555555
14.07.11,13:02
Aký strom mám zasadiť na dvor,cca 5m od základov,ktorý je pekný,rýchlo rastie a bude tieniť terasu???? Ďakujem.
legolas
14.07.11,17:52
..zasaď smutnú vrbu..tá je pekná, rýchle rastie a budeš mať tieň nielen na terase, ale aj pod ňou:)
Tinka.ba
14.07.11,17:57
ja by som zasadila nejaky ihlicnan, nech ho mozem pocas Vianoc vysvietit:)
Ice dive
14.07.11,18:31
..zasaď smutnú vrbu..tá je pekná, rýchle rastie a budeš mať tieň nielen na terase, ale aj pod ňou:)
smutná vŕba je pekná vec, ale treba si uvedomiť, že tento strom vyžaduje neustálu starostlivosť v podobe zametania kôp lístia a tvarovania nakoľko rastie dosť rýchlo...

ihličnan je dobrý nápad.... ale zadávateľka neuviedla, čo od stromu očakáva, či aj dajaký úžitok, alebo aj dajakú exotiku... napr. ja by som uvažoval o nejakom jedlom gaštane (ale ten vyžaduje aby boli v blízkosti posadené aspoň dva stromy) len neviem či dostatočne rýchlo rastie...
arizona
14.07.11,18:52
KATALPA - pekny listnac,vela druhov

alebo Zlaty dazd.
Je to velmi vdacny krasny krik,na jar je prvy rozkvitnuty v zahrade,cele leto je zeleny. Rychlo rastie, da sa dobre tvarovat
arizona
14.07.11,19:00
smutná vŕba je pekná vec, ale treba si uvedomiť, že tento strom vyžaduje neustálu starostlivosť v podobe zametania kôp lístia a tvarovania nakoľko rastie dosť rýchlo...

ihličnan je dobrý nápad.... ale zadávateľka neuviedla, čo od stromu očakáva, či aj dajaký úžitok, alebo aj dajakú exotiku... napr. ja by som uvažoval o nejakom jedlom gaštane (ale ten vyžaduje aby boli v blízkosti posadené aspoň dva stromy) len neviem či dostatočne rýchlo rastie...
Mam gastan v zahrade,ale rastie strasne pomaly. Moj ma asi 5-6 rokov,ale ma max. meter :rolleyes:...neviem, ci sa dozijem plodov :---. Ale je pekny,len listky mu trochu omrzli,ked na jar boli tie mrazive noci

Vrbu mam tiez. Pekny stromcek,ale rastie neuveritelne rychlo, treba velmi casto strihat,aby nenarastol do obrovskych rozmerov.
V lete ma hnevaju tie jej vatove chumaciky, podobne topolu, ktore su vsade!Ale nastatsie to trva len par dni. Pod vrbou je v letnych horucavach prijemny chladok :)
Chokma
14.07.11,19:21
Neviem, ci by splnili tvoje poziadavky, ale ja som vzdy snivala o magnolii a dockala som sa... a podla mna by kazda rodinna zahradka mala mat ceresnu. Zalezi od tvojich dalsich poziadaviek. :) Skus sa inspirovat tiez zahradami inych, co ta oslovi, ked jazdis ulicami...
misomiso
14.07.11,19:27
Zalezi, ci je terasa z juhu alebo zo severu. Predpokladam, ze z juhu, ked pises o tieneni.

Z juznej strany domu treba sadit iba listnate stromy, ktore su inteligentne, cize v lete tienia a v zime prepustie svetlo a teplo do baraku. Ihlicnany su sproste ako tago, tym je to jedno, tienia po cely rok. Ihlicnany su pekne, ale zo severnej strany domu, tam je to jedno.
myrtus
15.07.11,06:18
Záleží aj na lokalite, kde bývaš a na vzhľade domu a záhrady. Ak si južnejšie, tak napr. albízia. Vŕbu v žiadnom prípade ku terase. Ani ihličnany by som tam nedala. Dnes je na výber veľké množstvo kultivarov okrasných jabloní, čerešní (japonské, sakura)...
osky
15.07.11,06:31
ja by som tam tiez dala radsej nejaky ovocny uzitocny strom.
nech mas z toho aj osoh.
vlani sme zasadili zopar mladych,uplne malych stromcekov a tento rok mala ceresna uz aj zopar plodov,a je raz tak velka.
inak,my ideme tiez robit terasu a bude sa nam ponej tahat vinic-tiez dobre zatieni,a este bude aj hrozienko-uz sa na to tesim;)
555555
15.07.11,16:09
Ďakujem za príspevky.Je to juhozápadná strana domu.Vŕba tam už je,tá s točenými konármi,ale potrebujem ešte jeden strom.Zlatý dážď,magnólia a pod.nie sú stromy tieniace,.ale asi skúsim tie okrasné čerešne,alebo niečo podobné.Ovocné stromy už nieéé,za domom mám sad s 36 ovocnými stromami rôznych druhov:)
legolas
16.07.11,05:32
..tak tam zasaď lipu, ona sa ti odvďačí aj kvetom aj tieňom..
Gina Er
16.07.11,05:33
Ovocné stromy už nieéé,za domom mám sad s 36 ovocnými stromami rôznych druhov:)
mimotemy :D:D:D:D
Gina Er
16.07.11,05:35
..tak tam zasaď lipu, ona sa ti odvďačí aj kvetom aj tieňom..
neviem,či lipa rastie dostatočne rýchlo....a dorastá do obrovských rozmerov...aby ju nemuseli potom neskôr vyťať :confused:
legolas
16.07.11,06:50
neviem,či lipa rastie dostatočne rýchlo....a dorastá do obrovských rozmerov...aby ju nemuseli potom neskôr vyťať :confused:

:) pozrí, neviem koľko ony majú rokov, ak by sme zobrali, že ich vek je cca 30 rokov, tak ak by žili do 100 , je to len 70 rokov pre tú lipu:) a tá lipa pri 70demdesiatke nebude až taká obrovská:) čo ty na to?:)
Chokma
16.07.11,07:15
..tak tam zasaď lipu, ona sa ti odvďačí aj kvetom aj tieňom..

My mame pri plote tiez lipu a ked kvitne, je to uplne uzasne... no ako v rozpravke som sa tento rok citila. Tiez odporucam tomu, kto ma priestor, si ju niekde zasadit. Aj ked vacsina ludi pozera na uzitkovu hodnotu a lipa vam da vlastne "len" kvety na caj, vona jej kvetov, ktoru vsade siri, je neopakovatelna a ked ju mate blizko - je to na nezaplatenie. :)
Digitalne
16.07.11,07:31
Jednoznačne čerešňu -máme ich už niekoľko sú to bezproblémové stromy prakticky sa nemusia ani postrekovať chce to len dobre zasadiť s nejakým zásobným hnojivom pevný kolík na prvé roky a starať sa aby nezhynula smädom.

Keď sme sadili našu prvú čerešňu v živote - v momente výsadby to bol tenký cca 2m dlhý prút - starý záhradkár mi poradil po vysadení čerešňu ohnúť a jej vrcholec zakopať do zeme a zaťažiť aby "nevystrelila".

Vyzeralo to takmer ako luk a takto sme stromček nechali od leta až do jari, potom sme stromček uvoľnili a pekne sa vzpriamil.

Dnes má táto čerešňa mimoriadne širokú korunu prakticky je širšia ako vyššia, výborne sa oberá a je pýchou celej záhrady. Ak vyberáte jediný strom k rodinnému domu tak len čerešňu.
legolas
16.07.11,09:08
Jednoznačne čerešňu -máme ich už niekoľko sú to bezproblémové stromy prakticky sa nemusia ani postrekovať chce to len dobre zasadiť s nejakým zásobným hnojivom pevný kolík na prvé roky a starať sa aby nezhynula smädom.

Keď sme sadili našu prvú čerešňu v živote - v momente výsadby to bol tenký cca 2m dlhý prút - starý záhradkár mi poradil po vysadení čerešňu ohnúť a jej vrcholec zakopať do zeme a zaťažiť aby "nevystrelila".

Vyzeralo to takmer ako luk a takto sme stromček nechali od leta až do jari, potom sme stromček uvoľnili a pekne sa vzpriamil.

Dnes má táto čerešňa mimoriadne širokú korunu prakticky je širšia ako vyššia, výborne sa oberá a je pýchou celej záhrady. Ak vyberáte jediný strom k rodinnému domu tak len čerešňu.

..ty nečítaš jej odpoveď?, ona nechce ovocný strom....., jasné?
Digitalne
16.07.11,09:25
1. legolas, s tými otáznikmi sa treba troška krotiť, nech má diskusiu nejakú úroveň.

2. ale k téme: 555555 píše: "asi skúsim tie okrasné čerešne" tak som reagoval pár slovami o čerešniach. Eto vsjo.
555555
16.07.11,12:15
Ďakujem všetkým za rady.
legolas
17.07.11,05:10
1. legolas, s tými otáznikmi sa treba troška krotiť, nech má diskusiu nejakú úroveň.

2. ale k téme: 555555 píše: "asi skúsim tie okrasné čerešne" tak som reagoval pár slovami o čerešniach. Eto vsjo.

..okrasné čerešne sa neoberajú.. wazi ?
myrtus
17.07.11,05:22
väčšina z nich má kvety sterilné, takže nie je čo oberať