Mija33
14.07.11,13:40
Som začínajúci podnikatel od 1.7. z príspevkom na podnikanie z uradu prace na 2 roky. Predmet podnikania je internetový obchod, nákup tovaru v Anglicku. Fakturky budu v librách s DPH 20% pri tovare pre dospelých a detskom tovare sa dan neuvádza. Mám sa stat platcom DPH alebo nie? Jednoduché alebo podvojné účtovníctvo? Poradte prosim.

Prišla mi prvá faktúra z Anglicka. Samozrejme v librách. Ako ju mám zapísať v jednoduchom účtovníctve ked 18.7 mi stiahlo z účtu sumu v Eurách za tovar z GB výmenný kurzom z 13.7. Prosím poradte.
Tweety
14.07.11,11:45
Som začínajúci podnikatel od 1.7. z príspevkom na podnikanie z uradu prace na 2 roky. Predmet podnikania je internetový obchod, nákup tovaru v Anglicku. Fakturky budu v librách s DPH 20% pri tovare pre dospelých a detskom tovare sa dan neuvádza. Mám sa stat platcom DPH alebo nie? Jednoduché alebo podvojné účtovníctvo? Poradte prosim.
Živnostník, nezapísaný o OR, môže účtovať v JÚ. Ale ak chce v PÚ, nič mu v tom nebráni. Na začiatok sa môžeš rozhodnúť, či požiadaš o registráciu, neskôr, ak splníš výšku obratu na registráciu,už musíš byť povinným platiteľom.
zk24
14.07.11,11:51
Ja vediem zivnostnikom JU iba v pripade ze o to ziadaju. Ak im to je jedno, vediem im PU. Pride mi ovela prehladnejsie a exaktnejsie.

Ale je to vsetko na tvojom rozhodnuti.
marjankaj
14.07.11,12:02
Živnostník, nezapísaný o OR, môže účtovať v JÚ. Ale ak chce v PÚ, nič mu v tom nebráni. Na začiatok sa môžeš rozhodnúť, či požiadaš o registráciu, neskôr, ak splníš výšku obratu na registráciu,už musíš byť povinným platiteľom.

Ani živnostník zapísaný v OR nemusí viesť PU.


Ochodný zákonník.
§ 27
(1) Obchodný register je verejný zoznam zákonom ustanovených údajov (ďalej len "zapísané údaje"), ktorého súčasťou je zbierka zákonom ustanovených listín (ďalej len "zbierka listín").

(2) Do obchodného registra sa zapisujú

a) obchodné spoločnosti, družstvá, iné právnické osoby, o ktorých to ustanoví osobitný zákon, právnické osoby založené podľa práva Európskych spoločenstiev, podniky a organizačné zložky podnikov zahraničných osôb,
b) odštepné závody a iné organizačné zložky podnikov, ak tak ustanoví osobitný zákon,
c) fyzické osoby s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktoré sú podnikateľmi podľa tohto zákona a ktoré sa do obchodného registra zapisujú na vlastnú žiadosť, alebo ak tak ustanoví osobitný zákon
(ďalej len zapísaná osoba ).






Zákon o účtovníctve

DRUHÁ ČASŤ
ÚČTOVNÉ SÚSTAVY, ÚČTOVNÉ DOKLADY, ÚČTOVNÉ ZÁPISY A ÚČTOVNÉ KNIHY (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=92)

§ 9
Účtovné sústavy
(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.

(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať

a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
Tweety
14.07.11,12:04
Ani živnostník zapísaný v OR nemusí viesť PU.
Stále som odpovedala, že nemusí PÚ, ale potom ma opravili, že len ten, ktorý nie je zapísaný. Tak terazky neviem, ako to vlastne je. :)
marjankaj
14.07.11,12:08
Stále som odpovedala, že nemusí PÚ, ale potom ma opravili, že len ten, ktorý nie je zapísaný. Tak terazky neviem, ako to vlastne je. :)

Veď ja som ti neprotirečil, iba som to doplnil.;)
zk24
14.07.11,12:08
Dobrý deň,

na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

Podľa § 36 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka v znení neskorších predpisov, cit.: "Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri účtujú v sústave podvojného účtovníctva o stave a pohybe obchodného majetku a záväzkov, čistého obchodného imania, o nákladoch, výnosoch a zisku alebo strate podniku." Z uvedeného ustanovenia zákona vyplýva, že zápisom fyzickej osoby do obchodného registra, ktorá podniká na území SR na základe živnostenského oprávnenia, jej vzniká povinnosť viesť podvojné účtovníctvo podľa platných opatrení MF SR, ktorým sa ustanovujú postupy účtovania podvojného účtovníctva a zostavovať účtovnú závierku v zmysle § 17 ods. 3 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov, ktorá obsahuje okrem všeobecných náležitostí tieto súčasti:
a) súvahu,
b) výkaz ziskov a strát,
c) poznámky.

Ustanovenie § 9 ods. 2 zákona o účtovníctve sa na túto účtovnú jednotku nevzťahuje, to zn. že nemôže viesť jednoduché účtovníctvo.

Ing. Alžbeta Kucková


...... moja otazka bola sice na zahranicnu fyzicku osobu a oni to zovseobecnili na vsetky FO. Tak neviem.
marjankaj
14.07.11,12:20
Dobrý deň,

na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

Podľa § 36 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka v znení neskorších predpisov, cit.: "Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri účtujú v sústave podvojného účtovníctva o stave a pohybe obchodného majetku a záväzkov, čistého obchodného imania, o nákladoch, výnosoch a zisku alebo strate podniku." Z uvedeného ustanovenia zákona vyplýva, že zápisom fyzickej osoby do obchodného registra, ktorá podniká na území SR na základe živnostenského oprávnenia, jej vzniká povinnosť viesť podvojné účtovníctvo podľa platných opatrení MF SR, ktorým sa ustanovujú postupy účtovania podvojného účtovníctva a zostavovať účtovnú závierku v zmysle § 17 ods. 3 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov, ktorá obsahuje okrem všeobecných náležitostí tieto súčasti:
a) súvahu,
b) výkaz ziskov a strát,
c) poznámky.

Ustanovenie § 9 ods. 2 zákona o účtovníctve sa na túto účtovnú jednotku nevzťahuje, to zn. že nemôže viesť jednoduché účtovníctvo.
Ing. Alžbeta Kucková


...... moja otazka bola sice na zahranicnu fyzicku osobu a oni to zovseobecnili na vsetky FO. Tak neviem.



§27
(2) Do obchodného registra sa zapisujú

a) obchodné spoločnosti, družstvá, iné právnické osoby, o ktorých to ustanoví osobitný zákon, právnické osoby založené podľa práva Európskych spoločenstiev, podniky a organizačné zložky podnikov zahraničných osôb,
b) odštepné závody a iné organizačné zložky podnikov, ak tak ustanoví osobitný zákon,
c) fyzické osoby s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktoré sú podnikateľmi podľa tohto zákona a ktoré sa do obchodného registra zapisujú na vlastnú žiadosť, alebo ak tak ustanoví osobitný zákon
(ďalej len zapísaná osoba ).



§ 36
Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri (ďalej len "zapísaní podnikatelia") účtujú v sústave podvojného účtovníctva o stave a pohybe obchodného majetku a záväzkov, čistého obchodného imania, o nákladoch, výnosoch a zisku alebo strate podniku.



No tak to som zvedavý, čo na toto povedia právnici.:eek:
zk24
14.07.11,12:26
Ja s tymto bojujem uz dva roky ;)
marjankaj
14.07.11,12:32
Zákon o účtovníctve túto povinnosť neukladá, a teda by za to ani nemali byť sankcie podľa zákona o účtovníctve.
Neviem, či obchodný zákonník nejaké sankcie za to ukladá.

No podľa ústavy to vyzerá prinajmenej zvláštne.:eek:


Čl.2

(1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.

(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.

(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.

Predpokladám že toto je iba osobný názor.:eek:

Ustanovenie § 9 ods. 2 zákona o účtovníctve sa na túto účtovnú jednotku nevzťahuje, to zn. že nemôže viesť jednoduché účtovníctvo.
Ing. Alžbeta Kucková
ego.mc
14.07.11,12:59
Obchodný zákonník takýmto podnikateľom v § 36 priamo ukladá viesť podvojné účtovníctvo, takže je to v súlade s ústavou. ;)
A ak vidíš rozdiel medzi zapísanou osobou a zapísaným podnikateľom, tak v § 2 ods 2 je napísané:
(2) Podnikateľom podľa tohto zákona je:
a) osoba zapísaná v obchodnom registri,
b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.
marjankaj
14.07.11,13:25
Obchodný zákonník takýmto podnikateľom v § 36 priamo ukladá viesť podvojné účtovníctvo, takže je to v súlade s ústavou. ;)
A ak vidíš rozdiel medzi zapísanou osobou a zapísaným podnikateľom, tak v § 2 ods 2 je napísané:
(2) Podnikateľom podľa tohto zákona je:
a) osoba zapísaná v obchodnom registri,
b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.

V §36 sa píše, že účtujú. Nie, že sú povinní účtovať, ani že musia účtovať.
To je naozaj zvláštna definícia. Ako to môže zákon predpokladať?

Ešte by ma zaujímali tie sankcie podľa obchodného zákonníka. Terz to nejdem hľadať. Možno neskôr.:confused:
ego.mc
14.07.11,16:28
Aj, vaj, to nie je predpoklad. To je nariadenie (príkaz).
V Obchodnom zákonníku nie sú sankcie. Ale ak účtuješ v JÚ a pritom máš v PÚ, porušuješ nielen Obch. Z. ale aj ZoÚ.
marjankaj
14.07.11,20:11
Aj, vaj, to nie je predpoklad. To je nariadenie (príkaz).
V Obchodnom zákonníku nie sú sankcie. Ale ak účtuješ v JÚ a pritom máš v PÚ, porušuješ nielen Obch. Z. ale aj ZoÚ.

No tento prípad sa asi týka tak štyroch SZČO na Slovensku.
Samozrejme nech účtujú v PU, ak to je "nariadené".
Myslím, že v slovenčine sa na to používajú iné výrazy ako oznamovací spôsob.
Buď rozkazovací spôsob, alebo tvary: "musí účtovať" alebo "má povinnosť účtovať".

Ale inak asi budeš mať pravdu.:cool:
zk24
14.07.11,20:30
Styria? Ja mam takych 17 ;) Povinne zapisanych v ORSR.
marjankaj
14.07.11,21:46
Ak sa môžem rozhodnúť, teda ešte pred začatím podnikania, tak zvolím samozrejme PU.
Ale ak som už viedol JU a zistím to až dodatočne, tak v tých zákonoch je pár rozdielov, ktoré akosi spolu neladia. A môžu zviesť k "omylu".



HLAVA IV
ÚČTOVNÍCTVO PODNIKATEĽOV

§ 35
Podnikatelia sú povinní viesť účtovníctvo v rozsahu a spôsobom ustanoveným osobitným zákonom.

§ 36
Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri (ďalej len "zapísaní podnikatelia") účtujú v sústave podvojného účtovníctva o stave a pohybe obchodného majetku a záväzkov, čistého obchodného imania, o nákladoch, výnosoch a zisku alebo strate podniku.

§ 37
(1) Pokiaľ osobitný zákon neustanovuje inak, účtujú podnikatelia, ktorí nie sú zapísaní v obchodnom registri, v sústave jednoduchého účtovníctva o príjmoch a výdavkoch, obchodnom majetku, ako aj o záväzkoch tak, aby bolo možné zistiť čisté obchodné imanie a výsledok hospodárenia.

(2) Podnikatelia, ktorí nie sú zapísaní v obchodnom registri, môžu účtovať namiesto v sústave jednoduchého účtovníctva v sústave podvojného účtovníctva, pokiaľ v nej budú účtovať po celé účtovné obdobie.

§ 38
Účtovným obdobím je kalendárny rok.




§ 3
(1) Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len "účtovné obdobie"). Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.

(2) Účtovná jednotka postupuje v účtovnom období v účtovníctve podľa § 4 ods. 2. Náklady a výnosy účtuje účtovná jednotka v tom účtovnom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na deň ich úhrady, inkasa alebo na deň vyrovnania iným spôsobom. Výdavky a príjmy účtuje účtovná jednotka vždy v tom účtovnom období, v ktorom dôjde k ich úhrade alebo inkasu.

(3) Účtovným obdobím je kalendárny rok, ak tento zákon neustanovuje inak.

(4) Účtovným obdobím môže byť aj hospodársky rok. Hospodárskym rokom je obdobie nepretržite po sebe idúcich 12 kalendárnych mesiacov, ktoré nie je zhodné s kalendárnym rokom.

§ 9
Účtovné sústavy
(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.

(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať

a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy, poľovnícke organizácie a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 200 000 eur,
d) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu; ak nepodnikajú,
e) pozemkové spoločenstvá, ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 200 000 eur.

(3) Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva je povinný, ak účtovná jednotka nespĺňa podmienky ustanovené v odseku 2 pre účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva. Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva a zo sústavy podvojného účtovníctva do sústavy jednoduchého účtovníctva sa uskutočňuje vždy len k prvému dňu účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka zistila skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zmenu účtovnej sústavy.

Fyzická osoba, ktorá je podnikateľ a je zapísaná v OR je povinná viesť účtovníctvo podľa osobitného zákona(zákon o účtovníctve predpokladám). Teda podľa §9 ods. 2b) a nie podľa §36 a 37.

A s týmto sú taktiež mimo. Teda hospodársky rok nemôže byť podľa obchodného zákonníka účtovným obdobím?

Je to taká paralela, keď dva zákony upravujú tú istú vec a každý trochu inak. :eek: § 36 mi pripadá akýsi nadbytočný, lebo nestanovuje povinnosť. Tá je prenesená na zákon o účtovníctve.

Je jedno ako to zákonodarca myslel. Dôležité je, ako je to napísané.
zk24
15.07.11,08:00
Pre mna tieto oznamovacie vety zneju ako "rozkaz". Nie vzdy je v zakone ze "musi" a "nesmie".

V zakone o dani z primov tiez nie je napisane ze predmetom dane nesmie byt podiel na zisku. Je tam napisane ze predmetom dane nie je podiel na zisku.

Je to rovnako oznamovacia veta, ktora mi evokuje ze teda "nie je"... a teda ked zapisani podnikatelia uctuju v sustave PU, no tak proste uctuju....

Len uvazujem nahlas.
Mija33
26.07.11,19:50
Prišla mi prvá faktúra z Anglicka. Samozrejme v librách. Ako ju mám zapísať v jednoduchom účtovníctve ked 18.7 mi stiahlo z účtu sumu v Eurách za tovar z GB výmenný kurzom z 13.7. Akým kurzom to mám prepočítať zo dńa 18.7. alebo 13.7. Prosím poradte. Dakujem Monika