Micifuzik
15.07.11,14:14
Dobrý deň, poprosila by som o pomoc pri predpisovaní a účtovaní mzdy v obci.
Presnejšie aká suma mi má zostať na účte 331 na konci mesiaca.
čo sa odpočítava od hrubej mzdy?
máme tu zrážky na DDP a Stravné, nič iné.
Správne myslím, že HM - odvody za zamestnanca - daň = ČM?
a čo s tými zrážkami a DDP za zamestnanca. od čoho ich odpočítať? k čomu ich pripočítať?
ďakujem
lubocka
19.07.11,09:22
Na účte 331 má zostať čistá mzda, ktorá sa odvádza na účet alebo vypláca v hotovosti z pokladne. Ostatné zrážky sa musia predpísať 331/379 (exekúcie, výživné, pôžičky, poistky....)
IVETA N
24.08.11,06:50
Zdravím všetkých poraďákov
a mám hlavne na tých ktorí účtujú mzdy v samospráve pár otázok
Pracujem v účto firme ,má prebrať mzdovú agendu s 200 zamestnancami je to vlastne jedna mestká časť.
Dnes som dostala na starosť toto a neviem kde by som to mala vyhľadať, tak Vás prosím o radu:
Je niekde v zákone že treba mať založenú mzdovú učtáreň čo sa týka účto. mzdy v samosprave obcí a miest ? ( otázka od ,,šefa..)
Vysvetľujem si to laicky tak, že tá mzdová učtáreň + všetky náležité oddelenia ako napr.personálne , vedúci mzdovej uctárne.... (nechcem týmto znevažovať ich prácu pretože každá dobrá ,,robota ,, sa cení )
sú iba na urýchlenie práce čo sa týka ,,urobenie výplaty ,, v tomto prípade 200 zamestnancom.:confused:

Ďakujem za skorú odpoveď

IVETA N
uctovnicka
25.08.11,13:03
Neviem o tom, či je niekde v zákone uvedené, že musí byť zriadená mzdová učtáreň, len si je potrebné uvedomiť, že mzdy v samospráve, resp. vo verejnej správe nie sú ako v súkromnom sektore, nakoľko sa na ne vzťahuje zákon č.553/2003 o verejnej službe a ak som správne pochopila, ak sa jedná o mestskú časť môžu tam byť aj mzdy učiteľov ZŠ, resp.MŠ,ŠKD a potom je potrebné ovládať aj zákon o pedagogických zamestnancoch č. 39/2009. V zmysle spomínaných zákonov je potrebné sledovať: vzdelanie, spĺňanie kvalifikačných predpokladov, valorizácie,funkčné vzdelávanie,... takže myslím si, že to nie je také jednoduché "len urobiť výplaty", okrem toho sú tam štatistiky, kariérne vzdelávanie, rozdielne odmeňovanie u pedagogických a nepedagogických zamestnancov...no, myslím, že celá personálna agenda je dosť rozsiahla.
IVETA N
30.08.11,07:27
Ďakujem za odpoveď

IVETA N