ell3
14.07.11,15:50
Dobrý deň.

Som živnostník a nie som platcom DPH. Zaoberám sa interierovým dizajnom. Mám predajňu v ktorej mám len vystavený nábytok, nepredávam ho. Pokiaľ má zákazník záujem o zariadenie interiéru, tento nábytok sa vyrába na mieru.

Chcem sa spýtať, keď beriem od zákazníkov 50 % zálohu stačí keď mu vystavím PPD ? Nemusím si kvôli tomu kúpiť pokladňu?
Potom pri dokončení obdrží FA, záručný list a PPD na celú sumu.

Ďakuejm
psps
20.11.11,20:04
toto by ma tiež zaujímalo, tiež máme podobnú situáciu
norotaus
01.12.11,17:45
Zdravím, bohužiaľ pokiaľ preberáte peniaze v hotovosti treba pokladňu. Riešte to cez účty a stačí len FA.
psps
03.12.11,15:39
Zdravím, bohužiaľ pokiaľ preberáte peniaze v hotovosti treba pokladňu. Riešte to cez účty a stačí len FA.
Nesúhlasím!
Mám odpoveď z daňového riaditeľstva. Tu nejde o predaj tovaru, ale o výrobu nábytku na mieru. Ak to ten predajca predá zákazníkovi aj s montážou, nie je potrebná RP, berie sa to ako služba.
hrosko
16.12.11,10:33
ahojte,
čítam to tu čítam aj na nete a začínam mať chaos v niektorých veciach. Mám poruchovú službu, voda , plyn, kúrenie a atď. Väčšinou predávam tovar spolu aj so zapojením napr. čerpadla, plyn, spotrebičov a pod..... V tomto prípade by som nemusela používať ERP, ak to dobre chápem. Ale
1/ak by som predala zákaznikovi,napr. len čerpadlo, vtedy musím , alebo sa mám riadiť prílohou zákona 289/2008, kde sú vyčlenené služby na kt. sa vzťahuje povinnosť evidenie tržieb ERP?
2/ niektorí tvrdia, že ju tiež potrebujem ak vyberiem z bank.účtu hotovosť a prevádzam ju do pokladne, čo sa mi zdá blbosť, lebo predsa BÚ a preukáže výber....
3/ ked mám nezaplatené pohladavky z roku 2011 a uhrádzať budú v hotovosti v roku 2012, je potrebné mať tú fiškálnu ERP ?
Velmi pekne dakujem za radu, lebo som čítala viaceré možnosti riešenia....
Mila123
16.12.11,10:43
1/ pri tovare musíš...
2/ totálna hov.....
3/ pri úhrade pohľadávky (nezaplatené fa z minulých rokov v hotovosti) sa musí používať ERP , ak ten druh služby je vymenovaný v prílohe zákona.....za tovar jednoznačne....
Erika-ežka
04.01.12,09:19
Ahojte, napadla ma takáto situácia. Firma nespadá do povinnosti používať fiškálnu pokladňu, nakoľko poskytuje služby, ktoré nie sú v prílohe zákona. Predá v hotovosti nejaký dlhodobý alebo drobný majetok. Nepovažuje ho za tovar, takže by nemusel prijať platbu v hotovosti cez fiškálnu ERP, ale stačil by aj PPD.
Uvažujem správne?
tictac7
04.01.12,09:23
Ahojte, napadla ma takáto situácia. Firma nespadá do povinnosti používať fiškálnu pokladňu, nakoľko poskytuje služby, ktoré nie sú v prílohe zákona. Predá v hotovosti nejaký dlhodobý alebo drobný majetok. Nepovažuje ho za tovar, takže by nemusel prijať platbu v hotovosti cez fiškálnu ERP, ale stačil by aj PPD.
Uvažujem správne?

nie, neuvažuješ správne - kukni zákon - v jeho ponímaní je aj majetok pri predaji tovar...
Eva Póčová
04.01.12,10:07
Ahojte,
má povinnosť používať ERP živnostník, ktorý prenajíma kávomaty a platia mu v hotovosti?
ďakujem
karinke
04.01.12,10:45
Ahojte,

dovoľte otázočku. FO podnikateľ predávajúci tovar predal 12.12.2011 na faktúru tovar zákaznikovi. dňa 15.12.2011 zákazník faktúru zaplatil v hotovosti pričom FO mu vystavila PPD. Nebolo potrebné už ísť cez ERP keďže už mal nainštalovaný fiškál? Alebo do 31.12.2011 mohol prijať uhradu faktúry na PPD?

Ďakujem za radu
evina
04.01.12,11:00
Ahojte,

dovoľte otázočku. FO podnikateľ predávajúci tovar predal 12.12.2011 na faktúru tovar zákaznikovi. dňa 15.12.2011 zákazník faktúru zaplatil v hotovosti pričom FO mu vystavila PPD. Nebolo potrebné už ísť cez ERP keďže už mal nainštalovaný fiškál? Alebo do 31.12.2011 mohol prijať uhradu faktúry na PPD?

Ďakujem za radu

Ak mal fiškál, bol povinný úhradu prijať c ez ERP.
FAA
04.01.12,11:11
cez ERP
karinke
04.01.12,12:29
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Môžete mi prosím povedať, ktorý § hovorí o tom, že ak sa nainštaluje fiškál tak podnikateľ musí prijať uhradu faktúry cez ERP? Usmernenie z DRSR hovorí že "Podnikatelia, ktorí pri evidovaní prijatých tržieb postupujú ešte podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z. o spôsobe vedenia tržieb elektronickou registračnou pokladnicou v znení neskorších predpisov (ďalej len „vyhláška o ERP“), môžu evidovať tržby podľa uvedenej vyhlášky do 31.12.2011. Nakoľko podľa vyhlášky o ERP sa za úhradu v hotovosti nepovažuje úhrada pohľadávky (faktúry), platbu prijatú v hotovosti ako úhradu pohľadávky nie sú povinní do 31.12.2011 evidovať v pokladnici."

Môžete sa mi k tomu prosím vyjadriť? Poznám viacerých, ktorí majú fiškál ale do konca roka príjmali platby cez PPD. Dokoca aj veľké spoločnosti. Prosím ak niekto vie, tak nech ma usmerní kde by som sa dočítala, že úhrady musia ísť cez ERP. Ďakujem
tictac7
04.01.12,12:37
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Môžete mi prosím povedať, ktorý § hovorí o tom, že ak sa nainštaluje fiškál tak podnikateľ musí prijať uhradu faktúry cez ERP? Usmernenie z DRSR hovorí že "Podnikatelia, ktorí pri evidovaní prijatých tržieb postupujú ešte podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z. o spôsobe vedenia tržieb elektronickou registračnou pokladnicou v znení neskorších predpisov (ďalej len „vyhláška o ERP“), môžu evidovať tržby podľa uvedenej vyhlášky do 31.12.2011. Nakoľko podľa vyhlášky o ERP sa za úhradu v hotovosti nepovažuje úhrada pohľadávky (faktúry), platbu prijatú v hotovosti ako úhradu pohľadávky nie sú povinní do 31.12.2011 evidovať v pokladnici."

Môžete sa mi k tomu prosím vyjadriť? Poznám viacerých, ktorí majú fiškál ale do konca roka príjmali platby cez PPD. Dokoca aj veľké spoločnosti. Prosím ak niekto vie, tak nech ma usmerní kde by som sa dočítala, že úhrady musia ísť cez ERP. Ďakujem


viď v texte červeným. Akonáhle mal zaevidovanú a spojazdnenú kasu podľa zákona o ERP, išiel podľa zákona a nie podľa vyhlášky...
Zita5
04.01.12,12:42
Treba si dohľadať Zákon o používaní registračných pokladníc to je jedna vec.
a potom je veľa príspevkov na Porade napr. aj tu prikladám
http://www.porada.sk/t1674-p23-reg-pokladna-povinnosti.html#post1929895
karinke
04.01.12,13:30
Ďakujem pekne za reakcie
evina
04.01.12,13:54
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Môžete mi prosím povedať, ktorý § hovorí o tom, že ak sa nainštaluje fiškál tak podnikateľ musí prijať uhradu faktúry cez ERP? Usmernenie z DRSR hovorí že "Podnikatelia, ktorí pri evidovaní prijatých tržieb postupujú ešte podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z. o spôsobe vedenia tržieb elektronickou registračnou pokladnicou v znení neskorších predpisov (ďalej len „vyhláška o ERP“), môžu evidovať tržby podľa uvedenej vyhlášky do 31.12.2011. Nakoľko podľa vyhlášky o ERP sa za úhradu v hotovosti nepovažuje úhrada pohľadávky (faktúry), platbu prijatú v hotovosti ako úhradu pohľadávky nie sú povinní do 31.12.2011 evidovať v pokladnici."

Môžete sa mi k tomu prosím vyjadriť? Poznám viacerých, ktorí majú fiškál ale do konca roka príjmali platby cez PPD. Dokoca aj veľké spoločnosti. Prosím ak niekto vie, tak nech ma usmerní kde by som sa dočítala, že úhrady musia ísť cez ERP. Ďakujem


Zákon platí od 1.9.2008, niektoré paragrafy od 1.3.2009 a pod. .... čiže zákon sa mal aplikovať od 1.3.2009 minimálne. Prechodné znenie § 18 umožnilo používať ešte staré pokladne a vtedy postupovať podľa predchádzajúcich predpisov. ak ste už mali novú pokladňu, tak tu sa postup riadil podľa vtedy už platného zákona ......

§ 18
Prechodné ustanovenia


(1) Podnikateľ, ktorý má povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu na evidenciu tržieb, môže používať elektronickú registračnú pokladnicu podľa doterajšieho predpisu21) najneskôr do 31. decembra 2011. Pri používaní takejto elektronickej registračnej pokladnice podnikateľ postupuje podľa doterajšieho predpisu21) najneskôr do 31. decembra 2011.

(2) Servisná organizácia postupuje podľa doterajšieho predpisu21) u podnikateľa podľa odseku 1 najneskôr do 31. decembra 2011.
tweedle
04.01.12,14:06
ja mám nasledovný problém, firma predáva olej po reštauráciách cez obchodných zástupcov -živnostníkov ,dohodárov. doteraz sa vystavoval pri predaji na hotovosť PPD, ten je potrebná pokľadňa. Ako to s ňou riešiť:
1. 1 centrálna ERP na sklade a každý ráno sa vytlačia bločky za predaný tovar a odnesú sa do prevádzky
alebo
2. každý živnostník musí mať svoju ERP ( ako potom posupovať z uzávierkami)
Anna B
04.01.12,14:25
Podnikateľ má ERP s fiškálnou pamäťou, ktorá slúži na predaj tovaru. Popri tom ešte podniká v autodoprave a niektoré faktúry mu uhrádzajú v hotovosti. Musí tieto úhrady faktúr uhrádzať cez ERP keď sa táto služba nenachádza v prílohe zákona o ERP, alebo je to automaticky, že keď má pokladňu,
musí cez ERP robiť aj príjem za FA z dopravy cez ERP?
Poslala som ho za servisným technikom, ktorý mu inštaloval fiš.program do ERP a ten vôbec nevie, že úhrada fa sa dá robiť aj cez ERP. Vraj len vtedy, keď bola tá FA aj vystavená cez ERP. Ďakujem za reakcie, lebo už mám z toho totálny chaos.
evina
04.01.12,14:46
Podnikateľ má ERP s fiškálnou pamäťou, ktorá slúži na predaj tovaru. Popri tom ešte podniká v autodoprave a niektoré faktúry mu uhrádzajú v hotovosti. Musí tieto úhrady faktúr uhrádzať cez ERP keď sa táto služba nenachádza v prílohe zákona o ERP, alebo je to automaticky, že keď má pokladňu,
musí cez ERP robiť aj príjem za FA z dopravy cez ERP?
Poslala som ho za servisným technikom, ktorý mu inštaloval fiš.program do ERP a ten vôbec nevie, že úhrada fa sa dá robiť aj cez ERP. Vraj len vtedy, keď bola tá FA aj vystavená cez ERP. Ďakujem za reakcie, lebo už mám z toho totálny chaos.
Je to tu spomínané už niekoľkokrát.
Ak aj používa podnikateľ ERP na predaj tovaru a popritom poskytuje služby nevyskytujúce sa v prílohe zákona, nie je povinný tržby za tieto služby evidovať prostredníctvom ERP.
Anna B
04.01.12,14:53
Ďakujem za pomoc Evina
tweedle
04.01.12,14:59
ja mám nasledovný problém, firma predáva olej po reštauráciách cez obchodných zástupcov -živnostníkov ,dohodárov. doteraz sa vystavoval pri predaji na hotovosť PPD, ten je potrebná pokľadňa. Ako to s ňou riešiť:
1. 1 centrálna ERP na sklade a každý ráno sa vytlačia bločky za predaný tovar a odnesú sa do prevádzky
alebo
2. každý živnostník musí mať svoju ERP ( ako potom posupovať z uzávierkami)posúvam
tweedle
05.01.12,06:34
posúvam
tictac7
05.01.12,06:40
ja mám nasledovný problém, firma predáva olej po reštauráciách cez obchodných zástupcov -živnostníkov ,dohodárov. doteraz sa vystavoval pri predaji na hotovosť PPD, ten je potrebná pokľadňa. Ako to s ňou riešiť:
1. 1 centrálna ERP na sklade a každý ráno sa vytlačia bločky za predaný tovar a odnesú sa do prevádzky
alebo
2. každý živnostník musí mať svoju ERP ( ako potom posupovať z uzávierkami)

...málo info...
---SZČO vykonávajú predaj vo svojom mene na svoj účet?
tweedle
05.01.12,06:57
nie na účet firmy, ktorej potom v fakturujú svoje služby, ak majú dostatočné množstvo pri sebe nechajú ho na prevádzke ihneď, ak nie šofér robí každý deň rozvoz aj inkasuje peniaze
Zita5
05.01.12,06:59
nie na účet firmy, ktorej potom v fakturujú svoje služby,

Obchodný zástupca pracuje pre firmu zrejme na živnostenský list , nenakupuje od nej tovar a nepredáva ho vo svojom mene . To znamená z môjho pohľadu , že ak predáva tovar v mene firmy a na účet firmy, pre ktorú pracuje , tak registračnú pokladnicu musí zabezpečiť firma, pre ktorú obchodný zástupca pracuje a ktorý svoj tovar predáva .
tweedle
05.01.12,07:08
ale stačí ak bude jedna pokľadna na sklade? skladník ráno všetok dohodnutý tovar vyúčtuje spraví rozvoz, odovzdá pokladničký blok?
a v prípade, že obchodák nechá tovar u zákazníka, prevezme aj hotovosť, že sa PB vytlačí na sklade a dodatočne sa odnesie do prevádzky?
tweedle
05.01.12,12:56
prosím o pomoc
tictac7
05.01.12,13:03
...hmmm - bude treba asi zainvestovať do prenosných pokladníc (pre každého obchodníka)
- ráno skladník na blokuje - odberateľ časť tovaru neprevezme alebo ho neprevezme vôbec...tovar je už nablokovaný - robiť storno....na dlhé lakte....
- odoberiem tovar a že doklad mi dáte potom? Ja na to nepristúpim v žiadnom prípade, čo keď to potom nebude lebo - sa doklad stratí, obchodník spreneverí peniaze, proste niečo sa stane.....
Zita5
05.01.12,13:08
ale stačí ak bude jedna pokľadna na sklade? skladník ráno všetok dohodnutý tovar vyúčtuje spraví rozvoz, odovzdá pokladničký blok?
a v prípade, že obchodák nechá tovar u zákazníka, prevezme aj hotovosť, že sa PB vytlačí na sklade a dodatočne sa odnesie do prevádzky?

Podľa môjho názoru bolo by treba prenosnú fiškálnu pokladnicu .Ak zoberiem zákon tak, zákon hovorí čo je predajné miesto - § 2 písm k) predajným miestom miesto, kde sa prijíma tržba.Vyložte si to po svojom .V skutočnosti sa tržba prijíma u zákazníka-odberateľa a nie u Vás v sklade, či v predajni.

Nedovolím si napísať , že zaevidujte v sklade prijatú tržbu , keď v skutočnosti ešte tie peniaze nemáte v zásuvke RP a potom vyinkasujte tržbu priamo vo firme u zákazníka .Tak toto si nedobvolím tvrdiť ...i keď ......a myslím, že zrovna takú odpoveď očakávate. Napíšte si otázku na DRSR, uvidíte čo Vám odpovedia a podľa toho sa riaďte .
psps
05.01.12,15:30
Podľa môjho názoru bolo by treba prenosnú fiškálnu pokladnicu .Ak zoberiem zákon tak, zákon hovorí čo je predajné miesto - § 2 písm k) predajným miestom miesto, kde sa prijíma tržba.Vyložte si to po svojom .V skutočnosti sa tržba prijíma u zákazníka-odberateľa a nie u Vás v sklade, či v predajni.

Nedovolím si napísať , že zaevidujte v sklade prijatú tržbu , keď v skutočnosti ešte tie peniaze nemáte v zásuvke RP a potom vyinkasujte tržbu priamo vo firme u zákazníka .Tak toto si nedobvolím tvrdiť ...i keď ......a myslím, že zrovna takú odpoveď očakávate. Napíšte si otázku na DRSR, uvidíte čo Vám odpovedia a podľa toho sa riaďte .

Tiež máme podobnú situáciu s malým rozdielom. My predávame tovar - vstavané skrine aj s montážou. Naši montéri (živnostníci) si nábytok chodia brať do skladu, ráno si zoberu zo skladu tovar, dokumenty k montáži, faktúru a vypísaný PPD a idú k zákazníkovi, ktorí platia po montáži montérom v hotovosti. Montéri potom peniaze odovzdávajú na druhý či tretí deň. U nás by bola ERP úplná katastrofa. Napísala som na DRSR a napísali mi, že v našom prípade nejde o predaj tovaru, ale o predaj diela. Lenže máme aj zákazníkov, ktorí si kúpia skrine a namontujú si ich sami a my im naúčtujeme tovar s dopravou. Tiež si to tí montéri berú zo skladu a podľa rozpisu rozvážajú a o 2-3 dni nám odovzdajú peniaze. Na túto otázku mi DRSR už neopovedalo. A veľmi by ma to zaujímalo. Viete koľko je takých zákazníkov, že nazaplatia pri prevzatí, lebo sa im čosi nepozdáva. Tí šoféri to neriešia na mieste a nezaujíma ich to a keby išli už s hotovoým bločkom z ERP, tak to by bolo stornovania a ďalšieho chaosu. Tak ak budete mať nejaké stanovisko z DRSR ohľadom takejto dopravy, prosím prilepiť. Dík
Zita5
05.01.12,15:38
Tiež máme podobnú situáciu s malým rozdielom. My predávame tovar - vstavané skrine aj s montážou. Naši montéri (živnostníci) si nábytok chodia brať do skladu, ráno si zoberu zo skladu tovar, dokumenty k montáži, faktúru a vypísaný PPD a idú k zákazníkovi, ktorí platia po montáži montérom v hotovosti. Montéri potom peniaze odovzdávajú na druhý či tretí deň. U nás by bola ERP úplná katastrofa. Napísala som na DRSR a napísali mi, že v našom prípade nejde o predaj tovaru, ale o predaj diela. Lenže máme aj zákazníkov, ktorí si kúpia skrine a namontujú si ich sami a my im naúčtujeme tovar s dopravou. Tiež si to tí montéri berú zo skladu a podľa rozpisu rozvážajú a o 2-3 dni nám odovzdajú peniaze. Na túto otázku mi DRSR už neopovedalo. A veľmi by ma to zaujímalo. Viete koľko je takých zákazníkov, že nazaplatia pri prevzatí, lebo sa im čosi nepozdáva. Tí šoféri to neriešia na mieste a nezaujíma ich to a keby išli už s hotovoým bločkom z ERP, tak to by bolo stornovania a ďalšieho chaosu. Tak ak budete mať nejaké stanovisko z DRSR ohľadom takejto dopravy, prosím prilepiť. Dík
Pozrite si tento link, sú tam otázky a odpovede z drsr , možno sa tam nájdete
http://www.porada.sk/t183388-registracne-pokladnice-1-1-2012-suhrn.html#post1933588
tweedle
05.01.12,16:29
Podľa môjho názoru bolo by treba prenosnú fiškálnu pokladnicu .Ak zoberiem zákon tak, zákon hovorí čo je predajné miesto - § 2 písm k) predajným miestom miesto, kde sa prijíma tržba.Vyložte si to po svojom .V skutočnosti sa tržba prijíma u zákazníka-odberateľa a nie u Vás v sklade, či v predajni.

Nedovolím si napísať , že zaevidujte v sklade prijatú tržbu , keď v skutočnosti ešte tie peniaze nemáte v zásuvke RP a potom vyinkasujte tržbu priamo vo firme u zákazníka .Tak toto si nedobvolím tvrdiť ...i keď ......a myslím, že zrovna takú odpoveď očakávate. Napíšte si otázku na DRSR, uvidíte čo Vám odpovedia a podľa toho sa riaďte . my by sme najradšej všetko predávali na faktúru, lenže málo ktorá prevádzka s tým súhlasí, a problém je aj s obchodákmi, ktorí sa striedajú ako na bežacom páse, máme problém ked nm majú vrátiť pečiatku neveim čo by bolo s pokladňou,,,napísala som dopyt na DU uvidím,,
Zita5
05.01.12,16:31
my by sme najradšej všetko predávali na faktúru, lenže málo ktorá prevádzka s tým súhlasí, a problém je aj s obchodákmi, ktorí sa striedajú ako na bežacom páse, máme problém ked nm majú vrátiť pečiatku neveim čo by bolo s pokladňou,,,napísala som dopyt na DU uvidím,,

Tak to verím, nie každý obchoďák má zodpovedný prístup k práci .Som zvedavá, čo napíše DRSR.Potom poprosím, keby sa dala odpoveď prilepiť na Poradu .
tweedle
05.01.12,16:39
jasné prilepím :)
Zita5
05.01.12,16:41
fajn :) pomôže možno aj tomu , kto bude riešiť presne tento problém.Hoci neviem, nie vždy sú odpovede z DRSR správne, tak uvidíme ako sa vyjadria.
tweedle
05.01.12,16:54
ved to nie vždy sú ich odpovede správne,,,
tweedle
06.01.12,14:35
...hmmm - bude treba asi zainvestovať do prenosných pokladníc (pre každého obchodníka)
- ráno skladník na blokuje - odberateľ časť tovaru neprevezme alebo ho neprevezme vôbec...tovar je už nablokovaný - robiť storno....na dlhé lakte....
- odoberiem tovar a že doklad mi dáte potom? Ja na to nepristúpim v žiadnom prípade, čo keď to potom nebude lebo - sa doklad stratí, obchodník spreneverí peniaze, proste niečo sa stane..... možno hlúposť, ale čo keby obchodáci vystavovali namiesto pokladničných bločkov paragón a potom by doniesli originál bločik? ved paragóny nahrádzajú bločky ak je neaký problém s pokladňou, či už nie?
Zita5
06.01.12,14:55
možno hlúposť, ale čo keby obchodáci vystavovali namiesto pokladničných bločkov paragón a potom by doniesli originál bločik? ved paragóny nahrádzajú bločky ak je neaký problém s pokladňou, či už nie?

Pozrite si zákon, kedy je možné vypísať paragón,vo Vašom prípade určite nie .
Maria300
12.03.12,06:29
dobrý deň, prosím o info, či pri predaji HIM v hotovosti musí mať spoločnosť fiškálnu pokladňu? ďakujem
tictac7
12.03.12,06:41
áno
sybila3
17.03.12,13:54
prosím vás ako mám zaúčtovať na bločku je:
upgrade fiškálny set, plomba, kniha ERP, servis a práca dávam na 501-nákup dhm?
sybila3
18.03.12,12:03
poradí niekto? dík
hrosko
26.03.12,09:58
psps
26.03.12,16:19
Som SZČO a občas predávam kovový odpad do kovošrotu. Musím mať ERP?
supky
13.12.12,18:01
mam fiskalnu pokladnu a zaujimalo by ma ci je potrebne 31.12 robit nejaku rocnu uzavierku alebo nie? dakujem za odpoved