alessi
14.07.11,21:54
Pokoj a dobro!
mám záujem zamestnať známeho. Viem že ho mám prihlásiť aj kde. Problém je mzda. Chcem ho zamestnať na plný pracovný úväzok. Najprv skúšobná doba, samozrejme.
Neviem ako zostaviť pracovnú zmluvu. Práca bude Úlohova alebo percento zo zisku. Môžem ho takto zamestnať(Vopred sa stanoví meranie úlohy)? Dôvod je, že je absolvent a má problém si nájsť robotu a chcem mu takto pomôcť len nemám este toľko peňazí. Práve preto volím formu úlohovej mzdy. Verím že by mu to pomohlo aby sa časom sám osamostatnil.
alessi
15.07.11,04:04
Posúvam
ANNAP
15.07.11,04:22
čo myslíš pojmom úlohová mzda?
ja poznám časovú (mesačný plat alebo hodinová sadzba a úkolovú mzdu
ivka70
15.07.11,04:27
Ak sol spravne pochopila, chces mu platit za splnenie ulohy.

V tom pripade by som asi koncipovala zmluvu na mesacnu mzdu z nejakym minimalnym zakladom, vacsim ako minimalna mzda, napr. 400 EUR + premie za splnenie ulohy, ktorych vypocet a vyplacanie mozete specifikovat aj v speci dokumente alebo internom predpise, na ktory sa prac. zmluva odvola.
srska
15.07.11,04:30
Pokoj a dobro!
mám záujem zamestnať známeho. Viem že ho mám prihlásiť aj kde. Problém je mzda. Chcem ho zamestnať na plný pracovný úväzok. Najprv skúšobná doba, samozrejme.
Neviem ako zostaviť pracovnú zmluvu. Práca bude Úlohova alebo percento zo zisku. Môžem ho takto zamestnať(Vopred sa stanoví meranie úlohy)? Dôvod je, že je absolvent a má problém si nájsť robotu a chcem mu takto pomôcť len nemám este toľko peňazí. Práve preto volím formu úlohovej mzdy. Verím že by mu to pomohlo aby sa časom sám osamostatnil.
v pz uviesť: pevnú čiastku mzdy a pohyblivú (% zo zisku alebo od splnenia úlohy)
alessi
15.07.11,04:37
čo myslíš pojmom úlohová mzda?
ja poznám časovú (mesačný plat alebo hodinová sadzba a úkolovú mzdu

Prepáčte. Mal som dojem že ukolova je po cesky. Moja chyba. Úlohova je ukolova
alessi
15.07.11,04:48
Môžem urobiť nasledovné:
pevná mzda 400€ pocet úloh 40 á 10€
s tým že mzda sa vyráta ako pocet zvládnutých úloh krát 10
teda ak ich spraví len 5 tak dostane v hrubom 50 ak ich zvládne 80 tak mu dám 800.
porozumel som tomu správne?
ivka70
15.07.11,04:48
Prepáčte. Mal som dojem že ukolova je po cesky. Moja chyba. Úlohova je ukolova

Ukolova mzda je ale to, ze cloveka platis za konkretnu vykon, je to normovana praca.

Cize das mu normu vyrobit 100 suciastok za 8 hodin, a zaplatis mu za 100 suciastok 100% mzdy za ten den.
ak ich vyrobi za 8 hodin az 120 ks, tak mu zaplatis 120% mzdy.

Ukolova mzda mi pre vysokoskolaka akosi nesedi, aj ked v specifickych pripadoch moze byt (mna raz chcel ukolovat zamestnavatel vytvorenim 8 riadkov programu za 1 hodinu :), co sa niekedy da, niekdy vytvoris 100 riadov za den, ale su dni, kedy za ceky den naprogramujes 5 riadkov :) )
ivka70
15.07.11,04:50
Môžem urobiť nasledovné:
pevná mzda 400€ pocet úloh 40 á 10€
s tým že mzda sa vyráta ako pocet zvládnutých úloh krát 10
teda ak ich spraví len 5 tak dostane v hrubom 50 ak ich zvládne 80 tak mu dám 800.
porozumel som tomu správne?

Nie, takto to urobit nemozes, lebo musis dodrzat zakonom definovanu minimalnu mzdu.
Cize aj v pripade, ze clovek by urobil len 5 uloh, musel by si mu zaplatit aktualne 317 EUR (a podla zaradenia prac. miesta aj viac, 317 je min. mzda pre nenarocne manualne prace a pod.)
srska
15.07.11,04:51
Ukolova mzda je ale to, ze cloveka platis za konkretnu vykon, je to normovana praca.

Cize das mu normu vyrobit 100 suciastok za 8 hodin, a zaplatis mu za 100 suciastok 100% mzdy za ten den.
ak ich vyrobi za 8 hodin az 120 ks, tak mu zaplatis 120% mzdy.

Ukolova mzda mi pre vysokoskolaka akosi nesedi, aj ked v specifickych pripadoch moze byt (mna raz chcel ukolovat zamestnavatel vytvorenim 8 riadkov programu za 1 hodinu :), co sa niekedy da, niekdy vytvoris 100 riadov za den, ale su dni, kedy za ceky den naprogramujes 5 riadkov :) )
preto neúčtujem účto na položky ale na paušál:)
alessi
15.07.11,04:53
Ide o absolventa strednej školy.
ivka70
15.07.11,04:57
Ide o absolventa strednej školy.

To je jedno, stale by jeho minimalna mesacna mzda mala byt vyssia ako 317 EUR.

Da sa to poriesit aj inak, ak nemas aktualne na vytvorenie prac. miesta na plny uvazok, mozes ho zamestnat napr. na polovicny uvazok. Samozrejme, ak s tym on bude suhlasit. Potom bude pracovat napr. len 4 hodiny denne.
Vtedy zakladna mzda bude 1/2 z minimalnej mzdy a pohybliva ciastka moze byt stale definovana ako % zo zisku alebo podiel na splnenych ulohach.
alessi
15.07.11,04:58
Ivka70 tak to ho zamestnam na dohodu. S tým že odvody si bude musieť odviesť sám.
Dohoda o pracovnej činnosti že?
srska
15.07.11,04:59
Ivka70 tak to ho zamestnam na dohodu. S tým že odvody si bude musieť odviesť sám.???
alessi
15.07.11,05:02
Ok. Neviem sa vyjadrovať. Myslel som Sp a Zp
srska
15.07.11,05:03
Ok. Neviem sa vyjadrovať. Myslel som Sp a Zpty odvedieš. ak na dohodu tak len do sp
ivka70
15.07.11,05:06
Ano, ak je evidovany na UP a jeho mzda za mesiac prekroci 136 EUR, tak ho z evidencie vyradia a bude si musiet platit sam ZP, co je asi 46 EUR. Oplati sa mu potom u teba na dohodu pracovat?

Co takto vytvorit na zaciatok miesto na absolventsku prax (dohodnut sa na tom z UP) a zamestnat ho takto, vtedy mu UP bude platit 185 EUR mesacne a mas 3-6 mesiacov na to zistit, ci ti to tak bude fungovat, ci si na seba zarobite a potom ho mozes zamestnat riadne na plny uvazok.
alessi
15.07.11,05:06
Som myslel že ja mám na starosti iba urazove, 0.8% + zo zvyšku 19%
ivka70
15.07.11,05:08
Som myslel že ja mám na starosti iba urazove, 0.8% + zo zvyšku 19%

Ano, pri dohode mas len to.
ZP si bude musiet tvoj zamestnanec poriesit asi sam a dalsie odvody do SP nie su pre neho povinne.
Roky odpracovane na dohodu sa mu ale nepocitaju ani do dochodku ani kvoli prip. podpore v nezamestnanosti, nikam.
alessi
15.07.11,05:13
Hm. To je tiež blbe. Ale ked po nejakej dobe budem vidieť že je v pohode tak mu môžem dať aj pz.
Neviem či pri jeho kvalifikácii a mojom zameraní by up súhlasil.
alessi
15.07.11,05:21
To je jedno, stale by jeho minimalna mesacna mzda mala byt vyssia ako 317 EUR.

Da sa to poriesit aj inak, ak nemas aktualne na vytvorenie prac. miesta na plny uvazok, mozes ho zamestnat napr. na polovicny uvazok. Samozrejme, ak s tym on bude suhlasit. Potom bude pracovat napr. len 4 hodiny denne.
Vtedy zakladna mzda bude 1/2 z minimalnej mzdy a pohybliva ciastka moze byt stale definovana ako % zo zisku alebo podiel na splnenych ulohach.

Môžem ho zamestnať aj na 1/4 alebo 1/8 úväzok? Aby nebol úplne bez roboty a časom by som dodatkom k pz riešil rozšírenie úväzku.
srska
15.07.11,05:22
Môžem ho zamestnať aj na 1/4 alebo 1/8 úväzok? Aby nebol úplne bez roboty a časom by som dodatkom k pz riešil rozšírenie úväzku.môžeš - § 49 zp
alessi
15.07.11,05:25
Jeeej diky.
srska
15.07.11,05:29
Jeeej diky.ak pz na kratší pracovný čas - prihlásiš ho do sp + zp a samozrejme aj ty sa zaregistruješ na sp + zp ako zamestnávateľ
alessi
15.07.11,05:32
Mhm. To uz viem ze mam na starosti. Posielam všetkým bodíky za užitočné info.
srska
15.07.11,05:32
+ na miestne príslušnom dú ako platiteľ dane zo závislej činnosti:)
srska
15.07.11,05:37
mimotemynajľahšie je získať živnostenský list. potom sú už len povinnosti:)
alessi
15.07.11,05:37
+ na miestne príslušnom dú ako platiteľ dane zo závislej činnosti:)

Tomuto som nepochopil. Zamestnanca na du? Ok. Du podľa mojej živnosti či jeho bydliska? Ja som nmnv on tn
srska
15.07.11,05:41
Tomuto som nepochopil. Zamestnanca na du? Ok. Du podľa mojej živnosti či jeho bydliska? Ja som nmnv on tn
ak ho zamestnáš, podľa zákona č. 595/2003 musíš odvádzať preddavky na daň zo závislej činnosti. no a tomu predchádza registrácia ako platiteľa tejto dane na tvojom dú. tam ako máš v žl
Tweety
15.07.11,05:42
Tomuto som nepochopil. Zamestnanca na du? Ok. Du podľa mojej živnosti či jeho bydliska? Ja som nmnv on tn
Nie, seba, ako zamestnáv. k dani zo ZČ.
alessi
15.07.11,05:46
mimotemynajľahšie je získať živnostenský list. potom sú už len povinnosti:)

Mi to pripadá rovnaké ako ľahko sa stat odberateľom. To kazdy vybaví za 5sekúnd. Ale potom ked chcem byť aj dodávateľom tak už schvaľovanie aj na mesiac.
alessi
15.07.11,05:51
Alfa zvláda aj mzdy? Alebo sa nájde nejaký iný voľne dostupný software na mzdy. Prípadne za rozumnú cenu.
srska
15.07.11,05:52
ak ti podpíše vyhlásenie na zdanenie príjmov, tak ak mu dáš v hrubom 330 eur, tak preddavky na daň zo závislej činnosti nebudeš ako zamestnávateľ na dú odvádzať. (ale registrovaný musíš byť)
srska
15.07.11,05:55
Alfa zvláda aj mzdy? Alebo sa nájde nejaký iný voľne dostupný software na mzdy. Prípadne za rozumnú cenu.ja používam profesne pohodu - je tam aj nejaká free verzia obmedzená na počet položiek - stormware.sk
alessi
28.07.11,19:58
Este sa chcem opýtať. Ak chcem stanoviť mzdu väčšiu ako je minimálna, tak môžem dať ľubovoľne alebo to je stanovené nejakou tabuľkou?