S.Ch.
14.07.11,11:18
Dobrý deň, týmto by som Vás chcela poprosiť o radu. Potrebovala by som pomôcť v takomto prípade.

Naša spoločnosť predáva svoje výrobky priamo zo svojho skladu. Ak treba, vykonáme aj dopravu k odberateľovi naším vlastným autom.

V takomto prípade je lepšie vystaviť faktúru za výrobky aj s cenou dopravy a všetko zaúčtovať na 601, alebo zvláš vyfaktúrovať dopravu a zaúčtovať na 602?

Správnejšie sa mi zdá zahrnúť dopravu do ceny výrobku. Len neviem či potom treba túto dopravu aktivovať? Alebo zostanú náklady na vykonanú dopravu (napr. PHM a pod) len na nákladových účtoch (501,...)

Ďakujem.
Tweety
14.07.11,09:19
Dobrý deň, týmto by som Vás chcela poprosiť o radu. Potrebovala by som pomôcť v takomto prípade.

Naša spoločnosť predáva svoje výrobky priamo zo svojho skladu. Ak treba, vykonáme aj dopravu k odberateľovi naším vlastným autom.

V takomto prípade je lepšie vystaviť faktúru za výrobky aj s cenou dopravy a všetko zaúčtovať na 601, alebo zvláš vyfaktúrovať dopravu a zaúčtovať na 602?

Správnejšie sa mi zdá zahrnúť dopravu do ceny výrobku. Len neviem či potom treba túto dopravu aktivovať? Alebo zostanú náklady na vykonanú dopravu (napr. PHM a pod) len na nákladových účtoch (501,...)

Ďakujem.
Predaj výrobkov aj s dopravou 601AE.
S.Ch.
14.07.11,10:04
Ďakujem pekne za odpoveď.

Ide mi o sledovanie nákladov (N) a výnosov (V) k tomu predmetnému autu. Mám napríklad:
N = 500,-
V = 400,- (keď vykonávame čisto len služby týmto vozidlom zaúčtované na 602).
Keď to porovnám, výsledok je -100,-. Lenže časť tých nákladov prislúcha aj doprave ktorá je prenesená už v cene prepraveného výrobku na 601 (napríklad 150). Čiže v tom prípade je výsledok + 50,-. Ako si môžem toto sledovať? Použitím analytiky k účtu 601? 601001 výrobok a 601002 preprava výrobku?
Neviem či som sa správne vyjadrila? Skúsite mi ešte proradiť?
KEJKA
14.07.11,10:16
spôsob odsledovania si môžeš zvoliť aj tak ako píšeš, ale aj aktiváciou vlastných nákladov k cene výrobku - účtuješ spôsobom A?
Naisto sa nájde aj ďalší spôsob, záleží práve na tom, čo si chcete v účtovníctve vysledovať.
S.Ch.
14.07.11,11:01
Ano, presne to som myslela - sledovať či je to auto "ziskové". Účtujeme spôsobom A. Keď tým autom dovezieme materiál, to je mi jasné aktivujem dopravu k cene dovezeného materiálu. To čo práve neviem je, že ako sa účtuje aktivácia k výrobku? Ď.
KEJKA
14.07.11,14:06
aha, to som nedomyslela, - aktivujú sa náklady v súvislosti s obstaraním zásob, teda aj výrobkov. Toto máš ošetrené.
Rozvoz výrobkov je výkon auta, tam by sa to mohlo teda riešiť rozúčtovaním bud na AU 601-výrobok, AU 601-výkon auta
alebo celú faktúru dať na 601-výrobky, ale rozúčtovať napr. na stredisko VYROBA a stredisko AUTO.
S.Ch.
15.07.11,04:45
Budem to musieť nejak takto vymyslieť. Ale ako som si to z týchto prípevkov potvrdila - treba pripočítať dopravu k cene výrobku a zaúčtovať na 601.

Ďakujem KEJKA aj Tweety za pomoc.
Jendo
15.07.11,05:19
Budem to musieť nejak takto vymyslieť. Ale ako som si to z týchto prípevkov potvrdila - treba pripočítať dopravu k cene výrobku a zaúčtovať na 601.

Ďakujem KEJKA aj Tweety za pomoc.

riešil som podobné nedávno, my máme predaj do zahraničia a v tom prípade som rozmýšľal na výrobky 601 a doprava 648 samozrejme rôzne riadky na daň.výkaze. na daňovom mi povedali že si to zbytočne komplikujem a spolu na 601. náklady ostávaju na 5xx. :cool: len tak mimochodom
KEJKA
15.07.11,05:26
riešil som podobné nedávno, my máme predaj do zahraničia a v tom prípade som rozmýšľal na výrobky 601 a doprava 648 samozrejme rôzne riadky na daň.výkaze. na daňovom mi povedali že si to zbytočne komplikujem a spolu na 601. náklady ostávaju na 5xx. :cool: len tak mimochodom
648 nie je podľa mňa správne, lebo je tu priama súvislosť s dodaním a tržbami za tovar. Tobôž ak máte vlastné auto a vykonávate vlastne služby aj s nimi.
takže ak rozúčtovať tak kombinácia 601-výrobky, 602-služby-doprava, prípadne 604-tovar
alebo v rámci 601 analytiky, alebo v prípade tovaru 604-analytiky
Je to komplikácia z hľadiska DU, ale ak si to chcete vysledovať v účtovníctve, nič iné vám nepomôže.
pravda - okrem spomenutej možnosti účtovať na rovnaké účty ale použiť systém účtovania na strediská.
Jendo
15.07.11,06:07
648 nie je podľa mňa správne, lebo je tu priama súvislosť s dodaním a tržbami za tovar. Tobôž ak máte vlastné auto a vykonávate vlastne služby aj s nimi.
takže ak rozúčtovať tak kombinácia 601-výrobky, 602-služby-doprava, prípadne 604-tovar
alebo v rámci 601 analytiky, alebo v prípade tovaru 604-analytiky
Je to komplikácia z hľadiska DU, ale ak si to chcete vysledovať v účtovníctve, nič iné vám nepomôže.
pravda - okrem spomenutej možnosti účtovať na rovnaké účty ale použiť systém účtovania na strediská.
nemáme v živnosti prepravu preto tá 648, auto máme na vlastné potreby a preprava bola príležitostná. nech je ako je myslím si a dávam to u nás na 601. účtovanie mimo 601 je podľa mňa zbytočná komplikácia.
KEJKA
15.07.11,06:27
dala som súhlas, aj ked dôvod ktorý uvádzaš ťa oprávňuje účtovať aj na 648.
Takéto špecifiká a vlastné rozhodnutia je dobre dať do smernice.