Laik2
15.07.11,08:29
Dobrý deň. Prosím Vás o radu. S manželkou sme po rozvode uzavreli dohodu o vyporiadaní BSM, na základe ktorej sme sa dohodli, že náš spoločný byt bude prepísaný na ňu s tým, že mi vyplatí dohodnutú sumu. Dohodli sme sa na termíne, avšak od tohto termínu ubehlo už pár mesiacov a stále mi túto sumu nevyplatila, vraj nemá z čoho. Svoju časť dohody som splnil, prebehlo aj katastrálne konanie a byt už je prepísaný na ňu. Platím jej výživné na deti pravidelne každý mesiac. Pokiaľ by sme sa dohodli, samozrejme písomne na tom, že by som jej prestal platiť výživné s tým, že by sa to odpočítavalo z jej dlhu voči mne, nemal by som z právneho hľadiska nejaký problém? Bola by táto dohoda vôbec platná, keby s tým súhlasila a podpísala ju? Ďakujem vopred za odpoveď
Barbara
15.07.11,06:52
Výživné nemôžeš prestať platiť,lebo ťa dá na súd, že neplatíš výživné, mal by si problém a veľký, ale daj to na súd, a žiadaj súd o vyporiadanie BSM, že máte písomnú dohodu o tom, že ťa má vyplatiť , a súd ju donúti, buď ťa vyplatí, alebo byt predať a peniaze rozdeliť 50%-50%. To ťa nech netrápi, že nemá ťa z čoho vyplatiť, / s tým si ale mohol rátať, že ťa len tak nevyplatí.
a vôbec ako si s tým mohol súhlasiť, aby ten byt bol prepísaný na ňu, keď ťa ešte nevyplatila??? záhada
arizona
15.07.11,06:58
Nemali ste v zmluve nieco take, ze majitelom sa stava az po vyplateni dohodnutej sumy,alebo nieco podobne?
To, ze ta nema z coho vyplatit je slaba vyhovorka, moze byt predat,alebo vymenit za lacnejsi. Pohroz ex napr.exekutorom...
Vyzivne a vysporiadanie BSM su dve rozdielne veci...
Vyzivne plat dalej a dlznu sumu od ex mozes vymahat cez sud,alebo exekutora.
Laik2
15.07.11,07:16
Ďakujem za odpovede, aj som si myslel, že takto to nepôjde. Išlo mi hlavne o deti, nechcem, aby prišli o byt, alebo ho predávali, lebo by tým trpeli hlavne oni. Preto som ustúpil v mnohých veciach, jednoducho som sa zbalil a odišiel, všetko som im nechal a nakoniec som do dohody nedal ani tú klauzulu, že sa stane majiteľkou po vyplatení. Všetko nasvedčovalo tomu, že tie peniaze dostanem načas od jej terajšieho partnera, termín vyplatenia si stanovili sami. Rozmýšľal som aj nad tým, že dať to na súd, ale ona je na materskej, zrejme by jej stanovili splátkový kalendár a splácala by mi to možno aj 20 rokov, čo mi momentálne nepomôže, pretože vďaka tomu som sa dostal do finančných problémov. Výživné ide hlavne deťom, preto som to nechcel riešiť takto, len sa snažím nájsť nejaké riešenie, ako ju donútiť, aby sa nevyhýbala aspoň jednej jedinej veci, ktorú od nej žiadam, aby splnila. Ale ďakujem za rýchle reakcie, moc mi to pomôže v rozhodovaní, čo ďalej.
Barbara
15.07.11,07:35
Prepáč mi za moju úprimnosť, ale ako si mohol byť taký naivný, že si ten byt pred vyplatením prepísal na ňu?
jujuj, tak chceš tie peniaze, alebo nie? Keď áno, tak konaj, tie peniaze Ti patria. Nechceš, aby deti prišli o byt, a ako vieš, že Osud to nezariadi ináč a o byt prídu tak či tak? Však zo sumy čo jej ostane môže kúpiť nejaký byt, nech doloží aj jej partner.
Laik2
15.07.11,07:50
Naivný možno, ale deti znamenajú pre mňa všetko. Dohoda je taká, že čokoľvek by s bytom urobila, musia dostať svoje podiely. Išlo mi hlavne o ne. Samozrejme, že tie peniaze chcem, hlavne ich momentálne potrebujem a konať určite budem. Len som nechcel, aby na to doplácali moje deti, hoci napriek výživnému, ktoré im dávam dostávajú odo mňa oveľa viac. Lepšie im je so mnou, ale mama je mama a ja ich od nej trhať nebudem. Je to začarovaný kruh. Myslel som si, že vyrovnaním budem mať túto kapitolu navždy za sebou, ale vidím, že moja neustála zhovievavosť k ničomu nevedie. Možno máte pocit, že som naozaj hlúpy, ale okolnosti sú trošku iné ako sa na prvý pohľad zdá, potom sa ťažko z toho dostáva človek von.
arizona
15.07.11,08:13
Nie, nemyslime, ze by si bol hlupy.
Len citit z tvojich prispevkov, ze mas velmi rad na svoje deti . Mozno to tvoja ex trosku vyuziva...

Ako si to myslel, ze svoje podiely deti dostanu? mas to nejak zabezpecene? Lebo byt Ti uz nepatri,takze o nom nemozes rozhodovat.

Rozvodom koncia stare starosti,ale nove zacinaju. Prajem vela uspechov v tejto neradostnej situacii.
Laik2
15.07.11,08:23
Ja som pôvodne chcel, aby bol byt hneď prepísaný na každého rovnakým dielom. Teda na ženu a deti. Ale pri BSM sa to takto nedalo urobiť, lebo právnička mi povedala, že BSM je medzi manželmi a tam sa musíme vyporiadať my dvaja. Je v tej dohode ale stanovené, ako má postupovať v prípade, že by už ako výlučný majiteľ bytu chcela s bytom nakladať. Áno, deti sa stali rukojemníkmi v jej rukách a všetko by som očakával, len toto nie. O to je to pre mňa horšie, lebo svoje nároky si uplatniť chcem, ale ublížiť deťom nie. Preto hľadám riešenie, ako to urobiť bez toho, aby to nejako pocítili hlavne oni. Asi mi iné ako súd nezostáva, lebo exekútor by to zrejme riešil hneď siahnutím na byt, keďže nič iné nemá. Na súde by sme sa dohodli aspoň na splátkach, s čím sa musím zmieriť a teraz hľadať iné riešenie, ako sa vyporiadať so svojim problémom. Naozaj Vám ďakujem za ochotu venovať sa tejto téme, dosť mi to pomôže.
JUDr. Daniela Ježová
21.07.11,18:13
len pre upresnenie uvediem, tak ako uz vsetci tu spravne poznamenali, ze vyzivne je potrebne platit a s vyzivnym na malolete deti sa neda zapocitat ziadna pohladavka