticky znamená, že DPH si môže odpočítavať resp. pripočítavať iba ak nakupuje tovar resp. predáva v tuzemsku? No a čo potom keď niekto spoločnosti na SVK vystaví z inej krajiny EU faktúru s 0 % DPH? Tá slovenská spoločnosť si ako odpočíta DPH na SVK keď na faktúre jej svieti 0% DPH. To z tých peňazí si potom automaticky odráta 20 %? (toto je trošku mimo z toho čo som sa pýtal, ale tak zaujíma ma to).
Otázka č. 4
Mna zaujíma hlavne tento prípad. Keďže ja budem vystavovať faktúry len s 0 % DPH, ale budem normálne platca DPH, tak tu vzniká zaujímavá situácia. Mne vlastne budú chodiť len peniaze. Keďže som platcom DPH, tak napr. pri kúpe auta do firmy v hodnote napr. 10 000 EUR mi štát vráti celých 2 000 EUR? Toto sa mi nechce veriť, pretože všetko čo kúpim, tak budem mať o 20 % lacnejšie. A neustále bude len štát mi platiť DPH. Ja štátu nezaplatím nikdy nič.
Otázka č.5
Kedže už vieš čo sú affiliate programy, tak môžem byť aj platcom DPH? Nemusím byť len registrovaný pre DPH? Pýtam sa hlavne kvôli tomu prípadu zo štvrtej otázky. Bolo by to hrozne výhodne pre mňa, kedže neustále by len štát platil mne.
srska
15.07.11,12:38
k reverse charge mechanizmu je dobrý článok v časopise dane a účtovníctvo v praxi 6/2010

Povinnosť platiť DPH a prenesenie povinnosti platiť DPH na príjemcu (reverse charge)
[ 01.06.2010 | 6/2010 | Daň z pridanej hodnoty ] Martin Jakubec

Cieľom článku autora je vysvetliť úlohu, fungovanie a postup pri uplatňovaní tzv. reverse charge mechanizmu podľa slovenského zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. v spojitosti so Smernicou rady 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty. Reverse charge sa uplatňuje predovšetkým pri zdaniteľných dodaniach medzi členskými štátmi z tretích štátov, vo špecifických prípadoch aj v tuzemsku a predstavuje nástroj v boji proti podvodom. Pri reverse charge dodávateľ neuplatní DPH pri svojich dodaniach, ktoré uskutočňuje pre iné zdaniteľné osoby.

zdroj: http://www.daneauctovnictvo.sk
srska
15.07.11,12:43
k bodu č.3 - existuje výraz "samozdanenie" výsledkom tejto operácie je nula (pri obchodovaní medzi členskými štátmi)
Joseph777
15.07.11,12:49
k bodu č.3 - existuje výraz "samozdanenie" výsledkom tejto operácie je nula (pri obchodovaní medzi členskými štátmi)


dakujem za info

si budem musieť asi prečítať všetky zákony a aj tu knižku nech čo to viem.....len teraz neviem v istej veci čo mám robiť a moja účtovníčka tu nie je. Tak musím si všetko premyslieť dopredu. Preto sa trošku zaujímam aj o to reverse charge...
srska
15.07.11,12:56
dakujem za info

si budem musieť asi prečítať všetky zákony a aj tu knižku nech čo to viem.....len teraz neviem v istej veci čo mám robiť a moja účtovníčka tu nie je. Tak musím si všetko premyslieť dopredu. Preto sa trošku zaujímam aj o to reverse charge...lepšie je prekutať najprv metodické pokyny a usmernenia k danej problematike na portáli www.drsr.sk